تا 30% تخفیف خرید پنل پیامکی تا آخر هفته
مشاهده تعرفه ها
بازاریابی پیامکی و بازاریابی ایمیلی + نکات مهمی که نباید فراموش کنید

بازاریابی پیامکی و بازاریابی ایمیلی + نکات مهمی که نباید فراموش کنید

2

اگر به تازگی کسب‌وکارتان را راه انداختید و هنوز چیز زیادی دربارۀ بازاریابی پیامکی و بازاریابی ایمیلی نمی‌دانید، جای درستی آمدید. ما امروز می‌خواهیم دربارۀ مهم‌ترین اصول و نکاتی صحبت کنیم که شما در حوزۀ تبلیغات دیجیتال به آن نیاز دارید.

بازاریابی پیامکی و بازاریابی ایمیلیدر دهۀ گذشته، ایمیل به عنوان یکی از روش‌های اصلی بازاریابی آنلاین و دیجیتال مطرح بود و توسط کسب‌وکارهای مختلفی مورد استفاده قرار گرفت. شکی هم نیست که این ابزار توانست مشتریان زیادی را طی سال‌های گذشته به سمت خودش جذب کند، اما در حال حاضر ایمیل مارکتینگ آن قدرها هم پر طرفدار نیست.

حالا این روزها، یک رقیب جدید به نام پیامک در صحنۀ دیجیتال مارکتینگ حاضر شده که توانسته به آرامی جایی برای خود در دنیای بازاریابی پیدا ‌کند. اس ام اس مارکتینگ نشان داده که می‌تواند واقعاً یک ابزار ارزشمند در تجارت باشد.

اما با این دو روش چگونه کسب‌وکار می‌تواند جای خودش را در دنیا پیدا کند؟ همواره مشتریان جدیدی داشته باشد و به فروش قابل قبولی برسد؟ برای رسیدن به جواب این سوال‌ها در ادامه با ما همراه شوید تا نگاه تازه‌تری به بازاریابی پیامکی و بازاریابی ایمیلی داشته باشیم.

ورود ایمیل مارکتینگ به عرصه تبلیغات

در سال 1991 و با تولد اینترنت نه فقط زندگی مردم، بلکه دنیای تبلیغات هم دچار تغییر و تحولات عظیمی شد که بازاریابی پیامکی و بازاریابی ایمیلی تنها بخش کوچکی از آن است.

اولین سرویس ارائه‌دهندۀ ارسال ایمیل Hotmail بود. با گسترش استفاده از این سرویس و اسقبال مردم از ارسال آسان پیام به صورت آنلاین، کسب‌وکارها سراغ تبلیغات ایمیلی یا همان ایمیل مارکتینگ رفتند. تبلیغات ایمیلی در همان روزهای اول، بازده و نتیجه بسیار خوبی داشت، اما به مرور مردم از دریافت ایمیل‌های بی‌ربط و تبلیغات انبوه که اصطلاحاً اسپم گفته می‌شود، خسته شدند.

تصویب قوانین نحوۀ ارسال ایمیل تبلیغاتی

در شروع سال 2000 قوانین جدیدی در رابطه با استفاده از ایمیل در دنیا حاکم شد. این قوانین محدودیت‌هایی را برای ایمیل مارکتینگ ایجاد کرد که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شد:

 • کسب اجازه از متقاضی برای عضویت در خبرنامه ایمیلی و ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی
 • امکان لغو عضویت در خبرنامه و انصراف دادن مشتری از دریافت هرگونه پیام
 • ممنوعیت ارسال بی‌رویه ایمیل‌های تبلیغاتی

محدودیت‌های ایمیل مارکتینگدر چنین شرایطی بود که سرویس‌های مختلف ایمیل، شروع به تقویت فیلترهای تشخیص اسپم کردند و در نهایت تا حدودی نحوۀ ارسال ایمیل تبلیغاتی تحت کنترل در آمد. در حال حاضر هم، اگرچه شبکه‌های اجتماعی وارد دنیای تبلیغات شدند و استفاده از بازاریابی پیامکی افزایش یافته، اما هنوز بسیاری از کسب‌وکارها از ایمیل مارکتینگ استفاده می‌کنند. از همین طریق با مشتریان خود در ارتباط هستند و با خبرنامه ایمیلی شروع جشنواره فروش یا کد تخفیف ارسال می‌کنند.

آمار جهانی مربوط به بازاریابی ایمیلی

اما آمار جهانی درباره بازاریابی ایمیلی چه می‌گوید؟ بر اساس آخرین داده‌ها وضعیت ایمیل مارکتینگ در حال حاضر به صورت زیر خلاصه می‌شود:

 • به طور میانگین %20 تا 50% از ایمیل‌های تبلیغاتی باز می‌شوند.
 • تا به حال 3.6 میلیارد حساب کاربری ایمیل در دنیا ساخته شده است.
 • در سال 2012، تبلیغات ایمیلی 97 میلیارد دلار چرخش مالی داشته است.
 • از سال 2010 تا سال 2013، تعداد ایمیل‌های باز شده 300% افزایش یافته است. (این یعنی درست از زمانی که استفاده از گوشی هوشمند فراگیر شد)
 • امروزه 50% درصد از ایمیل‌ها به جای صفحۀ کامپیورتر روی گوشی موبایل باز و خوانده می‌شوند.

بازاریابی پیامکی وارد می‌شود!

حالا به قسمت دوم بازاریابی پیامکی و بازاریابی ایمیلی یعنی اس ام اس مارکتینگ می‌رسیم. بعنی روشی که به جای ایمیل از گوشی موبایل و همین پیامک‌های ساده استفاده می‌کند تا پیامی را به دست مشتری برساند. اما ارسال پیامک‌های تبلیغاتی از چه زمانی شروع شد؟

اوج‌گیری بازاریابی پیامکی تا حد زیادی شبیه ایمیل است. جای تعجبی هم ندارد، چون بازاریابی پیامکی و بازاریابی ایمیلی تقریباً شبیهند و ما در دوره‌ای به سر می‌بریم که برای چک کردن ایمیل از تلفن همراه بیشتر از کامپیوتر استفاده می‌شود.

اولین پیامک در سال 1992 از یک کامپیوتر به گوشی موبایل ارسال شد، اولین پیامکِ گوشی به گوشی هم در سال 1993 فرستاده شد. بنابراین ایمیل و پیامک تقریباً هر دو 20 ساله هستند. پیامک هم مثل ایمیل به سرعت، به عنوان یک ابزار کاربردی در بازاریابی مورد استفاده قرار گرفت تا جایی که صندوق ورودی گوشی‌های موبایل مملو از پیامک تبلیغاتی شد. یعنی دقیقاً همان مسیر اشتباهی که ایمیل مارکتینگ طی کرد!! همین باعث شد تا قوانین سختگیرانه مجدد شروع به کنترل ارسال پیامک‌های تبلیغاتی کند تا مزاحمان فرار را به قرار نرجیح دهند!

محدودیت در ارسال پیام تبلیغاتی

قوانین ارسال پیامک تبلیغاتیبا تصویب قوانین مشخص، ارسال پیامک تبلیغاتی برای لیست سیاه مخابرات ممنوع شدند. یعنی ارسال بی‌رویه پیامک باعث شد تا بعضی از مخاطبان دریافت هرگونه پیامک تبلیغاتی را مسدود کنند و به بلک لیست معروف شوند.

در حال حاضر کسب‌وکارها بر اساس اصول و استراتژی مشخصی از اس ام اس مارکتینگ استفاده می‌کنند. برنامه مدونی در ارسال پیامک دارند و با سرویسی به نام خبرنامه پیامکی از مشتری می‌خواهند تا در صورت تمایل برای دریافت پیامک، عضو سامانه شود. اما وضعیت پیام‌های ارسالی در سطح دنیا چگونه است؟

داده‌های مربوط به بازاریابی پیامکی در دنیا

در حال حاضر ارسال پیامک تبلیغاتی توسط بسیاری از کسب‌وکارها استفاده می‌شود. برای آن دسته از صاحبین مشاغل هم که بازاریابی پیامکی را مناسب نمی‌دانند، بررسی داده‌های رسمی زیر را توصیه می‌کنم:

 • 98% پیامک‌ها توسط مخاطب باز می‌شوند.
 • 7.3 میلیارد موبایل فعال در دنیا وجود دارد.
 • 90% از مشترکین خبرنامه‌های پیامکی، عضویتشان را مفید می‌دانند.
 • 57% از مشتریان علاقه خود را به عضویت در خبرنامۀ پیامکی ابراز کردند.
 • 5% از مشترکین از خبرنامه‌های پیامکی انصراف داده‌اند.

علاوه‌بر این، بیشتر پیامک‌ها ظرف 5 ثانیه اول بعد از دریافت خوانده می‌شوند. بنابراین در دنیایی که بیشتر از همیشه به روی تجربه مشتری تمرکز دارد، پیامک دسترسی به یک جنبۀ مهم از تبلیغات یعنی زمان‌بندی دقیق را در اختیار صاحبان کسب‌وکار می‌گذارد.

کدامیک برای بازاریابی انتخاب بهتری است؟

تا اینجا مفصل درباره پیشینه و ورود بازاریابی پیامکی و بازاریابی ایمیلی صحبت کردیم. اما به اینجای مقاله که رسیدیم برای بسیاری از خوانندگان یک سوال مهم پیش آمده است؟ بازاریابی ایمیلی بهتر است یا بازاریابی پیامکی؟

چگونه اشتباه خود در بازاریابی پیامکی را جبران کنیم؟حتما بخوانید: چگونه اشتباه خود در بازاریابی پیامکی را جبران کنیم؟

بگذارید ساده بگویم که امروزه دیگر هیج روش تبلیغاتی به تنهایی جواب نمی‌دهد. شما در هر کسب‌وکاری هم که هستید، به دنیای تبلیغات دیجیتال نیاز دارید و باید از همه آن‌ها سر رشته داشته باشید. در این دنیای دیجیتالباید برای جذب مشتری سایت طراحی کند، وارد پلتفرم‌های مختلفی مثل اینستاگرام شوید و البته از همه مهم‌تر بازاریابی پیامکی و بازاریابی ایمیلی را فراموش نکنید.

جمع‌بندی

بازاریابی پیامکی و بازاریابی ایمیلییادتان باشد که علی‌رغم محدودیت‌های اعمال شده در حوزه بازاریابی پیامکی و بازاریابی ایمیلی هنوز بسیاری از مردم مشتاق خواندن پیام‌هایشان هستند و بسیاری هم از دریافت هرگونه پیام تبلیغاتی یا کدهای تخفیف خوشحال می‌شوند. تنها چیزی که در این میان باید حواستان را نسبت به آن جمع کنید رعایت اصول تدوین استراتژی و برنامه مناسب برای ارسال پیام است.

اگر تا اینجای مقاله برای شما مفید بوده و تصمیم به ارسال پیامک تبلیغاتی گرفتید، می‌توانید برای مشاوره بیشتر با تیم پشتیبانی ملی پیامک صحبت کنید. از ساعت 8 صبح تا 10 شب با 02163404 تماس بگیرید و سوال‌های خود را بپرسید. همچنین می‌توانید در صفحه اصلی سایت ملی پیامک ثبت‌نام کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند. البته منتظر خواندن نظرات شما در انتهای همین متن هم هستیم.

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید
2دیدگاه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!
ارسال دیدگاه

 • رضا

  12 شهریور 1393، 06:14

  اصولا تا به حال به این فکر کرده‌اید که ارسال پیامک‌ها و ایمیل‌های تبلیغاتی برای مشترکین تلفن همراه تا چه حد آزار دهنده است؟ همیشه از آدم‌هایی مثل شما با آن عینک‌های کائوچویی و ریش پرفسوری و تلاشی که برای باسواد و با اعتماد به نفس داشتن نشان می‌دهند نفرت داشته‌ام.

  • پشتیبانی

   12 شهریور 1393، 10:46

   رضا جان، اگر متن رو با دقت مطالعه می‌کردی متوجه می‌شدی که ما هم با ارسال پیامک یا ایمیل بدون اجازۀ مشتری موافق نیستیم و فکر می‌کنیم اگر از مشتری برای ارسال اجازه گرفته شود به نفع هر دو طرف خواهد بود.

ارسال پیامک از اینترنت

ارسال و دریافت پیامک تکی و انبوه با شماره های اینترنتی
مشاهده تعرفه ها 3 روز تست رایگان

ثبت نام

در کمتر از 1 دقیقه ارسال پیامک را شروع کنید.

پنل خود را انتخاب کنید