30% تخفیف خرید سامانه پیامکی، فقط تا آخر هفته
مشاهدۀ تعرفه‌ها

نظرسنجی

آیا با ماژول نظرسنجی که یکی از پرکاربردترین ابزار در سامانۀ ملی‌پیامک است، آشنایی دارید؟

در این راهنمای تصویری و قدم به قدم، قصد داریم تمام آنچه برای آشنایی و استفاده از این ابزار لازم است را به شما آموزش دهیم.

ماژول نظرسنجی چیست؟

فکر می‌کنم خودتان از روی اسم این ماژول کارایی آن را حدس زده باشید. بله، این ماژول کار برگزاری نظرسنجی پیامکی و بررسی نتایج آن را برایتان انجام می‌دهد.

در نظرسنجی پیامکی شما یک سوال و چند گزینه برای پاسخ دادن تعریف می‌کنید. هر گزینه میتواند شامل عنوان، عدد یا کلیدواژه باشد تا مخاطبین با ارسال کلیدواژه به شماره مورد نظر در نظرسنجی شرکت، و پاسخ سوال را بدهند.

نظرسنجی چه کاربردهایی دارد؟

نظرسنجی-پیامکینظرسنجی کردن در هر زمینه‌ای و در هر کسب و کاری کاربرد دارد. چون کار شما هر چه که باشد نیاز به دریافت فیدبک از طرف مخاطبین و دانستن نظر آن‌ها خواهید داشت.

علاوه‌براین، با ماژول نظرسنجی می‌شود مسابقه ترتیب داد و مخاطبان را به شرکت در آن دعوت کرد.

مثلاً فرض کنید میخواهید یک نظرسنجی برای بازی فوتبال برگزار کنید که ببینید به نظر تماشاچیان کدام تیم در این بازی برنده میشود و از بین افرادی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند و درست حدس زده‌اند قرعه‌کشی کنید و به یک نفر به قید قرعه جایزه دهید.

شما با استفاده از نظرسنجی به راحتی میتوانید این نظرسنجی و قرعه‌کشی را برگزار کنید.

آموزش: چگونه از نظرسنجی استفاده کنیم؟

برای یادگیری نحوه استفاده از نظرسنجی، فقط کافیست مراحل زیر را قدم به قدم اجرا کنید.

مرحله اول: ایجاد نظرسنجی و وارد کردن تنظیمات اولیه

برای شروع، وارد بخش امکانات سامانه بشوید و گزینۀ نظرسنجی را انتخاب کنید. سپس روی گزینۀ درج نظرسنجی جدید کلیک کنید.

آموزش-نظرسنجی-پیامکی

بعد از اینکه روی گزینه "درج نظرسنجی جدید" کلیک کردید، یک پنجره‌ به شکل زیر برای شما باز می‌شود. در ادامه، تک‌تک بخش‌های این پنجره به جزئیات کافی برای شما توضیح داده شده است.

 1. سوال/عنوان: انتخاب عنوان، صرفاً جهت تفکیک نظرسنجی های مختلف در سامانه است و در متن پیامک شما تاثیری ندارد. با این حال، انتخاب یک عنوان متناسب به شما کمک خواهد کرد بعدها نظرسنجی مورد نظر خود را راحت‌تر پیدا کنید.راهنمای-سامانه-پیامک
 2. شماره گیرنده: از این قسمت شماره اختصاصی مدنظر خود را برای دریافت جواب‌ها انتخاب کنید. این شماره، شماره‌ای است که مخاطبین گزینه مورد نظر را به آن ارسال میکنند.
 3. لوگوی نمودار: از این قسمت می‌توانید لوگوی مورد نظر خود را به منظور درج در نمودار نتایج نظرسنجی، بارگذاری کنید.
 4. با انتخاب گزینه "ذخیره آمار دریافت" کلیه پاسخ‌های دریافتی از جانب مخاطبین در سامانه ذخیره خواهد شد.
 5. با انتخاب گزینه "شماره تکراری مُجاز" شماره‌هایی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند مجدد میتوانند در همین نظرسنجی شرکت کنند.
 6. اعمال بازه زمانی: چنانچه قصد دارید این نظرسنجی فقط برای یک بازه زمانی مشخص فعال باشد، از این قسمت تاریخ شروع و پایان فعالیت را مشخص کنید. در صورت عدم تغییر مقادیر پیش فرض، نظرسنجی شما باید به صورت دستی غیر فعال شود.

در پایان این مرحله روی ثبت کلیک نمایید.

مرحله دوم: ثبت تنظیمات نهایی

در همان قسمت رکورد مربوط به نظرسنجی ایجاد شده نمایش داده خواهد شد. که موارد مهم را در ادامه توضیح خواهیم داد.

 1. نمودار: دراین قسمت شما میتوانید نتایج نظرسنجی یا مسابقه خود را به صورت نمودارهای مختلف مشاهده کنید.
 • پاسخ‌ها: نمودار نتایج به‌دست آمده به تفکیک گزینه‌های ایجاد شده در این قسمت نمایش داده می شود
 • پیش شماره: نمودار نتایج بدست آمده به تفکیک پیش شمارۀ موبایل مخاطبین، در این قسمت نمایش داده می شود.

 • دریافتی: نمودار نتایج بدست آمده به تفکیک تعداد کل پاسخ‌ها، پاسخ‌های متفرقه، پاسخ‌های دریافتی از شماره موبایل تکراری و پاسخ‌های قابل قبول، در این قسمت نمایش داده می‌شود.

در مورد تمامی نمودارها، با استفاده از تنظیماتی که قرار داده شده می‌توان نمودار دلخواه را جهت نمایش و چاپ، به دلخواه ویرایش کرد.

 1. گزینهها: با کلیک بر روی "گزینه ها"، صفحه‌ای به شکل زیر برای شما نمایش داده می‌شود.

 • عنوان گزینه: متنی است برای مشخص کردن هر یک از گزینه‌ها. مثلاً: ضعیف، متوسط یا عالی.
 • کلیدواژه: مقداری است که مخاطبین به عنوان جواب باید به سامانه پیامک ارسال کنند. مثلاً برای گزینه عالی عدد ۱ در نظر گرفته شده و در قسمت کلیدواژه وارد می‌شود.
 • ارسال کننده: درصورتی که قصد ارسال پیامک در جواب پیامک مخاطب داشته باشید، متن مورد نظر از شماره انتخابی در این قسمت، ارسال خواهد شد.
 • رنگ: رنگ مورد نظر برای نمایش نتایج گزینه در نمودار را از این قسمت انتخاب نمایید.
 • متن پیامک: درصورتی که قصد ارسال پیامک در جواب پیامک مخاطب داشته باشید، متن مورد نظر در این قسمت تایپ شود، در غیر اینصورت آن را خالی رها کنید. (مثلاً: مشتراک گرامی جواب شما دریافت شد و در قرعه‌کشی شرکت داده خواهید شد.)
 • این گزینه پاسخ صحیح است: انتخاب این گزینه برای زمانی است که سوال مطرح شده دارای پاسخ صحیح از بین گزینه‌های معرفی شده باشد، به عبارتی هدف از طرح سوال نوعی مسابقه باشد. در این صورت در مورد گزینه صحیح این قسمت باید تیک زده شود.

در نهایت با کلیک روی ثبت، گزینه مورد نظر ایجاد شده و در همان صفحه قابل مشاهده، ویرایش و حذف می‌باشد. به همین ترتیب سایر گزینه‌ها را ثبت کنید.

 1. پاسخ‌ها: در این بخش میتوانید پاسخ‌ها یا گزینه‌های ارسال شده توسط مخاطبین را ببینید. با انتخاب گزینه مورد نظر تعداد شرکت‌کنندگان و تعداد آراء هر گزینه نمایش داده خواهد شد. در ضمن امکان پرینت و دریافت خروجی اکسل از نتایج هم وجود دارد.
 2. قرعه‌کشی: دراین قسمت میتوانید بین شرکت‌کنندگان قرعه‌کشی انجام دهید. به اینصورت که تعداد را مشخص و برروی گزینه قرعه‌کشی کلیک می‌نمایید و سامانه به صورت تصادفی برندگان را انتخاب می‌نماید.

گزینه از بین کلیه پاسخ‌ها قرعه‌کشی انجام شود، زمانی که سوال مطرح شده دارای پاسخ صحیح نمی‌باشد، باید علامت‌دار شود. بنابراین بین کلیه افراد شرکت کننده در نظرسنجی، قرعه‌کشی انجام می‌شود.

در این قسمت نیز امکان پرینت و دریافت خروجی اکسل از نتایج وجود دارد.

قابل ذکر است که شما در این بخش امکان ویرایش و حذف نظرسنجی را دارید.

 مرحله سوم: مرحله نهایی

با کلیک بر روی "تولید فرم نمودار نظرسنجی" می‌توانید کد نمودار نتایج نظرسنجی مورد نظر به شکل دلخواه را تولید و جهت نمایش در سایت یا وبلاگ خود استفاده نمایید.

در این بخش نوع نمودار و نظر سنجی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

دقت داشته باشید اینکار به منزله شروع نظرسنجی یا مسابقه نیست و شما باید سوال خود را از طریق پیامک یا هرروش دیگری به مردم ابلاغ کنید. به عنوان مثال:
سوال: درمورد سامانه ملی پیامک نظر خود را بگویید؟ 1.عالی 2.خوب 3.ضعیف
لطفا عدد گزینه موردنظررابه شماره 2163404 ارسال نمایید.

ثبت نام

در کمتر از 1 دقیقه ارسال پیامک را شروع کنید.
شرایط و قوانین را مطالعه کرده و قبول دارم.

پنل خود را انتخاب کنید

مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره رایگان تلفنی