30% تخفیف خرید سامانه پیامکی، به مناسبت شروع پاییز فقط تا آخر هفته
مشاهدۀ تعرفه‌ها

کدخوان

کدخوان یکی از پرکاربردترین امکانات ملی‌پیامک محسوب می‌شود. در این راهنما، قصد داریم تمام آنچه برای آشنایی و استفاده از این ابزار لازم است را به شما آموزش دهیم.

کدخوان چیست؟

کارکرد کدخوان ساده است: کاربر به شما کدی را ارسال می‌کند که سامانه ملی‌پیامک اصالت آن را به صورت اتوماتیک تائید خواهد کرد. برای این منظور، کافی است کدهای مورد نظر خود را وارد سامانه کنید و مشخص کنید چه پیامک‌هایی در جواب کاربر اس‌ام‌اس شود.

کاربردهای مختلف کدخوان

شما بسته به نیاز خود می‌توانید استفاده‌های متنوعی از کدخوان داشته باشید. برای درک بهتر کاربردهای کدخوان، ما در این قسمت چند استفاده خیلی متداول از این ابزار را به شما نشان خواهیم داد.

اطمینان از اصل بودن محصول

یکی از کاربردهای این ابزار، مطمئن کردن مشتری از اصل بودن یک محصول است. این قابلیت کدخوان، در حال حاضر در صنعت دارو کاربردی بسیار مهم و حیاتی دارد. زمانی که شما قصد خرید یک دارو را دارید، کافی است کد پشت محصول را به سامانه پیامکی مربوطه ارسال کنید تا اصل بودن یا تقلبی بودن این دارو در قالب یک پیامک به اطلاع شما برسد.

بررسی تاریخ گارانتی محصول

شما می‌توانید از کدخوان برای مطلع کردن مشتری نسبت به گارانتی یک محصول استفاده کنید. یعنی مشتری می‌تواند کد محصول را به شما ارسال کند تا از گارانتی داشتن محصول اطمینان حاصل کند و حتی متوجه بشود که این گارانتی تا چه زمانی معتبر است.
اگر می‌خواهید تاریخ اعتبار گارانتی را از زمان دریافت پیامک مشتری حساب کنید، پیشنهاد ما استفاده از ماژول منشی هوشمند است.

برگزاری قرعه کشی بین خریداران

یکی از کاربردهای کدخوان برای زمانی است که می‌خواهید بین مشتریان خود یک قرعه‌کشی برگزار کنید. برای این منظور کافی است از مشتریان خود بخواهید کد محصولات خریداری شده را به خط اختصاصی شما ارسال کنند تا شماره آنها در سامانه شما ذخیره بشود و بتوانید بین آنها یک قرعه‌کشی برگزار کنید.

سان استار چگونه از کدخوان برای برگزاری مسابقه استفاده کرد؟

نمونه تبلیغات پیامکی سان استار

برندهای بسیاری مثل شادلی، کویرتایر و سان‌استار از قابلیت کدخوان ملی‌پیامک برای بازاریابی خود استفاده کرده‌اند. ما در این قسمت، استفاده سان‌استار از این قابلیت را بازگو خواهیم کرد.

مسئله

شرکت سان‌استار به دنبال افزایش فروش بود و قصد داشت مشتریان بیشتری را به سمت برند خود جذب کند.

راهکار

برند سان استار تصمیم گرفت برای مشتریان خود یک قرعه‌کشی ماهیانه برگزار کند. تمام خریداران با ارسال کد محصول خریداری شده به شمارۀ ۱۰۰۰۰۳۳ که سان استار آن را خریداری کرده بود، می‌توانستند در این قرعه‌کشی شرکت کنند. این قرعه کشی هر ماه به صورت زنده از تلویزیون پخش می‌شد و برنده آن یک دستگاه خودروی لکسوس از سان‌استار دریافت می‌کرد. برای این منظور، سان‌استار کد تمامی محصولات خود را در سیستم کدخوان ملی‌پیامک وارد کرد و دو پاسخ نیز برای پیامک‌ها تنظیم کرد. یک پاسخ برای زمانی که کد درستی ارسال می‌شد و یک پاسخ برای زمانی که کد اشتباه یا تکراری بود. سپس قرعه‌کشی ماهیانه خود را آغاز کرد.

نتیجه

به صورت ماهیانه بیش از ۱۰۰ هزار نفر برای سان‌استار کد محصول خود را ارسال می‌کردند و برند سان‌استار تغییری بسیار محسوسی را در میزان فروش خود تجربه کرد. در انتهای هر ماه نیز، قرعه‌کشی تلویزیونی با حضور یکی از اعضای تیم ملی‌پیامک (برای تائید صحت شماره تلفن‌ها) برگزار می‌شد تا برنده خوش شانس قرعه‌کشی مشخص شود که باعث دیده شدن بیشتر این برند می‌شد.

آموزش استفاده از قابلیت کدخوان

برای یادگیری نحوه استفاده از کدخوان، کافی است قدم به قدم با این آموزش همراه شوید.

قبل از شروع، باید به این نکته توجه کنید که کدخوان نمی‌تواند همزمان با ماژول‌های تحلیل‌گر، اضافه به لیست و منشی هوشمند بر روی یک خط فعال باشد. دلیل این موضوع، تشابه نحوه کار آنهاست. با اینحال استفاده همزمان این ماژول‌ها بر روی خطوط مختلف، مانعی ندارد.

مرحله اول: ایجاد کدخوان و وارد کردن تنظیمات اولیه

برای شروع، وارد بخش امکانات سامانه بشوید و ابزار کدخوان را انتخاب کنید. سپس، برای ایجاد کدخوان برروی گزینۀ درج کدخوان جدید کلیک نمایید.

 

پس از کلیک بر روی گزینه درج کدخوان جدید، یک پنجره‌ به شکل زیر برای شما باز می‌شود.
در ادامه، ما تک تک بخش‌های این پنجره را به شما توضیح خواهیم داد:

 

 1. عنوان: انتخاب عنوان، صرفاً جهت تفکیک کدخوان‌های مختلف می‌باشد که شما ایجاد می‌کنید و در نحوه عملکرد این ابزار و متن پیامک تاثیری ندارد. با اینحال، انتخاب یک عنوان مرتبط به شما کمک خواهد کرد بعدها این کدخوان را راحت‌تر پیدا کنید.
 2. شماره گیرنده: از این قسمت، یکی از شماره‌های اختصاصی پنل خود را انتخاب نمایید. این همان شماره‌ای است که مخاطب شما کد مربوطه را به آن ارسال می‌کند.
 3. شماره فرستنده: از این قسمت یکی از شماره‌های اختصاصی پنل خود را انتخاب کنید. این همان شماره‌ای است که مخاطب شما کد مربوطه را به آن ارسال می‌کند.
 4. متن پاسخ صحیح: متنی است که درصورت وجود داشتن کد ارسالی مخاطب در لیست کدهای شما، به مخاطب ارسال خواهد شد و درست بودن کد را تائید می‌کند.
 5. متن پاسخ غلط: متنی است که درصورت موجود نبودن کد ارسالی مخاطب در لیست کدهای شما، برایش ارسال خواهد شد و نادرست بودن کد را به اطلاع او می‌رساند.
 6. متن پاسخ تکراری: درصورتی که یک کد قبلاً برای سامانه ارسال شده باشد، متن نوشته شده در این قسمت برای کاربر ارسال خواهد شد.
 7. متن شماره موبایل تکراری: در صورتی که مخاطب تنها مجاز به ارسال یک کد از شماره موبایل خود باشد و بیش از یک کد به سامانه ارسال کند، متن نوشته شده در این قسمت برایش ارسال خواهد شد.
 8. پاسخ تکراری مجاز باشد: اگر این تیک را بزنید، حتی اگر کد یا شماره موبایل تکراری باشد، باز هم متن پاسخ صحیح برای کاربر ارسال خواهد شد. در این حالت بهتر است متن پاسخ تکراری و متن شماره موبایل تکراری، خالی رها شود.
 9. فرستندۀ پاسخ به دفترچه تلفن اضافه شود: کدخوان یک گزارش کامل از شماره‌ها و کدهای ارسالی به شما می‌دهد. اما اگر قصد دارید شماره‌‌هایی که به شما پیامک می‌فرستند را در دفترچه تلفن هم ذخیره کنید، می‌توانید از این دکمه استفاده کنید. با کلیک روی این دکمه، شما می‌توانید گروه‌(های) دفترچه تلفن مد نظرتان برای ذخیره شماره‌ها را انتخاب کنید.
 10. اعمال بازه زمانی: چنانچه قصد دارید این کدخوان فقط برای یک بازه زمانی مشخص فعال باشد، از این قسمت می‌توانید تاریخ شروع و پایان فعالیت آن را مشخص کنید. در صورت عدم تغییر مقادیر پیش فرض، کدخوان شما باید به صورت دستی غیر فعال شود.
اگر نمی‌خواهید متنی برای مخاطب ارسال شود، کافی است تمام قسمت‌های مرتبط با متن پیامک را خالی بگذارید.

پس از کامل کردن فرم، بر روی گزینه ثبت کلیک نمایید تا کدخوان شما ایجاد شود. با اینکار، کدخوان مربوطه به صورت یک رکورد در صفحه کدخوان به نمایش در می‌آید.

مرحله دوم: درج یا ایجاد کد در سامانه

پس از ایجاد یک کدخوان در سیستم، با کلیک بر روی گزینه درج کد می‌توانید کدهایی را برای کدخوان خود مشخص کنید. در این مرحله، شما ۲ روش مختلف را می‌توانید پیش بگیرید:

درج کدهای مورد نظر به صورت فایل اکسل

شما می‌توانید کدهای مد نظر خودتان را به صورت یک فایل اکسل در سیستم بارگذاری نمایید. تصویر یک نمونه فایل اکسل در زیر آمده است.

 • ستون اول: در فایل اکسل شما اجباری است و شامل لیست کدهای مورد نظرتان می‌شود.
 • ستون دوم: هم مربوط به پاسخ‌هاست و برای زمانی است که شما می‌خواهید در پاسخ به هر کد، یک متن پیامک متفاوت را ارسال نمایید. پس اگر که برای تمام کدها یک پاسخ واحد در نظر دارید، احتیاجی به پر کردن این قسمت نیست و پر کردن بخش متن پاسخ جدید در تنظیمات اصلی برای شما کافی خواهد بود.
به یاد داشته باشید که حجم فایل اکسل ارسال شما می‌بایست کمتر از ۲ مگ باشد.
سامانه به صورت خودکار، کدهای تکراری راجدا کرده و تعداد این کدهای تکراری را به شما اعلام خواهد کرد.

ایجاد کدها به صورت اتوماتیک توسط سامانه

در صورتی که شما کدهایی در اختیار ندارید، می‌توانید از بخش تولید کد تصادفی به تعداد مد نظر خود، کد ایجاد کنید. برای استفاده از این قسمت، کافی است کاراکترها (حروفی) که می‌خواهید در کدها به کار رفته باشد را مشخص کنید، کمترین و بیشترین تعداد کاراکتر هر کد را به سیستم بدهید و بگویید که می‌خواهید چند کد مختلف را ایجاد نمایید.

در نهایت، سیستم یک فایل اکسل به شما ارائه خواهد داد تا اگر لازم باشد، پاسخ مناسب هر کد را در آن وارد کنید و آن را در سیستم آپلود نمایید.

در صورتی که بعدها قصد افزودن کدهای بیشتر را به سیستم ملی‌پیامک داشتید، کافی است مجدداً وارد بخش درج کد شوید و کدهای جدید خود را وارد نمایید.

مرحله سوم: دریافت گزارش و ویرایش کدها

اکنون همه‌چیز آماده است برای آنکه مخاطبان، کدها را برای سامانه ارسال کنند. تنها مساله این است که چگونه می‌توانید گزارش پیامک‌های دریافتی را بگیرید و در صورت لزوم، تغییری در کدهای فعلی ایجاد کنید. برای این منظور ۲ بخش در سیستم کدخوان ما وجود دارد.

 1. نمایش پاسخ

  در این قسمت، امکان مشاهده یک گزارش کامل از کدهای دریافتی به تفکیک صحیح، غلط، تکراری و همینطور مشاهده شماره موبایل‌های تکراری وجود دارد. به علاوه شما می‌توانید یک فایل اکسل به عنوان خروجی از این قسمت بگیرید.

  اگر قصد برگزاری یک قرعه‌کشی را دارید، می‌توانید با فشردن دکمه قرعه‌کشی، از بین شماره‌هایی که پاسخ صحیح را ارسال کرده‌اند، یک یا چند شماره را به صورت تصادفی برگزینید.
 2. نمایش کدها

  با کلیک کردن بر روی دکمه نمایش کدها می‌توانید کدهایی که پیش از این برای کدخوان خود وارد نموده‌اید را مشاهده کرده و هر کدام که می‌خواستید را حذف یا ویرایش کنید. در ضمن، می‌توانید ازگزینه "جستجو در کدها برای پیداکردن کد مورد نظرخود استفاده نمایید.

 

ثبت نام

در کمتر از 1 دقیقه ارسال پیامک را شروع کنید.

پنل خود را انتخاب کنید

مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره رایگان تلفنی