آیا می‌دانستید برای اینکه باشگاه ورزشی‌تان فوق‌العاده و بی‌نقص به نظر برسد به یک برنامۀ بازاریابی خوب و منظم نیاز دارید؟ در مقالۀ امروز ملی‌پیامک راهکارهای بازاریابی برای باشگاه‌های ورزشی و تناسب اندام را با هم بررسی می‌کنیم و پیشنهاداتی را برای تبلیغات باشگاه ورزشی و جذب مشتری از طریق مختلف مرور می‌کنیم.

راهکار اول: برای باشگاهتان وب‌سایت بسازید

حتماً برای خود شما هم بارها پیش آمده که برای پیدا کردن مکان خاصی از اینترنت و جستجو در موتورهای جستجو استفاده کرده باشید. با این حساب باید بدانید امروزه داشتن وب سایت برای هر کسب و کاری از اهمیت زیادی برخوردار است. داشتن وب‌سایت علاوه‌بر امکان اطلاع‌رسانی بهتر و جذب مخاطبان به وب‌سایتتان مزایای دیگری نیز دارد که عبارتند از:

  • امکان قرار دادن برنامه‌های باشگاه و ساعت کلاس‌ها برای دسترسی آسان‌تر اعضا
  • امکان ثبت نام یا پیش ثبت نام در آغاز ترم‌های جدید
  • امکان قرار دادن راهنمایی‌های لازم در مورد انتخاب رشته ورزشی
  • امکان قرار دادن راهنمایی‌هایی در مورد تغذیه و نحوه انجام درست حرکات ورزشی

پیشنهاد می‌کنم اگر هنوز سایت ندارید و به دنبال راهی سریع و ارزان، اما حرفه‌ای و مظمئن برای راه‌اندازی یک وب‌سایت پربازده و جذاب هستید، سری به پرتال بزنید و پیشنهادات مختلف آن را بررسی کنید.

راهکار دوم: با تولید محتوای مناسب مخاطب هدفمند جذب کنید

تولید محتوا با موضوعاتی مثل برنامه غذایی برای ورزشکاران، نکات ورزشی، ورزش در خانه، انجام صحیح حرکات ورزشی مختلف، ویدئوی آموزشی حرکات ورزشی در خانه و ... می‌تواند مخاطبانی را که به دنبال مطالب ورزشی هستند به سایت شما جذب کند. حالا شاید بپرسید فایدۀ این کار چیست؟ خب حالا که مخاطبان به صورت هدفمند وارد وبسایت شما شده‌اند می‌توانید آن‌ها را به سمت خرید محصولاتی مانند ویدئوهای آموزشی، گرفتن برنامه از مربیان مجرب و یا اصلاً ثبت نام در باشگاتان هدایت کنید.

به این کار بازاریابی محتوا می‌گویند. بازاریابی محتوا تاثیر فوق‌العاده‌ای در جذب مخاطبین هدف به سایت دارد. پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی بیشتر با این شیوۀ بازاریابی سری آموزشیِ رایگان «آموزش بازاریابی محتوا برای افراد مبتدی» را در وبلاگ نوبن بخوانید.

راهکارسوم: از رپورتاژ آگهی برای سایتتان استفاده کنید

رپورتاژ آگهی مدلی از تبلیغات است که در آن، تبلیغ شما به صورت یک گزارش یا خبر بیان می‌شود و خواننده یا شونده متوجه جنبۀ تبلیغاتی آن نمی‌شود. خبر خوب این است که شما در اینترنت نیز می‌توانید از این روش برای برندسازی و یا معرفی کردن سایتتان استفاده کنید و لینک‌هایی را هم به مقصد سایت خودتان بگیرید. به این صورت که گزارش شما جهت انتشار به خبرگزاری ها، وب سایت های معتبر در حوزه کاری مرتبط یا وب سایت های پربازدید ارائه می شود. سپس، وب سایت‌های منتشر کننده رپورتاژ آگهی در ازای دریافت مبلغی مشخص، اقدام به انتشار این گزارش می کنند. پیشنهاد می‌کنم برای این‌که بتوانید نهایت استفاده را از ظرفیت بالای رپورتاژ آگهی ببرید سری آموزشی «قدم به قدم تا انتشار رپورتاژهای خبری موفق» را بخوانید.

راهکار چهارم: از تبلیغات گوگل استفاده کنید

خب همانطور که قبلاً هم اشارۀ کوتاهی کردم، مردم برای جستجوی مطالب مورد نظرشان از موتورهای جستجو -به خصوص گوگل- استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه روزانه میلیون‌ها جستجو در موتور جستجوی گوگل در حال انجام است چه اتفاقی می‌افتد اگر ما در اولین صفحۀ نتایج گوگل قرار بگیریم؟ واضح است که تعداد ورودی‌ها و بازدیدکننده‌های سایت ما چندین برابر می‌شود. اما هیچکس نمی‌تواند یک شبه جایگاه اول را در صفحه نتایج گوگل کسب کند (این کار نیازمند داستن استراتژی خوب برای بازاریابی محتوا و انجام سئو است). مگر اینکه... از تبلیغات گوگل یا همان گوگل ادوردز استفاده کنید! برای استفاده از تبلیغات گوگل ادوردز باید هزینه‌ای را به گوگل پرداخت کنید که این هزینه به صورت مزایده محاسبه می‌شود و بستگی دارد که سایر رقبا چه قیمتی را پیشنهاد داده باشند. برای آشنایی بیشتر با این روش تبلیغاتی مقاله «تبلیغات گوگل یا ادوردز چیست؟» را بخوانید.

راهکار پنجم: از تبلیغات محیطی استفاده کنید

منظور از تبلیغات محیطی، همان تبلیغاتی است که همه‌روزه روی بیلبوردهای مختلف، اتوبوس‌های شرکت واحد و تراکت‌هایی که پخش می‌شوند می‌بینیم. این شیوه تبلیغاتی برای جذب مشتری در یک منطقه خاص می‌تواند بسیار موثر باشد. مثلاً اگر باشگاه شما در منطقه ستارخان واقع شده، می‌توانید از بیلبورد یا پخش تراکت در همان منطقه استفاده کنید. البته هزینۀ این نوع تبلیغات نسبت به سایر روش‌ها بیشتر است و شاید حتی بازدهی آن کمتر از تبلیغات اینترنتی هم باشد.

راهکار ششم: در اینستاگرام فعال باشید

آمارها نشان می‌دهد تبلیغاتی که دارای تصویر هستند حدوداً 40 درصد بیشتر از تبلیغات متنی بدون عکس دیده می‌شوند. خب، اینستاگرام هم یک رسانۀ تصویرمحور است، پس می‌توان انتظار داشت که تبلیغات و بازاریابی در آن تاثیر خوب در روند جذب مشتری داشته باشد. برای اینکه بتوانید از ظرفیت اینستاگرام به نحو احسن استفاده کنید چند پیشنهاد برای شما دارم.

بازاریابی-شبکه-های-اجتماعی-برای-باشگاه-ورزشی

پیشنهاد اول: رشته‌های مختلف ورزشی را معرفی کنید

اگر در باشگاهتان چند رشته مختلف مانند TRX، پیلاتس، زومبا، ایروبیک، فیتنس و ... را دارید، بهتر است هر کدام در یک پست یا استوری هایلایت شده توضیح دهید. با این کار مخاطبان با رشته‌های مختلف آشنا می‌شوند و از بین آن‌ها بالاخره یکی را برای ثبت نام کردن انتخاب می‌کنند.

پیشنهاد دوم: حرکات ورزشی را آموزش بدهید

خیلی از افراد به دنبال یادگیری نحوه اجرای صحیح حرکات هستند؛ شما می‌توانید طی یک سری ویدئوهای کوتاه یک دقیقه‌ای این آموزش را در اختیار مخاطبانتان بگذارید. این کار یعنی اهمیت دادن به مخاطب و برطرف کردن نیازهای او.

پیشنهاد سوم: از لحظات و اتفاقات باشگاه استوری تهیه کنید

خیلی وقت است که عمر فضای خشک و جدی بازاریابی به سر رسیده است و بازاریابان حرفه‌ای ترجیح می‌دهند با مشتری‌هایشان ارتباط دوستانه‌تری ایجاد کنند. نشان دادن لحظات مفرحی از باشگاه، معرفی مربی‌ها و ورزشکاران یخ بین شما و مخاطب را آب می‌کند و باعث می‌شود فعالیت بیشتری در صفحۀ اینستاگرامتان داشته باشند.

پیشنهاد چهارم: اتفاقات مختلف را اطلاع‌رسانی کنید

تعطیلی باشگاه، شروع ترم جدید، اضافه شدن رشته‌های دیگر و ... از جمله اتفاقاتی هستند که باید آن‌ها را از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام به اطلاع مخاطبان برسانید. این کار باعث می‌شود اعضای باشگاه به خاطر دریافت این اطلاعات هم که شده صفحه شما را آنفالو نکنند و حتی حواسشان به آن باشد.

پیشنهاد پنجم: مسابقه برگزار کنید

یک مسابقه ورزشی در اینستاگرام ترتیب دهید و از این طریق برندسازی کنید و فالوورهای بیشتری جذب کنید. یک ایده برای مسابقه این است که از مخاطبان بخواهید از ورزش کردنشان فیلم بگیرند و برای شما بفرستند، سپس به ویدئوهایی که بیشتری لایک و کامنت را دریافت کرده باشند یک ماه تا یک سال عضویت رایگان در باشگاه هدیه کنید. قطعاً اگر خودتان هم کمی فکر کنید ایده‌های بهتری برای مسابقه به ذهنتان می‌رسد.

در پایان این بخش اگر قصد دارید با روش‌های افزایش فالوور واقعی و هدفمند اینستاگرام آشنا شوید توصیه می‌کنم مقالۀ «8 دستور جادویی برای افزایش فالوور اینستاگرام» را در وبلاگ دیدوگرام بخوانید.

راهکار هفتم: از بازاریابی پیامکی استفاده کنید

87% مردم در طول شبانه‌روز تلفن همراهشان را نزدیک خود نگه می‌دارند؛ بنابراین فرستادن یک پیام کوتاه تبلیغاتی درصد دیده شدن کسب و کار شما را تا حد زیادی بالا می‌برد. فرقی نمی‌کند که یک کد تخفیف ویژه را برای مشتری ارسال کنید، یک خبر جدید از کسب و کارتان برای او بفرسیتد و یا یک رویداد ویژه را اطلاع‌رسانی کنید، به هر حال می‌توانید مطمئن باشید که درصد دیده شدن پیام شما بسیار بالا (نزدیک به 98%) است و بسیاری از مردم، بعد از دیدن پیام شما نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند. این واکنش بسته به نوع پیامکی که فرستاده‌اید، می‌تواند ورود به سایت شما یا شرکت در یک رویداد باشد.

با توجه به بازده بالای بازاریابی پیامکی، قصد داریم تا در وبلاگ ملی‌پیامک کاربردهای مختلف سامانه ارسال پیام کوتاه را برای کسب و کارهای مختلف بررسی کرده و برای هر کدام پیشنهاداتی را ارائه کنیم.

6 کاربرد سامانه پیامکی برای باشگاه ها

اگر مسئول یا صاحب امتیاز یک باشگاه ورزشی هستید توصیه می‌کنم به هیچ وجه این مقاله را از دست ندهید؛ چون هم با روش جذب مشتریان جدید به باشگاه آشنا می‌شوید، هم نکاتی را برای حفظ مشتری‌های فعلی باشگاه یاد می‌گیرید. همۀ این نکات در 6 بخشی که در ادامه به ‌آن‌ها می‌پردازیم آورده شده است، پس با ما همراه باشید.

  1. تمدید عضویت

چند هفته قبل از اینکه مدت عضویت افراد در باشگاه به پایان برسد برایشان پیام کوتاهی ارسال کنید و درخواست کنید که برای تمدید عضویت اقدام کنند. دلیل این کار این است که تعدادی از اعضا ممکن است تمدید عضویت را فراموش کرده باشند و تعدادی دیگر هم ممکن است قصد رفتن به باشگاه دیگری را داشته باشند، در هر صورت با ارسال پیامک به آن‌ها نشان می‌دهید که دوست دارید همچنان آن‌ها را در باشگاه خودتان نگه دارید و برایشان اهمیت قائلید.

  1. اعلام رویدادها و تخفیف های ویژه

اگر قرار است رویدادی یک روزه مانند یک اردوی ورزشی برگزاری کنید، بهترین راه این است که آن را از طریق پیام کوتاه به تمام اعضای باشگاه اطلاع داده و مهلت ثبت نام و وسایل مورد نیاز را یادآوری کنید. علاوه بر این اگر ظرفیت کلاس یا رویدادی به حد نصاب نرسیده، می‌توانید از طریق ارسال یک پیامک تبلیغاتی با کد تخفیف چند درصدی ظرفیت آن‌ها را پر کنید.

  1. بازگرداندن اعضای قبلی باشگاه

گاهی برخی از افراد به دلایل مختلفی از جمله فصل امتحانات، تداخل ساعات باشگاه با کلاس های دانشگاه، کنکور، سفر و ... قید باشگاه رفتن را می‌زنند. حالا شما به عنوان مسئول باشگاه چگونه می‌توانید این افراد را به باشگاهتان برگردانید؟ پیشنهاد من این است که با ارسال پیامک و جویا شدن علت ترک باشگاه، راه‌کارهای مناسبی برای این عزیزان ارائه دهید. مثلاً اگر تعداد زیادی از اعضا به دلیل تداخل ساعت باشگاه با کلاس دانشگاه از آمدن منصرف شده‌اند، ساعت جدیدی را برایشان در نظر بگیرید و با یک پیامک جذاب دوباره آن‌ها را به ورزش کردن تشویق کنید.

البته نوشتنِ متن پیامک هم مسالۀ مهمی است. جذاب نوشتن متن پیامک تبلیغاتی رابطۀ مستقیمی با واکنش نشان دادن کاربران نسبت به آن دارد. پیشنهاد می‌کنم برای اینکه با نحوۀ نگارش متن جذاب و تاثیرگزار برای پیامک‌های تبلیغاتی آشنا شوید مقالۀ «راهنمای نوشتن بهترین متن‌های تبلیغاتی برای پیامک» را بخوانید.

  1. ارسال پیامک یادآوری

قبول کنید که مردم خیلی فراموشکار شده‌اند! بد نیست گاهی با ارسال پیام کوتاه تغییر ساعت کلاس، روز رویداد، روز وزن کشی، روز دریافت برنامه و ... را یادآوری کنید. با این کار در عین این‌که مشتریان را با باشگاهتان درگیر نگه می‌دارید، نشان می‌دهید که برای شما بسیار مهم هستند.

درگیر نگه داشتن مخاطبان با پیامک مساله کوچکی نیست، توصیه میکنم برای اینکه در این باره بیشتر بدانید، این مقاله را بخوانید: «چگونه با بازاریابی پیامکی مشتریان خود را درگیر نگه داریم؟»

  1. مسابقات پیامکی

مسابقه پیامکی یک راه عالی برای جذب مشتریان جدید به باشگاه است. کافی است تا در سامانه پیامکی منطقه هدفمند خود را مشخص کنید (مثلاً منطقۀ ستارخان و جنسیت آقا) و بعد برای این منطقه یک مسابقه پیامکی ترتیب دهید. شکل مسابقه بستگی به خلاقیت خودتان دارد؛ اما برای مثال می‌توانید از مخاطبان بخواهید برای شرکت در مسابقه کلمۀ "مسابقه" را به شماره سامانه ارسال کنند. سپس از آن‌ها بخواهید جواب این سوال را که قهرمان تناسب اندام جهان در سال 2015 که بود؟ به همان شماره پیامک ارسال کنند و در صورتی که جواب صحیح باشد از 20% تخفیف در ثبت نام یا یک برنامه ورزشی رایگان بهره‌مند شوند.

  1. نظرسنجی

برای این‌که بتوانید مشتریان جدید خود را تا مدت‌ها حفظ کنید، لازم است که از آن‌ها فیدبک دریافت کنید. سامانۀ پیامکی برای این کار امکانات فوق‌العاده‌ای دارد! برای مثال شما می‌توانید لیست اعضا را بر اساس تاریخ عضویت در باشگاه، وارد دفترچه تلفنِ سامانه پیامکی کنید و بعد از حدود یک ماه برای اعضایی که یک ماه قبل ثبت نام کرده‌اند (مثلاً تیرماه) پیامک نظر سنجی را ارسال کنید. شما می‌توانید در نظرسنجی میزان رضایت مخاطبان از روند برنامه‌ها را سوال کنید و از آن‌ها بخواهید که گزینۀ مورد نظر را برای شما ارسال کنند.

امروز باید 100 ورزشکار جدید جذب کنید!

با ارسال پیامک هدفمند به محله و منطقه خود، ورزشکاران جدیدی را جذب کنید و با یادآوری تمدید عضویت، تبریک تولد، پیشنهاد ویژه و... از مشتریان و ورزشکاران خود نگهداری کنید.
20% تخفیف!
MPC20
کپی کد
استفاده از 3 روز تست رایگان
مشاهده تعرفه‌ها

فکر می‌کنم الان دیگر شما هم با من هم عقیده شده باشید که داشتن یک سامانه پیامکی برای باشگاه های ورزشی، به منظور تعامل با مشتریان ضروری است و به رشد و افزایش درآمد آن‌ها کمک زیادی می‌کند. در ضمن شما می‌توانید خلاصه‌ای از تمام مطالب این مقاله را در اینفوگرافی زیر مشاهده کنید.

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
مشاهده تعرفه‌ها 3 روز تست رایگان
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید