معجزۀ دیوانه‌وار تبلیغات پیامکی برای تخفیف‌های لحظه آخری

معجزۀ دیوانه‌وار تبلیغات پیامکی برای تخفیف‌های لحظه آخری

Engagements Icon
24


"عجب حراجی گذاشته اینجا! وقتی‌ام ندارم تا تموم نشده باید برم سراغشون"

این آن حسی است که باید در مشتری خود ایجاد کنید. یکی از قدرتمندترین رازهای ترغیب و تاثیر گذاشتن در مشتری همین حس "ترس از تمام شدن پیشنهاد ویژۀ شما" است. باید کاری کنید مشتری تحریک به انجام کاری شود. بهتر بگویم باید خون در رگ‌های مشتری به جریان بیافتد، آب دستش است کنار بگذارد و وقتش را همان لحظه به تبلیغ شما اختصاص بدهد. اما برای ایجاد چنین حسی چه راه‌هایی داریم؟ قبل از شروع مقاله، ویدئوی معجزه تبلیغات پیامکی برای تخفیف های لحظه آخری | ملی پیامک را مشاهده کنید:

 

در این مقاله با من همراه شوید تا  ببینید بازاریابی پیامکی چطور می‌تواند برای تخفیف‌های لحظه آخری و حراج‌های آخر سال شما غوغا کند. اما پیش از شروع مقاله قصد دارم یکی از بهترین نمونه‌های بازاریابی پیامکی را برای شما بررسی کنم.

شرکت eBay چگونه با تبلیغات پیامکی فروش خود را به اوج رساند؟

احتمالا اگر به پرسه‌زدن در شرکت‌های خریدوفروش آنلاین عادت دارید، نام شرکت eBay به گوشتان خورده است. eBay یک سایت خرید و فروش آنلاین محصولات است که دو بخش اصلی دارد؛ کالاهایی با لیست قیمت ثابت و کالاهای حراجی. کالاهای با لیست قیمت ثابت به همان روش متداول خرید و فروش می‌شوند. اما کالاهای حراج داستان متفاوت جالبی دارند.

کالاهایی حراجی در شرکت eBay به روشی شبیه مزایده به فروش می‌رسند. در حقیقت شما برای خرید کالاهای حراجی باید برندۀ حراج شوید (دقیقا خوراک کلکسیونرها و کالاهای خاص). روش کار به این صورت است:

برای این اجناس یک دکمه «Place Bid» قرار داده شده است که در کنار آن یک باکس برای مشاهدۀ قیمت حراجی فعلی و وارد کردن قیمت پیشنهادی شما وجود دارد. کالاهای حراج در زمان‌های مشخص و برای بازه‌ای مشخص در دسترس خواهند بود. وقتی‌ زمان حراجی تمام می‌شود، کالا به بالاترین قیمت پیشنهادی فروخته می‌شود.

حالا که با روش خلاقانه و متفاوت eBay آشنا شدید، ببینیم که بازاریابی پیامکی چه تب و تابی برای فروش این سایت به راه انداخت.

این شرکت قرار بود برای فروش فولکس‌واگن‌های مدل دهه 60 یک مزایده برگزار کند. به همین دلیل برای مشتریان خود ایمیلی به شکل زیر فرستاد.

تبلیغات پیامکی eBay

متن ایمیل به این شرح بود: "سلام. شما در مزایدۀ ما برنده شدید. اما هنوز 9 ساعت دیگر باقی مانده است. روی لینک زیر کلیک کنید تا اگر شخصی قیمت بالاتری پیشنهاد کرد ما در کمتر از 15 دقیقه با یک اس ام اس شما را باخبر کنیم."

پایین همین متن برای نمونه دو فوکلس واگن وجود داشت که کنارش نوشته شده بود: "قبل از اینکه تمام شود برای من پیامک بفرست."

با کلیک بر روی هر کدام از لینک‌ها، این پیام می‌آمد:

پیامک ای بی

اگر می‌خواهید 15 دقیقه قبل از تمام شدن این مزایده از طریق پیامک به شما اطلاع‌رسانی کنیم لطفا تایید کنید.

در حقیقت آنها برای شما تنها یک ایمیل ارسال کرده‌اند. اما می‌دانند که نرخ باز شدن ایمیل بسیار پایین است (حدود %13. در این رابطه مقایسه جالبی در مقالۀ مقایسه بازاریابی پیامکی و شبکه‌های اجتماعی وجود دارد). بنابرین آنها تصمیم گرفتند از طریق اس ام اس به مشتریان خود اطلاع رسانی کنند.

این روش برای این سایت دیوانه‌وار جواب داد و اس ام اس ‌های پانزده دقیقۀ آخر نقش مهمی در ایجاد هیجان و انگیزۀ خرید برای مشتریان eBay به وجود آورد. اما برسیم به شما و کسب و کارتان:

5 کاربرد ارسال پیامک برای حراج‌های لحظه آخری

بسیاری از کسب و کارها پیشنهادات ویژه و لحظه آخری دارند. فرقی نمی‌کند که یک فروشگاه لوازم ورزشی داشته باشید یا یک گیم نت، قطعا زمان‌هایی هست که شما یک پیشنهاد ویژه و لحظه آخری برای مشتریانتان دارید. با ارسال اس ام اس مشتریان خود را از این پیشنهادات ویژه آگاه کنید؛ درست، خلاقانه و به موقع. در ادامه مواردی از کاربردهای پیامک را به خصوص برای تخفیف‌های لحظه آخری خواهید دید.

اپراتور 9999 چیست؟ + شرایط دریافت خط 9999حتما بخوانید: اپراتور 9999 چیست؟ + شرایط دریافت خط 9999

1- با ارسال پیامک مشتریان خود را به ویدیو کنفرانس دعوت کنید

در مقاله‌های قبلی بارها و بارها گفته‌ایم شما حتما باید یک لیست از مشتریان خود در خبرنامۀ پیامکی خود ایجاد کنید. (اگر در این باره چیزی نمی‌دانید به مقالۀ چگونه با بازاریابی پیامکی مشتریان خود را درگیر کنیم مراجعه کنید).

همانطور که در شروع مقاله گفتم، شما باید شوق و حرکتی در مشتریان خود ایجاد کنید. یکی از بهترین راه‌های ایجاد این شوق و شور پیدا کردن راهی برای مشارکت و تعامل بین شما و مشتریان است. اما چگونه؟ مشتریان خود را به یک ویدیو کنفرانس دعوت کنید، تا به صورت زنده دربارۀ خدمات، محصولات، حراج‌های بزرگ و هر رویداد دیگری در کسب و کارتان صحبت کنید. پیامک با نرخ باز شدن 98% در کمتر از 3 دقیقه بهترین و سریع‌ترین گزینه برای دعوت کردن مشتریان به ویدیو کنفرانستان است.

مثلا فرض کنید شما یک آموزشگاه زبان دارید و قصد دارید یک دورۀ فشرده ویژۀ آیلتس برگذار کنید. می‌توانید یک ویدیو کنفرانس (webinar) ترتیب بدهید و یک ساعت را به توضیح این دورۀ جدید بپردازید. حالا کافی است برای تمام زبان‌آموزان خود پیامکی ارسال کنید و از آنها بخواهید در این ویدیو کنفرانس  شرکت کنند، نظر بدهند و با شما به صورت زنده بحث کنند. این کار چند مزیت مهم دارد.

 • نیروی عجیبی در این تعامل نهفته است. در حقیقت وقتی شما مشتریانتان را با هم به یک ویدیو کنفرانس دعوت می‌کنید و با آنها به صورت زنده صحبت می‌کنید، یک انرژی و هیجان جمعی ایجاد می‌شود. این بهترین تبلیغ برای بیزینس شماست. این روش سرزندگی و پویا برای معرفی محصول یا خدمات جدید شما غوغا می‌کند.
 • شما بیشتر و بیشتر با نیازهای مشتریان خود آشنا می‌شوید، چراکه آنها مستقیم و بی‌واسطه با شما حرف می‌زنند و این تمام چیزی است که کسب و کار شما به آن احتیاج دارد.

1- با ارسال پیامک مشتریان خود را به ویدیو کنفرانس دعوت کنید

2- با ارسال پیامک از شر اجناس اضافۀ انبار خود خلاص شوید

این مورد برای کسب و کارهایی به کار می‌رود که انبار جنس دارند و در مناسبت‌های خاص لازم است که انبار خود را برای اجناس جدید خالی کنند. مثلا اگر شما یک فروشگاه وسایل تزئینی داشته باشید، قطعا حوالی عید کلی ظرف و وسایل مربوط به هفت‌سین باید به انبار خود اضافه کنید و لازم است که انبار خود را خالی کنید. حالا پیشنهاد من به شما چیست؟

برای هر مشتری خود یک لیست از خریدهایی که انجام داده است تهیه کنید. مثلا خانم الف همیشه شمعدان‌ و گلدان‌هایش را از فروشگاه شما می‌خرد. حالا که نزدیک عید است و انبار شما پُر، بیشترین کسی که امکان دارد گلدان‌ یا شعمدان‌های قدیمی شما را خریداری کند، همین خانم الف است. کافی است با یک پیامک از تخفیف خرید شمعدان و گلدان او را آگاه کنید. با این روش مطمئن باشید سریع‌تر از هر زمان دیگری انبار شما خالی می‌شود. حالا ورود اجناس جدید به انبار را خوشامد بگویید.

سامانه ارسال پیامک برای حراج

3- شمارش معکوس: ساعت شنی را برگردانید؛ 3، 2، 1

تصور کنید در راه رسیدن به مترو هستید. در راه دوستتان با شما تماس می‌گیرد. دو حالت مختلف "الف" و "ب" را در نظر بگیرید.

الف: اگر می‌خواهی به مترو برسی فقط 10 دقیقۀ دیگر فرصت داری!

ب: هنوز 10 دقیقه وقت داری که به مترو برسی.

کدام حالت باعث می‌شود که شما بیشتر عجله کنید و تندتر قدم بردارید؟

همانطور که می‌بینید جملۀ "الف" ناخودآگاه باعث می‌شود شما سریع‌تر حرکت کنید، چراکه در شما این ترس را به وجود می‌آورد که نکند مترو را از دست بدهید. اما با جملۀ دوم شاید احساس نگرانی چندانی نکنید و با خیال راحت به قدم‌های خود ادامه دهید.

تکنیک "شمارش معکوس" (یا به تعبیر من "ساعت شنی") یکی از بهترین و موثرترین روش برای فراخوان عمل Call To Action است. پیامک شمارش معکوس درباره تخفیف لحظه آخری یا پیشنهادی خاص، ناخودآگاه در مشتری حرکت و جنبش ایجاد می‌کند. من اسم این احساس و این روش را "ساعت شنی" گذاشته‌ام. چرا که تمام شما می‌توانید حس ساعت شنی وقتی شن‌هایش شروع به ریختن می‌کند را بفهمید. ترس تمام شدنی که از اولین شن‌های ساعت شنی شروع می‌شود. این دقیقا همان حسی است مشتری شما باید پیدا کند؛ ترس از دست دادن و تمام شدن مهلت پیشنهاد ویژۀ شما.

کافی است چند ساعت قبل از حراج خود برای مشتریان یک پیامک بفرستید، ساعت شنی را برگردانید و به آنها بگویید که تنها چند ساعت بیشتر از حراج شما باقی نمانده است. خواهید دید که آنها چگونه به سمت فروشگاه شما سرازیر می‌شوند.

به یک نکته اساسی دقت کنید؛ اگر با ارسال پیامک قصد دارید ترافیک سایت خود را افزایش دهید و  قرار است در متن موبایل خود لینک خرید قرار دهید، دقت کنید سایت شما حتما برای موبایل ریسپانسیو باشد و مشتری با موبایل خود به راحتی بتواند از سایت شما دیدن کند. اگر در مورد سایت‌های ریسپانسیو نمی‌دانید می‌توانید به مقالۀ طراحی سایت واکنش‌گر چیست در سایت پرتال مراجعه کنید.

اس ام اس های لحظه آخری

4- پیش‌فروش بلیط برای مناسبت‌های خاص

بسیاری از ایونت مارکترها Event Marketers برای ایجاد هیجان و جذابیت قبل از شروع یک رویداد مثلا کنسرت، کنفرانس، تئاتر و تمام رویدادهایی از این قبیل بلیط‌هایی را برای پیش‌فروش می‌گذارند. البته سود دیگر پیش‌فروش کردن، تخمین میزان استقبال از این رویداد است. از آنجایی که بلیط پیش‌فروش، یک پیشنهاد مدت‌دار است که شما به مخاطبانتان می‌دهید، بهترین راه برای آگاه کردن مشتریان از این پیشنهاد اس ام اس است. با ارسال یک اس ام اس به مخاطبان، آنها را از پیش‌فروش بلیط‌ها آگاه کنید و به آنها یادآوری کنید که فرصت چندانی برای خرید ندارند.

پنل پیامکی چیست؟ + مزایای استفاده از سامانه اس ام اسحتما بخوانید: پنل پیامکی چیست؟ + مزایای استفاده از سامانه اس ام اس

اگر می‌خواهید یک مرحله جلوتر بروید و سریع‌تر مشتریان را ترغیب کنید که از شما خرید کنند می‌توانید برای مثلا 500 نفر اولی که بلیط را خریداری می‌کنند درصدی تخفیف بگذارید. این به شدت در فروش شما موثر است.کاربرد پنل پیامک برای پیش فروش بلیط

5- قبل از گران شدن اجناس و خدماتتان به مشتریان ویژۀ خود این را اطلاع‌رسانی کنید

حتما می‌دانید که مشتریان دائم و همیشگی تا چه حد برای کسب و کار شما مهم و حیاتی هستند، آمارها نشان داده‌اند که 40% از درآمد شما از مشتریان ثابت شما تامین می‌شود.

شما همیشه باید بین مشتریان ویژه و کسانی که از شما زیاد خرید می‌کنند با سایر مشتریان تفاوت قائل شوید و به انها امتیازات ویژه‌ای بدهید. یکی از بهترین امتیازاتی که می‌توانید برای مشتریان دائم و ویژۀ خود قائل شوید، این است که قبل از اینکه بخواهید برای خدمات و کالاهای خود قیمت جدید بگذارید و قیمت آنها را بالا ببرید، آنها را از این مسئله آگاه کنید. تنها با یک اس ام اس به آنها اطلاع دهید که قیمت‌ها در حال بالا رفتن هستند و تا دیر نشده از شما خرید کنند.

برای آنها یک مهلت تعیین کنید که تا قبل از بالا رفتن قیمت بتوانند آن محصول را از شما خریداری کنند. این علاوه بر اینکه فروش شما را بیشتر می‌کند، حس بسیار خوبی در مشتریان همیشگی شما ایجاد می‌کند.

رضایت مشتری با ارسال پیامک

قبل از خداحافظی نهایی

هر تبلیغی که تاریخ مصرف یا شمارش معکوسی دارد، حسی از ضرورت و حرکت ایجاد می‌کند. در جهانی که پر از تبلیغات براق است و روزانه پشت سرهم تبلیغات گوناگون از چشم و گوش مشتریان را پر کرده‌ است، تبلیغ شما ممکن است به راحتی آبِ خوردن فراموش شود. شما زمان زیادی ندارید، در عصر سرعت هرچه زودتر مشتری شما به پیامک و تبلیغ شما واکنش نشان دهد، موثرتر و سودمندتر است. اس ام اس این بستر بی‌واسطه و سریع را برای شما ایجاد می‌کند، تنها می‌ماند که متنی که همان لحظه او را به سمت شما بکشاند.

نظر شما چیست؟

***

اگر علاقه دارید یک کمپین پیامک تبلیغاتی راه اندازی نمایید، با ما تماس بگیرید. کارشناسان فنی ملی پیامک می توانند بر اساس نوع فعالیت و تجارت شما برای شما، روش و شیوه های تبلیغاتی تعیین نمایند و برای کسب درآمد بیشتر شما را یاری کنند.

در صورتی که به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید یا سوالی برایتان پیش آمده است، با بخش پشتیبانی ملی‌پیامک به شماره تلفن ۰۲۱۶۳۴۰۴ تماس بگیرید.

 

 

 

 

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید
3دیدگاه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!
ارسال دیدگاه

 • Gravatar Icon

  امیر شهرزاد صباغ

  18 آذر 1401، 20:03

  مقاله بسیار خوب و جالبی بود
  اینجور مقالات نباید یکبار خوانده شود و بهتر هس هر از چندگاهی خواندش تکرار شود.

 • Gravatar Icon

  صادقی

  18 اردیبهشت 1397، 16:30

  سلام
  برام جالب بود! به شرط اینکه کلکل و دروغی در ارایه انچه گفته شده و انچه مشتری در لحظه خرید میبیند نباشد

  • Gravatar Icon

   الینا اله‌بیگی

   24 اردیبهشت 1397، 07:08

   سلام. ممنونم! بله حرفتون درسته! اول باید زیربنای بیزینسمون را درست کنیم.

ارسال پیامک از اینترنت

ارسال و دریافت پیامک تکی و انبوه با شماره های اینترنتی
مشاهده تعرفه ها فعالسازی در کمتر از 1 دقیقه

ثبت نام

در کمتر از 1 دقیقه ارسال پیامک را شروع کنید.
شرایط و قوانین را مطالعه کرده و قبول دارم.

پنل خود را انتخاب کنید