تاریخچه پیامک در ایران و جهان

تاریخچه پیامک در ایران و جهان

Engagements Icon
93


تا ۵۰٪ تخفیف آرایشگاه های تهران
چیزی به سال جدید نمونده
آرایشگاه رفتی؟
همین الان وقتت رو رزرو کن
https://zaya.io/hhghi

تا حالا در مورد پیام‌های که به گوشی همراه شما ارسال می‌شوند، فکر کردید که اولین نفر چه کسی اس ام اس فرستاد و تاریخچه پیامک در ایران و جهان چگونه است؟ سرویس پیامک که بر روی بستر شبکه ارتباطات (تلفن های همراه و ثابت) ارائه می‌شود، خدمت ارزش افزوده‌ای است که به وسیله آن مشترکان می‌توانند به یکدیگر پیام‌های نوشتاری ارسال کنند.

در این مطلب در مورد تاریخ اس ام اس در جهان و ایران صحبت می‌کنیم،‌ تا در مورد سامانه پیامکی اطلاعاتی بیشتری داشته باشید.

چه کسی اولین پیامک را فرستاد؟

اولین نفری که اس ام اس ارسال کرد، پدر پیامک یا SMS “ماتی ماکونن”، مهندسی فنلاندی بود که در سال ۱۹۸۴ در یک پیتزافروشی در کپنهاگ، وقتی برای شرکت در کنفرانسی با موضوع آینده ارتباطات موبایلی به دانمارک آمده بود، ایده سرویس پیام‌رسانی برای گوشی‌های دیجیتال GSM به ذهنش خطور کرد، اما متأسفانه او هرگز برای این کار دستمزدی دریافت نکرد، زیرا حق امتیاز ایده را به ثبت نرسانده بود.

در سال ۱۹۹۲ شرکت نوکیا ۱۰۱۱، یکی از اولین گوشی‌های موبایل با شکل ساده (Candy Bar)، تنها امکان ۶۰ دقیقه مکالمه را به کاربر می‌داد و حافظه گوشی فقط برای ذخیره ۹۹ شماره مخاطب کافی بود و صفحه‌نمایش کوچک سیاه و سفیدی داشت.

یک سال بعد از طرح ایدهٔ ماتی ماکونن، فرمت ۱۶۰ کاراکتری توسط محققی در زمینه ارتباطات به نام فریدهام هیلبرند تعیین شد، او در حالی که سعی می‌کرد این فناوری را استاندارد کند و به تلفن‌های همراه امکان انتقال و نمایش پیام‌ها را بدهد، متوجه شد که میانگین جملات یا سوالات تنها به ۱۶۰ کاراکتر نیاز دارد.

تاریخچه پیامک در ایران و جهاناولین پیامک چه زمانی ارسال شد؟

می‌توان گفت، اولین پیامک در سال ۱۹۹۲ توسط بریت نیل پاپ‌وُورس به مدیر اپراتور وُدافون، ریچارد جرویس در مهمانی کارمندان، در شب کریسمس ارسال شد که متن پیامک “کریسمس مبارک” بود. پاپ‌وورس سرویس ارسال پیام کوتاه یا همان پیامک را از کامپیوتر محل کار خود به یک گوشی موبایل اوربیتل ۹۰۱ ارسال کرده بود.

در طول سال‌ها شاهد ایجاد زبان جدید با نام زبان پیامکی بودیم، که برای نوشتار مختصر در ۱۶۰ کاراکتر رخ داده است و بسیاری از زبان‌شناسان کشورمان از این بابت برای ادبیات و زبان محاوره‌ مردم به ویژه نوجوانان نگران هستند و معتقدند در آینده منجر به تضعیف ادبیات و غلط دیکته‌ای و هجی کردن نادرست کلمات در میان کودکان شود. شاید بتوان گفت بیشترین استقبال مشترکان تلفن همراه به دلیل رساندن مفهوم در کمترین زمان، همچنین مقرون به صرفه‌تر بودن از تماس تلفنی و امکان ارسال پیام در هر شرایط و بهتر از همه، استفاده از این امکان توسط همه مدل گوشی تلفن همراه است.

تاریخچه پیامک در جهان

در مطلب تاریخچه پیامک در ایران و جهان اول به سراغ تاریخ اس ام اس در جهان می‌رویم، سرویس پیام کوتاه ابتدا در سال 1991 در اروپا و در شبکه بی‌سیم به کار گرفته شد. در سال 1998 پیام کوتاه در میان مشترکان محبوبیت غیرقابل پیش‌بینی یافت و در جایگاه واقعی خود قرار گرفت.

این سیستم با قابلیت Point to Point (از یک مشترک به مشترک دیگر)، Point to MultiPoint (از یک مشترک به چند مشترک) و روش ارسال پیام به طور عمومی توانسته است از یک طرف جایگاه با ارزشی را از نظر اقتصادی برای اپراتورهای ارائه دهنده خدمات GSM و از طرف دیگر تسهیلات و سرویس‌های ارزش افزوده و کاربردی فراوانی را برای مشترکان فراهم کند.

هم اکنون در جهان از هر 6 نفر، ۱ نفر صاحب‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تلفن ‌‌‌‌‌‌‌‌‌همراه است. حتي در کشورهاي توسعه نيافته آفريقايي مانند کشور اتيوپي که تنها 20هزار خط تلفن ثابت وجود دارد، 150هزار نفر صاحب تلفن همراه هستند و اين به معني گسترش چشم‌گير تلفن‌‌‌‌‌‌‌‌‌همراه در میان مردم جهان است.

تاریخچه پیامک در ایران و جهانتاریخچه پیامک در ایران

در ايران فناوري پيام کوتاه، با دنياي تبليغات بيگانه نيست و بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از خدمات پیام کوتاه در ایران برای نخستین بار در سال ۱۳۸۱ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. از این سال به بعد استفاده از پیام کوتاه به‌ تدریج در میان کاربران ایرانی تلفن همراه فراگیر شد.

براساس گزارش منتشره از شرکت مخابرات ايران تعداد مشترکان تلفن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ همراه در ابتداي سال 1383 رقمي برابر با 876/449/3 نفر بوده است که با رشد 91/47درصدي در انتهاي سال 1383 به 749/102/5 مشترک افزايش يافته است. در سال 1385 با اضافه شدن سرويس پيام‌‌‌‌‌‌‌‌‌کوتاه تلفن همراه تمام مشترکان، رشد بيشتري در برداشت و به تدریج در بین کاربران ایرانی فراگیر شد، در اين سال حدود 8 میلیارد پیام کوتاه در ایران مبادله شد.

در سال 1387 روزانه ۲۰ میلیون پیام کوتاه به وسیله کاربران تلفن همراه رد و بدل می شد که این رقم در روزهای خاص و اعیاد مختلف بیشتر است. در سال ۱۳۸۴، مناقصه‌ای برای ارایه خدمات پیام کوتاه به صورت انبوه به وسیله شرکت مخابرات ایران برگزار شد که در آن سه شرکت رهیاب، آتیه داده پرداز و مگفا برنده شدند. هم اکنون شرکت های زیادی از خدمات این سه شرکت استفاده می‌کنند. بعضی از این شرکت ها نیز به نوبه خود خدمات مختلفی را به صورت برنامه‌های مختلف و سایت ها ارایه می‌کنند. از این سایت ها می‌توان به نوند، پیامک ایران و پیام پیامک اشاره کرد. خدمات پیام کوتاه از طریق GSM مودم نیز یکی از راه های ارسال انبوه پیام کوتاه است. در این سیستم‌ها، نرم‌افزاری به همراه مودم روی کامپیوتر افراد نصب شده و مدیریت پیام کوتاه انجام می‌گیرد.

تاریخچه پیامک در ایران و جهانبا سامانه ملی پیامک اس ام اس هدفمند بفرستید

در این مطلب تاریخچه پیامک در ایران و جهان را توضیح دادیم، آمارهای مختلف اس ام اس در ایران را نوشتیم، تا با پیشینه پیام به طور کلی آشنا باشید. بازاریابی پیامکی یکی از روش‌های بسیار موثر برای فروش و جذب مشتریان است. سامانه ملی پیامک بیش از ده سال است که در حوزه ارائه سامانه پیامکی به مشتریان خدمت می‌کند و سامانه‌ای کامل با همهٔ امکانات مورد نیاز برای کاربران است. ملی پیامک با توجه به نیاز مشتری، پنل‌های مختلفی را طراحی و با تعرفه مناسب در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

اگر هنوز سامانه پیامکی تهیه نکردید، پیشنهاد می‌کنیم به شماره ۰۲۱۶۳۴۰۴ زنگ بزنید و در مورد بازاریابی پیامکی مشاوره رایگان بگیرید، تا بهترین سامانه پیامکی را خریداری کنید.

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید
2دیدگاه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!
ارسال دیدگاه

 • Gravatar Icon

  قربان رستمی

  30 مرداد 1399، 19:09

  با سلام
  ای کاش از زحمات اولین مهندس ایرانی که سرویس پیامک را در ایران راه اندازی نمود یادی می کردید

  • Gravatar Icon

   علیرضا

   24 خرداد 1401، 13:14

   سلام
   اسمش چی بوده؟ در چه تاریخی؟ توضیح میدین

ارسال پیامک از اینترنت

ارسال و دریافت پیامک تکی و انبوه با شماره های اینترنتی
مشاهده تعرفه ها فعالسازی در کمتر از 1 دقیقه

ثبت نام

در کمتر از 1 دقیقه ارسال پیامک را شروع کنید.
شرایط و قوانین را مطالعه کرده و قبول دارم.

پنل خود را انتخاب کنید