اگر برای کسب‌وکارتان از سامانه پیامکی استفاده می‌کنید، شاید درباره دستگاه پنل اس ام اس شنیده باشید و یا بخواهید برای ارسال گسترده‌تر و راحت‌تر آن را امتحان کنید.

برای همین سوال‌ها دربارۀ مودم ارسال پیامک، ما می‌خواهیم کمی دربارۀ نحوۀ کار با این دستگاه صحبت کنیم، از مزایا و محدودیت‌هایش بگوییم و البته به قانون  مهمی دربارۀ استفاده از آن اشاره کنیم.

دستگاه پنل اس ام اس چیست؟

دستگاه پنل اس ام اس در اصل یک مودم GSM است که بدون سیم یعنی با  اینترنت وایرلس کار می‌کند. عملکرد این دستگاه چندان هم سخت نیست و ارسال پیام را از طریق امواج رادیویی انجام می‌دهد. این دستگاه با سیم‌کارت فعال می‌شود و بعد از فعال شدن، کاربر می‌تواند برای مخاطبین و بانک‌شماره‌هایش پیام ارسال کند.

این دستگاه عمدتاً برای ارسال پیامک‌های تبلیغاتی استفاده می‌شود اما محدودیت‌های جدی هم دارد که در ادامه به این موارد محدودکننده اشاره می‌کنیم.

محدودیت دستگاه‌های ارسال پیامک

ممنوعیت استفاده از دستگاه پنل اس ام اساستفاده از دستگاه پنل اس ام اس بر اساس دستور مستقیم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ممنوع است. اما علاوه بر منع استفادۀ دستگاه از طرف وزارتخانه مربوطه، این مودم محدودیت‌های مهمی هم دارد که موجب شده تا کاربران ترجیح دهند به جای GSM از پنل پیامکی استفاده کنند.

اما این محدودیت‌های مهم چیست؟ در ادامه به شما خواهیم گفت.

نیاز به سیم‌کارت

استفاده از دستگاه پنل اس ام اس نیاز به سیمکارت دارد، یعنی شما در هر ساعتی که بخواهید پیامک بفرستید باید حتما خود دستگاه و یک سیمکارت فعال همراه داشته باشید.

این در صورتی است که پنل پیامکی اصلاً چنین محدودیتی ندارد و کاربر تنها با دسترسی به اینترنت از طریق گوشی، تبلت یا کامپیوتر می‌تواند وارد پنل شود و برای مخاطبانش اس ام اس تبلیغاتی یا خدماتی ارسال کند.

محدودیت ارسال

کاربر با دستگاه مودم GSM فقط تا 30 تا پیامک می‌تواند ارسال کند و در صورت بیشتر شدن پیام‌ها ممکن است خط او از طرف اپراتور مسدود شود. این مودم‌ها بر خلاف پنل اصلاً کاربرد تبلیغاتی ندارند، برای همین در صورت ارسال پیامک با تعداد بالا خط غیرفعال می‌شود.

نداشتن خط اختصاصی

یکی از مهم‌ترین محدودیت‌های دستگاه پنل اس ام اس نداشتن خط اختصاصی است. خط اختصاصی امکان دریافت پاسخ از طرف مخاطب را دارد، برای همین معمولاً برگزاری قرعه‌کشی، نظرسنجی و موارد مشابه که نیاز به دریافت پاسخ مخاطب دارد با خط اختصاصی انجام می‌شود.

دستگاه مودم GSM امکان فعال کردن خط اختصاصی را ندارد، برای همین اگر در بازاریابی پیامکی کسب‌وکارتان به واکنش‌ها و پاسخ مخاطب نیاز دارید، این دستگاه برای شما کارآمد نخواهد بود.

دسترسی نداشتن به ماژول‌ها

همانطوری که می‌دانید پنل پیامکی ماژول‌های مختلفی دارد که برای کاربر امکانات مختلفی از جمله ارسال اس ام اس به بانک شماره‌های به‌روز، ارسال به صورت منطقه‌ای (پیامپ)، ارسال پیامک با فیلتر سن و جنس، ارسال برای مشاغل خاص یا حتی به صورت زماندار را فراهم کرده است. اما بر خلاف سامانه پیامکی، دستگاه پنل اس ام اس به هیچ کدام از این ماژول‌ها دسترسی ندارد و شما صرفاً می‌توانید به یک‌سری شماره‌ها پیامک مشخصی را به صورت محدود بفرستید.

مثلاً اگر می‌خواهید برای کسب‌وکارتان تنها به محله‌های اطراف پیام بفرستید یا روی تبلیغات در گروه خاصی از مشاغل و اصناف تمرکز کنید، مودم GSM نمی‌تواند به شما کمک کند.

ارسال پیام بر خلاف قانون

محدودیت دستگاه پنل اس ام اسهمانطوری که می‌دانید برخی از کاربران همراه اول در لیست سیاه یا بلک لیست مخابرات هستند، یعنی دریافت پیام‌های تبلیغاتی‌شان را مسدود کرده‌اند. حالا شما با مودم GSM می‌توانید برای این شماره‌ها پیامک ارسال کنید ولی این مورد قانونی نیست و به نوعی مزاحمت است، زیرا بر خلاف میل کاربر برای او پیامک تبلیغاتی ارسال می‌شود.

دستگاه باید همیشه همراهتان باشد

اگر بخواهید پیامک‌های تبلیغاتی خود را با مودم GSM بفرستید، همیشه باید این دستگاه را همراه داشته باشید که این خود معضل و محدودیت بزرگی است. از طرفی هم اگر سیم‌کارت بسوزد یا شارژ دستگاه تمام شود و به پریز برق دسترسی نداشته باشید، دیگر نمی‌توانید پیامک ارسال کنید و دستگاه خاموش می شود.

برای همین می‌توانیم بگوییم که علاوه بر محدودیت استفاده از ابزارها، خود دستگاه GSM هم در شرایط خاصی فعال است و می‌تواند محدودیت جدی داشته باشد. در نتیجه با توجه به محدودیت‌های جدی دستگاه پنل اس ام اس شاید بهتر باشد به ثبت‌نام سامانه پیامکی فکر کنید. زیرا بعد از این محدودیت‌ها می‌خواهیم مطلب دیگری را هم به شما بگوییم!

ممنوعیت استفاده از دستگاه پنل اس ام اس

استفاده از دستگاه پنل اس ام اس بر اساس دستور مستقیم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ممنوع است. اما علاوه بر منع استفاده از دستگاه با دستور وزارتخانه مربوطه، این مودم در مقایسه با سامانه پیامکی هم محدودیت‌های مهمی دارد که موجب شده تا کاربران ترجیح دهند به جای GSM از پنل پیامکی استفاده کنند.

در نتیجه اگر تبلیغ استفاده از دستگاه GSM را در جایی دیدید و یا کسی شما را به استفاده از دستگاه ارسال پیامک تشویق کرد، هرگز بودجۀ تبلیغات کسب‌وکارتان را صرف خرید این دستگاه نکنید، زیرا استفاده از این مودم منع قانونی دارد.

راه‌حل چیست؟

حالا با ممنوعیت استفاده از این دستگاه و ارسال پیامک بر خلاف قانون، شما چه راه‌حلی برای ارسال پیام تبلیغاتی پیشنهاد می‌کنید؟

پنل ارسال پیامک پیشنهاد ما به شماست که هم ویژگی‌های دستگاه ارسال اس ام اس را دارد، یعنی برای شماره‌هایی که بخواهید پیامک ارسال می‌کند و هم هیچ کدام از محدودیت‌های دستگاه را ندارد و از همه مهم‌تر ممنوع نیست. برای ثبت‌نام اولیه هم فقط کافیست تا در صفحه اول سایت ملی پیامک ثبت‌نام کنید و اطلاعات شخصی خود را جهت تائید هویت برای اپراتور بفرستید.

بعد از تائید هویت و سفارش خط می‌توانید ارسال پیام انبوه برای مخاطبان را شروع کنید، برای تعامل بهتر با مشتریان خبرنامه پبامکی داشته باشید و از بازاریابی پیامکی برای افزایش فروش استفاده کنید.

نتیجۀ استفاده از دستگاه ارسال اس ام اس

نتیجۀ استفاده از دستگاه ارسال اس ام اسدر حال حاضر دستگاه ارسال اس ام اس به دستور وزارت فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات ممنوع است، از طرفی با محدودیت‌هایی که این مودم دارد بهتر است که برای بازاریابی پیامکی از ماژول‌های پنل استفاده کنید و به شماره‌های بیشتری پیامک تبلیغاتی بفرستید.

برای ثبت‌نام و دریافت پنل می‌توانید در طول هفته و در تعطیلات با پشتیبان‌های فنی ملی پیامک تماس بگیرید و در وبلاگ هم با دیگر ماژول‌های پنل بیشتر آشنا شوید. در صورتی که دربارۀ پنل و مودم GSM هم سوال‌های بیشتری دارید، همینجا بنویسید تا به شما پاسخ دهیم.

استفاده از دستگاه پنل اس ام اس
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید