جلب نظر مشتری یکی از عوامل مهم موفقیت یک مجموعه است. توسعه صنایع و شرکتها و خدمات آنها ، رقابت را تنگ‌ترکرده است.راه‌های زیادی برای جلب توجه مخاطبان به کارگرفته می‌شود. تشویق مشتریان به خرید بیشتر، یکی از این روش‌هاست. بهترین سیستم تشویق، جایزه است. مسابقات علاوه بر ایجاد هیجان می‌تواند میزان فروش خدمات و تولیدات و محصولات را در پی داشته باشند. یکی از این مسابقات، قرعه کشی پیامکی است که استفاده از اس‌ام‌اس به عنوان پر استفاده‌ترین و در دسترس بودن آسان می‌تواند بهترین انتخاب برای ایجاد مسابقه پیامکی باشد.

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی این موضوع بپردازیم که قرعه کشی پیامکی چیست؟ چگونه یک مسابقه پیامکی ایجاد کنیم که علاوه بر این که افراد را سرگرم کنیم، به کمک آن بتوان به جذب مشتری، حفظ مشتریان فعلی و افزایش فروش محصولات و خدمات منجر شود.

قوانین مرسوم بر تبلیغات پیامکی

هزینه ورود به یک رقابت تبلیغاتی باید مبلغ مشخص و تعریف شده‌ای باشد و تمام اطلاعات ونوشته‌های ارائه شده باید معتبر و صحیح و شانس برنده شدن را داشته باشد. مسئولیت اجرای مسابقات با شرکت یا خدمات رساننده و یا کمپین‌هایی است که در آن سهم درآمد قابل استفاده رادارند.

پیشنهاد شرکت در مسابقه تبلیغاتی باید به وضوح بیان کندکه:

 • چه رقابتی مورد پیشنهاد است؛
 • مراحل مورد نیازکه فرد باید برای رقابت در این مسابقه طی کندچیست؟
 • هزینه کامل ورود به رقابت؛
 • مبنایی که نتایج براساس آن تعیین می‌شود؛
 • تاریخ بسته شدن رقابت؛
 • چگونه نتایج مسابقه مشخص می‌شود؛
 • چگونه فرد می‌تواند یک نسخه از قوانین رقابت را به دست آورد؛
 • چگونه برنده می‌تواند جایزه را بدست آورد.

برای ارائه اطلاعات فوق ممکن است اطلاعات بیشتری در تبلیغات رقابت ارائه شود که البته باید قبل از اینکه شرکت کننده وارد رقابت شود، درجریان اطلاعات بوده وراضی باشد.

(به عنوان مثال: پیامک تبلیغاتی یک رقابت می‌تواند، یک شرکت کننده را به یک صفحه وب هدایت کند که در آن اطلاعات فوق به عنوان بخشی از روند شرکت در مسابقه ارائه شود.)

تاریخ بسته شدن

خدمات مسابقه باید تاریخ بسته شدن خاصی داشته باشد، مگر آنکه جایزه‌های فوری‌ای وجود داشته باشد.هر مشتری که وارد رقابت می‌شود باید یک پاسخ ارسال کند و بعد پیامک پاسخی برایش فرستاده شود که نشان دهد ورودش به مسابقه ثبت شده است. هنگامی که تاریخ به اتمام برسد، اگر جوایز معتبری وجود داشته باشد، باید به برنده یا برنده‌گان داده شود .

جوایز باید در ظرف 28مدت مشخصی از تاریخ بسته شدن اعطا شود، مگر اینکه تحت شرایط خاصی این زمان بیشتر شود که د راین صورت قبلا باید در قوانین رقابت به وضوح بیان شده باشد. بعد ازسی روز پس از تاریخ بسته شدن رقابت، برای هر شرکت کننده باید پاسخی ارسال شود که نشان دهد رقابت بسته شده است.

قرعه کشی پیامکی چیست؟ آموزش برگزاری مسابقه پیامکی

اقدامات ممنوع

مسابقات تبلیغاتی نباید:

 • شانس برنده شدن جایزه را زیاد کند؛
 • یا نشان دهد که برنده شدن یک جایزه، حتمی است؛

جلب اعتماد

راه اندازی سامانه قرعه کشی بر روی وب، با استفاده از پنل پیامکی، می‌تواند کد یکتایی را تعریف کند که در مراسم یا مسابقاتی که به صورت دوره‌ای انجام می‌شوند به کار رود. این روند باعث اعتماد مشتریان شده و مدیریت کمپین‌ها را وادار به فروش محصولات به روش‌های عادلانه می‌کند.

قرعه کشی تلفن همراه

نرم افزار قرعه کشی از طریق اینترنت (مرورگرهای وب)وهمچنین تلفن‌های همراه کارمی‌کند.شرکت کنندگان می توانند با وارد کردن کد مورد نظر، به شماره تلفن داده شده، در مسابقه شرکت کنند. یک کد تاییدبصورت پیامک برای آنها ارسال شده و اسم نفرات در لیست شرکت کنندگان وارد می‌شود.

قرعه کشی پیامکی چیست؟ آموزش برگزاری مسابقه پیامکی

قرعه کشی پیامکی

قرعه کشی مبتنی بر پیامکی، با استفاده از برنامه‌های دروازه پیامکی انجام می‌شود. گیت‌های پیامکی در اکثر کشورها به شکل «کد کوتاه» ارائه می‌شوند و با مرکز خدمات پیام کوتاه شرکت مخابرات ارتباط برقرار می‌کنند. شرکت مخابرات یک کد کوتاه برای شرکت کنندگان اختصاص می‌دهد.

جزییات

یک نرم افزار، کد یا پین قرعه کشی که غیر قابل حدس زدن باشد را تولید و آنها را در پایگاه داده‌های سامانه‌ی قرعه کشی نگهداری کرده و خروجی اکسل راجهت چاپ و تولید کارت قرعه کشی ارائه می‌دهد. تولید کد، می‌تواند دستی باشد یا توسط سیستم، به روز تولید شود. در حالت اول، لیست کامل کدها در فایلی به برنامه خورانده می‌شود و درحالت دوم به صورت حروف یا علائم تولید می‌شود. کد به کاربر اعلام شده و پاسخ اعلام شده از طرف کاربر د رمحلی ثبت می‌شود.

مشتریان با شرکت کردن، شماره تلفن همراه خود را برای برنامه ارسال می‌کنند که نرم افزار باید بتواند آنها را درگروه‌های جدا ذخیره کند و یک بانک اطلاعاتی کامل تهیه کند تا خدمات دیگری هم به انتها در صورت نیاز ارائه کند.

نرم افزار مربوطه باید بتواند تمام عملیات دریافت یا انتخاب کدها را آنلاین انجام داده و امکان برگزاری کمپین‌های مختلف و جداگانه و نمایش برندگان بصورت گرافیکی راداشته باشد. دریافت پاسخ مناسب از نکات مهم یک قرعه کشی سالم و رضایت‌مندی مشتریان است..

تعریف ردیف برای شرکت کنندگان و نمایش برندگان بر اساس اعداد خارج شده از گردونه در اجراهای زنده ،خصوصی سازی پیامک‌های ارسالی به شرکت کنندگان و امکان اتصال سایت مدیریت به پنل سامانه از مزایای این نوع نرم افزارها می‌باشد.

اطلاعات می‌تواندبا اتصال به اینترنت از طریق اپ هم دریافت شود.همچنین تهیه آمار شرکت کنندگان وامکانات نظر سنجی‌ها و جوابدهی دوحالته و بعد از اتمام قرعه کشی، تهیه گزارش از نظرسنجی‌ها ،مدیریت پنل‌های اختصاصی و وجود فیلترهای مختلف برای اسامی شرکت کنندگان.

میتوان به شرکت‌کنندگان بر اساس دفعات شرکت امتیازدهی کرد که احتمال برنده شدن را بالا می‌برد. همچنین یک نرم افزارمجهز، دارای انواع ماژول‌های اتصال به نرم افزار یا نظر سنجی‌های پیشرفته و کنترل کیفیت می‌باشد.

برگزاری مسابقه پیامکی را از کجا شروع کنیم؟

برای این منظور ابتدا به وب‌سایت ملی پیامک به آدرس اینترنتی https://www.melipayamak.com مراجعه کنید. سپس با مراجعه به صفحه تعرفه‌ها یا تماس با شماره تلفن 63404-021 با کارشناسان ملی پیامک وارد گفتگو شده و ببینید که کدام پنل پیامکی مناسب کسب و کار شما خواهد بود. پس از انتخاب بسته مناسب، هزینه را پرداخت کنید تا پنل پیامکی شما فعال شود.

حال در مرحله بعد می‌توانید به بخش ابزارهای ملی پیامک مراجعه کرده و به کمک ابزار قرعه کشی که دارد، اقدام به ایجاد یک مسابقه پیامکی بکنید. از طریق این ماژول میتوانید یک یا چند مسابقه پیامکی راه‌اندازی نموده و برای هر مسابقه چندین سوال در نظر بگیرید. هنگامی که مخاطب کلیدواژه تعریف شده برای شرکت در مسابقه را ارسال نماید، مسابقه شروع شده و سوالات به ترتیب برای وی ارسال خواهد شد. در انتها سیستم به صورت خودکار جمع بندی کرده و امتیاز مخاطب را برآورد و برایش ارسال می نماید. بدین منظور، روی "درج مسابقه جدید" کلیک نمایید.

قرعه کشی پیامکی چیست؟ آموزش برگزاری مسابقه پیامکی

 • عنوان مسابقه: در این قسمت عنوان مناسبی وارد نمایید.
 • شماره گیرنده: یکی از خطوط اختصاصی پنل خود را انتخاب نمایید. مخاطبین، کلیدواژه شرکت در مسابقه و نیز پاسخ سوالات را به این شماره باید ارسال نمایند.
 • کلید واژه: کلمه ای است که مخاطب بعد از ارسال آن، موافقت خود برای شرکت در مسابقه را اعلام کرده و سوالات مسابقه برای ایشان ارسال می شود. مانند Mosabeqe
 • امتیاز مثبت: مقداری است که به ازای هر پاسخ صحیح برای مخاطب در نظر گرفته می شود.
 • امتیاز منفی: مقداری است که از مجموع امتیازات مخاطب، به ازای هر پاسخ غلط کسر می گردد. این مقادیر قابل تغییر می باشند.
 • متن شروع مسابقه ومتن اتمام مسابقه نیز به دلخواه قابل تغییر می باشند.
 • در کادر مقابل عبارت "اتمام مسابقه بعد از رسیدن به"، مقداری را وارد نمایید که شرط خروج مخاطب از مسابقه می باشد.
 • با کلیک بر روی"اعمال بازه زمانی" این امکان را خواهید داشت که مسابقه را تنها برای زمان خاصی فعال نمایید. در صورت عدم تغییر مقادیر پیش فرض، مسابقه برای همیشه فعال و قابل اجرا خواهد بود.

قرعه کشی پیامکی چیست؟ آموزش برگزاری مسابقه پیامکی

 • در نهایت روی ثبت کلیک نمایید. رکورد مربوط به مسابقه ایجاد شده را در همان صفحه مشاهده خواهید نمود.

سوالات:

برای طرح سوالات مسابقه بر روی "سوالات"کلیک بفرمایید. در صفحه ای که مطابق شکل زیر مشاهده می کنید می توانید سوال ها و پاسخ هر یک را وارد نمایید.

قرعه کشی پیامکی چیست؟ آموزش برگزاری مسابقه پیامکی

 1. متن هر سوال را در کادر مربوط به متن سوال وارد نمایید.
 2. برای تنظیم ترتیب دلخواه سوالات مسابقه، برای هر سوال قسمت ترتیب را با عدد مشخص کننده ترتیب مد نظر خود، مقداردهی نمایید. درهنگام ارسال سوالات مسابقه، به ترتیب تنظیم شده سوالات ارسال میگردد.
  اگر گزینه ترتیب را صفر قرار دهید، سیستم به صورت خودکار ترتیب سوالات را بنا به ترتیبی که نوشته شده اند تنظیم می نماید.
 3. پاسخ هر سوال میتواند عدد، متن فارسی یا لاتین یا ترکیبی از آنها باشد ولی بهتر است این متن عدد باشد چرا که تشخیص آن برای سیستم ساده تر خواهد بود.
 4. پس از پر نمودن فیلدها، گزینه ثبت را کلیک نموده تا سوالاضافه گردد. سوال ثبت شده، در همان قسمت اضافه می شود. برای ویرایش یا حذف هر سوال میتوانید روی ویرایش یا حذف انتهای هر سطر کلیک نمایید.
  پس از نوشتن سوالات، با بستن این صفحه وارد صفحه قبل خواهید شد.

پاسخ ها:

با کلیک بر روی پاسخ ها، پاسخ های دریافت شده از جانب مخاطبین قابل مشاهده خواهد بود.

ویرایش:

از قسمت ویراش می توانید برای ویرایش عنوان مسابقه، شماره گیرنده، متن شروع مسابقه و ... که در ابتدا تنظیم کرده بودید، استفاده نمایید. برای غیر فعال کردن مسابقه بدون حذف نمودن آن می توانید در قسمت وضعیت، مقدار را روی غیر فعال قرار داده و تغییرات را با کلیک بر روی گزینه ثبت، تایید نمایید.

حذف:

با کلیک بر روی حذف نیز، مسابقه حذف خواهد شد.

نتیجه گیری

هیجان، فاکتور مهمی درایجاد انگیزه در مشتریان است.حس خوب مورد تشویق قرار گرفتن، شرکت در یک رقابت سالم و در نهایت وجود یک جایزه ، خون تازه‌ای دررگ شنونده به جریان می‌‍‌اندازد و واداراش می‌کند تا دراین رقابت شرکت کند. ملی پیامک با پنل‌های مجهز خود در زمینه تبلیغات و مسابقات پیامکی میتواند به کسب و کار شما کمک وباعث کسب در آمدبیشتربرای شما شود.

دیدگاه‌های خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید