کاراکتر نام انگلیسی برای حروف و علامت می باشد، بر فرض مثال کلمه ای مانند: «دیجیتال مارکتینگ» دارای 16 کاراکتر است که 15 تا کاراکتر مربوط به حروف و یک کاراکتر مربوط به اسپیس(فاصله) می باشد. یا کلمه «score20» دارای 7 کاراکتر می باشد که 5 کاراکتر حروف انگلیسی و 2 کاراکتر مربوط به عدد است. برای ارسال اس ام اس لازم است تا بدانیم تعداد کاراکتر هر پیامک چگونه محاسبه می‌شود و هزینه آن برای اپراتورهای مختلف(همراه اول، ایرانسل، رایتل و…) چقدر است.

در این مقاله قصد داریم تعداد کاراکترهای لازم برای هر پیامک به زبان فارسی و انگلیسی و همچنین انواع تعرفه های پیامک در اپراتورهای مختلف (همراه اول، رایتل، ایرانسل و ...) صحبت کنیم.

براساس متن ارسالی شما در هر پیامک که لاتین یا فارسی می باشد، هر یک تعداد کاراکتر مخصوص به خود را دارد. البته تعداد کاراکتر های مجاز در متون لاتین تقریبا دو برابر متون فارسی می باشد، و به همین منوال هزینه ارسال نیز باید بالطبع دوبرابر شود.

تعداد کاراکتر هر پیامک و محاسبه هزینه هر پیامک در اپراتورها

تعداد کاراکتر هر پیامک و محاسبه هزینه هر پیامک در اپراتورها

اگر متن پیامک ارسالی شما به زبان فارسی باشد تعداد کاراکترهای مجاز به صورت زیر است:

  • پیامک اول(صفحه اول): 70 کاراکتر
  • پیامک دوم(صفحه دوم): 64 کاراکتر
  • پیامک سوم(صفحه سوم): 67 کاراکتر
  • پیامک چهارم(صفحه چهارم): 67 کاراکتر و باقی پیامک ها از چهارم به بعد نیز همان 67 کاراکتر محاسبه خواهد شد.

تمام حروف فارسی به کار رفته در متن پیامک و همچنین کلیه علائم، فاصله و حتی اینتر زدن برای رفتن به سطر بعد نیز یک کاراکتر به حساب می آید.

کاراکترهای مجاز پیامک لاتین

تعداد کاراکترهای مجاز برای متن پیامکی ارسالی به زبان لاتین به صورت زیر است:

  • پیامک اول (صفحه اول) : 160 کاراکتر
  • پیامک دوم (صفحه دوم) : 146 کاراکتر
  • پیامک سوم (صفحه سوم) : 153 کاراکتر
  • پیامک چهارم (صفحه چهارم) : 153 کاراکتر
  • سایر صفحات ، از چهارم به بعد 153 کاراکتر می باشند .

این را باید در نظر بگیرید که تعداد صفحات برای ارسال پیامک مهم است، اگر متن پیامکی شما 161 کاراکتر به زبان لاتین شود وارد صفحه دوم پیامک شده اید و هزینه ارسال پیامک دو صفحه ای دو برابر هزینه ارسال تک صفحه ای خواهد بود. پس هر چه تعداد صفحه پیامکی شما کمتر شود، هم هزینه ارسال کمتر است و هم پیامک ارسالی شما به راحتی و به طور کامل به دست مخاطب خواهد رسید. هر چند شما پیامک های از این دست را مشاهده کرده اید که متن پیامکی که برای شما ارسال می شود ناقص است و به طور کامل لود نشده است یکی از این دلایل همین قضیه است پس برای اینکه متن شما کامل و مطلوب باشد سعی کنید متن ارسالی شما در یک صفحه گنجانده شود.

بعضی اوقات پیش می آید که شخصی در متن پیامک خود از هر دو زبان فارسی و لاتین استفاده می کند که این دست اشخاص کم هم نیستند، که مخابرات برای این موضوع تعداد کاراکتر شما و هزینه آن را به صورت پیامک فارسی محاسبه می کند.

حتی در هنگام تایپ متن، نرم افزارهای ارسال پیامک شما را از تعداد کاراکترهای مجاز در هنگام تایپ آگاه می کند و سپس شما می توانید تعداد کاراکترهایی که تایپ کردید را ببینید و در صورت اقدام پیامک خود را ارسال کنید.

مثال: فرض کنید گوشی شما این امکانات را ندارد و شما نمی دانید که تعداد کاراکتری که در متن پیامتان استفاده کرده اید برابر ارسال چند پیامک می باشد. برای این منظور فرض کنید شما در حال تایپ یک متن فارسی هستید که تعداد کل کاراکترهایی که تایپ کردید مثلا 365 شده است، می توانید این مقدار به عدد 67 تقسیم کنید که حاصل آن برابر است با 5.44. این عدد یک عدد اعشاری است و همانطور که در بالا ذکر شد حتی یک کاراکتر اضافی (تایپ فارسی صفحه اول پیامک=70) شود یعنی 71 شما هزینه ارسال دو پیامک را خواهید پرداخت، با توجه به این موضوع عدد 5.44 را باید به سمت بالا گرد کرد و عدد 6 بدست خواهد آمد و شما بایستی به اندازه 6 پیامک هزینه بدهید.

یکی از سامانه هایی که تمام این کارها را به طور اتوماتیک و با صرف هزینه آن انجام می دهد و عزیزان می توانند به راحتی برای ارسال پیامک از طریق اینترنت استفاده کنند سامانه ملی پیامک به نشانه https://www.melipayamak.com/ می باشد.

هزینه ارسال پیامک در هر اپراتور

هر شخصی که از موبایل استفاده می کند برای ارتباط و انتقال داده از گوشی و خط خود از راه تماس تلفنی و پیامک هزینه میدهد، در این قسمت می خواهیم هزینه ارسال یک پیامک را در اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل را به طور شفاف بازگو کنیم. و هر یک از اپراتورهای تلفن همراه هزینه خود را دارد که هر کسی می تواند یکی از این اپراتورها را انتخاب کند، و همچنین تعرفه پیامک های فارسی و انگلیسی با یکدیگر فرق می کند و دارای هزینه متغیر از 8.9 تا 27 تومان است.

جهت مشاهده هزینه به‌روز و آنلاین هر یک از اپراتورهای پیامک همراه اول، ایرانسل، رایتل و سامانه پیام کوتاه، می‌توانید به مقاله کامل‌ترین لیست هزینه ارسال پیامک مراجعه کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شده است مختصری در مورد کاراکتر و انواع آن صحبت شود، و همچنین در مورد تعداد کاراکترهای مجاز برای زبان فارسی و لاتین با توجه به تعداد صفحات تایپ و نحوه محاسبه تعداد صفحه با توجه به مجموع کاراکترها برای گوشی هایی که هوشمند نیستند نیز توسط مثالی شفاف گفته شده است، و در آخر نیز هزینه ارسال یک پیامک به زبان فارسی و انگلیسی در اپراتورهای مختلف نظیر همراه اول، ایرانسل، رایتل نیز به صورت جدول بندی شده در اختیار عزیزان قرار داده شد.

امیدواریم این مقاله را بخوانید و اطلاعات مفیدی نیز از آن بدست آورید و در صورتی که نقد و نظری در مورد این مطلب دارید خوشحال میشویم آن را در قسمت نظرات به اطلاع برسانید.

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید