بسیاری از شهروندان از پیام‌های تبلیغاتی که برایشان ارسال می‌شود، راضی نیستند. از آن طرف بسیاری از کسب‌وکارها هم بدون توجه به اصول بازاریابی پیامکی در ساعات نامناسب یا حتی بدون تمایل مشتری برای او مکرر پیام می‌فرستند. اگرچه اصول اس ام اس مارکتینگ همیشه روی ارسال پیامک با تمایل مشتری آن هم در ساعات مناسبی از روز تاکید دارد، اما همچنان تعدادی از کاربران به این مسئله مهم بی‌توجه هستند و در چنین شرایطی راهی جز شکایت از سامانه های پیام کوتاه نیست.

شکایت از سامانه های پیام کوتاهاگر شما هم چنین انتخابی دارید، ما نحوه شکایت از سامانه‌ها را در ادامه برایتان توضیح می‌دهیم. البته قبل از آن می‌خواهیم اشاره‌ای هم به انواع پیامک‌های ارسالی داشته باشیم.

انواع پیامک‌های تبلیغاتی

پیامک‌های تبلیغاتی همین پیام‌هایی هستند که روزانه مثل مورد زیر برایمان مرتباً ارسال می‌شوند.

با 100میلیون پیش صاحب ویلا شوید.
با سند
اقساط+ وام بانکی
09120544909

ارسال پیام‌های تبلیغاتی از طرف کسب‌وکارهاست و هزینه‌ای برای مشتری ندارد. در واقع همانطور که از نامش پیداست، این پیامک کاملاً جنبه تبلیغاتی دارد و تنها کالا یا خدماتی را معرفی می‌کند.

دسته دوم پیامک‌های اطلاع‌رسانی هستند. این پیامک‌ها هم اگر از طرف مشاغل ارسال شوند، هزینه‌ای برای مشتری ندارند ولی اگر از طرف بانک باشد، هزینه‌اش از حساب مشتری کم می‌شود.

ورود به موبایل بانک در تاريخ 1399/11/28 – 10:59 ق.ظ بانک پاسارگاد

دسته سوم هم پیامک‌های ارزش افزوده با کسر هزینه از مشتری است که معمولاً برای آموزش، ارسال پیامک انگیزشی یا اخبار استفاده می‌شود. با توجه به اینکه اس ام اس‌های ارزش افزوده هزینه دارد، شاید برخی از کاربران تمایلی به دریافت این پیامک‌ها نداشته باشند. برای حذف و غیرفعال‌سازی این پیام‌ها کافیست *800# را با موبایلتان بگیرید، سپس عدد 2 را بفرستید تا خدمات ارزش افزوده یا همان محتوایی مسدود شود.

نحوه شکایت از سامانه های پیام کوتاه

حالا در چنین شرایطی بسیاری از مخاطبان، به دلیل حجم بالای پیام‌های ارسالی می‌خواهند راه شکایت از سامانه های پیام کوتاه را بدانند. برخی دیگر هم دریافت پیام تبلیغاتی را مسدود می‌کنند و در لیست سیاه مخابرات قرار می‌گیرند. اگر نمی‌خواهید در لیست سیاه مخابرات باشید، می‌توانید از سامانه‌های مزاحم شکایت کنید که ما در ادامه راه و روشش را برایتان کامل توضیح می‌دهیم.

شکایت از سامانه‌های اس ام اسی با *800#

شکایت از سامانه های پیام کوتاهبرای شکایت از سامانه های پیام کوتاه می‌توانید *800# را شماره‌گیری کنید. بعد از شماره‌گیری، گزینه قطع تبلیغات را انتخاب کنید تا دیگر برایتان پیام تبلیغاتی ارسال نشود.

شکایت از سامانه‌های اس ام اسی از طریق 195

شماره‌گیری خط 195 هم برای شکایت از سامانه های پیام کوتاه است. بنا به گفتۀ معاون وزیر ارتباطات، سامانه رسیدگی به شکایت پیامک‌های تبلیغاتی شخصی، سامانه پیامکی 195 را به‌صورت آزمایشی از 24 مهرماه سال 1396 فعال کرده است و این سامانه از ابتدای آبان‌ ماه همین سال به‌صورت رسمی فعالیتش را شروع کرد.

برای جلوگیری از دریافت پیامک‌های تبلیغاتی که با شماره‌های شخصی ارسال می‌شوند، کاربران می‌توانند ‎شماره ارسال‌کننده را به همراه کد ارسال کنند.

برای این سامانه، شماره‌ها را با فرمت‌هایی مانند ********۰۲۱ و به شکل ***۱۰۰۰، ***۲۰۰۰ و ***۳۰۰۰ ارسال کنید. برای شکایت از سامانه های پیام کوتاه و برای شماره‌های شخصی هم باید پیام با قرمت *********۰۹ برای سامانه ۱۹۵ ارسال شود. بعد از ارسال پیام، شکایت ثبت می‌شود تا پیگیری برای برخورد با ارسال‌کننده پیامک مزاحم انجام شود.

بنا به گفتۀ رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شکایت‌ها بر مبنای دریافت گزارش‌های مردمی و تعداد پیامک‌هایی که طی چند روز ارسال می‌شود، مزاحم تشخیص داده خواهد شد.

جمع‌بندی

شکایت از سامانه های پیام کوتاهتا اینجا گفتیم برای شکایت از سامانه های پیام کوتاه و سرشماره‌های مختلف می‌توانید از طریق شماره‌گیری #800* شکایت کنید. از این طریق دریافت پیام تبلیغاتی را هم می‌توانید مسدود کنید.

برای جلوگیری از دریافت پیامک‌های تبلیغاتی که با شمارۀ شخصی ارسال می‌شوند، کاربران می‌توانند شماره‌ها را با فرمت *********۰۹ برای سامانه ۱۹۵ ارسال کنند.

در صورتیکه درباره ارسال انواع پیام تبلیغاتی، پیامک خدماتی یا وب‌سرویس سوالی دارید، می‌توانید در انتهای همین متن برایمان بنویسید. در ضمن، برای آشنایی با اصول ارسال پیامک درست، بدون از دست دادن مشتری، پیشنهاد می‌کنم اول کتاب بازاریابی پیامکی ما را مطالعه کنید. از مشاوره تیم پشتیبانی ملی پیامک با 02163404 تماس بگیرید.

راهنمای شکایت از سامانه های پیام کوتاه
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید