اگر تاکنون حساب کاربری در سرویس ایمیل شرکت گوگل (که بنام جیمیل (gmail) شناخته میشود) ندارید، در این مقاله بصورت گام به گام و تصویری، مراحل ساخت یک حساب کاربری در این سرویس را مرور میکنیم.

"لطفا ایمیل خود را وارد کنید"...جمله ای که این روزها در اکثر فرمهای ثبت نام کاغذی و آنلاین دیده میشود و متاسفانه بیشتر مردم هنوز جوابی برای آن ندارند! ولی اگر بدانند که ایجاد یک حساب کاربری ایمیل چقدر ساده است، از اینکه تا الان خود را از داشتن آن محروم کرده بودند، افسوس خواهند خورد.

جیمیل (Gmail) چیست؟ چه فرقی با ایمیل (Email) دارد؟

ایمیل در لغت به معنای پست الکترونیک است و بطور خلاصه، سرویسی است که به شما امکان ارسال و دریافت پیام در بستر اینترنت را میدهد. به بیان دیگر، اگر شما دارای یک آدرس ایمیل باشید، یک صندوق پستی همراه دارید که در هر نقطه از جهان و در هر ساعت از شبانه روز به آن دسترسی کامل خواهید داشت.

بستر سخت افزاری و نرم افزاری لازم برای ارائه این سرویس توسط شرکتها و سازمانهای مختلفی در دنیا ارائه میشود که کیفیت آن کاملا وابسته به توان مالی و فنی این سرویس دهنده هاست. بسیاری از این سرویسها بصورت رایگان بوده، ولی تعدادی ازآنها به دلایل متعددی از جمله امنیت مکاتبات، خدمات جنبی و سایر موارد، بصورت محدود و در قبال دریافت وجه ارائه میشود.

شرکت معروف گوگل، ارائه دهنده یکی از باکیفیت ترین سرویسهای رایگان ایمیل در دنیاست که با نام جیمیل شناخته میشود. هر فردی با داشتن اطلاعات پایه کاربری اینترنت در هر نقطه از دنیا میتواند به سادگی (واقعا ساده است!) و در زمانی کوتاه (در حد چند دقیقه) یک یا چند آدرس ایمیل برای خود ایجاد و بلافاصله از آن استفاده کند. حسابهای کاربری جیمیل که توسط شما ایجاد میشود، بصورت مادام العمر و تا زمان حذف توسط خودتان، در مراکز داده (data center) گوگل نگهداری میشوند (حداقل گوگل اینطور ادعا میکند!). بصورت پیش فرض، حجم 15 گیگابایت برای ذخیره اطلاعات مربوط به مکاتبات شما اختصاص می یابد که در صورت کافی نبودن، میتوانید با پرداخت وجه، آن را تا 30 ترابایت افزایش دهید.

ساختار حساب کاربری جیمیل

ساختار آدرس ایمیل در تمامی سرویس دهنده ها از قالب زیر پیروی میکند:

[دامنه اینترنتی سرویس دهنده [@ ] نام کاربری]

نشانی ایمیل شما در جیمیل نیز بصورت username@gmail.com ایجاد خواهد شد که نام کاربری توسط خود شما انتخاب میشود.

قدم به قدم تا ایجاد حساب جیمیل

با دنبال کردن مراحل زیر، اولین نشانی پست الکترونیک خود را در جیمیل ایجاد کنید:

1. شروع ساخت حساب کاربری در جیمیل و گوگل

مروگر اینترنت خود را باز کرده و نشانی زیر را در نوار آدرس آن وارد کنید:

https://www.google.com/gmail/about

در صفحه ای که باز میشود، روی عبارت Create an account کلیک کنید.

2. تکمیل اطلاعات

در صفحه جدید که باز میشود، اطلاعات کادرهای موجود را بشرح زیر تکمیل کنید:

First Nameنام کوچکبه فارسی یا انگلیسی
Last Nameنام خانوادگیبه فارسی یا انگلیسی
Usernameنام کاربریفقط به انگلیسی- نشانی ایمیل شما با این نام ایجاد خواهد شد
Passwordرمز ورود به حساب کاربریحداقل 8 کاراکتر فارسی یا انگلیسی- با امکان درج علائم، اعداد و فاصله
Confirmتکرار رمز عبور

هنگامی که اطلاعات کلیه کادرها را وارد کردید، روی Next کلیک کنید تا به مرحله بعدی ثبت نام بروید.

ممکن است نام کاربری که در بار اول وارد میکنید، قبلا توسط کاربر دیگری ایجاد شده باشد که در اینصورت پیغام خطا از گوگل دریافت خواهید کرد (مطابق تصویر زیر). در این حالت میتوانید از گزینه های پیشنهادی جیمیل که به رنگ آبی در زیر کادر Username درج میشود استفاده کرده و یا به وارد کردن نام کاربری دلخواه ادامه دهید تا جایی که با کلیک روی Next به صفحه بعدی هدایت شوید.

3. پذیرش نام کاربری

در صورت پذیرش نام کاربری انتخاب شده توسط شما در مرحله قبل، شما به صفحه ای هدایت میشوید که در آن از شما اطلاعات هویتی بیشتری درخواست میشود. این اطلاعات فقط مورد استفاده گوگل خواهد بود و به سایر کاربران نمایش داده نخواهد شد.

مهمترین اطلاعات درخواستی در این مرحله، شماره موبایل شماست که جیمیل در آینده برای مقاصد امنیتی (مثل ارسال رمز عبور جدید) از آن استفاده خواهد کرد. برای ورود شماره همراه خود، ابتدا از کادر سمت چپ که حاوی تصویر پرچم کشورهاست، کشور محل ثبت سیم کارت خود را انتخاب کرده و سپس در کادر سمت راست، شماره موبایل خود را بدون صفر ابتدای آن وارد کنید.

اطلاعات دیگری که در این مرحله مورد درخواست است، نشانی ایمیل دوم شما در جیمیل یا هر ارائه دهنده ایمیل دیگر و یا ایمیل شخص معتمد شماست که این مورد نیز در آینده برای مقاصد حفظ امنیت حساب کاربری شما مورد استفاده خواهد بود. وارد کردن اطلاعات در این کادر، دلخواه است و در صورت تمایل میتوانید آن را خالی رها کنید.

تارخ تولد شما بطور دقیق (روز، ماه و سال میلادی) در سه کادر بعدی باید وارد شود که طبیعتا چون جیمیل به اطلاعات هویتی واقعی شما دسترسی ندارد، میتوانید تاریخی بجز تاریخ تولد واقعی خود را وارد کنید. در کارد انتهایی نیز از جنسیت شما سوال شده است که میتوانید آن را بطور واقعی (Male برای مذکر- Female برای مونث) انتخاب کرده و یا در صورت عدم تمایل به اعلام آن، گزینه Rather not say (به معنای "ترجیح میدهم نگویم") را انتخاب کنید.

حال میتوانید با کلیک روی Next به مرحله بعد بروید.

4. تایید هویت

در این مرحله، جیمیل اقدام به تایید هویت شما بر اساس شماره موبایل اعلامی خواهد کرد. برای این منظور شما یک پیامک حاوی کدی 6 رقمی از گوگل دریافت خواهید کردکه باید آن را اعلام کنید تا صحت مالکیت و دسترسی شما به شماره موبایل وارد شده، محرز شود. ابتدا شماره همراه که در قسمت قبل وارد کرده اید و در این صفحه نمایش داده میشود را کنترل کنید و در صورت صحیح بودن، چنانچه تلفن همراه شما در دسترس بوده و تحت پوشش آنتن اپراتور مربوطه است، روی Send کلیک کنید.

ظرف چند ثانیه، پیامک جیمیل در تلفن همراه شما دریافت خواهد شد. کد 6 رقمی دریافت شده را در کادر مربوطه در این صفحه وارد و روی Verify کلیک کنید.

اگر به هر دلیلی قادر یا مایل به دریافت پیامک نیستید، میتوانید گزینه تماس تلفنی (Call instead) را کلیک کرده و کد مذکور را ظرف چند ثانیه بصورت صوتی و با گویش انگلیسی از ربات نرم افزاری گوگل دریافت کنید. بدیهی است در این صورت باید آشنایی ابتدایی با زبان انگلیسی در حد شنیداری داشته باشید.

5. اتصال به سایر خدمات

در این مرحله، گوگل از شما مجوز لینک کردن گوشی همراه شما به سایر سرویسهای خود را درخواست میکند که چون موضوع این مقاله نیست، با کلیک روی Skip از این مرحله عبور میکنیم.

6. تایید قوانین گوگل

حالا به مرحله ای رسیده اید که باید موافقت خود را با قوانین و ضوابط گوگل اعلام کنید. بدیهی است چنانچه در این مرحله روی Cancel کلیک کنید، کلیه مراحل ثبت نام شما ملغی و کان لم یکن خواهد شد. بنابراین به روش بسیاری از هموطنان در فضای مجازی، بدون مطالعه و چشم بسته روی I agree کلیک کرده و با گفتن یا شانس و یا اقبال، موافقت خود را با شرایط گوگل اعلام خواهیم کرد!

... و به همین سادگی شما به صندوق پستی خود در جیمیل وارد خواهید شد که اولین پیام آن با مضمون خوش امدگویی از طرف گوگل برای شما ارسال شده است.

به جمع کاربران Gmail خوش آمدید!

حالا که شما هم دارای یک آدرس ایمیل معتبر شده اید، میتوانید از آن برای ارسال و دریافت پیامک به صورت آنلاین هم استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر، یه سایت ملی پیامک به نشانی www.melipayamak.com مراجعه و یا با شماره 63404-021 تماس بگیرید.

آموزش مرحله به مرحله ساخت جیمیل (تصویری)
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید