"ما عشایریم، مقداری جنس پیدا کردیم، شماره‌ی شما رو استخاره کردم، پیام برات نوشتم، اعتماد کردم به قرآن، اگر می‌تونی این وسایل را برامان بفروش، نصف شما، نصف ما، قرآن وکیل راسته، کاری از دستت برمیاد جواب بده”

شاید فکر کنید این اس‌ام‌اس‌ها خیلی قدیمی شدند و این روزها کسی پیدا نمی‌شود که گول این پیام‌ها را بخورد؛ ولی متاسفانه باید بگوییم کلاهبرداری پیامکی هنوز شاکیان زیادی را به اداره‌ی آگاهی رهسپار می‌کند!

همانطور که علم و تکنولوژی هر روز پیشرفت می‌کند (برای تصدیق همین الان اخبار را روشن کنید تا گزارشی از کشف فلان دارو و آخرین مدل ربات و ... به عرضتان برسانند!) مغز این دوستان کلاهبردار هم هر روزه پیشرفته‌تر می‌شود و ممکن است با ایده‌های دزدی جدید غافلگیرتان کنند!

این شد که وظیفه دانستیم مقاله‌ای بنویسیم برای اطلاع‌رسانی انواع کلاهبرداری پیامکی، تا در مواجه با آنها آگاهی لازم را داشته باشید؛ همچنین در ادامه راهکارهای در امان ماندن از این حقه‌ها را برایتان توضیح می‌دهیم.

اس ام اس هایی از طرف چوپان دروغگو!

»سلام برادر من سیدرسول هستم، چوپانم تو روستایمان. داشتم زمین شخم می‌زدم، مقداری سکه با مجستمه پیدا شود، استخار گرفتم، به ابالفظل شمار شما خوب آمد، پیام دادم کمک کنی، بفروشی، اباالفظلی هرچه بردن، نصم نصم، تو را به فاطمه زهرا کمک کن، به کسی نگو، اگر پلیسی بگو.«

احتمالا شما هم تا امروز از این دست پیام‌ها دیده باشید که ظاهرا از طرف یک روستایی کم‌سواد و مظلوم(!) ارسال شدند. در حالی که اگر پی ماجرا را بگیرید پشت پرده به قاچاقچیان آثار تاریخی میرسد.

از مدتها پیش، چنین پیامک‌هایی به نام پیدا کردن آثار عتیقه، به تعدادی شماره فرستاده می‌شود تا از یک‌سو، فروشنده شناسایی نشود و از سوی دیگر، انگ قاچاقچی به این افراد بخورد.

اس ام اس کلاهبرداری که پشت آن ظاهرا یک چوپان ساده لوح است

نظر کارشناسان آثار فرهنگی-تاریخی چیست؟

طبق توضیح کارشناسان، این پیامک‌ها یک نمونه از صد پیامی هستند که با داستان سکه و عتیقه مردم ناآگاه را طعمه قرار می‌دهند، به این صورت که اس‌ام‌اس به شماره‌های مختلف (و بیشتر رُند) فرستاده می‌شود، و کسانی که به داشتن آثار تاریخی علاقه‌مندند، به خریدن آن‌ها تمایل پیدا می‌کنند و این تازه اول ماجراست.

در ادامه معمولا یک شخص روستایی و ساده‌لوح را برای صحبت با خریدار جلو می‌فرستند و آثار تقلبی را به نام اثر اصلی جا می‌زنند و متأسفانه از بین چندین مورد یک مورد گول می‌خورد. با اطلاع از کلاهبرداری، قربانی هیچ نشانه‌ای از طمع‌کار اصلی ندارد و میلیون‌ها تومان پول خود را به‌راحتی از دست می‌دهد. (حالت بدتر این است که حتی آثار تقلبی هم به قربانی نمی‌دهند و فقط در محل قرار، با ضرب و شتم پولی که آن بخت برگشته برای معامله آورده است را از او می‌گیرند!)

شما برنده ی یک سکه تمام بهار نشدید!!!

نوع رایج دیگری از پیامک‌های کلاهبرداری، اس‌ام‌اس‌های برنده شدن پول نقد و سکه و لوازم خانگی و ... است. می‌شود گفت این نوع حقه تا حدی منطقی‌تر از ترفند چوپان دروغگو است!

پلان این کلاهبرداری به این صورت است که با کلی عرض تبریک و تهنیت، برنده شدن شما در قرعه‌کشی را به اطلاعتان می‌رسانند، و در ادامه با ترفندهایی اطلاعات کارت بانکی‌تان را از زیر زبانتان می‌کشند (حالا یا به بهانه‌ی واریز جایزه نقدی، یا به بهانه گرفتن هزینه ارسال کالا)، و همانطور که حدس می‌زنید بعد از گرفتن اطلاعات، حسابتان خالی میشود!

 اصل "طعمه و قلاب" از قانون کلاهبرداری پیامکی!

سناریوی بالا کلی بود، و براساس خلاقیت کلاهبرداران داستان‌های جدید سر هم می‌شود. قانون شماره یک کلاهبرداری پیامکی به این صورت است که با یک پیشنهاد وسوسه‌انگیز قلاب را به سمت شما پرت می‌کنند و شما که دور از جان طعمه هستید با لحظه‌ای غفلت به سمت قلاب می‌روید و حالا نوبت کلاهبردار است که با مهارت قلاب را بالا بکشد. این مهارت ترکیبی است از:

  • قابل باور بودن داستان
  • چرب‌زبانی کلاهبردار
  • برانگیختن احساسات طعمه (طوری که فرصت فکر و تصمیم‌گیری به او داده نشود)

تشبیه کلاهبرداری پیامکی به ماهیگیری

در ادامه نمونه هایی از داستان‌های رایج را با هم می‌خوانیم.

قصه های کلاهبرداری پیامکی

داستان 1) مشتری عزیییز! شما برنده‌ی یک دستگاه تبلت شده‌اید، برای ارسال جایزه لطف بفرمایید وارد سایت شوید و آدرس خود را وارد کنید. به این ترتیب شما را به سایتشان هدایت می‌کنند و می‌خواهند هزینه ارسال کالا را برایشان واریز کنید، شما هم که می‌بینید هزینه ناچیز است وارد درگاه پرداخت ساختگی‌شان می‌شوید و اطلاعات کارت و رمز دوم و ...را تقدیمشان می‌کنید!

داستان 2) پیامک برنده شدن جایزه نقدی را برایتان ارسال می‌کنند و برای تاثیر‌گذاریِ بیشتر، وانمود می‌کنند که از طرف شرکت‌های بزرگ و ایرانسل و همراه اول و... هستند، بعد از جلب اعتمادتان شما را پای عابر بانک می‌کشانند تا جایزه را به حسابتان واریز کنند، به بهانه اینکه حسابشان ارزی است از شما میخواهند زبان ATM را به انگلیسی تغییر بدهید. کلاهبردار با استفاده از عدم آشناییِ احتمالی شما به زبان انگلیسی، بعد از وارد کردن مبلغ می‌گوید عدد چند رقمی را تحت عنوان کد اضافه کنید به این صورت مثلا مبلغ 10.000 تومان تبدیل به 10.000.873 تومان می‌شود. و بعد از شما می‌خواهد 8 ثانیه دست خود را روی دکمه تایید نگه دارید (تا شما متوجه دو مرحله‌ی تایید عابر بانک نشوید و مبلغ سریعا انتقال پیدا کند.)

داستان 3) این داستان قلب شما را هدف می‌گیرد! یعنی با توضیحاتی درباره‌ی خیریه، از حس انسان دوستی تان سوءاستفاده می‌کنند و مبالغی را از شما دریافت می‌کنند که یک ریال از آن هم صرف خیریه نمی‌شود. برای جلوگیری از این کلاهبرداری، توجه داشته باشید که کمک‌های خیریه خود را تنها از طریق نهاد‌های مطمئن به دست نیازمندان برسانید.

برای امنیت چه کنیم؟

جان کلام این است که هیچ توجهی به این گونه پیامک‌ها نداشته باشید، و حتی از روی کنجکاوی هم که شده ارتباطی با کلاهبرداران برقرار نکنید. همین‌طور نکات زیر را به خاطر بسپارید:

  • یادتان باشد شرکت‌های بزرگ و معتبر قبل از ارسال جایزه از شما اخاذی نمی‌کنند!
  • برای انتقال پول به حسابتان هیچ نیازی به حضور شما در کنار دستگاه عابر بانک نیست!
  • رمز اول و دوم کارت‌های اعتباری، کد CVV2، و... اطلاعات امنیتی، هویتی شما هستند و نباید در اختیار افراد ناشناس قرار بگیرند.
  • رمزهای بانکی خود را به صورت دوره‌ای تغییر بدهید، و از اعدادی مثل شماره شناسنامه، سال تولد و سایر اعدادی که قابل حدس زدن هستند استفاده نکنید.

راهکار امنیت در برابر کلاهبرداری پیامکی

و در آخر اینکه

از آنجایی که پیشگیری بهتر از درمان است! حتما مراقب کلاهبرداران پیامکی باشید. در مواجه با این اس‌ام‌اس ها هرگز لحظه‌ای و احساسی رفتار نکنید و راهکارهای بالا بردن امنیت را برای حفظ اطلاعات شخصی‌تان استفاده کنید. حالا که با خواندن این مقاله آگاهی در این خصوص کسب کردید در مورد آن اطرافیان خود را نیز مطلع کنید. و همچنین در صورت مواجه شدن با چنین کلاهبردارهای پیامکی مراتب را به اطلاع پلیس فتا برسانید.

فریب این اس ام اس ها را نخورید!
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید