همه ما روزانه تعداد زیادی پیامک دریافت می‌کنیم که جدا از محتوای متن، از شماره‌های متفاوتی ارسال می‌شوند. بیایید اس ام اس های دوستان و آشنایان را کنار بگذاریم و در مورد آنهایی صحبت کنیم که از شماره‌های نامفهوم و نا آشنا با پیشنهادهای عجیب و غریب یا برای اطلاع‌رسانی ارسال می‌شوند. تا به حال به این فکر کرده‌اید که این پیامک‌ها چطور ارسال می‌شوند؟ این شماره‌ها را از کجا می‌توان دریافت کرد؟

به‌طور معمول، همه ما برای ارسال پیامک از گوشی موبایل خود استفاده می‌کنیم؛ ولی برای ارسال پیامک‌های تبلیغاتی یا اطلاع‌رسانی، آن هم به شکل انبوه، این روش کار را کمی سخت و وقت‌گیر می‌کند. ما برای شما روش بهتری درنظر داریم.

همه‌چیز درباره‌ی خط 50002 و 50005 اپراتور راهکارهای سرزمین هوشمند

پنل های پیامکی، نرم افزارهای تحت وبی هستند که شما با نام کاربری و رمز عبور خود در هر زمان و مکانی با یک مرورگر و اینترنت می‌توانید پیامک‌های خود را با چند کلیک به سراسر ایران در رنج بالا ارسال و در وقت و زمان خود صرفه جویی کنید. شما با استفاده از این پنل‌ها می‌توایند هم به لیست مخاطبین خود پیام ارسال کنید و هم از بانک شماره‌های پنل که به صورت منطقه‌ای، اصناف و مشاغل و همچنین کد پستی ایرانسل و همراه اول تفکیک شده‌اند، استفاده کنید.

چند اپراتور پیامکی وجود دارد که با استفاده از این پنل‌ها می‌توان از اپراتورهای 1000، 2000، 3000 و 5000 یا خط ثابت به عنوان شماره ارسال‌کننده پیام انتخاب کرده و پیامک‌های خود را از این شماره‌ها ارسال کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با خطوط 50002 و 50005 اپراتور راهکار سرزمین هشمند آشنا کنیم.

تفاوت اپراتورها در چیست؟

تفاوت اپراتورها چیزی شبیه به تفاوت ایرانسل، همراه اول و رایتل است. به‌طور کل، همه آنها یک وظیفه مشخص یعنی ارسال پیامک دارند؛ با کمی تفاوت‌های جزئی مانند تعرفه پیامک، سرعت ارسال یا هزینه خط که این جزئیات به‌طور کامل در مقاله تفاوت و مزایای خطوط ۱۰۰۰، ۲۰۰۰، ۳۰۰۰ و ۵۰۰۰ با یکدیگر توضیح داده شده است. با این وجود، به دلیل آن‌که در اینجا 50002 و 50005 از خانواده 5000 هستند، برای یادآوری توضیح خواهیم داد.

مزایای خطوط 50002

خطوط 5000 مزایای بسیاری دارند؛ از جمله:

 • سرعت ارسال مناسب: سرعت ارسال بالا برای بسیاری از شرکت‌ها نکته‌ای حائز اهمیت است که کاربران سامانه پیامکی ملی پیامک، با استفاده از این خط، ارسال‌های خود را با سرعتی بالا انجام می‌دهند.
 • تعرفه ارسال پایین: مهم‌ترین ویژگی خط 5000 که توجه کاربران را به خود جلب کرده است و باعث شده بسیاری از کاربران، این خط را به عنوان ارسال‌کننده پیام انتخاب کنند.
 • امکان دریافت گزارش دقیق از پیامک‌های ارسالی و دریافتی: گزارش‌های دریافتی بعد از ارسال پیام می‌تواند یکی از مهم‌ترین مراحل تبلیغات پیامکی باشد زیرا با استفاده از این گزارش‌ها می‌توانید بسنجید که چه تعدادی از پیام‌های ارسالی به مخاطب رسیده است یا پیام‌ها به چه شماره‌هایی ارسال شده‌اند؟ آگاهی از میزان بازخورد یا feedback پیامک‌ها هم دیگر ویژگی کاربردی چنین گزارش‌‌هایی است.

توجه داشته باشید که گزارش‌های ارسالی خود را باید نهایتا بعد از گذشت 1 ساعت از اتمام ارسال، دریافت کنید. در صورت عدم دریافت گزارش، برای این کار باید ساعت 17:00 الی 18:00 اقدام کنید.

 • امکان انتخاب خطوط اختصاصی به صورت سفارشی: در سامانه ملی پیامک، بعد از ثبت نام یک خط اختصاصی با پیش‌شماره 50001، به‌صورت تصادفی یک هدیه دریافت می‌کنید؛ البته سفارش خط به‌صورت سفارشی و با اعداد و تعداد ارقام موردنظر استعلام، در صورت آزاد بودن، امکان‌پپذیر است.
 • بازگشت هزینه پیامک‌های نرسیده به مخابرات: با توجه به افزایش استفاده کاربران از پنل‌های پیامکی و ارسال پیام‌های تبلیغاتی، به دنبال شکایت بسیاری از کاربران مبنی بر عدم دریافت پیامک‌های تبلیغاتی، همراه اول امکانی فراهم کرده تا این پیامک‌ها فیلتر شوند و ارسال پیامک از این سامانه‌ها قطع گردد. به این کاربران اصطلاحا لیست سیاه مخابرات می‌گویند.
 • (لیست سیاه یا همان بلک لیست، کاربران همراه اولی هستند که عدد 1 را به 8990 ارسال کرده‌اند تا دیگر پیامک‌های تبلیغاتی دریافت نکنند.)
 • خدماتی کردن خطوط: در بسیاری از موارد، کاربرانی که پیام‌های تبلیغاتی خود را بسته‌اند هم می‌خواهند بعضی پیام‌ها را دریافت کنند؛ به‌طور مثال: پیام‌های برداشت و واریز از حساب بانکی یا کد احراز هویت در هنگام ثبت نام در سایت‌ها و فروشگاه‌های مختلف. اپراتور سیار یا همان همراه اول برای این مورد هم میانبری داشته و آن را در اختیار کاربران خود قرار داده است؛ ولی با شرایط و قوانین خاص. یکی از این قوانین، متن پیامک ارسال‌شده است که باید جنبه اطلاع‌رسانی داشته باشد و نه تبلیغاتی و در صورت زیرپا گذاشتن این قوانین، خطوط خدماتی از حالت خدماتی خارج می‌شوند.

به صورت کلی، خطوط خدماتی، خطوطی هستند که از این فیلتر لیست سیاه مخابرات عبور می‌کنند.

 • ارسال سن و جنسیت: همچنین نکته‌ای که اپراتور 5000 را از دیگر اپراتورها به وضوح متمایز می‌کند، ارسال از طریق سن و جنسیت است که فقط و فقط از طریق این خطوط ارسال می‌گردد.

لازم به ذکر است که ارسال از طریق سن و جنسیت:

 • فاقد گزارش‌گیری است و صرفا بعد از به‌روزرسانی رکورد ایجادشده، متوجه می‌شوید ارسال انجام شده است یا نه.
 • اگر کاربری پیام‌های تبلیغاتی خود را بسته باشد یا دستگاهش خاموش یا فاقد آنتن باشد، هیچ‌گونه بازگشت هزینه‌ای ندارد.
 • عدم دریافت هزینه تمدید سالیانه: بعد از اختصاص خط 5000 به کاربر، آن خط برای همیشه به نام آن فرد ثبت می‌شود و نه امکان انتقال خط وجود دارد و نه هزینه تمدید سالانه. البته این مورد تا زمانی است که این اپراتور هزینه‌ای دریافت نکند. (در بین خطوط فقط خط 2000 است که در حال حاضر تمدید سالیانه دارد.)

اپراتور 50002 و 50005 اپراتور راهکارهای سرزمین هوشمند

اپراتور سرزمین هوشمند یکی دیگر از انواع ارائه‌کنندگان خطوط اختصاصی است که از سال 84 فعالیت‌های خود را آغاز کرده و از طرف همراه اول اقدام به ارائه خطوط اختصاصی با سرشماره‌های 50002 و 50005 به‌صورت سفارشی کرده است. این اپراتور به کاربران خود امکان سفارش خط دلخواه تا 14 رقم را می‌دهد و کاربران می‌توانند از این خطوط برای ارسال پیامک‌های خود با ویژگی‌های منحصربه‌فرد استفاده کرده و در انتها گزارش دقیقی دریافت کنند.

جمع بندی

تا اینجای کار با خانواده 50002 آشنا شدیم. در صورتی که به دنبال استفاده از شماره 5000 برای ارسال پیامک از طریق اینترنت هستید می‌توانید با مراجعه به صفحه تعرفه‌ها سامانه پیامک مناسب برای کسب و کار خود را انتخاب کرده و یک خط هدیه به‌صورت 14 رقمی از 50001 برای ارسال و دریافت پیامک دریافت کنید. یا اینکه با شماره 63404-021 تماس بگیرید تا کارشناسان ملی پیامک شما را راهنمایی کنند.

همه‌چیز درباره‌ی خط ۵۰۰۰۲ و ۵۰۰۰۵ اپراتور راهکارهای سرزمین هوشمند
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید