چرا پیامک فارسی و انگلیسی تفاوت قیمت دارند؟

چرا پیامک فارسی و انگلیسی تفاوت قیمت دارند؟

Engagements Icon
23


بخشی از کاربران موبایل، هزینه نسبتاً قابل توجهی برای فرستادن پیامک‌های شخصی یا کاری دارند. با رعایت برخی نکات ساده، می‌‏توان هزینه اس ام اس را تا حد زیادی کاهش داد و پیامک ارزان‌تری ارسال کرد. در این مقاله، متوجه می‌شوید که زبان مورد استفاده در متن پیامک، چه اثری بر تعرفه ارسال داشته و چگونه می‌توان با تغییر زبان، هزینه ارسال پیام‌ها را کاهش داد. در اینجا به معرفی و مقایسه هزینه پیامک فارسی و انگلیسی می‌پردازیم تا ببینید چطور می‌توان هزینه‌ها را کاهش داد.

هزینه پیامک فارسی و انگلیسی چقدر است؟

چند سال قبل که استفاده از شبکه‌های اجتماعی خیلی رواج نداشت، پیامک‌های ارسالی بین کاربران تلفن همراه اکثراً به زبانی بود که اصطلاحاً فینگلیش نامیده می‏‌شد. رواج این زبان من درآوردی، کم‏‌کم متولیان فرهنگی جامعه را نگران پایه‏‌های زبان کهن فارسی کرد. از جمله سیاست‌هایی که برای مقابله با این روند خزنده تغییر زبان صورت گرفت، اعمال تخفیف برای پیامک‌های ارسالی به زبان فارسی بود، که توسط کلیه اپراتورهای تلفن همراه در کشور اجرا می‌‏شود. این سیاست، بعلاوه هزینه‌های فنی که به دلیل تفاوت زبان بر مراکز ارسال پیامک اعمال ‌شد، تعرفه‌های متفاوتی را برای اس ام اس‌های فارسی و لاتین رقم زده است.

در حال حاضر، سه اپراتور اصلی تلفن همراه در ایران (همراه اول- ایرانسل- رایتل) تعرفه‏‌های زیر را برای ارسال پیامک اعمال می‏‌کنند:

اپراتور تعرفه پیامک فارسی (ريال) تعرفه پیامک انگلیسی (ريال)
همراه اول

(سیم‌‏کارت دائمی)

89 222
همراه اول

(سیم‏‌کارت اعتباری)

116 274
ایرانسل

(سیم‏‌کارت دائمی)

89 212
ایرانسل

(سیم‏‌کارت اعتباری)

106 264
ایرانسل

(سیم‏‌کارت پیام‌‏رسان دائمی)

110 110
ایرانسل

(سیم‏‌کارت پیام‌‏رسان اعتباری)

106 264
رایتل

(سیم‌‏کارت دائمی)

88 159
رایتل

(سیم‏‌کارت اعتباری)

105 220
رایتل

(سیم‌‏کارت دیتا)

105 220

ساز و کار تشخیص زبان پیامک

ملاک تشخیص زبان فارسی در پیامک‌ها برای محاسبه هزینه ارسال، وجود کاراکترهای حروف فارسی در متن پیامک است، اما در مورد پیام‌های ترکیبی یا دوزبانه چطور است؟

خوشبختانه در مورد پیام‌های ترکیبی، سیاستگذار بسیار با دست و دلبازی عمل کرده و چنانچه از هر دو زبان فارسی و انگلیسی در متن پیامک خود استفاده کنید، ملاک محاسبه هزینه ارسال اس ام اس، برابر با هزینهٔ پیامک فارسی است.

روش بالا، ترفندی برای ارسال ارزان پیامک‌هایی که الزاماً باید به زبان انگلیسی باشند، را فراهم می‏‌کند. کافیست در متن پیامک انگلیسی، تنها یک کاراکتر فارسی وارد کنید و تعرفه ارسال آن، بسته به اپراتور ارسال کننده، بین 50 تا 60 درصد کاهش دهید. به همین سادگی!

شروع تبلیغات هدفمند و اصولی در کامیاران با ارسال پیامکحتما بخوانید: شروع تبلیغات هدفمند و اصولی در کامیاران با ارسال پیامک

نکته مهمی که باید حتماً به آن توجه داشته باشید، در صورتی که محتوای پیامک ارسالی فقط عدد یا کاراکترهای غیر حروفی (نظیر ؟، !، %،@، < و موارد مشابه) یا حتی پیام خالی (بدون هیچ حرف، عدد یا علامتی) باشد، تعرفه پیامک ارسالی وابسته به تنظیمات گوشی است. اگر تنظیمات زبان گوشی بر اساس زبان فارسی باشد، پیامک‌ها با تعرفه فارسی و در صورت تنظیم شدن زبان گوشی بر روی زبان‌هایی به‌جز زبان فارسی، تعرفه ارسال علائم و اعداد و یا پیامک خالی، بر اساس تعرفه پیامک لاتین محاسبه می‌شود.

هزینه پیامک فارسی و انگلیسی در سال 98 چقدر است؟

 

نحوه محاسبه تعداد صفحه هر پیامک

انتقال پیامک‌های طولانی از فرستنده به گیرنده در قالب بخش‌هایی انجام می‌شود که به آن‌ها صفحه گفته می‌شود. وقتی شما تعرفه ارسال پیامک را از هر اپراتوری استعلام می‌کنید، در واقع در حال استعلام تعرفه ارسال یک صفحه پیامکی هستید.

هر صفحه اس ام اس شامل تعداد مشخصی کاراکتر است که بر حسب زبان متن پیامک، متفاوت است. اگر پیامک از سمت اپراتور بعنوان پیامک فارسی شناسایی شود، صفحه اول شامل 70 کاراکتر، صفحه دوم 64 کاراکتر، و صفحه‌های سوم و بیشتر 67 کاراکتر هستند. در صورت شناسایی پیام بعنوان اس ام اس لاتین (انگلیسی یا هر زبان با نگارش چپ به راست)، تعداد 160 کاراکتر برای صفحه اول، 146 کاراکتر برای صفحه دوم، 153 کاراکتر برای صفحه سوم و بیشتر محاسبه خواهد شد. با ذکر یک مثال، با این نحوه محاسبه بیشتر آشنا شوید.

فرض کنید پیامک فارسی شامل 204 کاراکتر باشد. با توجه به قانون بالا:

صفحه اول- 70 کاراکتر؛ صفحه دوم- 64 کاراکتر؛ صفحه سوم- 67 کاراکتر؛ صفحه چهارم- 3 کاراکتر است.

بنابراین اگر هزینه ارسال هر صفحه پیامک در اپراتور انتخابی x تومان باشد، ارسال هر پیامک 4x تومان است، اما با کوتاه کردن متن پیام به میزان تنها 3 کاراکتر، می‌توانید هزینه ارسال سفارش خود را تا 25% کاهش دهید.

اگر پیامک لاتین و شامل 310 کاراکتر باشد، تعداد صفحه پیامک به روش زیر محاسبه می‌شود:

صفحه اول- 160 کاراکتر؛ صفحه دوم- 146 کاراکتر؛ صفحه سوم- 4 کاراکتر است.

در این مورد نیز اگر بتوانید متن پیام را به میزان 4 کاراکتر کوتاه‌تر کنید، هزینه ارسال، یک سوم کاهش پیدا می‌کند.

توجه داشته باشید که صرف‌نظر از اینکه زبان پیامک چه باشد، فاصله (space) نیز همیشه بعنوان یک کاراکتر محسوب می‌شود. یعنی کلمه "می توانیم" دارای 9 کاراکتر و کلمه "می‌توانیم" دارای 8 کاراکتر است. بنابراین شاید گاهی مجاز باشیم با کمی اغماض نسبت به رسم الخط استاندارد زبان (تا حدی که به مفهوم پیام آسیب نزده و یا حساسیت مخاطبان را تحریک نکند)، بودجه شخصی یا کسب و کار خود را مدیریت کنیم.

هزینه پیامک‌های فارسی و لاتین در سامانه های ارسال انبوه

سامانه‌های ارسال انبوه پیام نیز از سیاست مشابهی در محاسبه هزینه ارسال پیامک‌های فارسی و انگلیسی استفاده می‏‌کنند، که طبیعتاً به دلیل تفاوت زیرساخت‌های فنی و رقابت‌های حرفه‏‌ای، این تعرفه‌ها در ارائه دهنده‌گان مختلف سرویس، متفاوت است. اما بطور کلی، بسته به اعتبار و سابقه شرکت و همین‌طور حجم ارسال پیامک، اپراتور انتخابی و خدمات ارزش افزوده‌ای که از این سامانه‌ها دریافت می‌کنید، برای هر پیامک فارسی بین 20 تا 80 درصد هزینه بالاتری نسبت به ارسال مستقیم پیامک از طریق سیم‏‌کارت، پرداخت می‌کنید. هزینه پیامک‌های لاتین نیز بطور میانگین حدود دو برابر تعرفه پیامک‌های فارسی محاسبه می‌شود.

اگر با هدف اطلاع‌رسانی یا معرفی و توسعه کسب‌وکار خود، قصد ارسال پیامک‌های انبوه دارید، به سایت ملی پیامک بزنید و با توجه به آشنایی که اکنون به نحوه محاسبه هزینهٔ ارسال پیامک پیدا کردید، لیست تعرفه‌های ارسال پیامک با سامانه ارسال انبوه ملی پیامک را مرور کنید. قطعاً روش هوشمندانه‌تری برای مدیریت بودجه خود پیدا می‌کنید. تیم پشتیبانی نیز قدم به قدم در کنارتان است و به سوالات جواب می‌دهند.

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید
بدون دیدگاه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!
ارسال دیدگاه

ارسال پیامک از اینترنت

ارسال و دریافت پیامک تکی و انبوه با شماره های اینترنتی
مشاهده تعرفه ها فعالسازی در کمتر از 1 دقیقه

ثبت نام

در کمتر از 1 دقیقه ارسال پیامک را شروع کنید.
شرایط و قوانین را مطالعه کرده و قبول دارم.

پنل خود را انتخاب کنید