اگر برای شما هم پیامک تبلیغاتی یا اطلاع‌رسانی آمده یا حتی اگر خودتان صاحب کسب‌‎وکار هستید و می‌خواهید ارسال پیامک تبلیغاتی به مشتریان داشته باشید، حتماً متوجه شدید که این اس ام اس‌ها از خطوط مختلفی ارسال می‌شوند. شاید بپرسید که این خطوط چه تفاوتی با یکدیگر دارند یا اصلاً چرا خطوط مختلفی توسط کاربران استفاده می‌شوند؟ برای پاسخ دادن به همین سوال مهم است که می‌خواهیم با خطوط عمومی و اختصاصی آشنا شویم و بیشتر درباره این دو خط ارسال پیامک بدانیم.

مقدمه خطوط عمومی و اختصاصیخطوط عمومی و اختصاصی توسط اپراتورهای مختلفی ارائه می‌شوند و هر کدام ویژگی‌ها، مزایا و معایب مشخصی دارند. شما به عنوان کاربری که می‌خواهد به تازگی از بازاریابی پیامکی استفاده کند، می‌توانید بر اساس بودجه و نیازی که دارید یکی از این خطوط را انتخاب کنید. ارسال پیامک را شروع کنید و در صورت نیاز خط دیگری هم تهیه کنید.

خطوط پیامکی چیست؟

اولین گام بعد از دریافت پنل اس ام اس، سفارش خط است. بعد از سفارش خط از اپراتور موردنظر می‌توانید شروع به ارسال پیامک کنید، پس برای ارسال اس ام اس به این خطوط پیامکی نیاز دارید. خطوط پیامکی شماره‌هایی هستند که توسط اپراتورهای مختلف برای ارسال پیامک استفاده می‌شوند. تفاوت این خطوط علاوه‌بر اپراتور ارائه‌دهنده شامل موارد زیر است:

 • سرعت ارسال پیامک
 • دریافت گزارش ارسال پیام
 • عودت هزینه‌های مربوط به پیامک‌های ناموفق (نرسیده به دست مشتری)
 • نحوه ارائه خطوط اختصاصی

انواع خطوط پیامکی

همانطور که گفته شد، خطوط پیامکی برای ارسال انواع اس ام اس استفاده می‌شوند. اپراتورهای ارائه‌دهنده خطوط پیامکی در واقع شرکت‌های مستقلی هستند که خطوط را با پیش‌شماره‌های متنوع به کاربران ارائه می‌دهند. این خطوط علاوه‌بر تفاوت در سرشماره به دو دسته خطوط عمومی و اختصاصی هم تقسیم می‌شوند.

خطوط عمومی ارسال پیامک

خط عمومی یعنی همۀ خطوطی که به صورت اشتراکی در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. این خطوط به دلیل استفاده همزمان چند کاربر امکان دریافت پاسخ مخاطب را ندارند. شما با تمام پیش شماره‌های 1000، 2000، 3000، 5000، 021 و 026 می‌توانید این خطوط را سفارش دهید.

خطوط اختصاصی پیامکی

خطوط اختصاصی پنل پیامکی تقریباً شبیه همین خطوط انحصاری سیم‌کارت‌های تلفنی است که برای برقراری تماس استفاده می‌کنید. خطوط اختصاصی هم با پیش‌شماره‌های 1000، 2000، 3000، 5000، 021 و 026 قابل دریافت است، با این تفاوت که امکان دریافت پاسخ مخاطب را هم دارد. همانطور که گفته شد، هر کدام از این پیش‌شماره‌ها توسط اپراتورهای مختلف ارائه می‌شوند، در نتیجه قیمت‌های متفاوتی دارند.

دریافت خط اختصاصی برای پنل کاربری ضروریست. پیش از دریافت این خطوط توصیه می‌شود که حتماً نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

 • چک کردن تعرفه‌ها قبل از استعلام خط
 • توجه به زمان‌بر بودن استعلام خطوط اختصاصی

چرا باید خطوط پیامکی داشته باشیم؟

چرا باید از خطوط پیامکی استفاده کردبعد از این توضیحات درباره خطوط عمومی و اختصاصی شاید بپرسید که اصلاً چرا باید خطوط پیامکی داشته باشیم؟

یکی از اصول مهم بازاریابی و رسیدن به فروش بیشتر، ارتباط با مشتریان و شنیدن پیشنهادات و نظراتشان است. برای برقراری این تعامل و ارتباط بی‌واسطه می‌توانید از خطوط پیامکی استفاده کنید. یعنی سامانه پیامکی داشته باشید. پیام‌‌های مهم را برای مشتری ارسال کنید. نظرسنجی برگزار کنید و از همه مهم‌تر پاسخ مخاطب را دریافت کنید.

کدام خط مناسب‌تر است؟

هیچ کدام از خطوط پیامکی دارای برتری ویژه و خاصی نسبت به یکدیگر نیستند و همگی از نظر کیفیت در یک سطح قرار دارند. این خطوط در سرعت ارسال و قیمت باهم تفاوت دارند.

حالا شاید بپرسید که خطوط را باید چگونه تهیه کرد؟ برای تهیه خطوط باید از سامانه‌های پیامکی کمک بگیرید. من استفاده از خطوط ملی پیامک را پیشنهاد می‌کنم. سامانه ملی پیامک خطوط عمومی و اختصاصی را با پیش‌شماره‌های مختلف ارائه می‌دهد. این ویژگی باعث می‌شود تا اگر به هر دلیلی یکی از خطوط با مشکل مواجه شد، بتوانید همان لحظه از سایر خطوط برای ادامه فعالیت استفاده نمایید.

علاوه‌بر این خرید خط از سامانه ملی پیامک دارای ویژگی‌های زیر است:

 • خط خریداری شده از سامانه ملی پیامک  ارزان و مقرون‌به‌صرفه‌ است
 • سامانه این امکان را دارد تا چندین خط با پیش‌شماره‌های گوناگون داشته باشید.
 • در پنل اختصاصی می‌توانید تمامی خطوط خود را از طریق یک پنل پیامکی مدیریت و سامان‌دهی کنید.
 • کار کردن با سامانه ملی پیامک راحت‌تر و ساده‌تر از سایر اپراتورهاست.
 • تیم پشتیبانی قوی در تمام روزهای هفته از ساعت 8 تا 10 شب پاسخگوی کاربران است

بازگشت هزینۀ پیامک‌های ناموفق

بازگشت هزینه پیامک‌های ناموفقیکی از ویژگی‌های مشترک تمام خطوط، بازگشت هزینه پیامک‌هاییست که به لیست سیاه مخابرات نرسیدند. لیست سیاه یا همان بلک لیست کاربرانی هستند که دریافت هرگونه پیامک تبلیغاتی را مسدود کردند.

در این میان قضیه خطوط 2000 کمی متفاوت‌تر است. خطوط 2000 علاوه‌بر برگشت هزینه پیامک‌های لیست سیاه مخابرات، هزینه‌های پیامک‌های دیگر را که به علت خاموش بودن، در دسترس نبودن خط یا … به دست مخاطب نرسیده را باز می‌گرداند.

اگر بخواهید عملیات برگشت هزینۀ پیامک های ناموفق در ارسال را برای خطوط 2000 داشته باشید باید تا 48 ساعت بعد از ارسال پیامک صبر نمایید. بعد این مدت و انجام عملیات مربوط به گزارش‌گیری تمامی هزینه‌های مربوط به پیامک‌های ارسال نشده باز خواهد گشت. پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی بیشتر با این هزینه‌ها و جزئیات نگاهی به صفحۀ خطوط سامانه ملی پیامک داشته باشید.

سفارش خط اختصاصی

چنانچه مایل به خرید خط اختصاصی برای کسب‌وکارتان هستید تا بتوانید برای مشتری پیامک تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی ارسال کنید، می‌توانید از طریق سامانه ملی پیامک نسبت به تهیه و خرید خط اقدام کنید.

لازم به ذکر است که قیمت خطوط نسبت به تعداد و ارقام رندی که دارند، متفاوت است و در رنج های مختلفی قرار دارد.

جمع‌بندیَ

جمع‌بندی خطوط عمومی و اختصاصیهمانگونه که تا اینجا گفتیم، دسترسی به خطوط عمومی و اختصاصی پیامکی یکی از ملزومات بازاریابی است که در بهبود کیفیت و ارائه خدمات به مشتریان مؤثر است. توصیه می‌کنم در هر حوزه که مشغول به کار هستید، حتماً خط عمومی برای اطلاع‌رسانی‌های انبوه داشته باشید. از خط اختصاصی هم می‌توانید برای برگزاری قرعه‌کشی و انجام نظرسنجی استفاده کنید تا به صورت ویژه با مشتری در ارتباط باشید.

در صورتی که همچنان نیاز به مشاوره دارید یا می‌خواهید دربارۀ قیمت خطوط مختلف بیشتر بدانید، با 02163404 تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تیم ملی پیامک استفاده کنید. همچنین برای دریافت فوری پنل هم می‌توانید در صفحۀ اصلی سایت ملی پیامک ثبت‌نام کنید تا تیم پشتیبانی با شما تماس بگیرند.

خطوط عمومی و اختصاصی پیامکی چیست؟
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید