بررسی ایمیل و پیامک

در طول دهۀ گذشته، ایمیل به عنوان یکی از روش‌های اصلی برای بازاریابی آنلاین مطرح بوده و توسط کسب و کارهای مختلفی مورد استفاده قرار گرفته  است. شکی هم نیست که این ابزار توانسته برای بازاریابان موفقیت بسیار زیادی به ارمغان آورد. با اینحال، سرعت پیشرفت تکنولوژی بسیار بالا است و اکنون یک رقیب جدید به نام پیامک نیز در صحنه حاضر شده است. بازاریابی پیامکی به آرامی در دنیای بازاریابی برای خود جا باز می‌کند و تاکنون نشان داده است که می‌تواند یک ابزار واقعاً ارزشمند برای صاحبان تجارت‌ها باشد. اما آیا واقعاً پیامک این آمادگی را دارد که با ایمیل رقابت کند؟ آیا چند سال دیگر، بازاریابان از  پیامک به عنوان یک ابزار قوی بازاریابی یاد می‌کنند؟ در ادامه به بررسی این دو ابزار بازاریابی می‌پردازیم. پس اگر می‌خواهید جواب این سوال‌ها را بدانید، با ما همراه شوید.

بازاریابی ایمیلی

اوج‌گیری و افول بازاریابی ایمیلی در طول دو دهۀ گذشته را می‌توانیم به عنوان یک چرخه نگاه کنیم که به دو متغیر بستگی داشته است: نگاه مشتری و بازار رقابتی. در سال 1991، تولد اینترنت راه را برای روش‌های انقلابی و جدیدی برای تبلیغ محصولات و خدمات باز کرد. کمی بعد، Hotmail به عنوان اولین ارائه‌دهندۀ فراگیر ایمیل وارد عرصه اینترنت شد و دیری نپایید که بازاریابان با ایمیل‌های تبلیغاتی خود به مشتریان حمله‌ور شدند. فراموش نکنیم که کسب و کارها به این دلیل به سراغ  ایمیل رفتند که مردم آن را به عنوان یک راه جدید و باشکوه برای ارتباط می‌دیدند و در نتیجه تبلیغات ایمیلی در ابتدا بازده بسیار بالایی داشت. اما دیری نپایید که مردم از دریافت ایمیل‌های بی‌ربط و انبوهی که به هیچ‌وجه نمی‌توانستند از دریافت آنها انصراف دهند، خسته شدند. به این ایمیل‌ها بی‌ربط و بیهوده اصطلاحاً اسپم گفته می‌شود.

تقریباً در آغاز هزارۀ جدید بود که قوانین جدیدی در رابطه با ایمیل در دنیا حاکم شد. این قوانین محدودیت‌هایی را بروی استفادۀ تبلیغاتی کسب و کارها از ایمیل اعمال می‌کرد. از جمله اینکه یک تجارت می‌بایست از مشتری خود درخواست کند که در خبرنامۀ ایمیلی آن تجارت عضو شود و تنها بعد از عضویت است که حق دارد برای آن مشتری ایمیل ارسال کند. به علاوه تجارت باید به مشتری اجازه بدهد که هر زمان  بخواهد از اشتراک خود و دریافت ایمیل انصراف بدهد. ارائه‌دهندگان سرویس ایمیل نیز با توجه به این قانون جدید، شروع به تقویت فیلترهای تشخیص اسپم خود کردند. به نظر این قوانین جواب داده بود. در نهایت همه‌چیز تحت کنترل در آمده بود. با اینحال ورود تلفن‌های هوشمند و دسترسی آنها به اینترنت نیز یک جهش دیگر در ارسال اسپم‌ها را به همراه داشت. حتی با وجود این افزایش، در دنیا ایمیل همچنان به عنوان یک فضای امن برای مشتریان به حساب می‌آید.

آمار جهانی مربوط به بازاریابی ایمیلی

 • به طور میانگین %20 تا 50% از ایمیل‌های تبلیغاتی باز می‌شوند.
 • تا به حال 3.6 میلیارد حساب کاربری ایمیل در دنیا ساخته شده است.
 • در سال 2012، تبلیغات ایمیلی 97 میلیارد دلار چرخش مالی داشته است.
 • از سال 2010 تا سال 2013، تعداد ایمیل‌های باز شده 300% افزایش یافته است. (این یعنی زمانی که گوشی هوشمند فراگیر شد.)
 • امروزه 50% درصد از ایمیل‌ها بروی گوشی موبایل باز می‌شوند.

بازاریابی پیامکی

اوج‌گیری بازاریابی پیامکی تا حد زیادی مشابه ایمیل است. جای تعجب هم ندارد... این دو کانال ارتباطی از جهات بسیاری شبیه به هم هستند. مخصوصاً که ما در دوره‌ای به سر می‌بریم که استفاده از تلفن همراه برای چک کردن ایمیل امری بسیار عادی است.  اولین پیامک در سال 1992 از یک کامپیوتر به یک گوشی ارسال شد و اولین پیامکِ گوشی به گوشی هم در سال 1993 فرستاده شد. بنابراین ایمیل و پیامک تقریباً هر دو 20 سال سن دارند. پیامک نیز همانند ایمیل به سرعت به عنوان یک ابزار بازاریابی مورد استفاده قرار گرفت و تا جایی پیش رفت که فضای تلفن همراه از پیامک‌های تبلیغاتی اشباه شده بود. با اینحال، همان قوانین بازاریابی ایمیلی بر دنیای پیامک نیز حکمفرما شدند و به این ترتیب مزاحمان به سرعت از بین رفتند. اکنون مشتریان می‌توانستند انتخاب کنند که می‌خواهند پیامک‌های یک برند را دریافت کنند یا خیر. اما به دلایلی نامشخص، بازاریابی پیامکی همچنان بدنامی خود را در دنیا حفظ کرده است.

بازاریابی ایمیلی اکنون تبدیل به یکی از ستون‌های اصلی بازاریابی دیجیتال شده است. اما پیامک با وجود تاثیر بالای خود، همچنان هم به اندازۀ ایمیل مورد توجه قرار نمی‌گیرد. چرا که کسب و کارها تصور می‌کنند که پیامک‌های تبلیغاتی تاثیر منفی بیشتری بروی مشتری خواهد داشت. اما بحث اصلی تنها بر سر چگونگی استفاده از این دو ابزار است.

آمار بازاریابی پیامکی در دنیا

 • 98% از پیامک‌ها توسط مخاطب باز می‌شوند.
 • 7.3 میلیارد موبایل فعال در دنیا وجود دارد.
 • 90% از مشترکین خبرنامه‌های پیامکی آنها را مفید می‌دانند.
 • 80% از مشتریان مخاطب بازاریابی پیامکی نبوده‌اند.
 • 57% از مشتریان علاقه خود را به اشتراک به خبرنامۀ پیامکی ابراز کرده‌اند.
 • 5% از مشترکین از خبرنامه‌های پیامکی انصراف داده‌اند.

علاوه بر این، تعداد وصول پیشنهادها و کپون‌های پیامکی تقریباً 10 برابر ایمیل است و اکثر پیامک‌ها ظرف 5 ثانیه بعد از دریافت خوانده می‌شوند. بنابراین در دنیایی که بیشتر از همیشه به روی تجربه مشتری تمرکز دارد، پیامک دسترسی به یک جنبۀ مهم از تبلیغات را در اختیار بازاریابان می‌گذارد: زمان‌بندی دقیق!

کدامیک برای بازاریابی انتخاب بهتری است؟

در این مطلب به بررسی دو ابزار ارتباطی مدرن، یعنی ایمیل و پیامک، پرداختیم و نگاهی به تاریخچه و آمار مربوطه به آنها داشتیم. با توجه به آمار مشخص است که پیامک به دست افراد بیشتری می‌رسد و در نتیجه می‌تواند تاثیر بیشتری هم داشته باشد. به علاوۀ اینکه پیامک در لحظه توسط مخاطبان خوانده می‌شود. از طرف دیگر ایمیل به دست افراد کمتری می‌رسد و معمولاً در همان لحظه توسط مخاطب خوانده نمی‌شود، ولی در عوض اجازۀ ارسال پیغام‌های طولانی‌تر را به شما می‌دهد. در مطالب بعدی به مقایسه دقیق‌تر این دو ابزار بازاریابی می‌پردازیم و بیشتر در این مورد توضیح می‌دهیم. تا آن موقع خوشحال می‌شویم که نظرات شما را نیز در این مورد بدانیم.

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید