در زندگی بشر امروزی، انواع تجهیزات برقی مانند تلویزیون، تهویه مطبوع، پمپ آب، قفل درب و همچنین سیستم های الکترونیکی مانند سیستم های اعلام آتش سوزی، امنیتی، یا روشنایی، و غیره وجود دارند که همگی نیاز به مدیریت، روشن و خاموش کردن یا نظارت دارند، اما اگر شما در خانه یا آن محل نیستید و می‌خواهید این دستگاه ها را کنترل کنید چگونه این کار را انجام می‌دهید؟ برای این کار میتوان از فناوری پیام کوتاه یا همان اس ام اس با استفاده از GSM، تلفن همراه، و برخی منابع سخت افزاری دیگر بهره جست.

روشن و خاموش کردن وسایل برقی به وسیله پیامک

در حال حاضر بیشتر مردم در هر نقطه ای از دنیا و در هر زمان، با تلفن همراه به شبکه مخابراتی متصل هستند. با توسعه فناوری الکترونیک در دو دهه گذشته، مفهوم جدیدی به نام Smart Home یا خانه هوشمند ایجاد شده و از طریق این مفهوم، مردم میتوانند با استفاده از اس ام اس و با هزینه مقرون به صرفه، لوازم خانگی خود را از راه دور کنترل میکنند.

روشن و خاموش کردن وسایل برقی به وسیله پیامک

همچنین صاحب‌خانه ها ممکن است برای مدتی خانه‌های خود را ترک کنند، و برای مدتی که آنها در خانه نیستند، دزدی یک مشکل جدی محسوب می‌شود. برای حل این مشکل، آنها می‌توانند خانه خود را به یک سیستم امنیتی بی سیم مجهز کنند تا بتوانند هشدارهای لازم را با ورود افراد ناشناس دریافت کرده یا کارهای مربوطه به آن را مدیریت کنند.

استفاده از کنترل‌کننده های وسیله‌های برقی، علاوه بر استفاده در خانه‌های هوشمند، کاربردهای بسیاری زیاد دیگری دارد که نمونه‌هایی از آنرا در زیر مشاهده می‌کنید:

روشن و خاموش کردن وسایل برقی به وسیله پیامک

موارد مورد استفاده از سیستم کنترلر با پیامک

 • آپارتمانها و خانه‌ها: کنترل کولر و هیتر، دزدگیر، کنترل لامپها و چراغها، باز و بسته نمودن دربهای اتوماتیک از راه دور، شنود صدای محیط ، اطلاع از ترددهای ناخواسته، اعلام حریق با SMS و ...
 • دفتر کار: اطلاع از ورود غیر مجاز، اطلاع از روشن شدن کامپیوتر، اطلاع از باز شدن گاو صندوق، شنود صدای محیط دفتر کار و ...
 • دستگاه های صنعتی: اطلاع از خرابی سیستم، کنترل قسمتهای برقی از راه دور، هشدار عیب در تابلوهای برق، گزارش تک فاز شدن و ...
 • سیستم های اتوماسیون و تجهیزات صنعتی: ارسال فرمان ON/OFF به تجهیزات صنعتی همراه با فیدیک اجرای دستور، نوارهای نقاله، سیستم های تهویه، و ...
 • کشاورزی: کنترل چاهها و پمپ های آب، آبیاری اتوماتیک ، آبیاری قطره ای ، اطلاع از سطح آب چاه یا استخر و ...
 • گلخانه ها: اطلاع از قطع یا وصل برق، کنترل سیستمهای سرمایشی گرمایشی، اطلاع از دما و رطوبت گلخانه کنترل میزان روشنایی و ...
 • مرغداری‌ها: کنترل سیستم روشنایی، اطلاع از تردد و ...
 • وسایل نقلیه: سیستم هشدار سرقت ( باز شدن درب خودرو، ضربه یا روشن شدن )، خاموش کردن خودرو در هر نقطه از کشور ...
 • مساجد: روشن کردن بلندگوها و پخش اذان از راه دور و ...
 • طلا فروشی ها: مکمل سیستم دزدگیر، هشدار تشخیص حرکت یا لرزه در محیط، باز و بسته نمودن درب های اتوماتیک با SMS
 • ویلاها: مکمل دزدگیر، اعلام تردد، کنترل سیستم آبیاری، خاموش و روشن نمودن چراغها و سیستمهای سرمایشی و گرمایشی، پرکردن استخر و چکوزی و فعال کردن سونا و ...
 • سیستم های امنیتی: مکمل سیستم امنیتی، ارسال SMS هشدار در مواقع تحریک ورودیها
 • چیلرها: کنترل دما، گزارش خرابی، راه اندازی مجدد سیستم
 • سیستم های اعلام حریق: اعلام حریق با SMS، پخش آژیر خطر در مکانی دیگر(مکانی دور از حادثه)
 • اتاق سرور: ری استارت کردن کامپیوترها، اطلاع از قطع و یا وصل برق، اطلاع از بالا رفتن دمای اتاق سرو، اطلاع از خاموش شدن سرور و ...

سخت افزار مورد نیاز برای روشن و خاموش کردن وسایل با پیامک

برای کنترل وسایل برقی به وسیله پیامک، در ساده ترین حالت به یک دستگاه برای انجام کار مذکور نیاز داریم. این دستگاه در مدلها و مارک‌های مختلف ساخته شده و در بازار موجود است. اما شما هم در صورتی که با الکترونیک و یا بردهایی مثل آردیونو کار کرده باشید، می‌توانید این دستگاه را خودتان تولید کنید.

روشن و خاموش کردن وسایل برقی به وسیله sms

دستگاه فوق با بهره گیری از شبکه موبایل امکان کنترل و نظارت بر تجهیزات برقی خانگی یا صنعتی را با استفاده از SMS و تماس تلفنی برای شما فراهم می آورد. پس نیاز است تا یک سیم کارت را فراهم کرده و در محل تعبیه شده روی این دستگاه قرار دهید. بدین ترتیب کاربر (یا کاربران) تعریف شده و مجاز میتواند توسط تلفن همراه خود (با استفاده از نرم افزار اندرویدی و یا بدون آن) تنها با ارسال یک SMS و یا ایجاد تماس تلفنی با دستگاه یک یا چند وسیله ی برقی را روشن یا خاموش کند. همچنین با اتصال خروجی یک وسیله ی الکترونیکی و یا مکانیکی (مانند یک کلید , میکرو سوئیچ , سنسور , رله و غیره) به ورودی این دستگاه میتوان از بروز تغییر در حالت آن وسیله با خبر شد. این دستگاه با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی روز و پردازنده های قوی امکانات بی نظیری را در اختیار شما قرار می دهد که می توانید با توجه به نیاز خود کاربری مناسبی را برای آن تعریف کنید.

کنترل به وسیله نرم افزار اندرویدی

معمولن همراه با این دستگاه‌ها یک نرم افزار اندرویدی هم عرضه می‌شود، که صاحب دستگاه میتواند تنظیمات دستگاه را با آن نرم افزار اندرویدی انجام دهد. تنظیماتی مثل، تعریف کاربر(ها)، فعال/غیرفعال کردن سیستم امنیتی، تنظیمات هشدارها، و ... را انجام داد. همچنین این نرم افزار واسطی برای ارسال دستورات به دستگاه از طریق پیامک یا تماس تلفنی محسوب میشود. تمام دستوراتی که به این دستگاه از این طریق ارسال میشود، در پس زمینه به وسیله همان پیامک انجام می‌شود.

کنترل توسط پیامک متنی(SMS)

اما با توجه به اینکه ممکن است همه کاربران گوشی های اندرویدی نداشته باشند، این امکان در همه مدلها و مارک‌ها از این نوع دستگاه ها وجود دارد که بتوان با ارسال پیامک به دستگاه وسیله های برقی متصل شده به آنرا کنترل کرد. در زیر نمونه پیامکهای ارسالی به دستگاه جهت روشن/خاموش کردن تجهیزات برقی متصل به رله های 1 تا 12 ، و همچنین دستورات مدیریت کاربران دستگاه را مشاهده میکنید:

روشن و خاموش کردن وسایل برقی به وسیله sms

کنترل وسایل برقی توسط پنل اس‌ام‌اس ملی پیامک

از آنجایی که این سیستم‌ها با سیمکارت کار می‌کنند و قادر هستید هر تعداد شماره به عنوان دستور دهنده برای آنها تنظیم کنید، بنابراین امکان کنترل آنها به وسیله پیامک نیز فراهم است. در موارد استفاده این سیستم که در بالا اشاره کردیم، گاهی اوقات نیاز به این داریم که از قابلیت زماندار کردن چنین سیستمی استفاده کنیم.

اما با توجه به اینکه استفاده از این سیستم‌ها با قابلیت زمان بندی کردن هزینه بالاتری دارد، می‌توان از قابلیت ارسال پیامک زماندار ملی پیامک استفاده کرده و به صورت برنامه ریزی شده روشن/خاموش کردن دستگاه را تعیین کرد. به عنوان نمونه در کشاورزی نیاز داریم تا به صورت زماندار و دوره‌ای در طول روز پمپ آب را روشن کنیم؛ بنابراین می‌توان از قابلیت ارسال پیامک زماندار ملی پیامک استفاده کرده و بازه زمانی برای ارسال پیامک را تعیین کنید. در متن پیامک هم کافی است کد دستور را وارد کنید. فراموش نکنید که شماره پیامک اختصاصی خود را نیز به این سیستم متصل کنید.

کنترل توسط تماس تلفنی

همچنین در صورتی که شما کاربر دستگاه باشید، میتوانید با تماس با شماره سیم کارت قرار گرفته روی دستگاه، از طریق تلفن همراه خود یا حتا با استفاده از یک تلفن ثابت، و سپس شماره گیری دستورات زیر، تجهیزات برقی متصل به خروجی های دستگاه را روشن/خاموش کنید.

رله (خروجی)دستورات روشن کردندستورات خاموش کردن
1*1#*01#
2*2#*02#
3*3#*03#
4*4#*04#
5*5#*05#
6*6#*06#
7*7#*07#
8*8#*08#
9*9#*09#
10*10#*10#

امنیت استفاده از دستگاه های کنترل کننده تجهیزات برقی

تا زمانی که برای دستگاه کاربری تعریف نشده باشد، دستگاه با دریافت پیامکهایی که حاوی متنهای دستوری معتبری هستند، اقدام به اجرای دستور دریافت شده می‌کند، و این جالب نیست. آیا شما دوست دارید در حالی که خارج از منزل هستند، وسیله های برقی منزل شما توسط غریبه ها کنترل شود؟ قطعن نمیخواهید. پس برای حفظ امنیت، میتوان برای این دستگاه ها کاربر تعریف کرد. با تعریف اولین کاربر برای این دستگاه، تنها دستوری معتبر خواهد بود که از شماره کاربر این دستگاه به آن پیامک شود و تمام پیامکهای دریافتی از شماره های دیگر غیرمعتبر تلقی میشوند، زیرا آنها کاربر دستگاه نیستند.

جمع بندی

در این مقاله، به صورت کوتاه توضیح دادیم که سیستم کنترل تجهیزات برقی به وسیله پیامک چیست و چه استفاده‌هایی دارد. سپس سخت افزار کنترلر وسایل برقی را توضیح دادیم و در نهایت نحوه ارسال دستور به سیم کارت تعبیه شده روی دستگاه را با سه روش مختلف یعنی نرم افزار اندرویدی، تماس تلفنی، و ارسال پیامک متنی توضیح دادیم.

در صورتی که در رابطه با استفاده از این نوع سیستم‌ها سوالی دارید یا اینکه به دنبال ارسال پیامک زمانبندی شده برای چنین سیستمی دارید، می‌توانید به صفحه تعرفه‌ها مراجعه کرده و پنل اس‌ام‌اس خود را خریداری کنید. یا اینکه با شماره 63404-021 تماس بگیرید تا کارشناسان ملی پیامک شما را راهنمایی کنند.

روشن و خاموش کردن وسایل برقی به وسیله پیامک
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید