بعضی از پیامک‌های تبلیغاتی واقعاً مزاحم‌اند! وقتی کار مهمی داشته باشیم تمرکز ما را از بین می‌برند، نمی‌گذارند حتی یک چرت خشک و خالی بزنیم و زمانی که منتظر پیام شخص مهمی هستیم، فوری از راه می‌رسند و به ما ضدحال می‌زنند.

البته این‌ها فقط بخش کوچکی از زخم‌ها و دردهایی است که این دسته از پیامک‌ها به سر ما آورده‌اند. به خاطر همین موضوع ما می‌خواهیم به دادتان برسیم و خیلی سریع، نحوه غیر فعالسازی (و همینطور فعالسازی مجدد) پیامک‌های تبلیغاتی را به شما آموزش دهیم. فقط قبل از آن لازم است تا شما انواع پیامک‌ها را بشناسید تا آن دسته از پیامک‌هایی را که برایتان اهمیت دارند، به اشتباه بلاک نکنید؛ پس با ما همراه باشید.

انواع پیامک انبوه را بشناسیم

پیامک‌های انبوه یا گروهی به دو نوع مختلف تقسیم می‌شوند:

1. پیامک تبلیغاتی

ابن دسته از پیامک‌ها قصدشان خیر است و هدفی جز تبلیغات و خدمت‌رسانی ندارند. هیچ هزینه‌ای هم از شما کم نمی‌کنند. مثلاً پیامک‌های حاوی کد تخفیف یا حراج‌های فصلی جز اس ام اس‌های تبلیغاتی هستند.

2. پیامک‌های ارزش افزوده یا value added service) VAS)

این پیامک‌ها، در ازای ارائه محتوا به شما، هزینه کم می‌کنند. به زبان ساده‎‌تر همه هزینه‌ها با شماست و در صورتی که مایل باشید تا به طور مرتب محتوای ارائه شده، برای شما ارسال شود؛ پول هر پیامک روی قبض تلفن همراهتان اضافه می‌شود و یا از شارژ موبایلتان کم می‌شود. (به پیامک‌های VAS، خدمات مبتنی بر محتوا هم می‌گویند.)

در این نوشته، ما طریقه حذف هر 2 نوع این پیامک‌ها را به شما یاد می‌دهیم. هم برای اپراتور ایرانسل و هم همراه اول؛ اما لطفاً 5 دقیقه وقت بگذارید و کل مطلب را بخوانید. تا دقیقاً متوجه همه چیز بشوید.

روش غیر فعال سازی (و فعال سازی) پیامک‌های تبلیغاتی

برای حذف پیامک‌ های تبلیغاتی و همینطور، لغو سرویس های پیامکی برای همراه اول و ایرانسل، کافی است شماره #800* را بگیرید. 

حذف پیامک تبلیغاتی

بعد از شماره‌گیری عدد #800* می‌توانید:

  1. با ارسال کد 1 لیست سرویس‌های فعالی که دارید، طی چند ثانیه برایتان پیامک می‌شود.
  2. با ارسال کد 2 خدمات مبتنی بر محتوا یا همان ارزش افزوده (VAS) غیرفعال می‌شود.
  3. با ارسال کد 3 خدمات تبلیغاتی پیامک انبوه برایتان غیرفعال می‌شود.
  4. با ارسال کد 4 تبلیغات انبوه که از خط شخصی برایتان ارسال می‌شود، غیرفعال می‌شود.

پیشنهاد ما این است که ابتدا لیستی از سرویس های ارزش افزوده را دریافت کنید و سپس سرویس‌های سودجوی VAS را حذف کنید. در درجه دوم هم اگر مطمئن هستید، پیامک‌های تبلیغاتی خود را غیر فعال کنید.

نکته: با لغو پیامک های تبلیغاتی، دیگر هیچ کسب و کاری نمی‌تواند برای شما پیامک بفرستد. بنابراین قرار نیست پیامک‌هایی مثل کد تخفیف، پیشنهادهای ویژه، رویدادها و ... را دریافت کنید. دیگر رستوران یا فروشگاه محبوب شما نمی‌تواند پیامکی برایتان بفرستد. اما پیامک‌های خدماتی و اطلاع‌رسانی بانک‌ها باقی می‌ماند.

شکایت از پیامک های تبلیغاتی متخلف

مشکل زمانی شروع شد که مزاحمت از طریق پیامک‌های سیم‌کارت رواج پیدا کرد؛ چراکه حتی با لغو پیامک‌های تبلیغاتی هم نمی‌توانید جلوی این سیم‌کارت‌ها را بگیرید. به همین منظور، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک راه دیگر را پیش پای ما گذاشت.

اگر یک پیامک تبلیغاتی از سیم کارت دریافت کردید، حتماً با شماره 195 تماس بگیرید و این شماره را گزارش کنید. این کار هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد. به علاوه، سیم‌کارت بلافاصله توسط سیستم هوشمند بررسی و مسدود می‌شود. متخلف هم شناسایی شده و در نهایت قانون مرتبط با ارسال پیامک مزاحم اعمال می‌شود.

اپلیکیشن‌های ارزش افزوده یا VAS

نکته دیگری که حتما باید بدانید این است که بعضی از اپلیکیشن‌ها هم VAS به حساب می‌آیند. یعنی بعد از اینکه این اپلیکیشن را روی گوشی خودتان نصب کردید، به ازای هر روز مبلغی از روی شارژ شما کم یا به قبض تلفن‌تان اضافه می‌شود.

این اپلیکیشن‌ها باید اطلاع بدهند که قرار است از شما هزینه بگیرند؛ اما مشکل بزرگی که معمولاً وجود دارد این است که این دست از APP‌ها، در کوهی از متن و نوشته، این موضوع را مخفی می‌کنند تا شما متوجه آن نشوید.

پس لطفاً هنگام نصب اپلیکیشن‌ها، اول مطمئن شوید که ارزش افزوده نیستند و قرار نیست پولی بدون اطلاع شما کم شود.

توضیح کامل درباره پیامک های تبلیغاتی و ارزش افزوده

پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه پیامک های تبلیغاتی خودتان را لغو کنید یا از سرویس‌های ارزش‌افزوده انصراف دهید، این بخش را به دقت بخوانید تا تصمیم آگاهانه‌ای بگیرید.

پیامک‌های تبلیغاتی

بیایید با پیامک‌های تبلیغاتی شروع کنیم. پیامک‌های تبلیغاتی می‌توانند شامل تخفیف، اطلاع‌رسانی، پیشنهادهای ویژه و انواع روش‌های تبلیغاتی دیگر باشند. این پیامک‌های تبلیغاتی، هیچ پولی از شما کم نمی‌کنند.

در تمام دنیا، این دست پیامک‌ها فقط با کسب اجازه از مخاطب ارسال می‌شوند. مثلاً شما با میل خودتان تصمیم می‌گیرید پیامک‌های تبلیغاتی رستوران مورد علاقه‌تان را دریافت کنید. اما در ایران، برای ارسال این پیامک‌ها نیازی به اجازه نیست. همین موضوع باعث ارسال پیامک های تبلیغاتی مزاحم شده است.

اما با غیر فعال سازی پیامک های تبلیغاتی، دیگر کسب و کارهای مورد علاقه شما هم نمی‌توانند پیامک تبلیغاتی برای شما بفرستند. این یعنی قرار نیست از تخفیف فروشگاه لباس محبوبتان مطلع شوید.

حذف پیامک تبلیغاتیپیامک‌های خدماتی

دسته دوم پیامک‌های خدماتی هستند. این دسته، همان پیامک‌هایی هستند که از بانک یا یک آژانس هواپیمایی دریافت می‌کنید. این پیامک‌ها برای اطلاع‌رسانی و ارائه خدماتی هستند. شما نمی‌توانید به هیچ‌وجه آنها را لغو کنید. اما معمولاً شامل تخفیف، پیشنهاد و ... هم نمی‌شوند.

پیامک‌های ارزش افزوده

پیامک‌های ارزش‌افزوده (VAS) که خدمات مبتنی بر محتوا هم نامیده می‌شوند، همان‌هایی هستند که از شما هزینه کم می‌کنند. منطق این پیامک‌ها، ارائه محتوای ارزشمند در ازای دریافت یک مبلغ مشخص است. اما مشکل اینجاست که ایرانی‌های سودجو با ارائه وعده‌های توخالی، جایزه‌های فریبنده و انواع روش‌های دیگر، سعی می‌کنند تا مردم را در این سرویس‌ها عضو کنند. بعد از عضویت هم تا جای ممکن لغو سرویس را سخت می‌کنند.

به همین دلیل، غیر فعال سازی آنها را به شما آموزش دادیم. توجه داشته باشید که این سرویس های ارزش افزوده، موظف هستند که پولی بودن خود را به اطلاع شما برسانند و در غیر این صورت، شما می‌توانید از آنها شکایت کنید.

البته بهتر است بدانید که اشکال از پیامک‌های VAS نیست؛ مثلاً پیامک‌هایی را در نظر بگیرید که به یک زن باردار، بر اساس هفته بارداری، پیشنهادها و توصیه‌های مهم می‌دهند. این سرویس واقعاً عالی است! مطمئنم هر خانمی که منتظر تولد فرزندش است از این پیشنهاد استقبال می‌کند. در واقع مساله اساسی، سودجویی، بی‌اخلاقی و خودخواهی افرادی است که به هر اسمی می‌خواهند در ازای بدبختی دیگران، پولی به جیب بزنند.

راه حل، غیر فعال سازی نیست، فرهنگ‌‌سازی است!

همانطور که خودتان متوجه شدید، با غیر‌ فعال‌ کردن پیامک های تبلیغاتی، ممکن است در طولانی مدت از بسیاری از خدمات مربوط به پیامک‌های مفید محروم شوید. پس پیشنهاد من به شما این است که مثل من با مخابرات تماس بگیرید و از خدمات مبتنی بر محتوای بیهوده شکایت کنید.

درست‌ترین راه، مثل همیشه، فرهنگ‌سازی است. بهتر است تا تلاش کنیم و آگاهی در زمینه این سرویس های سودجو را افزایش بدهیم تا امکان فعالیت آنها محدود شود. یعنی اینکه به مخابرات فشار بیاوریم تا سخت گیرانه‌تر این سرویس‌ها را بررسی کند و فقط سرویس‌هایی را به مردم ارائه کند که واقعا مفید هستند.

باید همه با هم تلاش کنیم تا پیامک در مسیر درستی پیش برود و بتواند پتانسیل واقعی خودش را پیدا کند. در نهایت با آگاهی بالای مردم و فشار آوردن به مخابرات، دست افراد سودجو از آن بریده می‌شود.

فقط از این طریق است که می‌توانیم جامعه و کشور عزیزمان را در مسیر پیشرفت قرار دهیم و شرایط موجود را تغییر دهیم. امیدوارم که شما هم با من همدل باشید و در راستای این رسالت، تمام تلاش خودتان را کنید.

غیرفعالسازی و فعالسازی پیامک های تبلیغاتی (ایرانسل و همراه اول)
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید