احتمالاً برای شما هم پیش آمده که قصد خرید آنلاین، گرفتن کد بورسی، ثبت‌نام اینترنتی در یک آزمون و موارد دیگری مانند این را داشته و در میانۀ فرآیند متوجه شدید که برای انجام این کارها نیاز به ثبت‌نام در سایت یا اپلیکیشن مورد نظر و وارد کردن کد پستی محل سکونت‌تان را دارید. به‌طور معمول عملیات ثبت‌نام در این نوع سایت‌ها بدون واردکردن کد پستی تکمیل نخواهد شد و فیلد کد پستی جز موارد ضروری است که حتماً باید پر شود. ضمن اینکه واردکردن یک کد پستی اشتباه در کادر مربوطه هم قابل قبول نیست و در نتیجه ثبت‌نام شما نیمه کاره می‌ماند. خب در چنین شرایطی چطور می‌توانیم در کمترین زمان ممکن کد پستی محل سکونت خودمان را پیدا کنیم؟ در این مقاله به این سوال پاسخ می‌دهیم.

کد پستی چیست؟

قبل از اینکه روش‌های گرفتن کد پستی را بررسی کنیم بهتر است کمی در مورد خود کد پستی و ساختار آن صحبت کنیم. کد پستی یک کد 10 رقمی است که به‌منظور مشخص‌کردن آدرس دقیق یک ملک مورد استفاده قرار می‌گیرد. 5 رقم ابتدایی کد پستی برای مشخص‌کردن محدودۀ جغرافیایی و 5 رقم دوم آن برای مشخص‌کردن ردیف ساختمان و محل دقیق آن است. کد پستی تا قبل از سال 1376 یک کد 5 رقمی بود اما در این سال تصمیم گرفته شد که یک کد 10 رقمی منحصر‌به‌فرد برای کلیه ساختمان‌ها تعریف شود.

شاید برای خیلی‌ها این سوال پیش بیاید که با وجود ثبت آدرس در سایت‌های مختلف چه نیازی به کد پستی است؟

حجم بالای مرسولات در نقاط مختلف کشور و وجود تشابه اسمی در نام خیابان‌ها و کوچه‌ها و همچنین احتمال ثبت اشتباه آدرس و مواردی از این دست، وجود کد پستی را ضروری کرده است. بعضی از مردم برای اینکه دنبال کد پستی نگردند و کارشان سریع‌تر راه بیفتد، اقدام به ثبت کد پستی جعلی می‌کنند که شاید حتی خودشان هم ندانند این کد پستی مربوط به چه شهر و منطقه‌ای است! انجام چنین کاری ممکن است بعداً برای شما مشکل‌ساز شود؛ به‌عنوان مثال مرسوله شما به آدرس دیگری ارسال شود. بنابراین حتماً در زمان ثبت‌نام در یک سایت یا ارسال یک مرسوله، کد پستی دقیق مکان مورد نظرتان را وارد کنید.

روش های پیدا کردن کد پستی

بعضی از ما کد پستی محل سکونت‌مان را می‌دانیم و  آن را حفظ کردیم! اما برخی مواقع به‌ویژه زمان‌هایی که به‌تازگی محل سکونت را عوض کردیم، برای پیدا‌کردن کد پستی دچار مشکل می‌شویم. در ادامه تمام روش‌های دریافت کد پستی را به‌صورت کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم.

پیدا کردن کد پستی از طریق قبض

معمولاً این روش اولین راهی است که به ذهن همۀ ما می‌رسد و برای پیدا کردن کد پستی سراغ یکی از قبض‌های ساختمان مانند قبض آب یا برق می‌رویم. کد پستی ساختمان روی همهٔ قبوض مربوط به ساختمان ثبت شده است و به‌راحتی می‌توانید آن را پیدا کنید. عکس زیر نمونه‌ای از قبض شرکت ملی گاز است، که در کادر مربوط به قبض، شماره کدپستی نیز نوشته شده است.

در برخی مواقع، مثلاً در زمان تغییر محل سکونت، دسترسی به قبض امکان‌پذیر نیست. همچنین در حال حاضر بسیاری از قبوض به‌صورت پیامکی برای مالک ساختمان ارسال می‌شود و اگر شما مستاجر باشید به قبض دسترسی نخواهید داشت. در این شرایط می‌توانید از روش‌های بعدی استفاده کنید.دریافت کد پستی با قبض

پیدا کردن کد پستی از طریق اینترنت

راحت‌ترین و سریع‌ترین راه پیدا کردن کد پستی استفاده از اینترنت است. شما می‌توانید با مراجعه به سامانه شرکت ملی پست ایران و واردکردن اطلاعاتی مانند نام استان و شهر به سه گزینۀ مختلف جهت جست‌و‌جوی کد پستی دسترسی پیدا کنید. در این سه گزینه با واردکردن نام معبر آخر، پلاک، نام کسب‌و‌کار یا نام ساختمان، آدرس دقیق به شما نمایش داده می‌شود. با تایید کردن آدرس نمایش داده شده، کد پستی کلیۀ طبقات و واحدهای ساختمان را مشاهده خواهید کرد. به همین راحتی!پیدا کردن کد پستی از اینترنت

ممکن است چندین خیابان یا ساختمان هم‌نام در یک شهر وجود داشته باشد که در این صورت آدرس تمام آنها برای شما نمایش داده می‌شود. شما باید بعد از بررسی آدرس‌های نمایش داده شده، آدرس مورد نظر خودتان را انتخاب کنید تا کد پستی واحدهای ساختمان به شما نمایش داده شود. همچنین اگر در یک سازمان یا شرکت کار می‌کنید می‌توانید با واردکردن نام سازمان، آدرس دقیق آن را مشاهده کرده و با انتخاب آن، کد پستی مورد نظرتان را پیدا کنید.پیدا کردن کد پستی

دریافت کد پستی از طریق شماره تلفن

استعلام کد پستی از طریق شمارۀ تلفن ثابت یکی از خدمات جالب سازمان پست کشور بود که مدتی است قابلیت دسترسی ندارد. در این روش تنها کافی بود که به وب‌سایت رسمی پست کشور مراجعه کنید و با واردکردن شمارۀ تلفن ثابت منزل خودتان کد پستی را دریافت کنید. متاسفانه در حال حاضر امکان استفاده از این روش سریع و راحت، وجود ندارد اما به گفتۀ مسئولان شرکت ملی پست در آینده نزدیک مجدداً امکان گرفتن کد پستی با شمارۀ تلفن ثابت وجود خواهد داشت.

گرفتن کد پستی از طریق پیامک

آخرین روشی که به بررسی آن می‌پردازیم گرفتن کد پستی از طریق پیامک است. برای دریافت کد پستی از طریق پیامک کافیست تا شماره تلفن ثابت محلی که قصد گرفتن کد پستی آن را دارید به شماره 7087 ارسال کنید. این امکان از طریق قرارداد شرکت ملی پست ایران با یک شرکت خصوصی فراهم شده و هزینه آن 200 تومان است.

کد پستی را خیلی راحت بگیرید

در این مطلب 4 روش مرسوم برای دریافت کد پستی را آموزش دادیم. البته روش‌های دیگری هم مثل مشاهده کد پستی درج شده روی کارت‌های ملی قدیمی، هنوز وجود دارد که روش قابل اطمینانی نیست و با تغییر محل سکونت امکان استفاده از این روش وجود نخواهد داشت. ضمن اینکه در کارت ملی هوشمند دیگر چیزی تحت عنوان کد پستی را نمی‌بینید.

با استفاده از روش‌های گفته شده، می‌توانید خیلی راحت کد پستی محل زندگی خود را پیدا و استفاده کنید. اگر شما هم روش دیگری را می‌دانید در قسمت دیدگاه‌ها برای ما و کاربران ملی پیامک بنویسید.

آموزش دریافت کد پستی
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید