جلب نظر مشتری یکی از عوامل مهم موفقیت یک مجموعه است. توسعه صنایع و شرکت‌ها و خدمات متنوع آن‌ها ، این رقابت را تنگ‌تر کرده است. به همین دلیل کسب‌وکارها ایده‌ها و روش‌های متفاوتی را برای جلب توجه مخاطبان به کار می‌گیرند. تشویق مشتریان به خرید بیشتر، یکی از این روش‌هاست. یکی از راه‌هایی که می‌توانیم به وسیله آن مشتریان را به خرید بیشتر تشویق کنیم، برگزاری مسابقه و قرعه‌کشی پیامکی است. مسابقات علاوه بر ایجاد هیجان می‌توانند میزان فروش خدمات، تولیدات و محصولات را افزایش بدهند.

در این مطلب قصد داریم تا به بررسی این موضوع بپردازیم که قرعه کشی پیامکی چیست و چگونه یک مسابقه پیامکی می‌تواند علاوه بر سرگرم کردن افراد، ما را هم به اهدافمان یعنی جذب مشتری، حفظ مشتریان فعلی و افزایش فروش محصولات و خدمات برساند.

قوانین تبلیغات پیامکی

قبل از اینکه وارد گود رقابت بشویم، بهتر است تا اول از چند و چون کار باخبر شویم و اصول کار را یاد بگیریم تا خدایی نکرده بی‌گدار به آب نزینم.

مثلاً بهتر است بدانیم که هزینه ورود به یک رقابت تبلیغاتی باید مبلغ مشخص و تعریف‌شده‌ای باشد. تمام اطلاعات و نوشته‌های ارائه شده هم باید معتبر و صحیح باشند و شانس برنده شدن را داشته باشند.

مسئولیت اجرای مسابقه را هم باید یک نفر برعهده بگیرد که معمولاً با شرکت برگزارکننده و یا کمپین‌هایی است که در آن سهم درآمد قابل استفاده‌ای را دارند.

مورد دیگری که لازم است به آن توجه کنید این است که پیشنهاد شرکت در مسابقه تبلیغاتی باید در همه موارد واضح و مشخص باشد؛ مثلاً:

 • رقابت بر سر چه موضوعی است
 • مراحل مورد نیاز که مخاطب باید برای رقابت در این مسابقه طی کند چیست؟
 • هزینه کامل ورود به رقابت
 • مبنایی که نتایج براساس آن تعیین می‌شود
 • تاریخ بسته شدن رقابت
 • چگونه نتایج مسابقه مشخص می‌شود
 • چگونه مخاطب می‌تواند یک نسخه از قوانین رقابت را به دست آورد
 • چگونه برنده می‌تواند جایزه را بدست آورد

بهتر است مشتری‌ها قبل از اینکه وارد رقابت شوند، درجریان اطلاعات بالا قرار بگیرند تا بعداً ناراضایتی پیش نیاید.

(به عنوان مثال می‌توانید شرکت کننده‌ها را به یک صفحه وب هدایت کنید که در آن اطلاعات فوق به عنوان بخشی از روند شرکت در مسابقه ارائه می‌شود.)

در مورد تاریخ اتمام مسابقه باید به موارد دیگری هم توجه کنید که در ادامه برایتان آورده‌ایم:

تاریخ بسته شدن مسابقه

مسابقه باید تاریخ بسته شدن خاصی داشته باشد، مگر آنکه پای جوایز فوری وسط باشد.

هر مشتری که وارد رقابت می‌شود باید بتواند یک پاسخ ارسال کند و بعد پیامکی برایش فرستاده شود که نشان دهد ورودش به مسابقه ثبت شده است. هنگامی که تاریخ به اتمام برسد، اگر جوایز معتبری وجود داشته باشد، باید به برنده یا برنده‌ها داده شود.

جوایز باید ظرف مدت مشخصی از تاریخ بسته شدن ارسال شود، مگر اینکه تحت شرایط خاصی این زمان بیشتر شود که در این صورت باید قبلاً در قوانین رقابت به وضوح بیان شده باشد. بعد از سی روز پس از تاریخ بسته شدن رقابت، برای هر شرکت کننده پاسخی ارسال شود که نشان دهد رقابت بسته شده است.

قرعه کشی پیامکی چیست؟ آموزش برگزاری مسابقه پیامکی

کارهایی که نباید انجام بدهید

توجه داشته باشید که مسابقه تبلیغاتی شما نباید:

 • شانس برنده شدن جایزه را زیاد کند
 • یا نشان دهد که برنده شدن یک جایزه، حتمی است

برای جلب اعتماد بیشتر چه کنم؟

برای راه‌اندازی سامانه قرعه کشی بر روی وب البته با استفاده از پنل پیامکی، می‌توانید کد منحصر‌به‌فردی را تعریف کنید که در مراسم یا مسابقاتی که به صورت دوره‌ای انجام می‌شوند به کار می‌رود. این کار نه تنها باعث جلب اعتماد مشتریان می‌شود؛ بلکه مدیریت کمپین‌ها را هم وادار به فروش محصولات به روش‌های عادلانه می‌کند.

 

قرعه کشی پیامکی چیست؟ آموزش برگزاری مسابقه پیامکی

قرعه کشی پیامکی از نمای نزدیک‌ تر

قرعه کشی پیامکی، با استفاده از برنامه‌های دروازه پیامکی انجام می‌شود. گیت‌های پیامکی در اکثر کشورها به شکل «کد کوتاه» ارائه می‌شوند و با مرکز خدمات پیام کوتاه شرکت مخابرات ارتباط برقرار می‌کنند. شرکت مخابرات یک کد کوتاه را برای هر شرکت‌کننده تعریف می‌کند.

در واقع یک نرم‌افزار به خصوص، کد یا پین قرعه‌کشی را به صورت رندوم تولید و آنها را در پایگاه داده‌های سامانه‌ قرعه‌‌کشی نگهداری می‌کند و خروجی اکسل راجهت چاپ کارت قرعه کشی ارائه می‌دهد. تولید کد، می‌تواند دستی باشد یا توسط سیستم، به روز تولید شود. در حالت اول، لیست کامل کدها در فایلی به برنامه داده می‌شود و درحالت دوم به صورت حروف یا علائم تولید می‌شود. کد به کاربر داده می‌شود و پاسخ اعلام شده از طرف کاربر در محلی ثبت می‌شود.

مشتریان برای شرکت کردن در مسابقه، شماره تلفن همراه خود را برای برنامه ارسال می‌کنند که نرم‌افزار باید بتواند آنها را درگروه‌های جدا ذخیره کند و یک بانک اطلاعاتی کامل تهیه کند تا در نهایت خدمات دیگری هم در صورت نیاز ارائه کند.

نرم افزار مربوطه باید بتواند تمام عملیات دریافت یا انتخاب کدها را آنلاین انجام داده و امکان برگزاری کمپین‌های مختلف و جداگانه و نمایش برندگان بصورت گرافیکی راداشته باشد. دریافت پاسخ مناسب از نکات مهم یک قرعه کشی سالم است.

از دیگر مزایای این دست از نرم‌افزارها می‌توانیم به تعریف ردیف برای شرکت‌کنندگان، نمایش برندگان بر اساس اعداد خارج شده از گردونه در اجراهای زنده ،خصوصی‌سازی پیامک‌های ارسالی به شرکت‌کنندگان و امکان اتصال سایت مدیریت به پنل سامانه پیامکی اشاره کنیم.

حتی می‌توانیم به شرکت‌کننده‌ها بر اساس دفعات شرکت کردن امتیاز بدهیم که البته امکان برنده شدن‌شان هم بالا می‌رود. توجه داشته باشید که یک نرم‌افزار مجهز، دارای انواع ماژول‌های پیشرفته مثلاً نظر‌سنجی‌ حرفه‌ای و کنترل کیفیت است.

برگزاری مسابقه پیامکی را از کجا شروع کنم؟

قبل از هر چیز اول یک پنل پیامکی خریداری کنید. با یک سرچ ساده در گوگل می‌توانید شرکت‌هایی را که این خدمات را ارائه می‌دهند، پیدا کنید. پنل‌های پیامکی که امکانات کاملی دارند؛ حتما ابزار برگزاری مسابقه پیامکی در سامانه‌شان فعال است.

ما هم در ملی‌پیامک این ابزار را به مشتریان عزیزمان ارائه کردیم. شما می‌توانید با مراجعه به بخش امکانات پنل ملی‌پیامک، اقدام به ایجاد یک مسابقه پیامکی کنید.

از طریق ماژول مسابقه پیامکی می‌توانید یک یا چند مسابقه پیامکی راه‌اندازی کنید و برای هر مسابقه چندین سوال در نظر بگیرید. هنگامی که مخاطب کلیدواژه تعریف شده برای شرکت در مسابقه را ارسال نماید، مسابقه شروع شده و سوالات به ترتیب برایش ارسال می‌شود. در انتها سیستم به صورت خودکار جمع‌بندی کرده و امتیاز مخاطب را محاسبه و برایش ارسال می‌کند. اگر روی درج مسابقه جدید کلید کنید تصویر زیر را می‌بینید:

قرعه کشی پیامکی چیست؟ آموزش برگزاری مسابقه پیامکی

 • عنوان مسابقه: در این قسمت عنوان مناسبی وارد کنید.
 • شماره گیرنده: یکی از خطوط اختصاصی پنل خودتان را انتخاب کنید. مخاطب‌ها، کلیدواژه شرکت در مسابقه و پاسخ سوالات را باید به این شماره باید ارسال کنند.
 • کلید واژه: کلمه ای است که مخاطب بعد از ارسال آن، موافقت خود را برای شرکت در مسابقه اعلام می‌کند و سوالات مسابقه برایش ارسال می شود. مثلاً کلیدواژه می‌تواند Mosabeqe باشد.
 • امتیاز مثبت: مقداری است که به ازای هر پاسخ صحیح برای مخاطب در نظر گرفته می شود.
 • امتیاز منفی: مقداری است که از مجموع امتیازات مخاطب، به ازای هر پاسخ غلط کسر می گردد. البته این مقادیر قابل تغییر هستند.
 • متن شروع مسابقه و متن اتمام مسابقه هم به دلخواه می‌تواند متفاوت باشد.
 • در کادر مقابل عبارت "اتمام مسابقه بعد از رسیدن به"، مقداری را وارد کنید که شرط حذف مخاطب از مسابقه است.
 • با کلیک روی"اعمال بازه زمانی" این امکان را دارید که مسابقه را تنها برای زمان خاصی فعال کنید. در صورتی که مقادیر پیش‌فرض را تغییر ندهید، مسابقه برای همیشه فعال و قابل اجرا خواهد بود.

قرعه کشی پیامکی چیست؟ آموزش برگزاری مسابقه پیامکی

 • در نهایت روی ثبت کلیک کنید. رکورد مربوط به مسابقه را در همان صفحه مشاهده خواهید کرد.

سوالات:

برای طرح سوالات مسابقه باید روی سوالات کلیک کنید. در صفحه ای که مطابق شکل زیر است می توانید سوال ها و پاسخ هر یک را وارد کنید.

قرعه کشی پیامکی چیست؟ آموزش برگزاری مسابقه پیامکی

 1. متن هر سوال را در کادر مربوط به متن سوال وارد کنید.
 2. نوبت و ترتیب هر سوال را در این فسمت با عدد مشخص کنید. درهنگام اجرای مسابقه، سوالات به ترتیب تنظیم شده ارسال می‌شود.
  اگر گزینه ترتیب را صفر در نظر بگیرید، سیستم به صورت خودکار ترتیب سوالات را بنا به ترتیبی که نوشته شده است تنظیم می کند.
 3. پاسخ هر سوال می‌تواند عدد، متن فارسی یا لاتین یا ترکیبی از آنها باشد ولی بهتر است این متن عدد باشد؛ چراکه تشخیص آن برای سیستم ساده تر است.
 4. بعد از پر کردن فیلدها، گزینه ثبت را کلیک کنید تا سوالات اضافه شوند. سوال ثبت شده، در همان قسمت اضافه می شود. برای ویرایش یا حذف هر سوال می‌توانید روی ویرایش یا حذف در انتهای هر سطر کلیک کنید.

بعد از نوشتن سوالات، با بستن این صفحه وارد صفحه قبل می‌شوید.

پاسخ ها:

با کلیک روی پاسخ‌ها، می‌توانید پاسخ‌های ارسال شده مخاطب‌ها را ببینید.

ویرایش:

از قسمت ویراش می توانید عنوان مسابقه، شماره گیرنده، متن شروع مسابقه و ... را که در ابتدا تنظیم کرده بودید، ادیت کنید. برای غیر فعال کردن مسابقه بدون حذف کردن آن، می توانید در قسمت وضعیت، مقدار را روی غیر فعال قرار بدهید و دکمه ثبت را بزنید.

حذف:

با کلیک روی این دکمه مسابقه حذف می‌شود.

خب حالا که نحوه برگزاری یک مسابقه پیامکی را هم برای شما توضیح دادیم؛ نوبت می‌رسد به جمع بندی و درمیان گذاشتن آخرین حرف‌‌ها با شما.

نتیجه گیری

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید هیجان و ایجاد جنب‌وجوش در بین مخاطب‌ها، فاکتور مهمی درایجاد انگیزه به حساب می‌آید. حس خوب مورد تشویق قرار گرفتن، شرکت در یک رقابت سالم و در نهایت وجود یک جایزه، خون تازه‌ای را در رگ مشتری‌ به جریان می‌‍‌اندازد و واداراش می‌کند تا در رقابت شرکت کند.

شرکت کردن در مسابقات پیامکی، باعث می‌شود تا مشتری با برند و به دنبال آن محصولات شما آشنا شود که البته این آشنایی سرنخی می‌شود برای فروش بیشتر محصولاتتان در آینده‌ای نزدیک.

در این راه پنل ملی‌پیامک می‌تواند با امکانات متنوع خود، شما را کمک کند و باعث رشد کسب‌وکارتان بشود.

در آخر اگر دوست داشتید نظرات و دیگاهتان را در مورد این مطلب با ما در میان بگذارید.

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید