تا کنون پنج بار بازاریابی در سال های قبل توسط انجمن بازاریابی آمریکا تعریف شده است که از سال 1935 میلادی شروع شده تا به الان می رسد. در این قسمت از مقاله می خواهیم در مورد تعریف بازاریابی به صورت دقیق و تمرکز بر واژه های ایجاد شده در تعریف هر بازاریابی تمرکز کنیم و سپس انواع روش های بازاریابی را به طور مختصر و مفید در اختیار شما قرار دهیم که هر روش را به دلخواه و بنا به سلیقه استفاده کنید و آنچه بسیار مهم است جلب رضایت مشتری است. تعریف بازاریابی

تعریف بازاریابی در سال 1935

در سال 1935 میلادی بازاریابی را این گونه تعریف کردند که، بازاریابی انجام فعالیت و کار در فضایی که کسب و کار وجود دارد که کالا را از تولیدکننده گرفته و به مصرف کننده برساند.
پس از پایان جنگ جهانی اول در سال 1918، و شروع جنگ جهانی  در سال 1939 به دلیل کمبود امکانات و رونق گرفتن کالاهای صنعتی در واقع این سال ها را می توان به سال تولید صنعتی در جهان نامید، پس بخش عمده بازار مربوط به کارخانجات و صنایع می شد و تعریف بازاریابی در سال 1935 نیز بیشتر در مورد صنایع و کارخانجات بوده است که محصولی را که تولید می شده بتوانند مستقیما به دست مصرف کننده برسانند.

تعریف بازاریابی در سال 1985

پس از سال هایی که از جنگ گذشت و تقریبا تمامی کشورها به آرامش نسبی رسیدند انجمن بازاریابی آمریکا تعریف جدیدتری را برای بازاریابی ارائه کرد، بازاریابی را به عنوان وظایف یک سازمان تلقی کرد و مجموعه فرایندهای تولید یک ارزش و اطلاع رسانی و تحویل این ارزش به مشتریان را به عنوان تعریف در سال 1985 میلادی ارائه داد، همچنین مدیریت ارتباط با مشتری را در اولویت قرار داده که به نفع سازمان نیز باشد.

آنچه از این دو تعریف برداشت می شود اهمیت ارزش و ارزش آفرینی است که می توانید درک کنید که امکانات تقریبا نسبت به سال 1935 میلادی بیشتر شده و افراد زیادتری در این زمینه در حال رقابت با یکدیگر هستند و بازاریابی جایگاه پیدا کرده است. نکته بسیار مهم دیگری که از این دو تعریف برداشت می شود بکار بردن اصطلاح مشتری به جای مصرف کننده است و اطلاع رسانی و تحویل ارزش هم به معنای ارتباط با مشتری می باشد.

تعریف بازاریابی در سال 2004

همانطور که میدانید سال 2000 میلادی به بعد، سال تکنولوژی نامیده شده است و تمامی افراد در دنیا به فکر خلق ایده و خلاقیت می باشند. در سال 2004 میلادی انجمن بازاریابی تعریف دیگری برای بازاریابی ارائه داد که از این مفهوم کلی نیز در تعریف خود ارائه کرده است که به قرار زیر است:

بازاریابی باید بر پایه اهداف فردی و سازمانی بنا شود، و به کلیه فرآیندها و برنامه ریزی به منظور شکل گیری، قیمت گذاری و توزیع ایده ها و کالاها باشد.

همانطور که پیش بینی کرده بودیم تنها نکته اصلی در تعریف بازاریابی در سال 2004 همین کلمه ایده و خلاقیت است که می تواند باعث رشد این رشته در این سال شود. دومین نکته در این تعریف استفاده از شکل گیری به جای کلمه تولید است و قیمت گذاری هم به تعریف بازاریابی اضافه شده است. همانطور که میدانید ایده مساوی با پیشرفت در صنایع و علوم است که نیازمندی تمام جوامع بشری به ایده های نو می باشد پس بسیار مهم است که واژه ایده در فضای مارکتینگ راه پیدا کند و نتیجه مطلوبی نیز ایجاد خواهد کرد.

آخرین تعریف بازاریابی

تعریف بازاریابی در سال 2013

در کل آنچه در تعریف بازاریابی نقش دارد همان تعریف کلی تولید و عرضه به مشتری است و در این بین چند کلمه مهم در تعاریف هر ساله گنجانده می شود که باید به آن دقت کنید و آن را سرلوحه کار خود قرار دهید.

بازاریابی به مجموعه اقداماتی که به خلق، کسب اطلاع، تحویل و پیشنهادها مربوطند. در این تعریف اصطلاح پیشنهاد آمده است که اصلی ترین کلمه در بازاریابی در سال 2013 میلادی است.

تعریف بازاریابی کاتلر

آقای فلیپ کاتلر از اساتید برجسته در زمینه بازاریابی نوین می باشد، این استاد بزرگ در این زمینه صدها مقاله و چندین جلد کتاب منتشر کرده است که به دلیل ارزشمند بودن این نوشته به زبان های مختلف ترجمه شده است.

کاتلر مفهوم بازاریابی را بسیار ساده می داند ولی در مقابل اجرا و عمل کردن به آن را بسیار دشوار تلقی می کند. کاتلر بازاریابی را مدیریت مدیران قلمداد می کند یعنی، مدیران باید نیازهای مشتریان خود را بشناسند و بتوانند درک کنند که چه چیزهایی رضایت مشتریان را در پی دارد و پس از آن به فروش محصولاتشان امید داشته باشند. یعنی باید بتوانیم رضایت مشتری را اول جلب کنیم.

بازاریابی کاتلر به صورت های زیر قابل تعریف است:

 • در بازاریابی باید نیازها و خواسته های تامین نشده را تشخیص دهید
 • بازار را تعریف کرده و حجم بازار را محاسبه و اندازه گیری می کند و سود آن را برآور خواهد کرد
 • کدام بخش از بازار نیازمند تامین است و آن را بهتر می تواند تامین کند.

علم بازاریابی در ایران

انواع بازاریابی در ایران

در ایران انواع بازاریابی اجرا و پیاده سازی شده است که به قرار زیر است:

بازاریابی تلفنی، بازاریابی اینترنتی، بازاریابی عصبی، بازاریابی شبکه ای، بازاریابی صنعتی و ... پارک بازاریابی ایران، مرکز آموزش های بازاریابی می باشد که با استفاده از اساتید مجرب تدوین شده است و تحقیقات لازم مربوط به بازاریابی را انجام می دهند. همانطور که در تعریف های بالا گفته شد هر سازمان و شخص باید به نیازهای مشتری خود نگاه کند و برای آن برنامه ریزی و ایده جدیدی را انتخاب کند و به همین دلیل است که انواع بازاریابی در کشورها وجود دارد که بسیار متنوع و بر حسب نیاز افراد همان کشور تدوین می شود. که طبق گفته کاتلر مدیران باید بر حسب جلب رضایت مشتریان هدف ها را بشناسند و اقدام به سودآوری کنند. در واقع مدیران در تمامی شرکت ها می کوشند تا با تحقیقات در این حوزه رضایت مشتریان را به خود جلب کنند و محصولات خود را بفروشند و در واقع یک برند معروف برای خود ایجاد کنند که سودآور باشد. در واقع هدف از بازاریابی هم همین است که متخصصین با تحقیق و نیاز افراد باید محصول را بفروشد و ذهن مشتریان را به خود جلب کند و همیشه مشتری همیشگی آن برند شوند.

برای رسیدن به یک برند معروف و جلب دائمی مشتریان باید تحقیقات بازاریابی انجام گیرد و بنا به استراتژی بازاریابی از برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت استفاده شود که بتواند فرآیند بازاریابی به کمال برسد که مدیران شرکت مطمئن شوند که کار آنها به قطعیت خواهد رسید وگرنه با کلی هزینه اضافی نتیجه مطلوب حاصل نگشته و فرآیندهای بعدی برای جلب رضایت مشتریان منتفی می شود.

انواع بازاریابی

در این قسمت از مقاله به برخی از مفاهیم و انواع بازاریابی اشاره خواهد شد.

بازاریابی گازانبری

برای تبلیغات یک برند در کمپین یک شرکت دیگر به طوری که نیاز به صرف هزینه و سرمایه گذاری ندارد.

بازاریابی محدود

همانطور که از نام این بازاریابی برمی آید بازاریابی محدود است یعنی در مکان نزدیک به تبلیغ محصولات بپردازیم. مثلا استفاده از تکنولوژی بلوتوث یا وای فای برای ترویج محصولات به مشتریان که در نزدیکی شخص تبلیغ کننده قرار دارند، که امروزه زیاد استفاده می شود و حتی با استفاده از این تکنولوژی مبلغی به عنوان تخفیف نیز داده می شود.

بازاریابی کلاود یا ابری

این واژه در مخابرات و انتقال دیتا بسیار بکار برده می شود و در این قسمت از تعریف یعنی بازاریابی از طریق وب می باشد، یعنی با استفاده از شبکه های آنلاین به تبلیغ، ترویج و اشتراک گذاری در بازاریابی استفاده می شود که با توسعه این تکنولوژی بسیار جوابگو نیز است.

بازاریابی مشارکتی

یکی دیگر از انواع بازاریابی مشارکتی است که دو شرکت با مشارکت یکدیگر برای فروش محصولا و تبلیغ آن به مشتریان با یکدیگر همکاری می کنند که یکی نقش تولید محصول و دیگری نقش تبلیغات را برعهده می گیرد، مثلا در تولید ردیاب هوشمند سلامت دو شرکت گوگل و Fitbit با یکدیگر همکاری کرده و محصول را می فروشند که بسیار هم فروش خوبی داشته اند و این هم روشی بسیار حیاتی در بازاریابی است.

بازاریابی محتوا

روشی که امروزه خیلی دیده اید و ان هم تولید محتوا در مورد محصول و برند های آن می باشد که در کانال ها و بسترهای آن منتشر می شود. و با این تبلیغات و قرار دادن اطلاعات مربوط به محصول و برند آن مشتری های مختلفی را به سمت خود جذب کرده و حتی نیاز به صرف وقت و هزینه از راه های سنتی فروش و شناخت محصولات نیست.

بازاریابی مفهومی

عضی از افراد با دیدن تبلیغات و محصولات توسط شبکه ها و کانال ها به سرعت آن را کنار می زنند و یا به تعبیری وقتی را برای آن صرف نمی کنند که محصول را ببینند، یکی دیگر از روش های مهم در بازاریابی عصر جدید، بازاریابی مفهومی است یعنی به جای تمرکز بر تبلیغ خود محصول، تمرکز را بر روی معرفی و تبیین یک سبک زندگی قرار دهیم. مثلا در روزهای خاص و زمان های خاص از این نوع بازاریابی مفهومی برای تبلیغ غیر مستقیم کالا و برند خود استفاده کنیم.

بازاریابی دیجیتال

قرن بیست ویکم قرن دیجیتال نیز نامیده می شود یعنی استفاده از تکنولوژی و وسایل دیجیتال نظیر، موبایل، تبلت، کامپیوتر، بیلبوردهای دیجیتالی و ... برای آگاهی مشتریان و اطلاع دادن از نوع محصول که همه این موارد نیازمند به وجود اینترنت نیز می باشد و مهمترین روش بازاریابی نیز هست، برای دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با دیجیتال مارکتینگ می توانید مقاله نوین با عنوان "دیجیتال مارکتینگ دقیقا چیست؟" را نیز مطالعه کنید.

بازاریابی بشارتی

بازاریابی بشارتی

یکی دیگر از روش های بازاریابی که امروزه در شبکه های اجتماعی شاهد آن هستیم این نوع از بازاریابی می باشد که توانسته خود را بالا بکشد و بدین صورت است که شرکت مشتریان خود را افزایش می دهد و آنها نیز این محصولات را که گرفته اند آن را برای دیگر مشتریان تبلیغ می کنند و سود آوری برای شرکت به همراه خواهد داشت.

بازاریابی پیامکی

امروزه پیامک های تبلیغاتی متنوع و بسیار زیادی بر روی گوشی ظاهر می شود که بسیاری از آنها بیهوده هستند و بیشتر افراد با دیدن آن اصلا آن را نخواهند دید، ولی اگر این پیامک تبلیغاتی نتیجه گرا باشد باعث بوجود آوردن فرصت های باور نکردنی برای کسب و کار خواهند شد. بازاریابی پیامکی نوع دیگری از بازاریابی است که اگر بیهوده و وقت گیر نباشد فرصت بسیار مناسبی برای جذب مشتریان خواهد بود در غیر اینصورت به سرعت به کاهش مشتری خواهد رسید، پس باید در این نوع بازاریابی دقت کافی داشته باشید و اصل مطلب را انتقال دهید چون بازاریابی پیامکی قابلیت انعطاف بالایی دارد و در برقراری ارتباطات جمعی و تکی بسیار کارآمد است.

برای داشتن بازاریابی پیامکی نیاز به پنل سامانه پیام کوتاه می باشد. پنل sms یا پنل سامانه پیام کوتاه در واقع همان ارسال پیامک انبوه به افراد می باشد که با دادن شماره ها به درون آن به صورت گروهی می توانید پیامک تبلیغاتی را ارسال کنید، همه این کارها از طریق اینترنت انجام شده و این پنل دارای صندوق دریافت، ارسال و ... است.

این نوع از بازاریابی به دلیل وجود گوشی در دست تمام افراد در ایران بسیار رواج یافته است و هیچ محدودیتی برای شرکت ها ایجاد نمی کند و تمامی اشخاص و شرکت ها مانند: سوپر مارکت ها، خودرو سازی، میوه فروشی، بانک ها، مدارس، تاجرها و خیلی دیگر از شرکت ها بدون محدودیت می توانند یک پنل سامانه کوتاه را گرفته و تبلیغات و بازاریابی پیامکی انجام دهند.

 • مزایای ارسال پیامک انبوه: یکی از ویژگی های مهم در ارسال پیامک انبوه جداسازی و تفکیک مشتریان از نظر سن و شغل مورد نظر و حتی کدپستی، استان و پیش شماره ها می باشد که به هر شخص بنا به محل جغرافیایی و سن آن می توان پیامک تبلیغاتی مختص آن را داد.
 • نکاتی برای ارسال پیامک مطلوب: اگر می خواهید در روش بازاریابی پیامکی محصولات خود را به مشتریان ارائه دهید باید نکاتی را رعایت کنید که شخص مورد نظر با دیدن پیامک تبلیغاتی شما جذب کار شما شود و حتی این پیامک را به دیگران برای جلب رضایت اطرافیانش ارائه دهد برای انجام این کار چند مرحله را باید رعایت کنید:
 • مخاطب: متنی که مختصر و مفید باشد و همچنین پاسخگوی نیاز مشتری باشد را ارسال کنید
 • زمان ارسال پیامک: طبق نتایج بدست آمده بهترین زمان برای ارسال پیامک ساعات اداری است که باید رعایت گردد و بسیار پاسخگو می باشد.
 • طول متن پیامک: اگر می خواهید تبلیغ کنید سعی کنید طول متن پیامک شما زیاد نشود که خواننده اصلا به پیامک شما اعتنایی نمی کند، پس بهتر است طول متن پیامک زیر 160 کاراکتر انتخاب گردد و در صورت توضیحات بیشتر یک لینک در زیر پیامک قرار دهید تا شخص مورد نظر خودش با زدن آن لینک فراپیوند به سایت رجوع کند.
 • لینک: سعی کنید لینک سایت اصلی یا لینک کوتاه شده آدرس مورد نظر خود را در پیامک قرار دهید تا طول کاراکتر لینک بیش از حد نباشد که ظاهر بدی داشته باشد، در ارتباط با کوتاه کردن لینک در مقاله "کوتاه کننده لینک چیست و چگونه در پیامک از آن استفاده کنیم" بیشتر بخوانید

بازاریابی پیامکی چیست؟

بازاریابی B2B و B2C

بازاریابی بیزنس به بیزنس یا به اختصار B2B انجام بازاریابی محصولات است، و با مشتریان فردی B2C فرق دارد.

تفاوتی که این دو نوع بازاریابی دارند بخاطر این است که یک مشتری با یک شرکت در خریدشان تفاوت وجود دارد و هر یک قوانین خود را دارند. برای خریداران تجاری، خرید محصول بسیار با اهمیت تر از خریداران یک نفر یا شخص می باشد، خریداران تجاری به پشتیبانی و سرویس های پس از فروش وابسته هستند و هزینه ای که برای خرید می کنند بسیار بالا است و می تواند برای آنها ضرر به همراه داشته باشد در صورتی که یک مشتری ساده می تواند با هزینه اندک به محصولاتی برسد که خیلی نیاز اساسی وی نیست.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با بازاریابی B2B یا صنعتی می توانید مقاله "بازاریابی صنعتی یا بازاریابی B2B چیست؟" و در ارتباط با بازاریابی B2C یا بازاریابی مصرفی نیز می توانید مقاله "بازاریابی مصرفی یا B2C چیست و چگونه از آن بهترین استفاده را بکنیم؟" را مطالعه کنید.

بازاریابی الگوریتمی

اگر به دنبال بهینه سازی هستید باید از الگوریتم های محاسباتی قوی در کار بازاریابی استفاده کنید که با استفاده از نرم افزار این کار انجام می شود.

بازاریابی مقاله ای

یکی دیگر از روش بازاریابی نوشتن است یعنی با نوشتن و ذکر محصولات برای شرکت یا شخص می توانید بازاریابی مطلوبی داشته باشید.

بازاریابی رسانه های اجتماعی

یکی از روش های دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی با رسانه های اجتماعی می باشد که به اختصار SMM نامیده می شود. به دلیل وجود شبکه های اجتماعی متنوع همچون تلگرام، اینستاگرام و ... پر رونق تر شده و در واقع بسیار مفید است.

یکی دیگر از ویژگی های رسانه های اجتماعی این است که با ایجاد گروه های چند نفره می توانید با یکدیگر در مورد محصول و برند صحبت کرده و تعامل داشته باشید و این خود برای جذب مشتری به صورت آنلاین استفاده می شود. و با ایجاد رسانه های اجتماعی و قرار دادن محتوا مفید و کاربردی برای جذب مشتریان بسیار کارآمد است و امروزه اکثر شرکت ها به این نوع بازاریابی گرایش بسیار زیادی پیدا کرده اند، چرا که نتیجه آن مطلوب بوده است. آنچه در بازاریابی رسانه های اجتماعی مهم است شناخت ماهیت این شبکه ها است مثلا فیس بوک، توییتر و ... که هر کدام نوع خاصی از محتوا را برای نمایش در اپلیکیشن خود ایجاد کرده اند که با شناخت آن می توانید بهترین و موثرترین شبکه را انتخاب کنید.

بازاریابی ورزشی

این نوع از بازاریابی برای تبلیغ کالاها و تیم های ورزشی بیشتر استفاده می شود، و بیشتر عناصری که تبلیغ می شود می تواند برند نیز باشد.

بازاریابی خیابانی

بازاریابی در عموم و خیابان ها برای جذب مشتری و تبلیغ محصولات مانند بازاریابی تپ سی توسط افراد جوان در بازارها

بازاریابی تلفنی

به دلیل افزایش شبکه های اجتماعی و پیامک تبلیغاتی امروزه این نوع از بازاریابی کم شده است و به نوعی اثربخشی خود را ازدست داده است. برای اثر بخش بود این روش باید چند کار را درست اجرا کنیم:

 • نباید در هنگام بازاریابی تلفنی یکنواخت حرف بزنیم لحن صحبت کردن بسیار موثر است ، اگر طرف مقابل احساس کند شما یکنواخت حرف می زنید اصلا به حرف شما گوش نداده و احساس خواهد کرد صدمین نفر است که با آن تماس گرفته شده است و بی انگیزه شده و گوشی را قطع خواهد کرد. داشتن ایده در این زمینه بسیار مهم است که چطور بتوانید مشتری را به صحبت خود جذب کنید.
 • زمان مناسب برای تماس نقش حیاتی دارد، در مجموعه های مدل B2B، که شرکت به عنوان مشتری میباشد بهترین ساعت برای تماس تلفنی طبق تحقیقات، ساعت اداری و بین 9.30 تا 11.30 صبح می باشد.
 • سعی کنید ابتدا در هنگام تماس تلفنی از طرف مقابل بخواهید که حواس خود را معطوف به تماس شما کند و مشغول کار دیگری نباشد که این به هنر تماس گیرنده برمی گردد که بتواند مشتری را پای صحبت و در زمان مناسب نگه دارد
 • سعی کنید در هنگام بازاریابی تلفنی لینک را مختصر و مفید به مشتری بدهید و از توضیحات اضافی بپرهیزید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با بازاریابی تلفنی می توانید مقاله "بازاریابی تلفنی چیست و چگونه در آن موفق شویم؟" را مطالعه کنید.

بازاریابی ویدئویی

با استفاده از تبلیغات ویدئویی و استفاده از شبکه اجتماعی یوتیوب که امروزه در بین تمام افراد دنیا وجود دارد و استقبال کننده نیز زیاد دارد، برای تبلیغات خود استفاده کنید.

و خیلی دیگر از روش های بازاریابی وجود دارند که می توانید در سایت های مختلف و بنا به سلیقه خودتان آن را مطالعه و استفاده کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با بازاریابی ویدیوئی می توانید مقاله "چرا و چگونه از بازاریابی ویدئویی استفاده کنیم؟" را بخوانید.

بازاریابی ویدیویی چیست؟

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شده از تعاریف بازاریابی در سال های 1935 تا به الان به طور مفید ذکر گردد و آنچه در تعریف بازاریابی مشخص شد این است که محصول تولید و به مشتری عرضه شود ولی در بین این سال ها و تعاریف جدید در بازاریابی ایده، خلاقیت، پیشنهاد و جلب رضایت مشتریان باید جدی گرفته شود و محیط رقابتی شده است.

در قسمت دوم مقاله به انواع بازاریابی اشاره شده است و تا آنجا که امکان داشت توضیحات مفیدی را ذکر کردیم که اشخاص و شرکت ها بنا به نیاز و با صرف وقت و هزینه دلخواه خود می توانند این روش ها را انتخاب کنند و آن را برای فروش محصولات خود استفاده کنند.

با پیشرفت تکنولوژی و وجود اینترنت استفاده از روش بازاریابی اینترنتی و استفاده از شبکه های اجتماعی بیش از پیش شده است و اغلب شرکت ها از این روش بازاریابی استفاده می کنند، و حتی می توانید برای بازاریابی در زمینه ترویج و فروش محصولات خود نیز روش های جدیدی نیز ابداع کنید که کارآمدتر و بهتر از روش های بالا باشد، که هر شرکتی بنا به برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت خود استراتژی بازاریابی و تبلیغات خود را با آن انجام دهد.

در پایان از تمامی عزیزانی که این مقاله را مطالعه کردند خواهشمندیم در صورتی که نقد و نظری دارند آن را در نظرات به اشتراک بگذارند.

بازاریابی چیست؟ + معرفی انواع روش های مارکتینگ
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید