به هدف زدن آداب و رسوم خاص خودش را دارد. بعضی‌ها قبل از هدف‌گیری برای اینکه دستشان نلرزد و تیرشان به هدف بخورد، سه بار نفس عمیق می‌کشند. بعضی دیگر هم تا ده می‌شمارند تا آرام بگیرند و لرزش هدف گیری در بازاریابیدستشان کمتر شود؛ اما یک سری از آدم‌ها هستند که کارشان درست است و از تبلیغات مکان محور استفاده می‌کنند! بله! هدف‌گیری نقش مهمی را در بازاریابی کسب‌و‌کارها بازی می‌کند. زمانی که شما محصول یا خدمتی را به مخاطب‌ها معرفی می‌کنید در واقع دارید هدف‌گیری می‌کنید. در این میان تبلیغات مبتنی بر مکان حکم لرزش‌گیری را دارد که به شما کمک می‌کند تا با کم‌ترین درصد خطا به هدف بزنید.

اگر بارها و بارها تیرهایتان به خطا رفته و هزینه و زمان زیادی را پای تبلیغات بی‌هدف هدر داده‌اید این مقاله برای شما نوشته شده است تا کسب‌وکارتان را به یک لرزش‌گیر حرفه‌ای مجهز کنید و از این به بعد درست به خال بزنید.

تبلیغات مکان محور دقیقاً چیست؟

قبل از جواب دادن به این سوال بهتر است به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید شما برای گذران اوقات فراغت به یک منطقه ساحلی مثلا رامسر کوچ کرده‌اید؛ دقیقاً در لحظه‌ای که دارید از هوای دریا لذت می‌برید، اس‌ام‌اسی با این پیام برای شما ارسال می‌شود:

بشتابید! بشتابید! که کت و شلوارهای هاکوپیان 25 درصد تخفیف خورده! شرط می‌بندیم بدون توجه به این پیامک دوباره به دریا خیره می‌شوید؛ چرا‌که آدم‌ها معمولا به دریا نمی‌روند تا کت و شلوار بخرند!

تبلیغات مکان محور رستورانحالا دوباره فرض کنید کنار دریا جا خوش کرده‌اید که ناگهان پیام کوتاهی روی صفحه موبایلتان می‌گوید:

رستوران ساحلی ستاره دریایی رامسر با 25 درصد تخفیف، آماده پذیرایی از شماست!

این بار به احتمال زیاد کنجکاو می‌شوید و متن پیامک را می‌خوانید. حتی شاید سری به آنجا بزنید و یک دلی هم از عزا درآورید.

همانطور که دیدید زمانی که مشتری چیزی را لازم داشته باشد، به احتمال زیاد از ما خرید می‌کند؛ بنابراین بهتر است عین غول چراغ جادو در لحظه ظاهر شویم و از محصولات و خدمات‌مان بگوییم و پیشنهاد‌های جذاب و وسوسه‌انگیزی را در آستین داشته باشیم.

تبلیغات مبتنی بر مکان یا به اختصار (Location Based Advertising) دقیقاً همین را می‌گوید؛ یعنی جایی که مشتری به ما نیاز دارد حضور داشته باشیم. به همین سادگی!

چرا باید از تبلیغات مکان محور استفاده کنم؟

اگر برایتان سوال است که چرا باید برای پیشرفت کسب‌وکار‌تان از تبلیغات مکان محور استفاده کنید، ما دلایل استفاده از این نوع تبلیغ را برایتان در ادامه لیست کردیم تا راحت‌تر به جواب سوالتان برسید:

دلیل اول: قابلیت شخصی‌سازی

تجربه نشان داده است که پیام‌های شخصی‌سازی شده به مراتب مشتری‌های بیشتری را نسبت به پیام‌های یکسان و گروهی برای ما می‌خرد. البته در اینجا منظور ما فقط این نیست که برای هر کدام از مشتری‌هایتان جداگانه تبلیغ کنید؛ بلکه دسته‌ای از مخاطبانتان را با یک نیاز واحد و مشخص در نظر بگیرید و پیام تبلیغاتی‌تان را به گوش آن‌ها برسانید.

به طور نمونه یک سامانه خرید اینترنتی بلیط هواپیما را در نظر بگیرید؛ تبلیغاتی که این سامانه در محل فرودگاه در قالب بنر و … انجام می‌دهد، شخصی‌سازی شده است. چون احتمال بسیار بالایی وجود دارد که پیام این تبلیغ با دغدغه مخاطب همخوانی داشته باشد و تیر تبلیغ‌کننده به هدف بخورد.

در واقع با شخصی‌سازی پیام‌ها و تبلیغات بر اساس لوکیشن، احتمال بیشتری وجود دارد تا ارتباط درست و تاثیرگذاری بین تبلیغ ارسالی شما و نیاز مخاطب وجود داشته باشد.

حتی می‌توانید فرهنگ‌ و زبان‌های مختلف را به پیام تبلیغاتی خودتان اضافه کنید و با لهجه مشتری‌هایتان برایشان پیام ارسال کنید! استفاده درست از گویش و لهجه مناطق خاص در محتوای تبلیغ می‌تواند با ایجاد یک حس خوب، مخاطب را به شما و برندتان نزدیک‌تر کند.

دلیل دوم: استفاده از فرصت‌ها

آرزوی هر برند و کسب‌وکاری است که درست در لحظه‌ای که مشتری به مشکلی برخورد می‌کند، از راه برسد و به عنوان راه‌حل محصولش را معرفی کند.استفاده از فرصت ها

مشتری‌های بالقوه همان فرصت‌های طلایی هستند که در نقطه به نقطه کشور عزیزمان ایران نفس می‌کشند! در جایی از نقشه که به دلیل حضور تعداد زیادی از مشتری‌های شما سیاه شده؛ بیلبورد بزنید، با پیامک تبلیغ کنید و یا به وسیله تبلیغات موبایلی حضور فعالی داشته باشید.

خلاصه اینکه بیکار ننشینید؛ چراکه با استفاده از تبلیغاتی که بر اساس لوکیشن هدف‌گذاری شده؛ می‌توانید این دسته از مشتری‌های دست‌ به جیب و آماده خرید را مثل آهن‌ربا جذب کنید.

دلیل سوم: قابلیت هدف‌گذاری

مردم معمولاً پیام‌های تبلیغاتی را بلاک می‌کنند یا به سادگی نادیده‌شان می‌گیرند؛ چون آن‌ها را غیر مرتبط و به‌درد‌نخور می‌دانند.

اگر شما بر اساس لوکیشن و نیاز احتمالی مشتری، برند و محصولتان را تبلیغ کنید امکان خیلی کمی وجود دارد تا به عنوان مزاحم بلاک شوید.

با تکیه بر تبلیغات هدفمند می‌توانید تصمیم بگیرید که چه نوع تبلیغی، با چه لحن و مضمونی، توجه مخاطب شما را جلب می‌کند. حالا می‌خواهد در حال قدم زدن در خیابان ولیعصر باشد یا با دوستانش برای تفریح به کوه رفته باشد.

دلیل چهارم: به صرفه بودن

به احتمال زیاد با خواندن تیتر بالا انگشت اشاره‌تان را در چشم ما فرو می‌کنید و می‌گویید: «از کی تا حالا تبلیغات بیلبوردی به صرفه شده؟»

اولاً قرار نیست که ما حتما بیلبورد بزنیم! ثانیاً قرار نیست که ما حتماً در نقطه طلایی فلان بزرگراه پر رفت و آمد بیلبورد بزنیم! اما اگر زمانی لازم باشد، قطعاً این کار را می‌کنیم! چرا؟ چون قرار است از یک دریای پر از ماهی بهره‌برداری کنیم پس چه اشکالی دارد که در صورت نیاز برای این کار هزینه کنیم و یک تور بزرگ بخریم؟؟

تبلیغات مبتنی بر مکان با پیدا کردن مرتبط‌ترین آدم‌ها با محصول ما، بازدهی بالایی دارد و اگر درست و اصولی اجرا شود، مطمئناً چند برابر هزینه اولیه را به ما برمی‌گرداند.

تبلیغات مکان محور چطور کار می‌کند؟

.کار می‌کند Pull و  Push به طور کلی تبلیغات مبتنی بر مکان با دو تکنیک

زمانی استفاده می‌شود که مخاطب به دنبال محصول یا خدمت ما نیست؛ ولی ما Push تکنیک

بر اساس موقعیت و لوکیشنی که در آن قرار دارد سخاوتمندانه برایش تبلیغ می‌کنیم تا شاید توجهش جلب شود.

هم وقتی کاربرد دارد که مخاطب خودش به دنبال ما می‌گردد. مثلا با توجه به Pull تکنیک

نیازش در آن لحظه، نام محصول ما را در گوگل سرچ می‌کند یا در فروشگاه‌ها دنبالش می‌گردد.

این دسته از تبلیغات با استفاده از دو تکنیک بالا در شکل‌ها و حالت‌های مختلفی برای ما مشتری جذب می‌کند. در ادامه این مدل‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

انواع تبلیغات مکان‌ محور

همانطور که می‌دانید، به طور کلی دو مدل تبلیغ مبتنی بر مکان داریم: آفلاین و آنلاین

از آنجایی که تبلیغات آفلاین پیشکسوت هستند و حقی به گردن همه ما دارند؛ اول از ایشان شروع می‌کنیم:

تبلیغات مکان محور به سبک آفلاین

خیلی‌ها فکر می‌کنند در دنیای دیجیتال امروز برای اینکه محصول یا برندشان را به مخاطب معرفی کنند؛ بهترین کار این است که دست به دامن آگهی‌های تلویزیونی شوند و یا از تبلیغات آنلاین کمک بگیرند. ما هم قبول داریم که دیگر سن و سالی از تبلیغاتی مثل پوستر، بروشور ، تراکت، بنر یا بیلبورد گذشته است؛ اما باور کنید هنوز از کار افتاده نشده‌اند و اگر در یک محل حساب‌شده استفاده شوند، بازدهی به شدت بالایی دارند.تبلیغات مکان محور آفلاین

ممکن است سوال پیش بیاید که محل حساب‌شده چه‌جور جایی است؟

فرض کنید کسی به اسم کریم (ملقب به آفتاب‌پرست) بستنی‌فروشی دارد. این لقب عجیب را هم خودش برای خودش گذاشته؛ چون در روزهای آفتابی بیشتر پول درمی‌آورد!

بگذریم؛ کریم می‌خواهد با نصب بنر، بستنی‌هایش را تبلیغ کند. اگر بخواهیم بر اساس تکنیک push جایی را پیشنهاد بدهیم، باید نقاط پر رفت‌وآمدی را در نظر بگیریم که در اطراف مغازه کریم وجود دارد. توجه داشته باشید که زمان‌هایی هم هست که مخاطب به محصول شما نیاز دارد، اما خودش خبر ندارد!

کریم می‌تواند با نصب بنر تبلیغاتی محصولش در چند نقطه شلوغ شهر بستنی‌هایش را به تمام مخاطب‌های تشنه و کسانی که حسابی آمپرشان بالا رفته است؛ مژده بدهد.

البته کریم آفتاب پرست باید برای طراحی بنرش اصل سادگی را در نظر بگیرد تا مشتریان با دیدن یک تصویر شلوغ گیج نشوند و بتوانند با یک نگاه، به راحتی آدرس مغازه‌اش را پیدا کنند.

تبلیغات آفلاین با قصه کریم به سر رسید. وقتش رسیده تا با هم نگاهی به تبلیغات مکان محور آنلاین بیاندازیم.تبلیغات آفلاین کریم آفتاب‌پرست

تبلیغات مکان محور به سبک آنلاین

فکر نمی‌کنم لازم باشد تا برایتان قصه ببافم که چه دنیای دیجیتال‌شده‌ای داریم! چون همه ما می‌دانیم که این روزها همه چیز به اینترنت و به خصوص گوشی‌های موبایل گره خورده است؛ تبلیغات مکان محور هم یکی از آن چیزهاست.

بهتر است قبل از اینکه انواع و اقسام این مدل از تبلیغات را بشناسیم؛ اول از نحوه عملکرد آن‌ها سردربیاوریم.

به طور کلی تبلیغات آنلاین مبتنی بر مکان از ابزارهای خاصی برای  TRACK یا دنبال کردن مشتری‌ها استفاده می‌کنند؛ به طور مثال یکی از ابزارهایی که در ایران کاربرد دارد Gps است. گوگل یا بعضی از اپلکیشن‌هایی که از شما می‌خواهند تا قابلیت نمایش لوکیشن گوشی موبایلتان را روشن کنید، از این ابزار برای جمع‌آوری دیتا استفاده می‌کنند.

حالا که تا حدودی با نحوه کارکرد این سبک از تبلیغات آشنا شدیم؛ نوبت رسیده به معرفی مدل‌های مختلف تبلیغات آنلاین:

انواع تبلیغات آنلاین مبتنی بر مکان

از آنجایی که در سال‌های اخیر همه چیز حول گوشی‌های هوشمند چرخیده است؛ ما هم تبلیغات مکان محوری را که به نوعی به تلفن همراه ربط پیدا می‌کند، جز دسته‌بندی آنلاین قرار دادیم؛ به طور مثال گوگل ادز زیر مجموعه همین دسته است.تبلیغات مکان محور آنلاین

تبلیغات گوگل به ما این امکان را می‌دهد تا بر اساس موقعیت جغرافیایی مشتری‌هایمان تبلیغ کنیم تا حجم بیشتری از کلیک‌هایی که وب‌سایتمان می‌گیرد به خرید ختم شود.

البته گوگل برای ایران محدودیت‌هایی هم در نظر گرفته، و همه امکاناتش در اینجا جواب نمی‌دهد. اگر می‌خواهید بیشتر راجع به این محدودیت‌ها بدانید، سوالاتتان را از نوین بپرسید.

دسته دیگری از تبلیغات موبایلی، تبلیغات میان‌برنامه‌ای هستند. زمانی که کاربر از اپلیکیشن‌های مختلفی روی تلفن همراهش استفاده می‌کند؛ این تبلیغات به صورت پیشنهاد برایش نمایش داده می‌شود تا در صورت تمایل کلیک کند. در ایران شرکت‌هایی هستند که صرفاً در بستر اپلیکیشن‌ها تبلیغ می‌کنند. برای پیشرفت کسب‌وکارتان می‌توانید این نوع از تبلیغات را هم امتحان کنید.

تبلیغ موبایلی بعدی که قرار است برایتان توضیح بدهیم، ارسال اس‌ام‌اس از طریق پنل‌های پیامکی است. از آنجایی که تخصص ما دقیقاً این کار است؛ پس در ادامه به طور کامل این روش را برای شما باز می‌کنیم:

اس‌ام‌اس مارکتینگ:

یکی از روش‌های ارزانی که می‌توانید با آن راحت‌تر به هدف بزنید و در مدت زمان کوتاهی میزان فروش محصولاتتان را افزایش دهید، همین اس‌ام‌اس مارکتینگ است. حالا چرایش را در مثال‌هایی که در پایین برایتان زده‌ام متوجه می‌شوید.

پنل‌های پیام‌ رسان انبوه به چند شکل مختلف، بر اساس موقعیت و لوکیشن مشتری‌ها پیامک ارسال می‌کنند؛ مثلاً:

ارسال پیامک از طریق دکل مخابراتی BTS (Base Transceiver Station)

آنتن مخابراتی یکی از ابزارهای بزرگی است که تمام مشتریان شما را تا فاصله 20 کیلومتری پیدا می‌کند؛ البته در مناطق مسطح حتی تا 35 کیلومتر هم جواب می‌دهد. این دکل‌ها مناطقی را پوشش می‌دهند که مشتری‌های شما روزانه در آن‌جا رفت‌وآمد می‌کنند. قضیه وقتی جالب می‌شود که شما عملاً نیازی به لیست شماره تلفن برای فرستادن پیام تبلیغاتی‌تان ندارید! بلکه می‌توانید برای هر شماره تلفن همراهی که با این دکل مخابراتی در ارتباط است پیام کوتاه بفرستید و آن‌ها را از محصولات یا خدماتتان باخبر کنید.دکل مخابراتی bts

مثلاً اگر صاحب یک رستوران باشید؛ می‌توانید یک کد تخفیف برای اهالی منطقه یا کسانی که محل کار و تحصیلشان در آن محدوده است، ارسال کنید و از این طریق آن‌ها را به رستورانتان دعوت کنید.

اگر در همین لحظه به فکر فرو رفتید که یک پنل پیامکی چطور کار می‌کند، پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزش استفاده از پنل پیامکی را در ملی‌پیامک بخوانید.

ارسال پیامک به تفکیک شهر و محله

راه جالب و متمرکز دیگری هم برای فرستادن پیامک تبلیغاتی مکان محور وجود دارد. شما می‌توانید بر اساس میزان فراوانی مخاطبانتان در شهرها و منطقه‌های مختلف پیامک بفرستید. مثلا اگر بیشتر در تهران، آن هم محله ستارخان به بالا مشتری دارید؛ می‌توانید کمپین تبلیغاتی‌تان را فقط در این مناطق اجرا کنید تا با پرداخت هزینه ناچیزی بیشترین جواب را بگیرید!

ارسال پیامک بر اساس کد پستی

در پنل‌های ارسال پیامک انبوه ملی‌پیامک حسابی دستتان باز است! به طور مثال می‌توانید با وارد کردن کد پستی یک منطقه به خصوص، تنها به کسانی پیام بفرستید که احتمال بیشتری دارد تا به تبلیغات شما توجه کنند.

خصوصاً اگر بیزینس کوچکی دارید و به نوعی کسب‌وکارتان محلی است؛ این روش ارسال اس‌ام‌اس، برای برندسازی و افزایش فروش، به دردتان می‎‌خورد. پیشنهاد می‌کنیم سری هم به مطلب راهنمای ارسال هدفمند اس‌ام‌اس بزنید.

ارسال پیامک از روی نقشه

پیامپ یا ارسال پیام کوتاه از روی نقشه، روش دیگری است برای اجرای یک کمپین تبلیغاتی هدفمند. در این روش خیلی راحت می‌توانید با انتخاب مناطق مختلف از روی نقشه، کمپین تبلیغاتی خودتان را مدیریت کنید و با مشتری‌های واقعی محصولتان در تماس باشید.

این روش می‌تواند زمانی که کسب‌وکارتان را تازه راه‌اندازی کرده‌اید، فروشتان را به حد قابل قبولی افزایش بدهد. برای اینکه اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید، می‌توانید مقاله پیامپ را در وبلاگ ما بخوانید.

اس‌ام‌اس مارکتینگ را به عنوان بخشی از بازاریابی آنلاین مکان محور شناختیم. حالا نوبت می‌رسد به چالش‌های بازاریابی مبتنی بر مکان:

قسمت سخت ماجرا: چالش‌ها در تبلیغات مکان محور

تا اینجا از مزایای تبلیغات مبتنی بر مکان گفتیم؛ از این گفتیم که چطور با آمار نسبتاً بالایی کاربران را به مشتری‌های شما تبدیل می‌کند؛ اما لازم است از موانع و نقاط منفی این روش تبلیغاتی هم آگاه باشید.

بر اساس آمار حدود 40 درصد از کاربران مایل نیستند تا اطلاعات موقعیت مکانی خودشان را با اپلیکیشن‌های مختلف به اشتراک بگذارند.

اینکه کاربر اجازه دسترسی به لوکیشن و موقعیتش را به ما ندهد و به دنبال آن پیام تبلیغاتی ما را نبیند؛ یکی از مشکلاتی است که در این راه ممکن است گریبانمان را بگیرد.

اگر بخت با ما یار نباشد حتی ممکن است به خاطر هجوم پیام‌های نامرتبط، توسط مخاطب‌ها بلاک شویم و دیگر فرصتی برای جلب توجه باقی نماند.

اما با وجود تمام این مصائبی که گفتیم، تبلیغات مکان محور به عنوان پربازده‌ترین شاخه از تبلیغات، نه تنها طرفداران زیادی دارد؛ بلکه آینده درخشانی هم در انتظارش است.

آیا تبلیغات مبتنی بر مکان عاقبت به خیر می‌شود؟

احتمالاً تبلیغات مکان محور در سال‌های آینده، بیشتر رنگ و بوی آنلاین دارد؛ چون گوشی‌های موبایل روز به روز و بیشتر از گذشته جایشان را در قلب و زندگی ما باز می‌کنند. گوشی موبایل مثل یک کتاب باز از تاریخچه زندگانی ما می‌گوید که مرتب هم به روز می‌شود. دسترسی به این اطلاعات برای بیزینس‌های مختلف ارزش زیادی را دارد.آینده تبلیغات مکان محور

هزینه کم و بازدهی به شدت بالای تبلیغات مکان محور آنلاین صاحبین کسب‌وکار را ترغیب می‌کند تا همچنان استفاده از این دست تبلیغات اولویت اولشان باشد.

به خصوص اینکه تا الان کاربران موبایلی واکنش‌های خوبی را نسبت به تبلیغات مبتنی بر مکان نشان داده‌اند.

رمز این موفقیت قطعاً جواب دادن به نیاز و خواسته مشتری آن هم در زمان و مکان مناسب است. پس با تکیه به این ویژگی منحصر به فرد تا سال‌های آینده سکان موفقیت را به دست بگیرید و به سرعت به جلو حرکت کنید.

به پایان آمد این مطلب

سریع حرکت‌کردن، هوشمندانه بازاریابی کردن و دقیق به هدف زدن در بازار رقابتی امروز یک مزیت بزرگ به حساب می‌آید. این روزها که گزینه‌های مختلفی از هر محصول وجود دارد؛ این ما هستیم که به مشتری نیاز داریم و باید برای رفع این نیاز به معنای واقعی کلمه بجنگیم!

در این جنگ تمام عیار، تبلیغات مبتنی بر مکان به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر و زودتر برنده شوید. در این مطلب سعی کردیم تا از انواع و اقسام تبلیغات مکان محور و تاثیرات آن بر کسب‌وکارها بگوییم. راستی شما هم برای معرفی محصولتان از این تبلیغات استفاده کردید؟ میزان بازدهی چطور بود؟ با توجه به هزینه‌ای که کردید، راضی بودید؟

چرا باید از تبلیغات مبتنی بر مکان تشکر کنیم؟
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید