بعضی از پیامک‌های تبلیغاتی واقعاً مزاحم‌اند! وقتی کار مهمی داشته باشیم، تمرکز ما را از بین می‌برند یا نمی‌گذارند چرت خشک و خالی بزنیم. زمانی که منتظر پیام شخص مهمی هستیم، فوری از راه می‌رسند و ضدحال می‌زنند.

قدرت پیامک تبلیغاتی را دست کم نگیرید!

اگر به دنبال افزایش درآمد و گسترش کسب و کار خود هستید، با ثبت نام در ملی پیامک و ارسال پیامک تکی و انبوه، مشتریان جدیدی جذب و از آن ها نگهداری کنید و رابطه و تعاملی طولانی ایجاد کنید.
10% تخفیف!
MPC10
کپی کد
برای ارسال پیامک تکی و انبوه همین الان ثبت نام کنید
ثبت نام و ارسال پیامک آنی

البته این‌ فقط بخش کوچک از مشکلاتیست که بعضی پیامک‌های نامناسب برایمان ایجاد کردند. به خاطر همین موضوع ما می‌خواهیم خیلی سریع، نحوه غیر فعالسازی (و البته فعالسازی مجدد) پیامک‌های تبلیغاتی را مفصل توضیح دهیم. فقط قبل از آن لازم است که انواع پیامک‌ را بشناسید تا آن دسته از اس ام اس‌هایی را که برایتان اهمیت دارند، به اشتباه بلاک نکنید. پس با ما همراه باشید.

انواع پیامک انبوه

پیامک‌های انبوه یا گروهی به دو نوع مختلف تبلیغاتی و ارزش افزوده تقسیم می‌شوند که در ادامه معرفی خواهیم کرد.

پیامک تبلیغاتی

پیامک‌های تبلیغاتی قصدشان خیر است، هدفی جز تبلیغات و هیچ هزینه‌ای هم از حساب شما کسر نمی‌کنند. مثلاً پیامک‌های حاوی کد تخفیف یا حراج‌های فصلی که از طرف سایت بانی مد، سایت دیجی کالا یا فروشگاه جین‌وست ارسال می‌شود در دسته اس ام اس‌های تبلیغاتی هستند.

پیامک‌های ارزش افزوده یا value added service) VAS)

این پیامک‌ها که به آن VAS یا خدمات مبتنی بر محتوا می‌گویند،  در ازای ارسال محتوا در قالب اس ام اس از کاربر هزینه کم می‌کند. به زبان ساده‎‌تر همه هزینه‌ها با شماست و در صورتی که مایل باشید تا به طور مرتب محتوای ارائه شده به صورت پیامک را دریافت کنید، باید هزینۀ آن را روی قبض تلفن همراهتان بپردازید یا از شارژ موبایلتان کم شود.

در این نوشته، ما روش حذف هر 2 مدل پیامک را برای اپراتور ایرانسل و همراه اول مفصل آموزش می‌دهیم. پس لطفاً 5 دقیقه وقت بگذارید و کل مطلب را بخوانید.

روش غیر فعالسازی (و فعالسازی) پیامک‌های تبلیغاتی

برای حذف پیامک‌‌های تبلیغاتی و لغو سرویس های پیامکی برای همراه اول و ایرانسل باید شماره #800* را شماره‌گیری کنید.

حذف پیامک تبلیغاتی

بعد از شماره‌گیری عدد #800* می‌توانید:

  1. با ارسال کد 1 لیست سرویس‌های فعالی که دارید، طی چند ثانیه برایتان پیامک می‌شود.
  2. با ارسال کد 2 خدمات مبتنی بر محتوا یا همان ارزش افزوده (VAS) غیرفعال می‌شود.
  3. با ارسال کد 3 خدمات تبلیغاتی پیامک انبوه برایتان غیرفعال می‌شود.
  4. با ارسال کد 4 تبلیغات انبوه که از خط شخصی برایتان ارسال می‌شود، غیرفعال می‌شود.

پیشنهاد ما این است که ابتدا لیستی از سرویس‌های ارزش افزوده را دریافت کنید و سپس پیامک‌های سودجوی VAS را حذف کنید. در درجه دوم هم اگر مطمئن هستید، پیامک‌های تبلیغاتی خود را غیر فعال کنید.

در ضمن با لغو پیامک‌های تبلیغاتی، دیگر هیچ کسب‌وکاری نمی‌تواند برای شما پیامک بفرستد، یعنی دیگر پیامک‌هایی مثل کد تخفیف، پیشنهادهای ویژه، رویدادها و … را دریافت کنید، رستوران یا فروشگاه محبوبتان هم نمی‌تواند پیامکی برایتان بفرستد. اما پیامک‌های خدماتی و اطلاع‌رسانی بانک‌ها باقی می‌ماند.

شکایت از پیامک‌های تبلیغاتی

گلایه شهروندان از پیامک‌های انبوه تبلیغاتی زمانی شروع شد که مزاحمت از طریق ارسال پیامک با سیمکارت شخصی رواج پیدا کرد. در این شرایط حتی با لغو پیامک‌های تبلیغاتی هم نمی‌توانید جلوی این سیم‌کارت‌ها را بگیرید. به همین منظور، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات یک راه دیگر را هم مطرح کرد.

اگر از سیم‌کارتی پیامک تبلیغات مزاحم گرفتید، حتماً با شماره 195 تماس بگیرید و این شماره را گزارش کنید. این کار هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد. به علاوه، سیم‌کارت بلافاصله توسط سیستم هوشمند بررسی و مسدود می‌شود. متخلف هم شناسایی شده و در نهایت قانون مرتبط با ارسال پیامک مزاحم اعمال می‌شود.

اپلیکیشن‌های ارزش افزوده یا VAS

نکته دیگری که حتما باید بدانید این است که بعضی از اپلیکیشن‌ها هم VAS به حساب می‌آیند. یعنی بعد از اینکه این اپلیکیشن را روی گوشی خودتان نصب کردید، به ازای هر روز مبلغی از روی شارژ شما کم یا به قبض تلفن‌تان اضافه می‌شود.

این اپلیکیشن‌ها باید حتما پیش از نصب به کاربر اطلاع بدهند که قرار است از شما هزینه بگیرند. اما مشکل اصلی این است که این برنامه‌ها میان نوشته‌ها این موضوع را مخفی می‌کنند تا شما متوجه نشوید.

پس لطفاً هنگام نصب اپلیکیشن‌ها، اول مطمئن شوید که ارزش افزوده نیستند و قرار نیست پولی بدون اطلاع شما کم شود و بعد برنامه را دانلود کنید.

پیامک‌های تبلیغاتی و ارزش افزوده

پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه پیامک‌های تبلیغاتی خودتان را لغو کنید یا از سرویس‌های ارزش‌افزوده انصراف دهید، این بخش را به دقت بخوانید تا تصمیمی آگاهانه‌ بگیرید.

پیامک‌های تبلیغاتی

بیایید با پیامک‌های تبلیغاتی شروع کنیم. پیامک‌های تبلیغاتی می‌توانند شامل تخفیف، اطلاع‌رسانی، پیشنهادهای ویژه و انواع روش‌های تبلیغاتی دیگر باشند. دریافت این پیامک‌ها هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد.

در تمام دنیا، این دست پیامک‌ها فقط با کسب اجازه از مخاطب ارسال می‌شوند. مثلاً شما با میل خودتان تصمیم می‌گیرید پیامک‌های تبلیغاتی رستوران مورد علاقه‌تان را دریافت کنید. اما در ایران تا همین چند سال پیش برای ارسال این پیامک‌ها نیازی به اجازه نبود و همین موضوع باعث ارسال پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم شد.

با غیر فعالسازی پیامک‌های تبلیغاتی، دیگر کسب‌وکارهای مورد علاقه شما هم نمی‌توانند پیامک تبلیغاتی برایتان بفرستند. این یعنی قرار نیست تا زمانی که تمایل خودتان را نشان دهید، از تخفیف فروشگاه لباس محبوبتان مطلع شوید.

حذف پیامک تبلیغاتیپیامک‌های خدماتی

دسته دوم پیامک‌های خدماتی هستند، یعنی همان پیامک‌هایی که از بانک یا آژانس مسافرتی دریافت می‌کنید. این اس ام اس‌ها برای اطلاع‌رسانی و ارائه خدمات هستند و نمی‌توانید به هیچ‌وجه آن‌ها را لغو کنید.

پیامک‌های ارزش افزوده

پیامک‌های ارزش‌افزوده (VAS) که خدمات مبتنی بر محتوا هم نامیده می‌شوند، همان‌هایی هستند که از شما هزینه کم می‌کنند. منطق این پیامک‌ها ارائه محتوای ارزشمند در ازای دریافت مبلغی مشخص است. اما مشکل اینجاست که عده‌ای سودجو با ارائه وعده‌های توخالی، جایزه‌های فریبنده و انواع روش‌های دیگر، سعی می‌کنند تا مردم را در این سرویس‌ها عضو کنند. بعد از عضویت هم تا جای ممکن لغو سرویس را سخت می‌کنند.

به همین دلیل، غیر فعالسازی پیامک‌های ارزش افزوده را به شما آموزش دادیم. توجه داشته باشید که این سرویس‌ها موظف هستند که پولی بودن سرویس‌هایشان را به اطلاع کاربران برسانند و در غیر این صورت شما می‌توانید از آن‌ها شکایت کنید.

البته بهتر است بدانید که اشکال از پیامک‌های VAS نیست. مثلاً پیامک‌هایی را در نظر بگیرید که به یک زن باردار، بر اساس هفته بارداری، پیشنهادها و توصیه‌های مهم می‌دهند. این سرویس واقعاً عالی و کاربردیست و مطمئنم هر خانمی که منتظر تولد فرزندش است، از این پیشنهاد استقبال می‌کند. اما متاسفانه این سرویس‌ها به ابزاری برای سودجویی بعضی کاربران تبدیل شده که به هر قیمتی می‌خواهند پولی به جیب بزنند.

راه‌حل، فرهنگ‌‌سازی است!

همانطور که متوجه شدید با غیر‌ فعال‌ کردن پیامک های تبلیغاتی، ممکن است در طولانی مدت از بسیاری خدمات مربوط به پیامک‌های مفید، تبلیغات مهم و اطلا‌ع‌رسانی‌های ارزشمند محروم شوید. پس پیشنهاد می‌کنم با مخابرات تماس بگیرید و از خدمات مبتنی بر محتوای بیهوده شکایت کنید.

درست‌ترین راه مثل همیشه فرهنگ‌سازی است. بهتر است تا تلاش کنیم و آگاهی در زمینه این سرویس های سودجو را افزایش بدهیم تا امکان فعالیت آنها محدود شود. یعنی از مخابرات بخواهیم تا سخت‌گیرانه‌تر این سرویس‌ها را بررسی کند و فقط خدماتی را به مردم ارائه کند که واقعا مفید هستند.

باید همه با هم تلاش کنیم تا پیامک در مسیر درستی پیش برود و بتواند پتانسیل واقعی خودش را پیدا کند. در نهایت با آگاهی بالای مردم و فشار آوردن به مخابرات، دست افراد سودجو از آن بریده می‌شود. فقط از این طریق است که می‌توانیم جامعه و کشور عزیزمان را در مسیر پیشرفت قرار دهیم و شرایط موجود را تغییر دهیم. امیدوارم که شما هم با من همدل باشید و در این راستا تمام تلاش خودتان را به کار ببندید.

غیرفعالسازی و فعالسازی پیامک های تبلیغاتی (ایرانسل و همراه اول)
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید