نظرسنجی

آیا با ماژول نظرسنجی که یکی از پرکاربردترین ابزار در سامانه ملی‌پیامک است، آشنایی دارید؟

در این راهنمای تصویری و قدم‌به‌قدم، قصد داریم تمام آنچه برای آشنایی و استفاده از این ابزار لازم است را به شما آموزش دهیم.

قبل از شروع مقاله آموزشی، توصیه می‌کنم ابتدا ویدئوی آموزشی «نظرسنجی پیامکی چیست | آموزش برگزاری نظرسنجی پیامکی و امتیازدهی پیامکی» را از کانال آپارات ملی پیامک تماشا کنید.

ماژول نظرسنجی چیست؟

احتمالا از روی نام این ماژول می‌توانید حدس بزنید که چه وظیفه‌ای دارد. شما به کمک این قابلیت می‌توانید نظرسنجی‌های مختلف پیامکی را انجام دهید و نتایج آن را بررسی کنید.

نظرسنجی-پیامکی

در نظرسنجی پیامکی شما چند گزینه در سامانه خود تعریف می‌کنید و سپس به کمک ارسال انبوه، پیامک نظرسنجی خود را ارسال می‌کنید. هر گزینه می‌تواند شامل عنوان، عدد یا یک کلید واژه باشد. مخاطب شما با ارسال عدد یا کلید می‌تواند در نظرسنجی شرکت کند و پاسخ را برای شما ارسال کند.

کاربردهای ماژول نظرسنجی

بیشتر کسب‌وکارها به نظرسنجی نیاز دارند. زیرا می‌توان به کمک آن فیدبک‌های مختلفی از مخاطبان دریافت کرد. این فیدبک‌ها به شما کمک می‌کند تا ببینید نظر مشتری‌های شما درباره خدمات و محصولات شما چیست.

البته به کمک این ماژول می‌توان مسابقه هم طراحی کرد و افراد را برای شرکت در آن مسابقه و دریافت جایزه ترغیب کرد. مثلا فرض کنید قصد دارید یک نظرسنجی برای بازی فوتبال برگزار کنید و ببینید به نظر تماشاچیان کدام تیم در این بازی برنده می‌شود. سپس بین افرادی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند و درست حدس زده‌اند قرعه‌کشی برگزار کنید و به یک نفر به قید قرعه جایزه دهید.

آموزش استفاده از قابلیت نظرسنجی

برای یادگیری نحوه استفاده از نظرسنجی، فقط کافی است مراحل زیر را گام‌به‌گام همراه ما پیش بروید و یا مستقیماً به سراغ ویدئوی آموزشی که در ابتدای مطلب قرار داده‌ایم، مراجعه کنید.

مرحله اول: ایجاد نظرسنجی و تنظیمات اولیه

برای شروع، وارد بخش «امکانات» سامانه بشوید و گزینه «نظرسنجی» را انتخاب کنید. سپس روی گزینه «+ درج نظرسنجی جدید» کلیک کنید.

ماژول نظرسنجی پنل اس ام اس ملی پیامک

شکل 1 - ماژول نظرسنجی پنل اس ام اس ملی پیامک

سپس یک پنجره‌ به شکل زیر برای شما باز می‌شود. در ادامه، تک‌تک بخش‌های این قسمت را برای شما توضیح می‌دهیم.

ثبت رکورد نظرسنجی

شکل 2 - ثبت رکورد نظرسنجی

سوال/عنوان

انتخاب عنوان، صرفا جهت تفکیک نظرسنجی‌های مختلف در سامانه است و در متن پیامک شما تاثیری ندارد. با این حال، انتخاب یک عنوان مناسب به شما کمک خواهد کرد بعدها نظرسنجی مورد نظر خود را راحت‌تر پیدا کنید.

شماره گیرنده

از این قسمت شماره اختصاصی مدنظر خود را برای دریافت جواب‌ها انتخاب کنید. این شماره، شماره‌ای است که مخاطبین گزینه مورد نظر را به آن ارسال می‌کنند.

لوگوی نمودار

برای اینکه لوگوی شرکت شما در نمودار نظرسنجی درج شود، در این قسمت فایل لوگو را بارگذاری کنید.

شماره تکراری مجاز

با انتخاب این بخش، شماره موبایل‌های تکراری می‌توانند در نظرسنجی پیامکی شرکت کنند. مثلا یک شماره می‌تواند چندین بار پیامک ارسال کند و نظر خود را بفرستد.

ذخیره آمار دریافت

کلیه پاسخ‌های دریافتی از جانب مخاطبین در سامانه ذخیره خواهد شد.

اعمال بازه زمانی

چنانچه قصد دارید این نظرسنجی فقط برای یک بازه زمانی مشخص فعال باشد، از این قسمت تاریخ شروع و پایان فعالیت را مشخص کنید. در صورت عدم تغییر مقادیر پیش فرض، نظرسنجی شما باید به صورت دستی غیرفعال شود.

در پایان این مرحله روی «ثبت» کلیک نمایید.

مرحله دوم: ثبت تنظیمات نهایی

همانطور که می‌بینید رکورد جدید ما ثبت شده است. برای راه‌اندازی نظرسنجی، طبق توضیحات عمل کنید.

رکورد ماژول نظرسنجی

شکل 3 - رکورد ماژول نظرسنجی

گزینه‌ها

با کلیک بر روی گزینه‌ها، صفحه‌ای به‌صورت pop-up و مطابق شکل زیر برای شما نمایش داده می‌شود.

درج گزینه جدید

شکل 4 - درج گزینه جدید

عنوان گزینه

عنوان گزینه، متنی برای مشخص کردن هر یک از گزینه‌ها. مثلا ضعیف، متوسط یا عالی است. ما این در شکل 4، این گزینه را به عالی اختصاص دادیم.

کلیدواژه

مقداری است که مخاطبین به عنوان جواب باید به سامانه پیامک ارسال کنند. مثلا برای گزینه عالی عدد ۱ در نظر گرفته شده و در قسمت کلیدواژه وارد می‌شود. وقتی عدد یک به شماره شما ارسال شود، یک رای عالی برای سیستم نظرسنجی پیامکی شما ثبت خواهد شد.

ارسال کننده

وقتی مخاطب در نظرسنجی شما شرکت می‌کند و برای شما پیامک می‌فرستد، برای جواب دادن به او، باید یک شماره فرستنده از شماره‌های اختصاصی خود را انتخاب کنید. پیامک شما با این سرشماره برای آن‌ها ارسال می‌شود.

رنگ

جواب نظرسنجی به صورت نمودار نمایش داده خواهد شد. در این قسمت باید تعیین کنید مثلا گزینه عالی در نمودار شما با چه رنگی نمایش داده شود.

متن پیامک

درصورتی که قصد ارسال پیامک در جواب پیامک مخاطب داشته باشید، متن مورد نظر در این قسمت تایپ کنید. در غیر این صورت چیزی در این قسمت ننویسید.

نکته) اگر متن پیامک از قبل آماده دارید و در بخش پیش‌نویس‌ها ذخیره کرده‌اید، از گزینه «انتخاب پیش‌نویس» استفاده کنید. اگر خواستید این متن پیامک را برای ارسال‌های بعدی خود ذخیره کنید، از همین بخش گزینه «درج متن به متون سریع» را انتخاب کنید.
این گزینه پاسخ صحیح است

انتخاب این گزینه برای زمانی است که سوال مطرح شده دارای پاسخ صحیح از بین گزینه‌های معرفی شده باشد. به عبارتی هدف از طرح سوال نوعی مسابقه باشد. در این صورت در مورد گزینه صحیح این قسمت باید تیک زده شود.

در نهایت با کلیک روی افزودن، گزینه مورد نظر ایجاد می‌شود. به همین ترتیب سایر گزینه‌ها را اضافه کنید تا نظرسنجی شما تکمیل شود. با کلیک روی گزینه‌ها، می‌توانید تمامی گزینه‌هایی که ثبت کرده‌اید را ببنید، ویرایش و یا حذف کنید.

اضافه کردن گزینه‌های مختلف در نظر سنجی پیامکی

شکل 5 - اضافه کردن گزینه‌های مختلف

پاسخ‌ها

وقتی گزینه‌ها را تعیین کردید، اگر مخاطب شما پیامکی برای شما ارسال کند و در نظرسنجی پیامکی شرکت کند، در این قسمت نمایش داده می‌شود. مثلا طبق شکل زیر، ما 5 پیامک دریافت کرده‌ایم که در پاسخ به سوال نظرسنجی ما ارسال شده است.

پاسخ های نظرسنجی پیامکی

شکل 6 - پاسخ های نظرسنجی پیامکی

قرعه‌کشی

دراین قسمت می‌توانید بین شرکت‌کنندگان در نظر سنجی پیام کوتاه خود، قرعه‌کشی انجام دهید. به این صورت که تعداد را مشخص و بر روی گزینه قرعه‌کشی کلیک می‌نمایید و سامانه به صورت تصادفی برندگان را انتخاب می‌نماید.

گزینه «از بین کلیه پاسخ‌ها قرعه‌کشی انجام شود» برای زمانی است که سوال مطرح شده دارای پاسخ صحیح نباشد. باید علامت‌دار شود. بنابراین بین کلیه افراد شرکت کننده در نظرسنجی، قرعه‌کشی انجام می‌شود.

ویرایش

در این بخش می‌توانید تنظیماتی که برای گزینه خود اعمال کرده بودید را تغییر دهید.

حذف

با کمک گزینه حذف، این رکورد را پاک کنید.

مطابق شکل 3، در بخش نمودار ما با به سه طریق می‌توانید نمودار پیامک‌های دریافتی خود را مشاهده کنید.

پاسخ‌ها

پیامک‌های ارسال شده به خط شما را بر اساس پاسخ نشان می‌دهد. مثلا چند نفر گزینه 1، چند نفر گزینه 2 و چند نفر گزینه 3 را اس ام اس کرده‌اند.

پیش شماره

نمودار نتایج بدست آمده به تفکیک پیش شماره موبایل مخاطبین، در این قسمت نمایش داده می‌شود.

دریافتی

نمودار نتایج بدست آمده به تفکیک تعداد کل پاسخ‌ها، پاسخ‌های متفرقه، پاسخ‌های دریافتی از شماره موبایل تکراری و پاسخ‌های قابل قبول، در این قسمت نمایش داده می‌شود. همچنین شما می‌توانید تغییراتی را برای نمایش خود اعمال کنید.

دریافتی‌ها

شکل 7 - دریافتی‌ها

قابل ذکر است که شما در این بخش امکان ویرایش و حذف نظرسنجی را دارید.

با کلیک بر روی «تولید فرم نمودار نظرسنجی» می‌توانید کد نمودار نتایج نظرسنجی مورد نظر را تولید و جهت نمایش در سایت یا وبلاگ خود استفاده نمایید. سپس با هر رای، این نمودار به صورت خودکار آپدیت خواهد شد.

نمودار نهایی

شکل 8 - نمودار نهایی

نکته) دقت داشته باشید این کار به منزله شروع نظرسنجی پیامکی یا مسابقه نیست و شما باید سوال خود را از طریق پیامک یا هر روش دیگری به مردم ابلاغ کنید.

سخن آخر

ماژول نظرسنجی قابلیت خوبی برای دانستن این است که مشتری شما چه چیزهایی را بیشتر دوست دارد، چه چیزهایی را ترجیح می‌دهد و در کل نظرش چیست. امیدواریم این آموزش برای شما مفید باشد. اگر در این باره سوالی داشتید از بخش پشتیبانی، تیکت ارسال کنید و یا با شماره  02163404 تماس بگیرید.

ثبت نام

در کمتر از 1 دقیقه ارسال پیامک را شروع کنید.
شرایط و قوانین را مطالعه کرده و قبول دارم.

پنل خود را انتخاب کنید

مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره رایگان تلفنی