پیامک BTS

آیا با ماژول ارسال BTS که یکی از پرکاربردترین ابزارها در سامانه ملی‌پیامک است، آشنایی دارید؟
در این نوشته قصد داریم تمام آنچه برای آشنایی و استفاده از این ابزار لازم است را به شما آموزش دهیم. همراه ما باشید.

پیامک BTS چیست؟

ارسال پیامک BTS به معنی ارسال پیامک با استفاده از اطلاعات دریافتی از دکل‌های مخابراتی است. این اطلاعات از طریق دکل‌های مخابراتی ایرانسل جمع‌آوری می‌شوند و پیامک‌ها نیز فقط به شماره‌های ایرانسل ارسال می‌شوند. شرکت ایرانسل اطلاعات دکل‌های خود را هر 7 تا 10 روز یک بار به‌روز رسانی می‌کند و افرادی که در این زمان در محدوده دکل‌ها با شماره ایرانسل حضور دارند را شناسایی می‌کند. قبل از هر چیز بهتر است این ویدئو آموزشی را ببینید تا بهتر با نحوه ارسال پیامک به روش BTS آشنا شوید.

BTS چه کاربردهایی دارد؟

اجازه دهید با یک مثال کاربرد ارسال پیامک BTS را برای شما توضیح دهیم. فرض کنید شما صاحب یک فروشگاه هستید و قصد دارید به افرادی که در یک هفته اخیر در منطقه شما حضور داشته‌اند پیامی ارسال کنید و آن‌ها را از تخفیف‌های خود مطلع سازید. روش BTS برای ارسال این نوع پیامک بسیار مناسب است.

برای شروع فقط کافی است که وارد پنل کاربری خود شوید و درخواست خود را در سامانه ثبت کنید. البته فراموش نکنید که این امکان در حال حاضر فقط برای پیش‌شماره‌های ایرانسل فعال است.

چگونه از BTS استفاده کنیم؟

برای یادگیری نحوه استفاده از BTS، کافی است قدم‌به‌قدم مراحل زیر را انجام دهید. برای آموزش بهتر می‌توانید ویدئویی که در ابتدای همین مطلب قرار دادیم را ببینید.

مرحله اول: شرایط ارسال BTS

باید توجه کنید که شماره‌های هر دکل به‌صورت میانگین بین 1 هفته تا ده روز به‌روزرسانی می‌شوند. پس شما می‌توانید به بانک اطلاعات به‌روز و جدیدی در محدوده مورد نظر خود دسترسی داشته باشید. شما با کمک ارسال BTS می‌توانید در محدوده دکل‌های ایرانسل در سراسر ایران پیام ارسال کنید. به‌طور مثال ممکن است شما ساکن تهران باشید ولی می‌توانید در محدوده خاصی از استان خوزستان پیامک مورد نظر خود را ارسال کنید. ارسال پیام در این روش به غیر از روزهای پنجشنبه، جمعه و تعطیلات رسمی، از ساعت 9 صبح تا 8 شب امکان‌پذیر است. البته بهتر است بدانید به دلیل ترافیک دکل‌ها ممکن است ارسال پیامک‌های شما حداکثر تا 2 ساعت تاخیر داشته باشد. اطلاعات دکل‌های مخابراتی ایرانسل بین ساعت 12 تا 2 نیمه شب جمع‌آوری می‌شوند. به همین دلیل طبیعی است که بیشترین شماره‌ها برای ساکنین آن منطقه باشند.

به دلیل انجام تشریفات اداری درخواست‌های BTS را حداقل 72 ساعت قبل از ارسال برای ما بفرستید. (توجه داشته باشید که پنجشنبه و جمعه جز روزهای کاری ایرانسل نیست.)

تعداد گیرندگان BTS

برای ارسال پیام، شما باید حداقل ۵۰ هزار عدد پیامک در هر بار، درخواست کنید.

در نهایت باید بدانید برای ارسال پیامک نیازی نیست خط جدیدی خریداری کنید. زیرا شرکت ایرانسل یک خط عمومی با پیش شماره 9000 در اختیار دارد که از طریق همین خط پیام‌ها ارسال می‌شوند.

مرحله دوم: نحوه سفارش

برای شروع کافی است مراحل زیر را گام‌به‌گام طی کنید.

ابتدا وارد بخش «ارسال» سامانه شوید و گزینه «BTS» را انتخاب کنید. سپس روی گزینه «ارسال جدید» کلیک نمایید.

ارسال جدید BTS

شکل 1- ارسال جدید BTS

تنظیمات اولیه ارسال پیامک bts

پس از اینکه روی دکمه «ارسال جدید» کلیک کردید، باید تنظیمات مربوط به ارسال bts را کامل کنید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید.

عنوان

یک عنوان دلخواه برای ارسال bts مشخص کنید. این عنوان در متن پیامک نشان داده نمی‌شود و فقط برای این است که خودتان بعدا بتوانید ارسال‌ها را از هم تشخیص دهید.

متن پیامک

محتوایی که قرار است برای مخاطبان خود بنویسید را در این قسمت تایپ کنید. در همین قسمت، پایین کادر متن پیامک یک دکمه به نام «انتخاب پیش نویس» وجود دارد.

اگر قرار است از متن پیامکی که نوشتید بعدا هم استفاده کنید، مطابق تصویر زیر، روی «انتخاب پیش‌نویس» کلیک کنید. با انتخاب گزینه «درج متن به متون سریع»، متن پیامک شما به صورت پیش‌نویس و در ماژول متون سریع، ذخیره خواهد شد.

نکته) برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قابلیت انتخاب پیش‌نویس، پیشنهاد می‌کنیم مقاله «راهنما متون سریع» را مطالعه کنید.

 

متن پیامک و انتخاب پیش نویس

شکل 2- متن پیامک و انتخاب پیش نویس

شماره موبایل تست

در این قسمت یک شماره موبایل ایرانسل بنویسید. این شماره موبایل برای ارسال تستی پیامک است و می‌توانید با استفاده از آن مطمئن شوید متن شما فیلتر نشده و مشکلی ندارد.

درج رکورد ارسال BTS

وقتی سه کادر بالایی را تکمیل کردید، وارد قسمت دوم یا همان «درج رکورد ارسال» می‌شوید.

تعداد درخواستی

قبلا گفته بودیم که ارسال BTS برای زیر 50000 پیامک مجاز نیست. بنابراین در این قسمت عددی بالاتر از 50 هزار با تنظیم کنید.

استان

در این مرحله باید استان مورد نظر خود را انتخاب کنید. با کلیک روی فلش رو به پایین سمت راست کادر «استان» منوی استان‌ها برایتان باز می‌شود و می‌توانید از میان آن‌ها یکی را انتخاب کنید.

شهر

پس از انتخاب استان، شهر مورد نظر خود را هم انتخاب کنید. در این قسمت هم درست مانند مرحله قبل پیش بروید.

منطقه/ خیابان

حالا باید منطقه یا خیابانی که می‌خواهید در آن ارسال BTS انجام شود را بنویسید.

زمان ارسال BTS

در نهایت باید زمان ارسال شدن پیامک‌ها را مشخص کنید. دقت کنید که ارسال پیامک از دکل مخابراتی ایرانسل در روزهای پنجشنبه، جمعه و تعطیلات رسمی امکان‌پذیر نیست. همچنین ساعت ارسال را هم باید بین 9 صبح تا 8 شب بگذارید.

برای تنظیم تاریخ هم می‌توانید تاریخ را به صورت دستی وارد کنید و هم از آیکون تقویم سمت چپ کادر، استفاده کنید.

تنظیمات ارسال پیامک BTS

شکل 3- تنظیمات ارسال پیامک BTS

درج در لیست

پس از اینکه تمام مراحل بالا را انجام دادید، باید مطابق شکل 3، روی دکمه «درج در لیست» کلیک کنید. در ادامه موارد مربوط به درج در لیست را برایتان توضیح خواهیم داد.

درواقع می‌توان گفت «درج در لیست» نوعی پیش‌فاکتور درخواست ارسال شما محسوب می‌شود.

تعداد دریافت کنندگان

در این قسمت می‌توانید ببینید پیامک شما قرار است به چند سیم‌کارت ایرانسل ارسال شود. این همان عددی است که در مراحل قبلی با عنوان «تعداد درخواستی» آن را پر کرده بودید.

تعداد پارت

هر پیامک فارسی 70 کاراکتر است. اگر متن پیامک شما از 70 کاراکتر تجاوز کند، به پیامک 2 بخشی یا 3 بخشی تبدیل می‌شود که در اینجا با نام «پارت» گذاشته شده است.

تعداد پیامک

اگر متن پیامک شما همان 70 کاراکتر باشد، تعداد پیامک با تعداد دریافت کنندگان یکی می‌شود. اما اگر متن پیامک بیش از 70 کاراکتر باشد و مثلا 2 پارت داشته باشد، تعداد پیامک شما هم دوبرابر می‌شود. در تصویر 4، از آن‌جا که پیامک ما 2 پارت دارد، تعداد پیامک‌ها هم 100 هزارتا است.

حذف ارسال BTS

اگر بخواهید درخواست ارسال خود را حذف کنید، می‌توانید روی دکمه مشخص شده در تصویر 4، کلیک کنید.

هزینه ارسال

در این قسمت می‌توانید هزینه ارسال BTS را مشاهده کنید. این هزینه پس از ارسال درخواست با توجه به تعداد پیامک، تعرفه اپراتور، مالیات و غیره محاسبه می‌شود.

نکته) البته دقت کنید که هزینه ارسال که در این قسمت مشاهده می‌کنید، بر اساس پیامک است و عدد ریالی نیست.
پس از انجام تمام مراحل بالا، روی دکمه «مرحله بعد» کلیک کنید.
درج در لیست ارسال BTS

شکل 4- درج در لیست ارسال BTS

تایید نهایی ارسال BTS

با کلیک روی دکمه «مرحله بعد» یک صفحه POP-UP مانند تصویر زیر برایتان باز می‌شود که درواقع تایید نهایی شما برای ارسال BTS است. در این قسمت «تعرفه ارسال» پیامک‌های شما و هزینه ارسال براساس پیامک و ریال برایتان نمایش داده می‌شود. اگر از ارسال خود مطمئن هستید، روی دکمه «تایید» کلیک کنید. اگر هم نیاز به ویرایش اطلاعات دارید، گزینه «بازگشت» را انتخاب کنید.

تایید نهایی ارسال BTS

شکل 5- تایید نهایی ارسال BTS

بررسی، دانلود گزارش و حذف ارسال پیامک BTS

از آن جایی که در این روش اپراتور گزارشی ارائه نمی‌دهد، در نتیجه ملی پیامک نیز نمی‌تواند هیچ گزارشی از روند کار در اختیار شما قرار دهد. همچنین توجه داشته باشید که ارسال از این طریق فقط به سیمکارت‌های روشن امکان پذیر است. در نتیجه هیچ پیامک ارسال نشده‌ای در کار نیست. بنابراین هیچ‌گونه هزینه‌ای نیز عودت داده نخواهد شد.

سخن پایانی

امیدوارم با این ماژول آشنا شده باشید و برای ارسال پیامک‌های منطقه‌ای خود از آن بهره‌مند شوید. در این مسیر اگر سوالی داشتید یا با مشکلی مواجه شدید، می‌توانید وارد سامانه شوید و از بخش پشتیبانی، تیکت ارسال کنید و یا با شماره 02163404 تماس بگیرید تا کارشناسان مجرب ملی پیامک شما را راهنمایی کنند.

ثبت نام

در کمتر از 1 دقیقه ارسال پیامک را شروع کنید.
شرایط و قوانین را مطالعه کرده و قبول دارم.

پنل خود را انتخاب کنید

مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره رایگان تلفنی