یکی از چالش‌هایی که هر کسب‌وکاری با آن سروکار دارد، اطلاع رسانی و رساندن پیام تبلیغاتی به گوش مشتری هدف است. همانطور که خودتان هم می‌دانید برای این کار ابزارها و روش‌های متعددی وجود دارد. اما بهتر است ببینیم که کم‌هزینه‌ترین و پربازده‌ترین روش کدام است؟ در حال حاضر روش بازاریابی پیامکی در ایران بیشتر کاربرد دارد. شما می‌توانید با صرفه هزینه‌ای اندک تعداد بالایی پیامک تبلیغاتی ارسال کنید و فیدبک خیلی خوبی هم دریافت کنید. منتها… به شرط آنکه با راه و چاه روش بازاریابی پیامکی آشنا باشید. پیشنهاد می‌کنم برای اینکه بایدها و نبایدهای این روش را بدانید و درست از آن استفاده کنید مقالۀ دیگر ما را با عنوان «چگونه با بازاریابی پیامکی مشتریان خود را درگیر نگه داریم؟» بخوانید. اما در مقالۀ امروز به این سوال پاسخ می‌دهیم که پیامک تبلیغاتی چیست؟ و هزینه و بازده آن چطور است.

پیامک تبلیغاتی چیست؟

همۀ ما با پیامک آشنایی داریم و از آن استفاده کرده‌ایم. اما استفادۀ بیشتر ما برای کارهای شخصی بوده و ممکن است تا حالا از قابلیت اس‌ام‌اس‌ها برای تبلیغات استفاده نکرده باشیم.

اما آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که می توانید با انتخاب یک متن مناسب و ارسال آن به گوشی هزاران نفر، به راحتی محصولات خود را تبلیغ کنید؟ یا اصلاً چطور می‌توانید متن‌های تبلیغاتی را به صورت انبوه ارسال کنید؟ قطعا این امکان وجود ندارد که هزار یا ده‌هزار و یا حتی صدهزار پیامک را با گوشی موبایلتان برای دیگران ارسال نماید. ولی نگران نباشید؛ امروزه دو روش برای ارسال پیامک تبلیغاتی در تعداد بالا وجود دارد:

روش‌های ارسال پیامک تبلیغاتی انبوه

  1. استفاده از نرم افزارهایی است که به کمک سیم‌کارت‌های معمولی پیامک ارسال می کنند.
  2. استفاده از سامانه های ارسال پیامک تحت وب که مستقیماً به مخابرات وصل می‌شوند و نیازی به سیم‌کارت ندارند.

تفاوت‌های میان این دو روش در چیست؟

در روش اول (استفاده از سیم‌کارت) دو مشکل اساسی وجود دارد:

  • نرخ بالای پیامک‌های ارسالی: در روش استفاده از سیم‌کارت نرخ هر پیامک برابر با نرخ معمول پیامک‌هایی است که ما به طور روزمره با تلفن‌های همراهمان ارسال می کنیم. اما این نرخ در روش دوم یعنی استفاده از سامانه‌های پیامک تحت وب بسیار کاهش یافته و دلیل آن هم اتصال مستقیم این سامانه‌ها به مخابرات یا نمایندگی‌های معتبر مخابرات است.
  • سرعت بسیار پایین: مشکل دیگر روش اول سرعت بسیار پایین آن است. از طریق سیم‌کارت به طور متوسط در هر ۵ ثانیه یک پیامک ارسال می شود اما از طریق سامانه‌های ارسال پیامک معتبر در هر ثانیه ۶۰ پیامک می‌توان ارسال کرد. این یعنی در روش دوم سرعت ارسال پیامک ۳۰۰ برابر روش اول است.

با توجه به این تفاوت‌ها می‌توانیم نتیجه بگیریم که ارسال پیامک تبلیغاتی از طریق سامانه‌های معتبر تحت وب، بسیار آسانتر و به‌صرفه‌تر است.

بازده تبلیغات پیامکی چگونه است؟

طبق آمارهای موجود، حدود ۹۵ درصد پیامک‌های تبلیغاتی ارسالی، توسط مشترکین خوانده می‌شوند. این آمار نشان‌دهندۀ بازدهی مطلوب این روش تبلیغاتی است.

هزینه ارسال پیامک تبلیغاتی چگونه است؟

در رابطه با هزینه این تبلیغ، اگر شما این روش را با سایر راه‌های تبلیغاتی مانند نصب تابلوهای تبلیغاتی در خیابان‌ها، ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی که امروزه به دلیل وجود اسپم کم باز می‌شوند، تبلیغ در رادیو و تلویزیون و… مقایسه کنید، متوجه می‌شوید که هزینه تبلیغات پیامکی نسبت به سایر روش‌های تبلیغات بسیار کمتر است. این در حالی است که تبلیغات پیامکی بیشترین بازده را دارد و بیشترین سود را به شما خواهد رساند. و حالا یک پرسش دیگر…

سامانه ارسال پیامک تحت وب چیست و چگونه کار می‌کند؟

سامانه‌ پیام کوتاه یک نرم‌افزار آنلاین است که دقیقاً برای رفع همین نیاز (ارسال پیامک انبوه) ساخته شده است. این سامانه به سیستم‌های مخابراتی متصل شده است و به شما اجازه مدیریت آسان پیام‌های کوتاه را می‌دهد.

در سامانه ارسال پیامک، شما به بانک‌های مختلفی از شماره‌ها دسترسی دارید. این بانک‌ها در سامانه‌های معتبر، بر اساسِ جنسیت، شغل، صنف، سن، شهر، منطقه و… دسته‌بندی شده‌اند. این دسته‌بندی‌ها به شما کمک می‌کنند که تبلیغات خود را بسیاااار هدفمند‌تر انجام دهید و نتایج خیلی بهتری هم بگیرید. برای مثال فرض کنید که می‌خواهید تبلیغ افتتاحیه رستورانتان را برای مردم پیامک کنید. به نظر شما بهتر است این پیام برای مردمی در مناطق مختلف فرستاده شود یا فقط برای افرادی که در مناطق نزدیک به رستوران شما هستند؟

صد در صد اگر به گروه‌های مشخصی پیامکتان را ارسال کنید شاهد نتیجۀ بهتری خواهید بود، تا اینکه بدون در نظر گرفتن شرایط مختلف تبلیغ خود را به دست مردمی برسانید که ممکن است اصلاً پیام شما به دردشان نخورد. علاوه‌براین شما با مشخص کردن گروه‌های هدفتان، از هدر رفتن هزینه‌ها در جاهای اشتباه جلوگیری می‌کنید.

چگونه از بین تعداد زیاد سامانه های پیامکی بهترین را انتخاب کنیم؟

برای اینکه بتوانید از بین تعداد بسیار زیادی سامانۀ پیامکی بهترین آن را انتخاب کنید باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

  1. سامانه پیامکی شما باید تمام اپراتورهای قانونی مخابرات را پوشش دهد.
  2. ویژگی‌های سامانه را بررسی کنید.
  3. هزینه‌ها و تعرفه‌های سامانه های پیامکی مختلف را بررسی کنید.
  4. توجه ویژه‌ای به بحث پشتیبانی داشته باشید.
  5. پنل اس ام اس شما باید یک بانک قوی و کامل داشته باشد.

توصیه می‌کنم برای اینکه با هر یک از این نکات به‌طور کامل آشنا شوید و بتوانید یک سامانه پیامک عالی را انتخاب کنید، مقالۀ «چگونه بهترین سامانه پیامکی را شناسایی کنیم» را بخوانید.

در آخر…

حالا که با روش تبلیغات از طریق پیامک و سامانه‌های پیامکی آشنا شدید، و نکاتی را در مورد انتخاب بهترین سامانۀ پیامکی یاد گرفتید، می‌توانید کسب و کارتان را از طریق SMS تبلیغ کنید و شاهد نتایج خوب و زودبازده آن باشید. البته برای اینکه وارد راه‌های اشتباهی نشوید و بتوانید بازخورد مثبتی از این روش بگیرید، پیشنهاد می‌کنم مقالۀ «با بازاریابی پیامکی دقیقاً به قلب هدف بزنید!» را بخوانید و با اصول این کار به طور کامل آشنا شوید.

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

پشتیبانی

لینکدین