ارسال انبوه

آیا با ماژول ارسال انبوه پیامک در پنل ملی پیامک آشنا هستید؟

ارسال انبوه پیامک یکی از پرکاربردترین ابزارهای سامانه ملی‌پیامک است. در این راهنما، قصد داریم تمام آنچه برای آشنایی و استفاده از این ابزار لازم است را به شما آموزش دهیم.

ارسال انبوه چیست؟

همانطور که از نام این ماژول پیداست شما می‌توانید به کمک آن پیامک‌های خود را در یک زمان و برای بیشتر از 10 شماره موبایل ارسال کنید. این شماره‌ موبایل‌ها هم می‌توانند از دفترچه تلفن پنل اس ام اس شما باشند یا شماره‌هایی که به صورت دستی قرار است آن‌ها را  از طریق فایل اکسل، فایل تکست یا درج دستی وارد کنید. پیش از هر چیز توصیه می‌کنیم ویدئو راهنمای ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی از اینترنت را در کانال آپارات ملی پیامک ببینید.

کاربردهای ارسال انبوه

فرض کنید شما می‌خواهید برای مشتریان یا مخاطبین خود یک پیامک اطلاع‌رسانی یا تبلیغاتی ارسال کنید .اگر بخواهید برای همه آن‌ها به صورت یک‌جا و هم‌زمان و با یک متن ثابت، پیامک ارسال کنید، ماژول ارسال انبوه این امکان را برای شما فراهم می‌کند. در ادامه به مثال‌های زیر توجه کنید.

بیشترین بازخورد از ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی زمانی است که با ارسال یک اس ام اس انبوه از مشتری‌های خود بپرسید آیا دوست دارند پیامک‌های تبلیغاتی بعدی شما را دریافت کنند یا نه. سپس شماره موبایل آن‌ها را در یک فایل اکسل و یا متنی جمع‌‌آوری کنید و به مرور این لیست را افزایش دهید. در ادامه چند کاربرد اساسی این ابزار را بررسی می‌کنیم.

معرفی محصولات و خدمات جدید

شما می‌توانید هر امکان یا قابلیت جدید کسب‌وکارتان را برای مشتریان خود با ارسال انبوه پیامک معرفی کنید. تصور کنید شما یک آموزشگاه دارید و قرار است دوره‌ای جدید را آغاز کنید. با ارسال یک اس ام اس انبوه برای تمام هنرجویان آموزشگاه، آن‌ها را به شرکت در دوره جدید ترغیب کنید.

در کوتاه‌ترین زمان اطلاع‌رسانی کنید

تصور کنید قرار است به تمام کارکنان خود اطلاع دهید که به علت آلودگی هوا، فردا شرکت شما تعطیل است. با کمک ارسال پیامک انبوه در زمان کوتاهی می‌توانید به تمام آن‌ها اطلاع‌رسانی کنید.

تخفیف‌ها و پیشنهادات

هر کسب‌وکاری مطابق برنامه‌های خود، گاهی روی کالاها و خدمات خود تخفیف می‌گذارد. به کمک ارسال اس ام اس انبوه تبلیغاتی، مشتری‌های خود را از این تخفیف‌ها با خبر کنید و برای آن‌ها پیشنهادات ویژه ارسال کنید.

آموزش استفاده از قابلیت ارسال انبوه

برای یادگیری نحوه استفاده از ارسال انبوه پیامک، طبق مراحل زیر با ما همراه باشید. همچنین جهت آموزش بهتر به ویدئویی که در ابتدای همین مطلب قرار دادیم مراجعه کنید.

مرحله اول: ایجاد ارسال انبوه و وارد کردن تنظیمات اولیه

برای شروع، وارد بخش «ارسال» سامانه بشوید و گزینه «ارسال انبوه» را انتخاب کنید. سپس، برای ارسال انبوه پیامک بر روی گزینه «+ ارسال جدید» کلیک نمایید.

ماژول ارسال انبوه در پنل ملی پیامک

شکل 1 - ماژول ارسال انبوه در پنل ملی پیامک

پس از کلیک بر روی گزینه «+ ارسال جدید»، یک پنجره‌ Pop-up به شکل زیر برای شما باز می‌شود.

تنظیمات ماژول ارسال پیامک انبوه در پنل اس ام اس

شکل 2 - تنظیمات ماژول ارسال پیامک انبوه

عنوان

انتخاب عنوان، فقط برای تفکیک ارسال‌های مختلف شماست و در متن پیامک تاثیری ندارد. در نظر داشته باشید که انتخاب یک عنوان متناسب به شما کمک می‌کند که بعدا برای دانلود گزارش ارسال اس ام اس انبوه خود، رکوردهای مختلف را راحت‌تر پیدا کنید.

فرستنده

پیامک شما با این سرشماره به افراد و مخاطبین ارسال می‌شود. پس در این قسمت یکی از شماره‌‌های اختصاصی خود را انتخاب کنید. (ممکن است شما فقط یک سرشماره داشته باشید، پس همان را انتخاب کنید.)

نکته) برای مشاهده لیست خطوط اختصاصی پنل اس ام اس، از منوی سمت راست «تنظیمات» را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه «شماره‌ها» کلیک کنید.

متن پیامک

در این بخش، محتوای متنی اس ام اس خود را برای ارسال انبوه پیامک بنویسید. در همین قسمت، مطابق شکل 3، بخشی به نام «انتخاب پیش‌نویس» قرار دارد.

کاربرد ماژول متون سریع در ارسال انبوه اس ام اس

شکل 3 - کاربرد ماژول متون سریع در ارسال انبوه اس ام اس

اگر قرار است از متن پیامکی که نوشتید بعدا هم استفاده کنید، مطابق شکل 3، روی «انتخاب پیش‌نویس» کلیک کنید. با زدن روی گزینه «درج متن به متون سریع»، متن پیامک شما به صورت پیش‌نویس و در ماژول متون سریع، ذخیره خواهد شد.

نکته) برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قابلیت انتخاب پیش‌نویس، پیشنهاد می‌کنیم مقاله «راهنما متون سریع» را مطالعه کنید.

گیرندگان

شما به 4 روش می‌توانید شماره‌ موبایل‌هایی که قرار است برای آن‌ها پیامک انبوه ارسال کنید را انتخاب کنید. این روش‌ها شامل آپلود فایل اکسل، فایل متنی یا همان تکست، دفترچه تلفن پنل اس ام اس و کادر درج دستی شماره موبایل‌ها است که در ادامه هر کدام را به طور خلاصه توضیح می‌دهیم.

فایل اکسل

اگر می‌خواهید شماره‌های خود را به صورت فایل اکسل وارد کنید، مطابق شکل 4، روی گزینه «اکسل» کلیک کنید، دانلود فایل نمونه را بزنید و شماره‌های خود را در همین فایل دانلود شده، وارد کنید. سپس کافی است این فایل اکسل را از بخش Choos File انتخاب و بارگذاری کنید.

وارد کردن شماره گیرندگان به صورت اکسل

شکل 4 - وارد کردن شماره گیرندگان به صورت اکسل

نکته) توجه داشته باشید که نام فایل اکسل شما نباید فارسی باشد و حتما از نام انگلیسی استفاده کنید.
فایل متنی

برای ارسال پیامک انبوه از طریق فایل متنی یا همان فایل تکست با پسوند txt یا dat، مطابق شکل 5، روی گزینه «متنی» کلیک کنید. سپس فایل نمونه را انتخاب کرده و شماره‌های خود را در آن وارد کنید. در آخر گزینه Choos File را انتخاب کنید و فایل متنی خود را آپلود کنید.

آپلود فایل تکست گیرندگان ماژول ارسال انبوه

شکل 5 - آپلود فایل تکست گیرندگان

نکته) توجه داشته باشید که نام فایل اکسل شما نباید فارسی باشد و حتما از نام انگلیسی استفاده کنید.
نکته) شماره‌ موبایل‌های وارد شده در فایل متنی، باید بدون صفر ابتدایی شماره موبایل باشند. مانند *******912
دفترچه تلفن

شما می‌توانید از شماره‌هایی که داخل ماژول «دفترچه تلفن» پنل پیامکی خود ذخیره کرده‌اید، برای ارسال پیامک انبوه استفاده کنید. این امکان برای شما وجود دارد که یک یا چند گروه از مخاطبان خود را انتخاب کنید، اما در صورت انتخاب یک گروه، تمام شماره‌های آن گروه با هم انتخاب می‌شوند.

نکته) شما می‌توانید همه گروه‌های خود را انتخاب و برای آن‌ها پیامک ارسال کنید. مثلا در شکل 6، ما فقط قصد داریم برای گروه هتلداران پیامک انبوه ارسال کنیم و فقط همین گروه را انتخاب کردیم. ولی امکان انتخاب سایر گروه‌ها نیز وجود دارد.
وارد کردن شماره‌ها از دفترچه تلفن

شکل 6 - وارد کردن شماره‌ها از دفترچه تلفن

وارد کردن شماره‌ها به صورت دستی

آخرین روش برای ارسال پیامک انبوه، وارد کردن «دستی» شماره‌ها در کادر است. (مطابق شکل 7)

وارد کردن شماره‌ها به صورت دستی

شکل 7 - وارد کردن شماره‌ها به صورت دستی

نکته) شما می‌توانید شماره‌ها را هم با صفر و هم بدون صفر اولیه وارد کنید.
نکته) شماره‌ها باید بدون فاصله و بدون 98+ وارد شوند.

تنظیمات پیشرفته

با کلیک بر روی تنظیمات پیشرفته، مطابق شکل 8، سه گزینه برای شما باز می‌شود. برای ارسال پیامک خود یکی از موارد زیر را طبق شکل 8 انتخاب کنید.

ارسال به شماره‌های غیرتکراری: پیامک شما برای شماره‌هایی که در چند گروه ممکن است تکرار شده باشند، ارسال نخواهد شد و هیچ شماره تکراری را در نظر نمی‌گیرد.
ارسال به کلیه شماره‌ها: پیامک شما برای همه شماره‌ها اعم از تکراری و غیر تکراری ارسال می‌شود.
ارسال به شماره‌های مشترک (تکراری): این پیامک فقط به شماره‌های تکراری در گروه های مختلف ارسال می‌شود.
تنظیمات پیشرفته ارسال انبوه پیامک

شکل ۸ - تنظیمات پیشرفته ارسال انبوه پیامک

ارسال تست

به شما توصیه می‌کنیم حتما قبل از ارسال انبوه یک «ارسال تست» انجام بدهید. این کار باعث می‌شود از وصل بودن سامانه خود مطمئن شوید. همچنین می‌توانید بررسی کنید متن پیامک شما به چه فرمی در گوشی ارسال می‌شود تا اگر فرم آن را دوست نداشتید، قبل از ارسال آن را ویرایش کنید. این پیامک تست به شماره موبایلی که در هنگام ثبت‌نام پنل وارد کردید، ارسال خواهد شد.

نکته) این ماژول برای بیش از 10 شماره انجام می‌شود و برای کمتر از این تعداد نمی‌توانید ارسال انبوه انجام دهید.
نکته) در پیامک‌های فارسی هر ۷۰ کاراکتر یک بخش پیامک محسوب می‌شود و در پیامک انگلیسی هر ۱۶۰ کاراکتر یک بخش پیامک به حساب می‌آید.

با کلیک بر روی مرحله بعد، مطابق شکل 9 می‌توانید جزئیات درخواست ارسال پیامک‌ خود را مشاهده کنید. این در این یک پیش فاکتور آنلاین برای شماست.

پیش‌نویش درخواست ارسال انبوه پیامک

شکل 9 - پیش‌نویش درخواست ارسال انبوه پیامک

شماره فرستنده

شماره اختصاصی شما که پیامک انبوه را با آن ارسال کرده‌اید در این بخش نمایش داده می‌شود.

شماره‌های صحیح،تکراری و نادرست

در این قسمت تعداد شماره موبایل‌های صحیح، تکراری و نادرستی که در لیست گیرندگان و مخاطبین شما وجود دارد، نمایش داده می‌شود. ممکن است شما به‌جای شماره موبایل، شماره تلفن ثابت وارد کرده باشید. در این صورت این شماره نادرست خواهد بود. حتی ممکن است یک شماره 2 بار در لیست گیرندگان شما باشد. در این صورت این شماره تکراری قلمداد می‌شود.

تعداد بخش‌ها

تعداد بخش‌های پیامک شما در این قسمت نمایش داده می‌شود.

نکته) اگر پیامک ارسالی شما کم‌تر از 70 کاراکتر باشد یک بخشی و اگر بیشتر از 70 کاراکتر باشد 2 یا 3 بخشی خواهد شد. یعنی پیامک 2 بخشی شما، در واقع 2 پیامک محسوب می‌شود و هزینه آن نیز دو برابر است.

نوع پیامک

اگر پیامک شما فارسی و یا انگلیسی باشد، در این بخش نوع آن نشان داده خواهد شد.

نکته) اگر متن پیامک شما فارسی باشد و یا ترکیبی از کلمات و جملات و فارسی و انگلیسی باشد، نوع پیامک شما فارسی قلمداد می‌شود. در غیر این صورت اگر متن اس ام اس شما کاملا انگلیسی باشد، نوع پیامک شما نیز انگلیسی است و بر اساس تعرفه انگلیسی محاسبه می‌شود.

ضریب خط

باید بدانید که اپراتورهای مختلف سرشماره‌های مختلفی هم دارند. این سرشماره‌ها از ویژگی‌ها، تعرفه و سرعت ارسال متفاوتی برخوردارند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله انواع اپراتورهای پیامکی را مطالعه کنید.

هزینه ارسال

در این قسمت شما می‌توانید تعداد پیام‌های خود و هزینه ارسال انبوه را مشاهده کنید. ضریب خط شما در این بخش لحاظ می‌شود.

زمان ارسال

برای ارسال پیامک‌های خود در روز و زمان مورد نظر، این بخش را تکمیل کنید.چنانچه می‌خواهید پیامک شما همان لحظه ارسال شود فقط کافی است روی دکمه «ارسال» کلیک کنید.

بررسی، دانلود گزارش و حذف ارسال انبوه

بعد از ارسال پیامک انبوه طبق تصویر 10، رکورد ارسال شما ثبت می‌شود. در این صفحه می‌توانید رکورد اس ام اس انبوه خود را بررسی کنید و یا این رکورد را «حذف» کنید. همچنین بعد از ارسال پیامک انبوه، می‌توانید به کمک بخش «دانلود گزارش»، گزارش پیامک‌های ارسالی با مشخصات هر شخص را در فایل اکسل دانلود نمائید.

گزارش ماژول ارسال انبوه در پنل اس ام اس

شکل 10 - گزارش ماژول ارسال انبوه در پنل اس ام اس

وضعیت ارسال

این وضعیت به ترتیب شامل موارد زیر است:

منتظر تایید: پیامک شما نیاز به بررسی از جانب اپراتور دارد. (معمولاً بین 1 الی 20 دقیقه زمان‌بر است)
منتظر ارسال: درخواست ارسال انبوه شما تایید شده و سامانه منتظر است که پیامک شما را در زمان تعیین شده، ارسال کند.
در حال ارسال: زمان مورد نظر شما برای ارسال پیامک انبوه فرا رسیده است و سامانه در حال ارسال پیامک‌های شما است.
تایید شده/ارسال شده: به این معناست که درخواست ارسال اس ام اس‌های شما با موفقیت به اتمام رسیده است.
تایید نشده: اگر محتوای متنی پیامک شما مورد تایید اپراتور قرار نگرفته باشد، وضعیت ارسال شما به حالت «تایید نشده» قرار می‌گیرد و در قسمت «توضیحات»، علت آن شرح داده می‌شود.
ارسال نشده: این وضعیت به دلایلی مانند (کمبود اعتبار پنل اس ام اس، مجاز نبودن ارسال از خطوط عمومی، مجاز نبودن ارسال متن تبلیغاتی از خط خدماتی، اختلال در اپراتور فرستنده پیامک‌ها و یا...) رخ می‌دهد که می‌توانید علت آن را در قسمت «توضیحات» مشاهده کنید.

حرف آخر

امیدواریم این آموزش برای شما مفید باشد و به وسیله آن بتوانید پیامک‌های خود را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنید. اگر در ارسال انبوه پیامک با مشکل مواجه شدید و یا نیاز به مشاوره داشتید کارشناسان ما در کنار شما هستند. کافی است از بخش پشتیبانی، تیکت ارسال کنید و یا با شماره  02163404 تماس بگیرید.

ثبت نام

در کمتر از 1 دقیقه ارسال پیامک را شروع کنید.
شرایط و قوانین را مطالعه کرده و قبول دارم.

پنل خود را انتخاب کنید

مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره رایگان تلفنی