همان‌طور که می‌توانید از طریق گزارشِ دلیوری پیامک (Delivery Report) می‌توانید وضعیت اس‌ام‌اس‌های ارسالی را که آیا به دست مخاطب رسیده یا نه، چک کنید. در سامانه ملی پیامک هم این امکان برای کاربران تعریف شده ولی با این تفاوت که پنل اس ام اس امکانات گزارش‌گیری و دلیوری بسیار گسترده‌تری دارد.

یادتان باشد که ارزیابی نتیجه ارسال پیامک‌های تجاری واقعاً مهم است، در واقع لازم است بدانید چند نفر از مشتریان‌تان پیامتان را گرفتند تا با استفاده از این اطلاعات بتوانید برای کمپین‌های پیامکی بعدی  هم برنامه‌ریزی کنید. خب، حالا در این مقاله اول وضعیت ارسال اس ام اس در موبایل را مرور می‌کنیم و در ادامه سراغ پنل اس ام اس می‌رویم تا 3 قدم اصلی برای سنجش بازدهی پیامک را یاد بگیریم.

قدرت پیامک تبلیغاتی را دست کم نگیرید!

اگر به دنبال افزایش درآمد و گسترش کسب و کار خود هستید، با ثبت نام در ملی پیامک و ارسال پیامک تکی و انبوه، مشتریان جدیدی جذب و از آن ها نگهداری کنید و رابطه و تعاملی طولانی ایجاد کنید.
10% تخفیف!
MPC10
کپی کد
برای ارسال پیامک تکی و انبوه همین الان ثبت نام کنید
ثبت نام و ارسال پیامک آنی

وضعیت ارسال اس ام اس در موبایل

دلیوری پیامک در موبایلفرض کنید همین حالا قصد ارسال پیامک دارید. اول متن مورد نظر را می‌نویسید و بعد برای مخاطب می‌فرستید، این پیامک در چه شرایطی قرار دارد:

  • پیامک اول در وضعیت sending قرار می‌گیرد، یعنی چند لحظه‌ کوتاه در قسمت outbox گوشی باقی می‌ماند.
  • بعد از آن وارد شبکه می‌شود و باقی کارهای هدایت به خط مورد نظر، از طریق شبکه انجام می‌شود.
  • در نهایت به گوشی مخاطب می‌رسد و در این لحظه گزارش دلیوری ارسال می‌شود.

چرا پیامک دلیوری ارسال نمی‌شود؟

بعضی از کاربران با دریافت دلیوری پیامک مشکل دارند و بعد ارسال گزارش تحویل پیامک را دریافت نمی‌کنند. یادتان باشد که این امکان را باید در تنظیمات اس‌ام‌اس گوشی‌‌ فعال کنید. البته ممکن است گزینه‌ها در گوشی‌های مختلف کمی متفاوت باشند، اما به‌طور کلی روش زیر برای همه جواب می‌دهد:

  • وارد قسمت پیام‌های گوشی شوید و گزینه تنظیمات را بزنید.
  • گزینه گزارش دلیوری (delivery report) را پیدا کنید، اگر در این صفحه چیزی پیدا نکردید (مانند گوشی من) به سراغ تنظیمات بیشتر یا more settings بروید.فعالسازی دلیوری پیامک در موبایل
  • گزینه پیام‌های متنی (text messages) را انتخاب کنید. (البته اگر شما از MMS هم استفاده می‌کنید، می‌توانید گزارش دلیوری آن را هم فعال کنید.)
  • حالا گزارش دریافت‌ یا همان دلیوری پیامک را فعال کنید.فعال کردن گزارش دلیوری موبایل

کدام پنل اس ام اس خوب است؟

بعد از دلیوری پیامک در گوشی نوبت به سامانه پیامکی می‌رسد، اما قبل از آن بیایید با سامانه آشنا شویم:

گزارش پیام‌های ارسالی

یک سامانه پیامکی خوب به شما اجازه می‌دهد تا گزارش کاملی را از وضعیت پیامک‌های ارسالی داشته باشید. این گزارش مشخص می‌کند که چه تعداد پیامک به دست مخاطبان‌تان رسیده است و چه تعداد از آنها بازگشت خورده‌اند. به این ترتیب، تعداد دقیق کسانی که پیامک را دیده‌اند، مشخص می‌شود.

ثبت بازخورد پیامک

بهترین پنل اس ام اساگر می‌خواهید میزان تعامل مشتری‌هایتان را بررسی کنید، باید کاری کنید که آنها به پیامکتان پاسخ بدهند که این قابلیت هم در سامانه پیامکی در دسترس است. می‌توانید از کاربر بخواهید تا در صورت تمایل برای استفاده از خدمات شما عدد 1 را ارسال کنند یا برای اطلاع از آخرین اخبار سایت در سامانه عضور شود. حالا از طریق پیام‌های دریافتی می‌توانید ببینید چه تعداد از مشتریان شما به پیامکتان پاسخ داده‌اند.

اندازه‌گیری نرخ تبدیل

برای محاسبه نرخ تبدیل کافیست تا تعداد مشتریانی را که از طریق پیامک به دست آورده‌اید را بر تعداد پیامک‌های ارسالی تقسیم کنید تا نرخ تبدیل پیامک شما (منظور نرخ تبدیل مخاطب به مشترک یا مشتری است) اندازه‌گیری شود.

برای نمونه، زمانی که شما ده هزار پیامک ارسال کرده باشید و 100 نفر در خبرنامه پیامکی شما عضو شده باشند، نرخ تبدیل شما 10% است.

اندازه‌گیری بازگشت سرمایه

نرخ بازگشت سرمایهاگر قصد دارید میزان بازگشت سرمایه خودتان را از یک تبلیغ پیامکی محاسبه کنید، لازم است تا سودی را که از ارسال این پیامک به دست آوردید، اندازه بگیرید و آن را بر هزینه نهایی تقسیم کنید.

بگذارید به مثال قبل بازگردیم. شما 10 هزار پیامک ارسال کردید و 50 مشتری به دست آوردید که این 50 مشتری از شما 1 میلیون خرید کردند. بنابراین، اگر هزینه ارسال را 100 هزار تومان در نظر بگیریم، نرخ بازگشت سرمایه شما حداقل 10 برابر است.

جمع‌بندی

تا اینجا با نحوۀ دریافت دلیوری پیامک آشنا شدید. در این میان اگر پنل پیامکی دارید، حتماً حواستان باشد تا گزارش‌ها را خوب بررسی کنید و متوجه شوید که کدام پیامک‌ها بازخورد بهتری گرفته است. به این ترتیب، متناسب با آن می‌توانید برای کمپین‌های بعدی برنامه‌ریزی کنید.

اما اگر هنوز پنل پیامکی ندارید و در نظر دارید تا هرچه زودتر برای افزایش فروش‌تان تبلیغ کنید، بهتر است بدانید که از تبلیغات پیامکی ارزان‌تر نداریم! همین حالا یک سر به صفحه تعرفه‌ها بزنید تا خودتان به چشم قیمت‌ها را ببینید. در صورتی‌که در انتخاب پنل مناسب کسب‌وکارتان دچار تردید شدید، با بچه‌های ملی پیامک تماس بگیرید تا راهنماییتان کنند. برای مشاوره رایگان می‌توانید شنبه تا چهارشنبه از 8 صبح تا 10 شب، پنج‌شنبه‌ها از ساعت 8 صبح تا 7 عصر، جمعه‌ها و ایام تعطیل رسمی از ساعت 9 صبح تا 5 عصر با 02163404 تماس بگیرید.

اطلاع از وضعیت دلیوری پیامک های ارسالی و گزارش گیری از آن‌ها
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید