هنوز هم کاربران زیادی هستند که برای ارسال پیامک تبلیغاتی درباره محاسبه قیمت هر اس ام اس و تعداد حرف‌هایی که مجاز به نوشتن آن هستند، سوال دارند! حالا هم که استفاده از ایموجی یا همان شکلک‌ها باب شده است، شاید بپرسید که آیا ایموجی هم به عنوان حرف حساب می‌شود یا خیر؟ فرق هزینه پیامک انگلیسی و فارسی چیست؟!

خیلی ساده بگویم که برای جواب به همۀ این سوال‌های مهم شما ما امروز می‌خواهیم دربارۀ کاراکتر پیامک یعنی همان تعداد مجاز برای حروف، اعداد و ایموجی‌ها در پیامک فارسی و انگلیسی صحبت کنیم!

کاراکتر پیامک چیست؟

تعداد کاراکتر هر پیامک و محاسبه هزینه هر پیامک در اپراتورهاوقتی شما در حال نوشتن و تنظیم متن یک پیامک هستید باید دربارۀ تعداد مجاز کاراکترها هم بدانید! بگذارید خیلی ساده بگویم که هر حرف یا نماد به عنوان یک کاراکتر مستقل حساب می‌شود، در واقع تمامی حروف، علامت‌ها و فضاهایی مثل فاصله بین کلمات به عنوان کاراکتر شناخته می‌شود. البته ایموجی‌ها از این قانون مستثنی هستند ولی بهتر است که خیلی هم از این شکلک‌ها استفاده نکنید.

تعداد مجاز کاراکتر برای پیامک فارسی

حالا یک سوال خیلی مهم! تعداد مجاز کاراکتر فارسی برای اس ام اس فارسی دقیقاً چه تعدادی است؟

اگر می‌خواهید اس ام اس تبلیغاتی فارسی بنویسید فقط تا 70 کاراکتر مجاز هستید که شامل فضاهای بین کلمات هم می‌شود. هرچقدر که پیام طولانی‌تر شود، هزینه‌اش بر اساس ساختار زیر محاسبه می‌شود:

  • پیامک دوم (صفحه دوم): 64 کاراکتر
  • پیامک سوم (صفحه سوم): 67 کاراکتر
  • پیامک چهارم (صفحه چهارم): 67 کاراکتر و باقی پیامک ها از چهارم به بعد نیز همان 67 کاراکتر محاسبه خواهد شد.

تمام حروف فارسی متن پیامک، کلیه علائم، فاصله و حتی اینتر زدن برای رفتن به سطر بعد یک کاراکتر مستقل محسوب می‌شود.

کاراکترهای مجاز پیامک لاتین

حالا برای پیامک غیرفارسی، چقدر مجاز به نوشتن هستیم؟ تعداد مجاز برای اس ام اس با حروف لاتین 160 کاراکتر است. هرچقدر از این تعداد بیشتر بنویسید، بر اساس شکل زیر حساب می‌شود:

  • پیامک اول (صفحه اول) : 160 کاراکتر
  • پیامک دوم (صفحه دوم) : 146 کاراکتر
  • پیامک سوم (صفحه سوم) : 153 کاراکتر
  • پیامک چهارم (صفحه چهارم) : 153 کاراکتر
  • سایر صفحات ، از چهارم به بعد 153 کاراکتر می باشند

کاراکتر پیامکنکات مهم محاسبه کاراکتر پیامک

این را باید در نظر بگیرید که علاوه‌بر تعداد مجاز حروف، تعداد صفحات هم برای ارسال اس ام اس مهم است. مثلاً اگر متن پیام لاتین شما 161 کاراکتر باشد، وارد صفحه دوم می‌شود و هزینه ارسال پیامک دو صفحه‌ای دقیقاً دو برابر هزینۀ اس ام اس تک صفحه‌ای خواهد بود.

پس هر چه تعداد صفحۀ پیامکی کمتر باشد، هم هزینۀ ارسال کمتر است و هم پیامک ارسالی به طور کامل به دست مخاطب خواهد رسید. شاید بپرسید مگر پیام نصفه هم ارسال می‌شود؟ باید بگویم بله! تا همین چند سال پیش، بعضی پیام‌های طولانی به دست مخاطب نمی‌رسید. پس برای اینکه متن کاملی به دست مشتری برسد، سعی کنید متن نوشته‌شده در یک صفحه گنجانده شود.

بعضی اوقات پیش می‌آید که شخصی در متن پیامک خود از هر دو زبان فارسی و لاتین استفاده می‌کند. در این شرایط مخابرات هزینۀ پیام را فارسی محاسبه می‌کند. البته این هم یادتان باشد که در هر شرایطی حتی اگر حواستان هم به تعداد مجاز کاراکتر پیامک نباشد، موقع نوشتن متن اس ام اس، پنل پیامکی هشدار لازم را در مورد تعداد کاراکترها می‌دهد.

هزینه ارسال پیامک در هر اپراتور

هر شخصی که از موبایل استفاده کند، برای ارتباط و انتقال داده از گوشی، برای آن هزینه هم می‌دهد. برای همین می‌خواهیم اشاره کوچکی به هزینۀ ارسال پیامک  در اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل داشته باشیم!

حتماً شما هم می‌دانید که تعرفۀ پیامک‌های فارسی و انگلیسی از گوشی با یکدیگر فرق دارد و هزینۀ متغیر آن از 8.9 تا 27 تومان است. اگر هم پنل دارید، بهتر است قبل از شروع ارسال پیام حتماً آخرین به‌روزرسانی‌های قیمت و تعرفه را بر اساس شماره سامانه‌ای که دارید، یعنی 2000، 3000 یا 5000 دنبال کنید. حالا که دارید درباره هزینه هر سامانه یا اپراتور تحقیق می‌کنید، شاید بپرسید اصلا چرا تعداد مجاز برای پیامک لاتین 160 حرف تعیین شده است؟

چرا 160 کاراکتر برای پیام لاتین؟

160 کاراکتر پیامک انگلیسیاگر برایتان این سوال پیش آمده که تعداد مجاز کاراکتر پیامک بر چه اساسی است و چرا 160 حرف انتخاب شده، بد نیست بدانید که پشت این قصیه داستان جالبی است!

سال ۱۹۸۵ شخصی به نام فریدهلم هیلبراند به عنوان رئیس سیستم جهانی ارتباطات سیار (GSM) برای ارائه تعداد مجاز حروف و کاراکتر پیامک انتخاب شد. او با شمردن کاراکترهای کارت‌پستال‌های مختلف و افکار تصادفی انسان عدد 160 را انتخاب کرد و از همان زمان تعداد حروف مجاز برای پیامک لاتین 160 حرف است که شامل علائم نگارشی و فضای بین کلمات هم می‌شود.

نتیجه تعداد مجاز برای نوشتن هر پیام کوتاه!

در این مقاله به صورت مختصر در مورد تعداد مجاز کاراکتر پیامک انگلیسی و فارسی صحبت کردیم. همچنین نه فقط به تعرفه پیامک‌های ارسالی از سامانه بلکه به تعداد مجاز اس ام اس فارسی و انگلیسی از اپراتورهای مختلف نظیر همراه اول، ایرانسل، رایتل نیز اشاره کردیم.

در صورتی که می‌خواهید ارسال پیامک‌ به مشتری را شروع کنید یا درحال‌حاضر از موبایل شخصی برای ارسال پیامک تبلیغاتی استفاده می‌کنید، وقتش رسیده تا در سایت  ملی پیامک برای دریافت پنل شخصی درخواست دهید تا همکاران تیم پشتیبانی در اولین فرصت با شما تماس بگیرند و در زمینه بازاریابی پیامکی و تاثیراتش در کسب‌وکارتان شما را راهنمایی کنند.

تعداد کاراکتر پیامک و محاسبه هزینه هر پیام
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید