تا حالا چیزی به اسم جستجوی محلی شنیدید؟ اگر تا الان همچین کلمه‌ای به گوش‌تان نخورده، به مثال زیر توجه کنید.

فرض کنید که در خیابان ولیعصر صاحب یک مغازه هستید و آش‌رشته می‌فروشید! حالا یک نفری هم این وسط هست به اسم سارا.

سارا همراه دوستانش آمده خیابان ولیعصر تا گشت بزند و خرید کند. در بین این مغازه‌گردی‌هاست که سارا و دوستانش هوس آش‌رشته می‌کنند! پس فوری گوشی موبایلش را برمی‌دارد و در گوگل سرچ می‌کند تا نزدیکترین مغازه را پیدا کند.

اگر شما در گوگل مپ مغازه‌تان را ثبت کرده باشید، در گوشی موبایل سارا ظاهر می‌شوید و فروش می‌کنید، اما اگر آدرس مغازه‌تان در گوگل نباشد چطور؟

آدرس مغازه‌ام را در گوگل ثبت می‌کنم، پس هستم!

احتمالاً شما خودتان حس کردید که ثبت موقعیت مکانی کسب‌وکارتان در گوگل چقدر می‌تواند برایتان مشتری‌ساز باشد که الان در حال خواندن این مقاله هستید! اما برای اینکه به شما اطمینان‌خاطر بدهم که تصمیم‌ درستی گرفتید، بیایید یک نگاهی به رویۀ چند سال اخیر گوگل بیندازیم.

عرض کنم خدمتتان که گوگل روز به روز بیشتر از قبل، رضای خدا را در رضای کاربرانش می‌بیند!

حالا این یعنی چه؟ یعنی اینکه وقتی شما کلمه‌ای را در گوگل سرچ می‌کنید، با توجه به سوابق و اطلاعاتی که از شما دارد، سعی می‌کند تا نتایج کاملاً شخصی‌سازی شده‌ای را تحویل‌تان بدهد تا خدایی نکرده دست خالی برنگردید. دقیقاً به همین دلیل است که اگر شما کلمۀ مشابهی را در دو شهر مختلف سرچ کنید نتایج متفاوتی را هم تحویل می‌گیرید؛ چون گوگل نتایجش را بر اساس موقعیت جغرافیایی به ما نشان می‌دهد.

با این تفاسیر کاملاً مشخص است که ثبت مکان بیزینس شما در گوگل چقدر می‌تواند برایتان مفید باشد و فروشتان را بالا ببرد. به‌غیر‌از جستجوی محلی که در ابتدای این مطلب گفتم؛ بحث دیگری هم داریم به اسم تبلیغات مکان محور که اتفاقاً به موضوع ما تا حدود زیادی ربط دارد. پیشنهاد می‌کنم این مطلب را هم بخوانید چون در نوع خودش حسابی جالب است.

خب دیگر بهتر است که حرف زدن را تمام کنیم و وارد عمل شویم. پس این شما و این هم راهنمای ثبت مکان در گوگل مپ!

راهنمای ثبت مکان در گوگل مپ با گوشی

برای اینکه آدرس مغازه یا شرکت‌تان را در نسخه موبایل گوگل مپ ثبت کنید. مرورگر گوشی‌تان را باز کنید و وارد حساب کاربری خودتان در گوگل شوید. بعد روی آیکون منو در سمت بالا (کادر قرمز که علامت زدم.) کلیک کنید و منو را باز کنید. بعد از بازشدن منو، گزینۀ گوگل مپ را انتخاب کنید.انتخاب گوگل مپ از منوبرنامه که باز شد، از قسمت بالای آن سمت چپ، منو را کلیک کنید. خب حالا روی add missing place بزنید.راهنمای ثبت مکان در گوگل مپ

با بازشدن صفحۀ add a place اولین فیلد را با عنوان Name می‌بینید. حالا باید نام مکان مورد نظرتان را به‌طور دقیق در این قسمت بنویسید. این نام می‌تواند اسم برندتان باشد، محصول یا خدمتی باشد که ارائه می‌دهید یا هر کلمۀ کلیدی دیگری که فکر می‌کنید کاربر آن را در گوگل سرچ می‌کند. فقط دقت کنید که حتماً آن را درست بنویسید، چون نام مکان به همان صورتی‌که نوشته می‌شود، به بقیه نمایش داده می‌شود.ثبت نام مکان در گوگل مپبعد از آن سراغ فیلد category می‌رویم. در این بخش باید نوع مکانی را که می‌خواهید ثبت کنید، مشخص کنید. با لمس کردن این قسمت لیستی به شما نمایش داده می‌شود که شامل موارد مختلفی مثل رستوران، مدرسه، کافه و .... است. با توجه به نوع کسب‌وکارتان یک مورد را انتخاب کنید.دسته بندی کسب و کار در گوگل مپ

حالا نوبت ثبت آدرس می‌رسد. در قسمتی که در عکس زیر می‌بینید، آدرس خودتان را بنویسید. توجه داشته باشید که نام خیابانی که مکان مورد نظرتان در آن واقع شده است را به‌صورت دقیق تایپ ‌کنید. در این فیلد می‌توانید علاوه‌بر آدرس، نام استان، شهر و کد پستی را هم وارد کنید. بهتر است بدانید که هرچه اطلاعاتی که وارد می‌کنید، در این بخش کامل‌تر باشد، گوگل سریعتر مکان‌یابی خودش را انجام می‌دهد. البته بهتر است از روی نقشه هم محل کسب‌وکارتان را پیدا کنید و در آخر دکمۀ ok را بزنید تا همه‌چیز ثبت شود.

اگر به عکس دقت کنید در کادر قرمزرنگی که علامت زدم، قسمت دیگری را هم می‌بینید به اسم:

?located within another place

شاید برایتان سوال پیش بیاید که این قسمت چه زمانی به کار ما می‌آید؟

اگر مغازه یا محل کسب‌وکار شما در پاساژ یا مکانی است که قبلاً در گوگل ثبت شده، می‌توانید با ورود به این بخش اسم محل را سرچ کنید و با این روش آدرس مغازه‌تان را خیلی راحت در گوگل حک کنید.ثبت مکان روی نقشه

اگر بعد از مراحل گفته شده، گزینۀ add phone, hours, websites and photos را که در زیر فیلد address قرار دارد انتخاب کنید، یک سری موارد مختلفی به شما نمایش داده می‌شوند که برای ارائه اطلاعات بیشتر به کاربر، بهتر است آن را تکمیل کنید.وارد کردن شماره تلفن در گوگل مپ

همانطوری که در عکس می‌بینید، در این قسمت، اول از همه فیلد add hours مشخص است. اینجا باید ساعت کاری فروشگاه یا شرکت‌تان را وارد کنید. در قسمت بعدی هم شمارۀ تلفن را تایپ می‌کنید. اگر که برای کسب‌وکارتان سایتی را هم دارید، آدرسش را در بخش website بنویسید. مورد آخر هم تاریخ بازگشایی مغازه و شروع کسب‌وکارتان است که اگر دلتان خواست می‌توانید به موارد قبلی اضافه کنید.

تا یادم نرفته باید بگویم که با انتخاب گزینۀ add photo خیلی راحت می‌شود عکس‌هایی را از نمای مغازه یا چیزهایی دیگری مثل تصاویر منو و ... به این اطلاعات اضافه کرد تا کاربر در هنگام جستجو در گوگل، همۀ این موارد را یک‌جا ببیند.

وارد کردن اطلاعات تکملیلی در گوگل مپبعد از این که کار وارد کردن اطلاعات تمام شد و به‌صورت دقیق اطلاعات را تایپ کردید، گزینه Send (موشک بالا سمت راست) را انتخاب کنید و درخواست ثبت مکان مورد نظر را برای گوگل بفرستید. بعد از آن درخواست شما می‌شود و بعد از گذشت حداکثر 48 ساعت، گوگل از طریق ارسال یک ایمیل به شما، نظر خود را در مورد پذیرش یا رد درخواست‌تان اطلاع می‌دهد.

راهنمای ثبت مکان در گوگل مپ با کامپیوتر

اگر خواستید که با کامپیوتر، محل کارتان را در گوگل مپ ثبت کنید، باید راهی مشابه آن چیزی که در بالا گفتم را بروید. یعنی اول وارد سایت گوگل شوید و از طریق گزینۀ منو، گوگل مپ را پیدا کنید. بعد وارد حساب کاربری خودتان شوید. منوی گوگل مپ را باز کنید و گزینۀ add missing place را بزنید.ثبت مکان در گوگل با کامپیوتر

بعد از کلیک، پنجره زیر باز می‌شود. در ادامه باید مواردی مثل نام، دسته‌بندی و آدرس را شبیه آن چیزی که در بالا توضیح دادم وارد کنید. ثبت مکان در گوگل مپ اگر تمایل داشتید اطلاعاتی مثل ساعات و روزهای کاری، آدرس وب‌سایت و شمارۀ تلفن را هم با کلیک روی add phone, hours, websites and photos وارد کنید.

بعد از وارد کردن اطلاعات فروشگاه‌تان، send را بزنید. اگر قبل از درخواست شما برای ثبت مکان در گوگل مپ، کسی درخواست مشابهی در این مورد داده باشد، درخواست شما رد می‌شود. در غیر این صورت، گوگل با درخواستتان موافقت می‌کند و می‌توانید به‌سرعت اسم برندتان را در نتایج جستجو ببینید.

ثبت مکان خیلی مهم است اما همه‌چیز نیست...

تا الان مدارک و شواهدی را خدمتتان ارائه کردم برای اثبات اینکه چقدر ثبت مکان در گوگل مپ برای کسب‌وکارتان لازم و حیاتی است، اما لازم است تا به شما بگویم که این موضوع به‌تنهایی به افزایش فروش‌تان کمکی نمی‌کند! برای اینکه نمودار فروش کسب‌وکارتان صعودی شود، نباید دست‌ روی دست بگذارید تا مشتری خودش به سراغ شما بیاید و نامتان را در گوگل سرچ کند، بلکه باید خودتان پیش‌قدم شوید و کسب‌وکارتان را به آن‌ها معرفی کنید و توجه‌شان را جلب کنید!

حالا بهترین راه جلب توجه مخاطب چیست؟ بهترین راه این است که مستقیم از گوشی موبایلش سر دربیاوریم و تبلیغ کنیم. فرستادن اس‌ام‌اس از روی نقشه یکی از این راه‌هاست.

اگر یادتان باشد در شروع این مطلب از تبلیغات مکان‌محور صحبت کردم، یکی از انواع این دسته از تبلیغات، همین ارسال پیامک بر اساس موقعیت مکانی فروشگاه‌تان است. با ارسال پیامک منطقه‌ای شما می‌توانید تمام کسانی را که اطراف مغازه‌تان ساکن هستند، از محصولات و خدمات‌تان مطلع کنید.

اگر کلاً از بازاریابی پیامکی هیچ‌چیزی نمی‌دانید و راه و روشش را بلد نیستید، مطلب با بازاریابی پیامکی به قلب هدف بزنید را چک کنید تا همه‌چیز دستتان بیاید و استاد این کار شوید. فقط قبل از شروع بازاریابی باید اول یک پنل پیامکی برای خودتان تهیه کنید تا بتوانید به‌صورت انبوه برای ملت پیامک تبلیغاتی بفرستید.

به صفحۀ تعرفه‌ها سری بزنید تا هم با امکانات مختلف پنل‌های پیامکی آشنا شوید و هم مظنه ارسال اس‌ام‌اس دستتان بیاید.

البته که گوگل مپ واقعی این نیست!

مطمئنم که خودتان بهتر از من می‌دانید که ثبت مکان در گوگل مپ تنها قابلیت این اپلیکیشن نیست و امکانات دیگری مثل مسیریابی، ثبت مکان‌های مورد علاقه و ... را هم دارد. اگر دوست داشتید که کلاً با زیر و بم این برنامه آشنا شوید، راهنمای تمام و کمال گوگل مپ را هم بخوانید. در این مطلب ما امکاناتی را از گوگل مپ توضیح دادیم که هر کسی نمی‌داند! شما می‌توانید با به‌کاربردن این امکانات خیلی بیشتر از قبل، از این برنامه استفاده کنید و از ویژگی‌های کاربردی‌اش لذت ببرید.

راهنمای ثبت مکان در گوگل مپ
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید