چرا باید یک نظرسنجی پیامکی برگزار کنید؟

چرا باید یک نظرسنجی پیامکی برگزار کنید؟

Engagements Icon
1


polling-sms-marketing

نظرسنجی پیامکی می‌تواند صحنۀ متداول بازاریابی را معکوس کند و نشان ‌دهد شما برای مشتری و نظر او نیز احترام قائلید. در این روش، کانون توجه بروی مخاطب قرارمی‌گیرد و از او پرسیده می‌شود "نظر تو چیست؟" ممکن است کلیت این موضوع به نظر شما ساده بیاید، اما بیشتر از آنچه فکر می‌کنید حرف برای گفتن در این زمینه وجود دارد. در ادامه به بررسی این روش بازاریابی می‌پردازیم و می‌بینیم افراد مختلف چگونه می‌توانند از آن استفاده کنند. پس اگر در مورد تاثیر و کاربرد نظرسنجی پیامکی مطمئن نیستید، با ما همراه باشید تا با جزئیات بیشتری در این مورد بحث کنیم.

نظرسنجی پیامکی چیست؟

نظرسنجی پیامکی یک راه جذاب و موثر است برای اینکه متوجه شوید مشتریان و طرفداران چه نظری دارند. خوب است برای درک بهتر این موضوع یک مثال برای شما بیاوریم. فرض کنید صاحب یک شیرینی‌فروشی هستید و در نتیجه لازم است با پختن شیرینی‌های متنوع و جدید خود را از سایرین متمایز کنید. همین موضوع می‌تواند استرس شما را هر لحظه بیشتر کند، زیرا مطمئن نیستید که خریداران چه طعم‌هایی را دوست خواهند داشت. راهی نیاز است تا مطمئن شوید شیرینی شما مورد توجه مشتریان قرار خواهد گرفت و در نهایت مجبور نیستید تمامش را دور بریزید. این یک فرصت فوق‌العاده برای برگزاری نظرسنجی است. اما اینکار چگونه ممکن است؟

         یک اطلاعیۀ ویژه تهیه کرده و به مدت یک ماه آن را بر در شیرینی‌فروشی خود آویزان می‌کنید. روی آن نوشته‌اید:

کدام شیرینی را برای ماه بعد بپزیم؟ شیرینی شکلاتی یا کدو‌حلوایی؟ با ارسال کلمۀ "شکلات" یا "کدوحلوا" به شمارۀ # نظر خود را با ما در میان بگذارید.

         پیامک‌های مشتریان سرازیر می‌شود و وقتی که نتایج را بررسی می‌کنید، متوجه می‌شوید که انتخاب اکثر مشتریان شیرینی شکلاتی است.

         به شرکت‌کنندگان یک پیامک می‌دهید تا آنها را از نتیجۀ نظرسنجی مطلع کنید و به آنها خبر دهید که چند روز دیگر قرار است اولین سری از شیرینی‌های شکلاتی خود را بفروش برسانید.

         می‌توانید یک کوپون پیامکی نیز برای آنها ارسال کنید تا با نشان دادن آن به شما چند شیرینی رایگان برای امتحان کردن دریافت کنند.  

         فروش شیرینی جدید خود را آغاز می‌کنید و در روز اول افراد بسیاری به سراغ شما می‌آیند. آنها مدت‌ها است که درگیر این موضوع شده‌اند و دوست دارند بدانند نتیجۀ انتخاب آنها چه طعمی دارد.

البته این تنها شیرینی‌فروشی‌ها نیستند که می‌توانند از نظرسنجی استفاده کنند – سیاستمداران، تیم‌های ورزشی، موسسه‌های خیریه و سایر تجارت‌ها هم می‌توانند از این روش بازاریابی بهره ببرند. به این ترتیب شما می‌توانید با مشتریان خود در ارتباط باشید، آنها را در تصمیم‌های خود دخیل کنید، متوجه نظر آنها شوید و در نهایت خود را با نیاز مشتریان وفق دهید. بگذارید نگاهی به کاربرد نظرسنجی پیامکی در عمل داشته باشیم.

نظرسنجی پیامکی در عمل چقدر موثر است؟

برای اینکه بهتر متوجه تاثیر بالای نظرسنجی پیامکی بشوید، بد نیست اگر یک مثال واقعی از کاربرد این روش در دنیا را برای شما بازگو کنیم. هر ساله در شهر پیتسبورگِ ایالات متحده یک مسابقۀ سوپ برگزار می‌شود. در این رویداد، علاقه‌مندان سوپ در یک خیابان قدم می‌زنند و سوپ رستوران‌های مختلف را امتحان می‌کنند. سپس از آنها درخواست می‌شود سوپ‌های مورد علاقۀ خود را در چهار دسته انتخاب کنند. تا قبل از سال 2012، از برگه‌های رای برای جمع‌آوری نظر مخاطبان استفاده می‌شد. جمع‌آوری و شمارش این برگه‌ها نیاز به وقت زمان و انرژی بسیاری داشت و مشکلات بسیاری، از قبیل گم شدن برگه‌ها یا اشتباه کردن در محاسبه، پیش می‌آمد. علاوه بر این، بسیاری از حاضران ترجیح می‌دادند اصلاً رای ندهند.

سپس در سال 2012، تصمیم بر این شد که از نظرسنجی پیامکی برای حل این مشکلات استفاده شود. به هر سوپ یک شمارۀ شناسه اختصاص داده شد و حاضران می‌توانستند با ارسال یک پیامک سوپ‌های مورد علاقۀ خود را در چهار دستۀ مسابقه اعلام نمایند. مسئولان و رستوران‌ها می‌توانستند رقابت میان سوپ‌ها را در لحظه تماشا کنند، تا زمانی که نتایج مشخص شد. تعداد شرکت‌کنندگان این نظرسنجی از 12% حاضران در سال قبل تقریباً تا 70% حاضران افزایش یافته بود. مسئولان خوشحال بودند، زیرا برگزاری نظرسنجی مثل سال‌های قبلی پر دردسر نبود و رستوران‌ها نیز خوشحال بودند زیرا نتایج به سرعت و از طریق پیامک به آنها اطلاع داده شده بود. این داستانی از موفقیت قطعی نظرسنجی پیامکی است.

آنچه تنها بواسطۀ نظرسنجی پیامکی میسر خواهد شد.

چرا نظرسنجی پیامکی تا این حد موثر است؟ دلیل این موضوع را می‌توان در برتری‌های پیامک نسبت به سایر روش‌های نظرسنجی جستجو کرد. شاید بد نباشد اگر به مزیت‌های پیامک نسبت به یکی از متداول‌ترین روش‌های نظرسنجی، برگه‌های رای، نگاهی بیندازیم. همانطور که در داستان بالا هم دیدیم، دلایل مختلفی باعث می‌شود پیامک نسبت به کاغذ ابزار بهتری برای برگزاری یک نظرسنجی باشد.

  • امکان گم شدن برگه‌های رای وجود دارد.
  • ممکن است در شمارش برگه‌های رای اشتباه صورت گیرد.
  • در نظرسنجی پیامکی به یک گروه بزرگ از داوطلبان برای شمارش برگه‌های رای نیاز نیست – همه چیز به صورت کاملاً خودکار و از طریق سامانۀ پیامک انجام می‌شود.
  • پیامک برای شرکت‌کنندگان قابل‌دسترس‌ بوده و استفاده از آن راحت است.
  • یک نظرسنجی پیامکی هزینۀ چندانی برای شما نخواهد داشت (و دریافت پیامک به صورت رایگان انجام می‌شود). این در حالی است که برگه‌های رای و سازماندهی آنها نیاز به صرف وقت و هزینۀ بسیاری دارد.
  • هیچ درختی برای برگزاری نظرسنجی شما قطع نخواهد شد (این مورد را نمی‌شد از قلم انداخت).

چه کسانی می‌توانند از نظرسنجی پیامکی بهره ببرند؟

اکنون که کاملاً متوجه شده‌اید نظرسنجی پیامکی چیست، چگونه عمل می‌کند و چرا نسبت به سایر روش‌های نظرسنجی برتری دارد، شاید بخواهید مطمئن شوید که این روش بازاریابی برای شما نیز مناسب است (جواب احتمالا مثبت است). پس اگر هنوز کاملاً اطمینان ندارید، در ادامه لیستی از برخی افراد را می‌آوریم که می‌توانند از نظرسنجی پیامکی برای رسیدن به اهداف خود بهره ببرند.

- سیاست‌مداران. احساس حامیان خود را نسبت به مشکلات اخیر و همچنین برنامه‌های سیاسی‌تان جویا شوید.

تجربۀ خود از ملی پیامک را با دیگران به اشتراک بگذاریدحتما بخوانید: تجربۀ خود از ملی پیامک را با دیگران به اشتراک بگذارید

- برگزارکنندگان مراسم. برای حاضران نظرسنجی برگزار کنید و نتایجی لحظه‌ به لحظه برای ارائه به آنها داشته باشید.

- سازمان‌های خیریه. در مورد بهترین روش جمع‌آوری اعانه از حامیان خود سوال کنید یا ببینید که دوست دارند تمرکز شما بیشتر بروی چه معضلی باشد.

- تیم‌های ورزشی. تعامل خود را با هواداران افزایش دهید و از آنها در مورد مسائل مختلف سوال کنید.

- صاحبان رستوران. متوجه شوید که مشتریان شما چه غذاهایی را بیشتر از بقیه دوست دارند و فکر می‌کنند چه آیتم‌هایی باید به منوی شما اضافه شود.

- صاحبان کسب و کارهای کوچک. از مشتریان بپرسید که محصول یا خدمت مورد علاقۀ آنها چیست.

آیا نام شما در لیست بالا ذکر نشده است و مطمئن نیستید چگونه می‌خواهید از نظرسنجی پیامکی برای افزایش فروش و دریافت مشتریان استفاده کنید؟ با بخش پشتیبانی ملی‌پیامک تماس بگیرید. ما به شما کمک خواهیم کرد راهی برای برگزاری نظرسنجی خود پیدا کنید. در مطالب بعدی وبلاگ، به چگونگی برگزاری یک نظرسنجی نیز خواهیم پرداخت.

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید
بدون دیدگاه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!
ارسال دیدگاه

ارسال پیامک از اینترنت

ارسال و دریافت پیامک تکی و انبوه با شماره های اینترنتی
مشاهده تعرفه ها فعالسازی در کمتر از 1 دقیقه

ثبت نام

در کمتر از 1 دقیقه ارسال پیامک را شروع کنید.
شرایط و قوانین را مطالعه کرده و قبول دارم.

پنل خود را انتخاب کنید