فرض کنید که بعد از مدت‌ها موفق شدید که در مناقصه پروژه نگهداری تاسیسات یک مرکز مهم درمانی برنده شوید. از جمله شرایط قرارداد، در دسترس بودن 24 ساعته پیمانکار برای حضور و رفع ایراد سیستم‌هاست و به ازای هرپاسخ ندادن، مبلغ قابل توجهی جریمه برای شما تعیین می‌شود. قطعاً پاسخ دادن، آن هم در هر شرایط و زمانی کار بسیار دشوار و سختیست، حتی ممکن است بعضی وقت‌ها در دسترس نباشید یا حتی موبایلتان را جا گذاشته باشید. حالا چاره چیست و چگونه می‌توان در شرایط اضطراری کار، همیشه در دسترس بود؟ خوشبختانه برای این مشکل هم راه حلی وجود دارد، فقط باید بدانید که دایورت چیست تا بتوانید تماس‌های دریافتی‌تان را به شماره دیگری انتقال بدهید.

قدرت پیامک تبلیغاتی را دست کم نگیرید!

اگر به دنبال افزایش درآمد و گسترش کسب و کار خود هستید، با ثبت نام در ملی پیامک و ارسال پیامک تکی و انبوه، مشتریان جدیدی جذب و از آن ها نگهداری کنید و رابطه و تعاملی طولانی ایجاد کنید.
10% تخفیف!
MPC10
کپی کد
برای ارسال پیامک تکی و انبوه همین الان ثبت نام کنید
ثبت نام و ارسال پیامک آنی

دایورت چیست؟

پیش از انتقال تماس یا پیامک باید بدانید که دایورت چیست و چگونه در دستگاه‌های مختلف اجرا می‌شود؟!

به انتقال تماس‌ و پیام‌های ورودی از یک خط تلفن ثابت یا موبایل به خط ثابت یا موبایل دیگر، دایورت (Divert) یا انتقال مکالمه می‌گویند. تمام پیام‌های دریافتی روی شبکه مخابراتی تلفن ثابت و موبایل (صوتی و متنی)، قابل انتقال به خط دیگری به عنوان مقصد دوم است. البته در صورتی که گیرنده پیام در مقصد اولیه پیام قادر به دریافت آن نباشد، دایورت انجام می‌شود. در ادامه روش‌های مختلف دایورت را بررسی می‌کنیم:

دایورت خطوط تلفن ثابت

دایورت تلفن ثابت

یکی از موارد مهم برای اینکه بدانید دایورت چیست و چگونه انجام می‌شود، دایورت خطوط تلفن ثابت است.

تماس‌های ورودی به هر خط تلفن ثابت، به سرعت و به دفعات می‌تواند به هر خط تلفن ثابت یا همراه در داخل یا خارج کشور انتقال پیدا کند. این سرویس به صورت پیش‌فرض روی تمام خطوط تلفن ثابت مراکز مخابراتی دیجیتال کشور، فعال است و مشترک می‌تواند در صورت عدم تمایل، از مخابرات منطقه تقاضای غیرفعال کردن داشته باشد.

هزینه انتقال مکالمه، معادل برقراری تماس از خط مبدا به خط مقصد در زمان انتقال مکالمه است. مثلاً اگر  خط مقصد، در استان دیگری باشد و انتقال تماس در زمان تعرفه روز مکالمات بین شهری انجام شود، هزینه‌ای که مشترک خط مبدا (دایورت کننده) می‌پردازد، عیناً همانیست که در همان ساعت، تماسی مشابه را برقرار کرده باشد.

نحوه انتقال مکالمه خطوط تلفن ثابت

برای انتقال مکالمه خطوط تلفن ثابت، باید یکی از کدهای دستوری زیر را در حالت tone شماره‌گیری کنید:

*21* [شماره مقصد]# یا *57* [شماره مقصد]#

شماره مقصد می‌تواند شمارۀ خط ثابت یا همراه در داخل یا خارج از کشور باشد. اگر بعد از شماره‌گیری کدهای دستوری فوق، صدای بوق مشغولی شنیدید، یعنی عملیات موفقیت‌آمیز نبوده است. برای جلوگیری از خطا در هنگام ورود کد دستوری، باید به یکی از دفاتر خدمات ارتباطی در منطقه خودتان مراجعه کنید. در صورتی که عملیات انتقال مکالمه به درستی انجام شده باشد، صدای بوق آزاد خط شما نسبت به حالت عادی با اندکی تغییر شنیده می‌شود.

همچنین، برای لغو انتقال مکالمه هم کد دستوری #21#را باید در خط مبدا شماره‌گیری کنید. اگر لغو انتقال مکالمه موفقیت‌آمیز باشد، صدای بوق آزاد به حالت اولیه و نرمال برمی‌گردد.

دایورت شماره موبایل به شماره دیگر

انتقال مکالمه خطوط موبایل به دو روش استفاده از کدهای دستوری و تنظیمات گوشی همراه، انجام می‌شود. با این تفاوت که شما می‌توانید یک از حالت‌های بدون پیش شرط، مشغولی خط، در دسترس نبودن، و یا پاسخگو نبودن را انتخاب کنید.

در روش استفاده از کدهای دستوری و برای انتقال مکالمه بدون پیش‌شرط، دقیقاً مشابه با خط تلفن ثابت، کافیست کد زیر را در هنگام آنتن‌دهی گوشی شماره‌گیری کنید: *21* [شماره مقصد]#

در این حالت، کلیه تماس‌های ورودی (بدون هیچ پیش‌شرطی) به شماره مقصد، منتقل می‌شود. غیر فعال‌کردن دایورت هم مشابه خط ثابت با شماره گیری #21# انجام می‌شود. این عملیات، از طریق تنظیمات گوشی از مسیر زیر اجرا می‌شود:

 گوشی‌های اندرویدی

 برای این کار مسیر Settings> My Device> Call Additional settings> Call forwarding> Voice call Always forward را دنبال کنید، در این صورت با انتخاب گزینه Turn On چند گزینه پیش رویتان قرار می‌گیرد که می‌توانید یکی از آن‌ها را به روش زیر انتخاب کنید:

دایورت به شماره موبایل دیگر

  • Alaways forward برای دایورت‌ بدون پیش شرط
  • Forward when busy برای دایورت در صورت مشغول بودن خط
  • Forward when unanswered در صورت عدم پاسخگو بودن
  • Forward when unreachable برای دایورت شرایطی که در پوشش شبکه نیستید یا به اصطلاح آنتن ندارید

برای غیر فعال‌کردن دایورت، کافیست تا مسیر فوق را عیناً دنبال کنید و گزینه TURN OFF را انتخاب کنید.

 گوشی‌های iOS  

در گوشی‌های آیفون اول از همه مسیر Settings> Phone Call Forwarding> Forward To را در گوشی‌تان دنبال کنید. اما متاسفانه سیستم عامل iOS قابلیت دایورت مشروط (مشابه با سیستم عامل اندروید) را پیش‌بینی نکرده است. انتقال پیامک اگر مایل باشید تا تماس‌های ورودی به گوشی آیفون خودتان را در حالت‌های بدون جواب، عدم آنتن دهی و یا عدم پاسخ‌دهی دایورت کنید، باید به روش زیر کدهای دستوری را در گوشی‌تان وارد کنید: انتقال پیامک در آیفون

  • *67*[شماره خط مقصد]#: فعال‌کردن دایورت در صورت مشغولی خط
  • *61*[شماره خط مقصد]#: فعال‌کردن دایورت در صورت عدم پاسخگو بودن
  • *62*[شماره خط مقصد]#: فعال‌کردن دایورت در صورت عدم آنتن‌دهی

آموزش دایورت پیامک

قسمت مهم دیگری در بحث دایورت چیست دربارۀ انتقال پیامک در گوشی‌های اندروید و آیفون صحبت می‌کند. اگر از گوشی آیفون استفاده می‌کنید، خبر خوب برای شما این است که سیستم عامل iOS امکان فوروارد (و نه دایورت) پیامک‌های دریافتی را بصورت محدود فراهم کرده است. به این معنی که اگر شما به جز آیفون، دستگاه‌های آی‌پد، آی‌مک و یا مک‌بوک هم داشته باشید، می‌توانید پیامک‌های دریافتی خودتان را به این دستگاه‌ها فوروارد کنید.

برای این کار مسیر Settings> Messages> Text Message Forwarding را در تنظیمات دنبال کنید. حالا دستگاه‌هایی را که مقصد پیامک‌های فوروارد شده هستند، به روش زیر فعال یا غیرفعال کنید.

متاسفانه هنوز در گوشی‌ها و شبکه تلفن، قابلیت دایورت‌کردن پیامک‌ها در دسترس نیست، اما اپلیکیشن‌های زیادی برای دایورت‌کردن پیامک‌ها وجود دارد که می‌توانید با جست‌وجوی مختصری در فروشگاه‌های آنلاین (مانند گوگل پلی، بازار، …) به صورت رایگان یا پولی آن‌ها را دانلود کنید. یکی از معروف‌ترین اپلیکیشن‌ها دایورت پیامک، SMS Forwarder است که نسخه‌ای از پیامک‌های دریافتی روی یک سیم‌کارت را به شماره‌های انتخابی، فوروارد می کند. البتهاین برنامه قابلیت سورپرایزی فوروارد کردن پیامک به ایمیل هم دارد.نحوه دایورت پیامک

جمع‌بندی

تا اینجا دیگر می‌دانید که مسیر دایورت چیست و در گوشی‌های اندرویدی و آیفون چگونه انجام می‌شود. همچنین اگر از کاربران سامانه ملی‌پیامک هستید، این امکان را دارید تا یک نسخه از پیامک‌های دریافتی در پنل کاربری‌تان را به یک یا چند شماره همراه و یا ایمیل دیگری ارسال کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید با شماره 02163404 تماس بگیرید و از پشتیبانان ملی‌پیامک راهنمایی بگیرید. امیدواریم که این آموزش هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشد و بتوانید با کمک آن از قابلیت انتقال تماس و انتقال پیامک در اندروید و ios استفاده کنید. در صورتی که در رابطه با این مقاله، سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها کامنت بگذارید تا پاسخگوی شما باشیم.

دایورت چیست؟ + نحوه دایورت پیامک و تلفن
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید