اگر گذرنامه ندارید که باید در اولین قدم بروید به دفاتر پلیس +10. اما اگر برای دریافت گذرنامه تقاضا دادید ولی هنوز به دستتان نرسیده است، لازم نیست جایی بروید؛ همینجا بمانید تا شما را با روش‌های مختلف و کاربردی پیگیری غیرحضوری آشنا کنم تا بتوانید هرچه سریع‌تر اطلاعات جزئی را در مورد گذرنامه‌تان استعلام کنید.

روش‌­های استعلام و پیگیری گذرنامه

پیگیری گذرنامه نه یکی، بلکه چند راه مختلف دارد که در ادامه همه‌شان را بررسی می‌کنیم:

پیگیری گذرنامه با کد­ ملی

اولین و ساده‌ترین روش پیگیری گذرنامه، با استفاده از کد ملی در سامانه USSD پلیس 10+ است. برای این کار از راهنمای تصویری زیر کمک بگیرید:

در قسمت Keypad گوشی موبایل­تان کد دستوری #110* را شماره­‌گیری کنید.

سیم‌­کارت مورد نظر خودتان را انتخاب کنید و منتظر بمانید. بعد از چند ثانیه وارد سامانۀ 110 می­‌شوید.استعلام گذرنامه

در ادامه منویی برای شما باز می­‌شود که باید شماره 2، گزینۀ خدمات در دست اقدام را انتخاب کنید.پیگیری گذرنامه

سپس شماره 1 را انتخاب کنید یعنی گزینۀ پلیس 10+.روش استعلام گذرنامه

شما چون تصمیم به پیگیری گذرنامۀ خودتان را دارید باید به سراغ گزینۀ 4 یعنی وضعیت مدارک بروید.استعلام گذرنامه با کد ملی

در ادامه شمارۀ 3 را شماره­‌گیری کنید (گزینه گذرنامه).پیگیری گذرنامه با کد ملی

در این مرحله کادری برای شما باز می­‌شود که باید کد ملی خودتان را بدون خط تیره وارد کنید و سپس گزینۀ ارسال (send) را فشار دهید.پیگیری گذرنامه با کد ملی

در آخر بعد از واردکردن شمارۀ گذرنامه‌تان، منتظر اعلام نتیجه از سوی سامانۀ 110 باشید.

پیگیری گذرنامه با سامانۀ اداره گذرنامه

برای پیگیری گذرنامه بوسیلۀ سامانه اداره گذرنامه، عدد 1 را به سرشمارۀ 1100 ارسال کنید.روش استعلام گذرنامه

به محض ارسال، مشابه تصویر زیر پیامکی از طرف سامانۀ اداره گذرنامه دریافت می­‌کنید.استعلام گذرنامه با سامانه

در ادامه برای تأیید و فعالسازی باید شمارۀ 5 را به همین سرشماره ارسال کنید.

درصورتی­که شمارۀ موبایل شما در سامانه ثبت شده باشد پیامکی که شامل کد ملی مرتبط با شمارۀ موبایل­تان هست، دریافت می­‌کنید. برای تأیید عدد صفر را ارسال کنید.

با انجام این کار شما در سامانۀ الکترونیکی انتظامی عضو می­‌شوید و پس از آن مرحله‌به‌مرحله خدمات تقاضاشده از سوی شما برای­تان پیامک می­‌شود. این خدمات علاوه‌بر استعلام وضعیت گذرنامه، شامل کارت پایان خدمت، معافیت، کارت هوشمند سوخت، صدور و تمدید گواهینامه، کارت خودرو و حتی گواهی عدم سوءپیشینه هم می­‌شود.

پس از انجام کارتان و پیگیری گذرنامه، درصورتی­که تمایل به فعال‌بودن سامانۀ گذرنامه ندارید، می­‌توانید عدد 2 را به همین سرشماره ارسال کنید. لازم به یادآوری است تعرفۀ هر پیامک 150 تومان است.

پیگیری با سامانه 1100300

یکی از طرح­‌های جدید جهت اطلاع از وضعیت گذرنامه، سامانۀ جدید 1100300 است. شما با ارسال عدد 1 به این سرشماره در هر لحظه و هر مکانی که هستید می­‌توانید پیگیر گذرنامۀ خودتان باشید. تعرفۀ هر پیامک برای این سامانه 100 تومان است. توجه داشته باشید با همان شماره موبایلی که درخواست گذرنامه دادید، پیامک بزنید؛ در غیر اینصورت پیامکی دریافت نمی­‌کنید.پیگیری گذرنامه با استفاده از سامانه

تلفن پیگیری گذرنامه

روش دوم استفاده از شماره تلفن­‌های گویای 66936555، 66939598 و 66935058 است. اگر بعد از دو هفته هنوز موفق به دریافت گذرنامه نشدید، پیشنهاد می‌­کنم حتماً از طریق تلفن­‌های گویا پیگیر ماجرا شوید. بعد از برقراری ارتباط با مسئول مربوطه، مشکل­تان را اعلام کنید تا هرچه سریع‌تر بررسی شود.

درصورتی‌که با هر کدام از روش­‌های بالا متوجه شدید که گذرنامه به آدرس شما پست شده است، از روش زیر می‌­توانید پیگیری کنید.

پیگیری گذرنامه پست شده

وقتی شما مراحل اولیه برای درخواست گذرنامه را طی کردید و فرم‌­های مربوطه را تحویل دادید، گذرنامه از طریق پست برایتان ارسال می­‌شود. به کمک هر کدام از روش­‌های بالا مطمئن ­شوید که آیا گذرنامه پست شده است یا نه؟

اگر پست شده باید کد مرسولۀ پستی (کد 16 رقمی) را دریافت کنید و مطابق تصویر زیر، وارد سامانۀ رهگیری مرسولات پستی شوید. در جایگاه مربوطه کد را وارد کنید. سامانۀ پستی به شما می­‌گوید که آیا گذرنامۀ شما تحویل اداره پست شهرستان­‌تان شده یا نه.پیگیری پستی گذرنامه

سخن پایانی

با هر هدفی که تقاضای گذرنامه کردید، درصورتی­که در تاریخ مقرر (حداکثر 14 روز بعد از ارسال درخواست) آن را دریافت نکردید، حتماً با یکی از روش­هایی که در این مطلب مرور کردیم، پیگیری کنید. در آخر از شما می‌خواهم تا نظر خودتان را برای هرچه بهتر شدن این مقاله با ما در میان بگذارید.

آموزش استعلام و پیگیری گذرنامه
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید