ارسال پیامک کد فعالسازی در سایت‌ها و نرم افزارها همیشه دارای اهمیت بسیار بالایی است.

پیامک کد فعالسازی در احراز هویت شماره تلفن کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد و از جهت دیگر ثبت‌نام و ورود در سایت و نرم افزارهای مختلف را به راحت‌ترین شکل ممکن فراهم می‌کند.

پیامک کد فعالسازی، دارای اسامی دیگری مانند کد تایید اعتبار سنجی OTP نیز می‌باشد. این کدها تنها یکبار قابل استفاده بوده و پس از مدت زمان مشخص (معمولا بین 30 ثانیه تا 2 دقیقه) فاقد اعتبار خواهند شد.

وب‌سایتت رو به پیامک مجهز کن!

با ارسال پیامک در هنگام ثبت‌نام مشتری را احراز هویت کنید و خیال مشتری را پس از خرید با یک پیامک راحت کنید!
10% تخفیف!
API10
کپی کد
برای ارسال پیامک تکی و انبوه همین الان ثبت نام کنید
ثبت نام و ارسال پیامک آنی

در سامانه ملی پیامک شما می‌توانید با استفاده از سرویس ارسال پیامک بر اساس پترن (الگو) به لیست سیاه مخابرات، ارسال پیامک کد احراز هویت را از سایت‌ و نرم افزار خود ارسال کنید تا با این روش سرعت ارسال بالا بوده و به تمامی مخاطبین پیامک ارسال شود.

پیامک کد فعالسازی (OTP) چیست؟پیامک کد فعالسازی (OTP) چیست

اگر تابحال برای مشاهده مسابقات زنده ورزشی وارد سایت آنتن شده باشید، برای ورود به بخش زنده مسابقات باید شماره موبایل خود را احراز هویت کنید. این عمل با استفاده از پیامک کد فعالسازی انجام می‌شود.

پس از اینکه شماره موبایل خود را وارد کنید یک پیامک حاوی کد چند رقمی برای شما ارسال می‌شود که به آن کد تأیید پیامکی یا کد تأیید اعتبارسنجی گفته می‌شود و پس از وارد کردن این کد در بخش مشخص شده، ورود شما به سایت تکمیل می‌شود.

در این حالت شما به سایت یا نرم افزاری که در حال استفاده از خدمات آن هستید اطمینان می‌دهید که خود صاحب شماره موبایل درخواست ورود به حساب کاربری یا بخش خاصی را داده و کد احراز هویت نیز تصدیقی بر این موضوع است.

کاربرد کد فعالسازی (OTP)

کاربردهای کد تأیید پیامکی عبارت است:

  • احراز هویت کاربران
  • بالا بردن امنیت سایت
  • تسریع در روند ورود و ثبت‌نام
  • تسهیل بازیابی رمز عبور
  • تشویق کاربران به عضویت در سایت
  • سرعت بالای ارسال پیامک با روش ارسال از طریق پترن

ارسال پیامک کد فعالسازی در سایت و نرم افزار برای بخش فروشگاهی سایت و یا نرم افزار می‌تواند پر اهمیت باشد، با استفاده از این روش کاربرانی که به صورت میهمان وارد سایت می‌شوند می‌توانند بدون الزام به ثبت‌نام شماره موبایل خود را احراز هویت کنند.

ارسال کد احراز هویت جزو مهم‌ترین موارد حفظ امنیت و کنترل رفتار کاربران می‌باشد. به عنوان مثال اگر فردی با یک کارت بانکی دزدیده شده در سایت فروشگاهی شما قصد انجام خرید داشته باشد، پیامک کد فعالسازی می‌تواند از این خرید غیرمجاز جلوگیری کند.

هنگامی که سایت یا نرم افزار شما دارای فرایند ثبت‌نام پیچیده و طولانی باشد، کاربران و مشتریان بالقوه علاقه چندانی به عضویت در سایت نشان نخواهند داد و این امر باعث کاهش بازخورد سایت و یا نرم افزار شما خواهد شد. ارسال کد فعالسازی از طریق پیامک می‌توانید باعث تسهیل این روند شده و کاربران در کم‌ترین زمان ممکن در سایت شما عضو شوند.

همانطور که قبل‌تر نیز گفته شد، ارسال کد تأیید پیامکی بسیار مهم بوده و می‌بایست برای تمامی شماره‌هایی که با سایت‌ها و یا نرم افزارهای مختلف در تعامل هستند ارسال گردد و در صورت عدم ارسال موفقیت آمیز روند خرید یا فعالیت‌های دیگر کاربران در سایت و یا نرم افزار مختل خواهد شد.

به همین دلیل به مشتریان ملی پیامک پیشنهاد می‌شود برای ارسال پیامک otp از سرویس ارسال پیامک از طریق الگو (پترن) استفاده کنند.

روش‌های ارسال پیامک کد فعالسازی (OTP)پیامک کد فعالسازی (OTP) چیست

ارسال پیامک کد اعتبار سنجی به 3 روش در وب سرویس ملی پیامک قابل انجام است که به ترتیب عنوان می‌گردد. هر 3 روش بر اساس نیاز کاربران قابل استفاده می‌باشد.

در تمامی موارد ارسال کد تایید اعتبار سنجی به لیست سیاه مخابرات (ارسال پیامک بر اساس الگو) نیز انجام می‌گیرد.

ارسال پیامک بر اساس پترن (وب سرویس خدماتی اشتراکی)

برای ارسال پیامک کد فعالسازی از طریق خطوط خدماتی اشتراکی نیاز است تا درج پترن یا الگو انجام گیرد.

در این روش شما یک بار الگوی مورد نظر خود را در پنل کاربری پیامکی سامانه ملی پیامک درج خواهید کرد و پس از تأیید آن توسط واحد اداری سامانه ملی پیامک، با روش‌هایی که در ادامه توضیح داده خواهد شد ارسال پیامک را انجام می‌دهید.

در ویدیو آموزشی زیر نحوه درج الگو برای ارسال از خطوط خدماتی اشتراکی سامانه ملی پیامک توضیح داده شده است.

با توجه به توضیحات ارائه شده در ویدیو فوق، پس از آنکه در پنل کاربری پیامکی خود درج لیست ویژه را انجام شد.

نوبت به درج الگوهای پیامکی خواهد بود. برای این کار از قسمت ابزار ویژه -> وبسرویس خدماتی می‌توانید مطابق با توضیحات ویدیو با کلیک بر روی گزینه “درج متن جدید” الگوهای خود را وارد کنید.

“نمونه پیامک کد فعالسازی می‌تواند به شکل زیر باشد:

“کاربر گرامی کد تأیید شما {0} می‌باشد.

melipayamak.com”

ارسال پیامک کد فعالسازی در زبان‌های برنامه نویسیپیامک کد فعالسازی (OTP) چیست

اگر در حال توسعه نرم افزار یا وبسایت خود هستید و در پروژه خود نیاز به ارسال کد فعالسازی از طریق پیامک دارید، سامانه ملی پیامک نمونه کدهای مورد نیاز را آماده کرده و در بخش مستندات ارسال پیامک قرار داده است.

همچنین تمامی نمونه کدهای مربوط به زیان‌های برنامه نویسی و فریمورک‌های متفاوت در گیت هاب ملی پیامک قرار داده شده است.

متدهای مربوط به ارسال پیامک از سرویس‌های SOAP و REST پشتیبانی نموده و کاربران بر اساس نیازی که دارند می‌توانند از هر کدام از روش‌های ارائه شده برای ارسال ارسال پیامک کد فعالسازی استفاده کنند.

ارسال پیامک کد فعالسازی از طریق URL

ممکن است است سایت و یا نرم افزار شما ارسال پیامک را از طریق url انجام دهد. بصورت معمول ارسال پیامک کد فعالسازی در این روش بر اساس متد GET بوده که در ادامه الگوی ارسال پیامک از طریق url قرار می‌گیرد:

https://api.payamak-panel.com/post/Send.asmx/SendByBaseNumber2?username=&password=&text=&to=&bodyId=

در آدرس فوق پارمترهای ارسال کد تایید اعتبار سنجی OTP به شرح زیر می‌باشند.

username : نام کاربری مربوط به پنل کاربری در سامانه ملی پیامک

password : رمز عبور مربوط به پنل کاربری در سامانه ملی پیامک

text : متغیرهای موجود در الگوی درج شده در پنل کاربری در بخش وب سرویس خدماتی می‌باشد.

در صورتیکه بیش از یک متغیر در متن وجود داشته باشد، متغیرها را با کاراکتر ; (نقطه ویرگول) از هم جدا کنید.

bodyId : کد متن مربوط به الگوی درج شده در پنل کاربری در بخش وب سرویس خدماتی

بعنوان مثال یک الگو در پنل کاربری با نام کاربری و رمز عبور test داریم که کد متن (bodyId) آن 12345 می‌باشد، الگوی مورد نظر به شکل زیر است:

“کاربر گرامی {0} که تأیید ورود شما {1} می‌باشد.

Melipayamak.com”

متغیر {0} : نام کاربر

متغیر {1} : کد تأیید ورود

url ارسال پیامک کد فعالسازی بصورت زیر تکمیل می‌گردد.

https://api.payamak-panel.com/post/Send.asmx/SendByBaseNumber2?username=test&password=test&text=test;46584&to=0912345…&bodyId=12345

ارسال پیامک کد فعالسازی از طریق افزونه (پلاگین)پیامک کد فعالسازی (OTP) چیست

اگر سایت شما با سیستم‌های مدیریت محتوا (cms) گوناگونی همچون وردپرس، جوملا، اپن کارت، whmcs و … پیاده سازی شده باشد.

افزونه‌های متنوعی برای ارسال پیامک کد احراز هویت وجود دارد که سامانه ملی پیامک نیز بخشی از آن‌ها را در صفحه آزمایشگاه افزونه خود ارائه می‌دهد.

تمامی این پلاگین‌ها قابلیت ارسال پیامک از طریق الگو را دارا می‌باشند و بنابراین مشکلی بابت ارسال پیامک کد اعتبار سنجی به لیست سیاه مخابرات وجود نخواهد داشت.

افزونه‌های ارسال پیامک کد فعالسازی عبارتند از:

  • دیجیتس : پرکاربردترین پلاگین در وردپرس و ووکامرس برای ثبت‌نام و ورود از طریق ارسال کد تأیید پیامکی می‌باشد، با ارائه تنظیمات متنوع براحتی می‌توانید صفحه ورود و ثبت‌نام دلخوه خود را ایجاد کنید و همچنین در بخش تسویه حساب ووکامرس نیز قابلیت استفاده از کد تأیید را ارائه می‌دهد.
  • ارسال پیامک گرویتی فرم : یکی از محبوب‌ترین افزونه‌های وردپرسی است که با استفاده از آن می‌توانید فرم‌های متنوع به همراه اطلاع رسانی پیامکی را داشته باشید، یکی از ویژگی‌های این افزونه قابلیت ارسال پیامک کد فعالسازی قبل از تکمیل فرم می‌باشد
  • افزونه کد تأیید جوملا : با استفاده از این پلاگین سیستم مدیریت محتوای جوملا مجهز به سیستم ورود و ثبت‌نام به ارسال کد تأیید پیامکی می‌شود.
  • افزونه تأیید شماره موبایل whmcs : این ماژول پرکاربرد در سیستم whmcs کاربران را ملزم به احراز هویت شماره موبایل خود پس از ثبت‌نام می‌نماید تا در صورت عدم انجام این کار به بخش‌هایی از پنل کاربری که مدیر سایت مشخص کرده است، دسترسی وجود نداشته باشد.

کلام آخر

در این مقاله در مورد ارسال کد فعالسازی از طریق پیامک صحبت کردیم و روش‌های مختلف ارسال آن را در سامانه ملی پیامک شرح دادیم.

با استفاده از ارسال کد تأیید اعتبارسنجی در سایت یا نرم افزار خود می‌توانید امنیت سیستم را افزایش دهید، کاربران را از طریق شماره موبایل احراز هویت کنید، ثبت‌نام و ورود سایت را به ساده‌ترین شکل ممکن پیاده سازی نموده و کاربران بیشتری را به عضویت در سایت خود تشویق کنید.

در کنار این ویژگی‌ها با استفاده از سرویس ارسال پیامک از طریق الگو هم پیامک‌های خود را به تمامی شماره‌ها (حتی شماره‌های موجود در لیست سیاه مخابرات) ارسال کنید.

اگر سوالی دارید، در قسمت نظرات اعلام کنید تا در اسرع وقت به پرسش شما پاسخ دهیم.

ارسال پیامک کد فعالسازی
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید