با به وجود آمدن عرصه کسب و کارهای اینترنتی و رشد سریعی که این بازار به خود گرفته، همواره با عبارات جدیدی روبه‌رو می‌شویم که نیاز است دایره لغات خود را متناسب با آن افزایش دهیم. حتما برای شما هم پیش آمده که باشگاه مشتریان چیست؟ و اصلا چرا باید از چنین چیزی برای رشد کسب و کارمان استفاده کنیم.

حفظ مشتریان یکی از اصول تجارت است. در مانیفست تجارت که در سال‌های اخیر تدوین شده‌ است، حفظ کردن مشتریان قبلی و تبدیل آنها به مشتریان وفادار، علاوه بر افزایش مصرف و سود از جانب مشتری‌های پیشین، آنها را تبدیل به عواملی برای بازاریابی بنگاه اقتصادی می‌کند. در این مقاله قصد داریم به معرفی مزایا و معایب حفظ باشگاه مشتریان با استفاده از پیامک بپردازیم.

مزایا و معایب باشگاه مشتریان چیست؟

باشگاه مشتریان جایی برای جمع شدن و شناسایی مشتری‌های وفادار برای دادن پاداش و امتیاز اقتصادی به آنهاست. تشویق کردن مشتری به مصرف بیشتر، یکی از اهداف باشگاه مشتریان است.

هدف اصلی این باشگاه، تبدیل مشتریان فعلی به مشتری‌هایی همیشگی است. قانون باشگاه مشتریان این است که یک مشتری وفادار که از کالاها و خدمات یک سازمان یا فروشگاه بیشتر استفاده می‌کند، باید سهم بیشتری از امتیازات اقتصادی آن سازمان فروشگاه ببرد. این کار باید به نحوی صورت گیرد که دیگر برندهای مشابه، نتوانند به سادگی مشتری را به سمت کالاهای خود سوق دهند.

نرم‌افزارهای باشگاه مشتریان از زمانی شکل گرفت که صاحبان کسب و کارها پی بردند که رقابت آنها برا جذب مشتری به متفاوت بودن محصول و نحوه ارائه خدمات به مشتری وابسته است. به این شکل، مشخص است که داشتن مشتریانی وفادار، یک موقعیت نادر و کمیاب است که به راحتی حاصل نمی‌شود.

مزایا و معایب باشگاه مشتریان چیست؟

مزایای باشگاه مشتریان چیست؟

مهم‌ترین هدف باشگاه مشتریان، بازگشت مشتری است. باشگاه مشتریان این کار را با دادن آفر به مشتری، برای خرید مکرر آنها جهت قدردانی از مشتری انجام می‌دهد. در حقیقت وفاداری زمانی شکل می‌گیرد، که مشتری حامی کسب و کار بوده و به آنجا اعتماد کند و به آن محیط برای خرید، علاقمند باشد. باشگاه مشتریان، با تشویق و برقراری ارتباط با مشتری، وی را ترغیب به خرید بیشتر می‌کند. این رفتار در طولانی مدت، جزو عادت مشتریان خواهد شد.

ذخیره بانک اطلاعاتی مشتری

با ثبت نام مشتری در باشگاه مشتریان، اطلاعات مشتری، در پایگاه داده کسب و کار جمع‌آوری می‌شود. این اطلاعات می‌تواند امکان ارتباط با مشتری برای بازاریابی را ایجاد کند. اطلاعات موجود می‌تواند یک زاویه دید دقیق از رفتار مشتری، نیازها و خریدهای وی در اختیار شما قرار دهد تا شما بتوانید مدیریت بهتری بر کسب و کارتان داشته باشید. وقتی شما به شماره تلفن مشتری دسترسی داشته باشد با خرید پنل ملی پیامک می‌توانید در مواقع خاص برای وی پیامک داده و او را فروش خود باخبر کنید.

مزایا و معایب باشگاه مشتریان چیست؟

افزایش خرید مشتری

کسب و کاری که باشگاه مشتریان ایجاد کرده باشد، از طریق اقداماتی مانند آفر و یا ایجاد حراج و پیشنهاد تخفیف خرید، مشتری را جذب خود می‌کنند. نمونه این تخفیفات را می‌توان در شرکت های فروش بلیط‌های هواپیمایی به وضوح مشاهده کرد. این شرکت‌ها از طریق خرید پنل‌های پیامکی تخفیفات خود را برای هر کیلومتر، به اطلاع مشتریان خود می‌رسانند.

ارتباط با مشتری

باشگاه مشتریان، ارتباط با مشتری را برای شما آسانتر می‌کند. ارتباط داشتن با مشتری سبب می شود که بهتر محصولات خود را معرفی و تبلیغ کنید. ارتباط داشتن با مشتریان، احساس زنده بودن کسب و کار را برای شما ایجاد می‌کند با انتقال این حس به مشتری‌ها و مخاطبانتان می‌توانید آنها را بهتر به سمت خرید محصول و استقبال از آن جذب کنید.

کاهش مشتری‌های کم سود

نرم‌افزار باشگاه مشتریان، این قابلیت را دارد که مشتری‌ها و مخاطبان را دسته‌بندی کند. از این طریق، مشتری‌هایی که سود کمتری دارند از مشتریان سود ده، جدا می‌شوند. با جدا کردن مشتریان کم سود، می‌توانید وقت و انرژی بیشتر را صرف مشتریانی که سود دارند کرده و سود بیشتری از کسب و کار خود ببرید.

مزایا و معایب باشگاه مشتریان چیست؟

معایب باشگاه مشتریان چیست؟

یکی از معایب باشگاه مشتریان این است که نمی‌تواند رفتار وفاداری را به درستی تشخیص دهد. به این مفهوم که نمی‌تواند تشخیص دهد که آیا مشتری که به طور دائم خرید می‌کند، به این محصولات نیاز داشته یا به دلیل مزایای باشگاه، از شما خرید کرده است به هر روی وفاداری یک احساس است و نمی‌تواند از طریق باشگاه، مورد سنجش قرار گیرد اما می‌توان راهکارهای دیگری برای تشخیص این وفاداری از طرق مختلف ایجاد کرد. برای مثال می‌توان به مشتری بابت نوشتن یک تحلیل یا تمجید پاداش دهید. از این طریق می‌توان مشتری‌های وفادار را شناسایی کرد. نظرسنجی هم یکی از مواردی است که می‌تواند در این زمینه کارساز باشد.

ایجاد تعادل در خرید مشتری

تخفیف در باشگاه مشتریان، اگر به صورت اصولی و استاندارد دنبال نشود، کسب و کار شما را دچار آسیب می‌کند. بنابراین تخفیف اگرچه سبب جذب مشتری می‌شود اما می‌تواند یکی از ضعف‌های باشگاه مشتریان باشد. برای اینکه در کسب و کار خود زیان نکنید باید راهکار خود را با هوشمندی دنبال کرده و استراتژی دقیق‌تری را پیش گیرید.

پخش فروش

همانطور که یک محصول می‌تواند در هر جایی باشد و به فروش برسد. هر کسب و کاری ممکن است برای خود باشگاه مشتریان داشته و مشتری‌های وفادار خود را داشته باشند. این باشگاه‌ها هریک مزایای خود را دارند. بنابراین رقابت در بین آنها برای به دست آوردن یا از دست دادن مشتری بسیار زیاد است. در این موارد، کپی برداری از شیوه‌های تبلیغی و جذب مشتری از یکدیگر پاسخگو نخواهد بود. پس در هنگام راه انداختن باشگاه مشتریان، کیفیت را در نظر بگیرید و ایده‌های مناسبی را برای جذب مشتری طراحی کنید.

مزایا و معایب باشگاه مشتریان چیست؟

اطلاعات محدود مشتریان

اطلاعات مخاطبان در باشگاه مشتریان، محدود هستند. گاهی ممکن است رقبا هم در این باشگاه حضور پیدا کرده و خرید کنند اما شما از اینکه آنها رقیب هستند مطلع نشوید. برخی مشتری‌ها هم از خود، اطلاعات چندانی نمی‌دهند. این قضیه سبب می‌شود که دید شما محدود شود. با این حال داشتن همان اطلاعات کم هم از مشتری‌ها، اگر درست مدیریت و جمع‌آوری و شناسایی شود، می‌تواند تبدیل به مشتریان وفادار شده و سود زیادی را برای کسب و کار شما ایجاد کنند.

حفظ باشگاه مشتریان به کمک ملی پیامک

یکی از بهترین راه‌های ارتباط با مشتری و تبدیل آن به مشتری وفادار، استفاده از پنل پیامکی است. پیامک به دلیل در دسترس بودن، بهتر از هر رسانه دیگر می‌تواند ارتباط با مشتری را حفظ کند. برای اینکه مشتری‌های وفادار بیشتری داشته باشید کافی است پنل اس ام اس ملی پیامک را خریداری کرده و شماره مشتریان خود را که از شرکت و یا فروشگاه شما خرید می‌کنند در آن وارد کنید.

یکی از قابلیت‌های این سامانه پیام کوتاه امکان ذخیره خودکار و هوشمند شماره افراد در دفترچه تلفن برای عضویت در باشگاه است. به عنوان نمونه می‌توانید به کمک یک استند در مغازه و یا فروشگاه خود، از مشتریان بخواهید تا با ارسال یک عدد خاصی به شماره پیامکی اختصاصی که خریداری کرده‌اید در باشگاه مشتری عضو شده و از تخفیفات و مزایای عضویت در این باشگاه بهره‌مند شوند.

یا اینکه با داشتن شماره مشتریان، می‌توانید به تعداد بی نهایت دفترچه تلفن برای امور مختلف ایجاد کرده و یکی از آنها را به عنوان باشگاه مشتری در نظر بگیرید. سپس با دادن پیامک‌های تبلیغاتی با مشتریان‌تان ارتباط برقرار کرده و فروش خود را افزایش دهید و در مواقع لزوم در مورد کارکرد شرکت و یا ارائه خدمات خود به مشتریان، از آنها نظرخواهی کنید.

در صورتی که در رابطه با استفاده از سامانه پیام کوتاه به عنوان روشی بهینه و سریع برای ایجاد باشگاه مشتری سوالی دارید می‌توانید با تلفن 63404-021 تماس بگیرید تا کارشناسان ملی پیامک شما را راهنمایی کنند. یا اینکه می‌توانید به صفحه تعرفه‌ها مراجعه کرده و بهترین سامانه پیام کوتاه را بر اساس امکاناتی که برای شما تدارک دیده‌ایم را انتخاب کنید.

مزایا و معایب باشگاه مشتریان چیست؟
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید