بخشی از کاربران موبایل، هزینه نسبتا قابل توجهی برای فرستادن پیامکهای شخصی یا کاری هزینه می‏کنند. با رعایت برخی نکات ساده، می‏توان این هزینه را تا حد زیادی کاهش داد و پیامکهای ارزانتری ارسال کرد. در این مقاله، متوجه خواهید شد که زبان مورد استفاده در متن پیامک، چه اثری بر تعرفه ارسال داشته و چگونه میتوان با تغییر زبان، هزینه ارسال پیامکها را کاهش داد. در اینجا به معرفی و مقایسه هزینه پیامک فارسی و انگلیسی می‌پردازیم تا ببینید چطور می‌توان هزینه پیامک‌ها را کاهش داد.

هزینه پیامک فارسی و انگلیسی در سال 98 چقدر است؟

خیلی دور نیست زمانی که پیامکهای ارسالی بین کاربران تلفن همراه اکثرا به زبانی بود که اصطلاحا فینگلیش نامیده می‏شود. رواج این زبان من درآوردی، کم‏کم متولیان فرهنگی جامعه را نگران پایه‏های زبان کهن فارسی کرد. از جمله سیاستهایی که برای مقابله با این روند خزنده تغییر زبان صورت گرفت، اعمال تخفیف برای پیامکهای ارسالی به زبان فارسی بود که هم‏اکنون توسط کلیه اپراتورهای تلفن همراه در کشور اجرا می‏شود. این سیاست، بعلاوه هزینه های فنی که به دلیل تفاوت زبان بر مراکز ارسال پیامک اعمال میشود، تعرفه های متفاوتی را برای پیامکهای فارسی و لاتین رقم زده است.

در حال حاضر، سه اپراتور اصلی تلفن همراه در ایران (همراه اول- ایرانسل- رایتل) تعرفه‏های زیر را برای ارسال پیامک اعمال می‏کنند:

اپراتورتعرفه پیامک فارسی (ريال)تعرفه پیامک انگلیسی (ريال)
همراه اول

(سیم‏کارت دائمی)

89222
همراه اول

(سیم‏کارت اعتباری)

116274
ایرانسل

(سیم‏کارت دائمی)

89212
ایرانسل

(سیم‏کارت اعتباری)

106264
ایرانسل

(سیم‏کارت پیام‏رسان دائمی)

110110
ایرانسل

(سیم‏کارت پیام‏رسان اعتباری)

106264
رایتل

(سیم‏کارت دائمی)

88159
رایتل

(سیم‏کارت اعتباری)

105220
رایتل

(سیم‏کارت دیتا)

105220

سازوکار تشخیص زبان پیامک

ملاک تشخیص زبان فارسی در پیامکها برای محاسبه هزینه ارسال، وجود کاراکترهای حروف فارسی در متن پیامک است.

اما در مورد پیامکهای ترکیبی یا دوزبانه چطور عمل می‏شود؟ خوشبختانه در این مورد، سیاستگذار بسیار با دست و دلبازی عمل کرده و چنانچه شما از هر دو زبان فارسی و انگلیسی در متن پیامک خود استفاده کنید، ملاک محاسبه هزینه ارسال آن پیامک، تعرفه پیامک فارسی خواهد بود.

هزینه پیامک فارسی و انگلیسی در سال 98 چقدر است؟

روال فوق، ترفندی برای ارسال ارزان پیامکهایی که الزاما باید به زبان انگلیسی باشند را فراهم می‏کند: کافیست در متن پیامک انگلیسی، تنها یک کاراکتر فارسی وارد کنید و تعرفه ارسال آن را بسته به اپراتور ارسال کننده، بین 50 تا 60 درصد کاهش دهید. به همین سادگی!

نکته مهمی که باید حتما به آن توجه داشته باشید این است که در صورتی که محتوای پیامک ارسالی شما فقط عدد یا کاراکترهای غیر حروفی (نظیر ؟، !، %،@، <، و موارد مشابه) و یا حتی پیام خالی (بدون هیچ حرف، عدد یا علامتی) باشد، تعرفه پیامک ارسالی وابسته به تنظیمات گوشی شما خواهد بود. اگر تنظیمات زبان گوشی شما بر اساس زبان فارسی باشد، پیامکهای فوق با تعرفه فارسی و صورت تنظیم شدن زبان گوشی بر روی زبانهایی بجز زبان فارسی، تعرفه ارسال علائم و اعداد و یا پیامک خالی، بر اساس تعرفه پیامک لاتین محاسبه خواهد شد.

نحوه محاسبه تعداد پارت هر پیامک

انتقال پیامکهای طولانی از فرستنده به گیرنده در قالب بخشهایی انجام میشود که به آنها اصطلاحا پارت گفته میشود. وقتی شما تعرفه ارسال پیامک را از هر اپراتوری استعلام میکنید، در واقع در حال استعلام تعرفه ارسال هر پارت پیامک هستید.

هر پارت پیامک شامل تعداد مشخصی کاراکتر است که بر حسب زبان متن پیامک، متفاوت است. اگر پیامک شما از سمت اپراتور بعنوان پیامک فارسی شناسایی شود، پارت اول شامل 70 کاراکتر، پارت دوم 64 کاراکتر، و پارتهای سوم و بیشتر 67 کاراکتر هستند. در صورت شناسایی پیامک شما بعنوان پیامک لاتین (انگلیسی یا هر زبان با نگارش چپ به راست)، تعداد 160 کاراکتر برای پارت اول، 146 کاراکتر برای پارت دوم، و 153 کاراکتر برای پارت سوم و بیشتر محاسبه خواهد شد. با ذکر یک مثال، با این نحوه محاسبه بیشتر آشنا خواهید شد.

فرض کنید پیامک فارسی شما شامل 204 کاراکتر باشد. با قانون فوق، خواهیم داشت:

پارت اول- 70 کاراکتر؛ پارت دوم- 64 کاراکتر؛ پارت سوم- 67 کاراکتر؛ پارت چهارم- 3 کاراکتر

بنابراین اگر هزینه ارسال هر پارت پیامک در اپراتور انتخابی شما x تومان باشد، ارسال هر پیامک برای شما 4x تومان هزینه خواهد داشت. اما با کوتاه کردن متن پیام به میزان تنها 3 کاراکتر، میتوانید هزینه ارسال سفارش خود را 25% کاهش دهید.

بطریق مشابه اگر پیامک لاتین شما شامل 310 کاراکتر باشد، تعداد پارت پیامک به روش زیر محاسبه خواهد شد:

پارت اول- 160 کاراکتر؛ پارت دوم- 146 کاراکتر؛ پارت سوم- 4 کاراکتر

در این مورد نیز اگر بتوانید متن پیام را به میزان 4 کاراکتر کوتاهتر کنید، هزینه ارسال شما، یک سوم کاهش خواهد داشت.

توجه داشته باشید که صرفنظر از اینکه زبان پیامک شما چه باشد، فاصله (space) نیز همیشه بعنوان یک کاراکتر محسوب میشود. یعنی کلمه "می توانیم" دارای 9 کاراکتر و کلمه "میتوانیم" دارای 8 کاراکتر است. بنابراین شاید گاهی مجاز باشیم با کمی اغماض نسبت به رسم الخط استاندارد زبان (تا حدی که به مفهوم پیام آسیب نزده و یا حساسیت مخاطبان را تحریک نکند)، بودجه شخصی یا کسب و کار خود را مدیریت کنیم.

هزینه پیامکهای فارسی و لاتین در سامانه های ارسال انبوه

سامانه های ارسال انبوه پیامک نیز از سیاست مشابهی در محاسبه هزینه ارسال پیامکهای فارسی و انگلیسی استفاده می‏کنند که طبیعتا به دلیل تفاوت زیرساختهای فنی و رقابتهای حرفه‏ ای، این تعرفه ها در ارائه دهندگان مختلف این سرویس، متفاوت است. اما بطور کلی، بسته به اعتبار و سابقه شرکت و همینطور حجم ارسال پیامک، اپراتور انتخابی و خدمات ارزش افزوده ای که از این سامانه ها دریافت می کنید، برای هر پیامک فارسی بین 20 تا 80 درصد هزینه بالاتری نسبت به ارسال مستقیم پیامک از طریق سیم‏کارت، پرداخت خواهید کرد. تعرفه پیامکهای لاتین نیز بطور میانگین حدود دو برابر تعرفه پیامکهای فارسی محاسبه میشود.

اگر برای مقاصد اطلاع رسانی و یا معرفی و توسعه کسب و کار خود، قصد ارسال پیامکهای انبوه دارید، بد نیست سری به سایت melipayamak.com بزنید و با توجه به اشرافی که اکنون به نحوه محاسبه هزینه ارسال پیامک پیذا کرده اید، لیست تعرفه های ارسال پیامک با سامانه ارسال انبوه ملی پیامک را مرور کنید. قطعا روش هوشمندانه تری برای مدیریت بودجه خود خواهید یافت. تیم پشتیبانی نیز قدم به قدم در کنار شما خواهند بود.

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید