حالا که کلیک کردید و در حال خواندن این مطلب هستید، احتمالاً دیگر عزم‌تان را برای گرفتن گواهینامه پایه سه جزم کردید و می‌خواهید بدانید که هزینه گواهینامه رانندگی در سال 1400 مجموعاً چقدر می‌شود؟ خب پس با این حساب بیشتر از این وقت شریف‌تان را نمی‌گیرم و از شما دعوت می‌کنم تا تمام مراحل، مدارک و شرایط گرفتن گواهینامه در سال جدید را در ادامه مطلب بخوانید.

قدرت پیامک تبلیغاتی را دست کم نگیرید!

اگر به دنبال افزایش درآمد و گسترش کسب و کار خود هستید، با ثبت نام در ملی پیامک و ارسال پیامک تکی و انبوه، مشتریان جدیدی جذب و از آن ها نگهداری کنید و رابطه و تعاملی طولانی ایجاد کنید.
10% تخفیف!
MPC10
کپی کد
برای ارسال پیامک تکی و انبوه همین الان ثبت نام کنید
ثبت نام و ارسال پیامک آنی

شرایط گرفتن گواهینامه پایه 3

گواهینامه پایه 3 یا همان ب 1 قدیم، برای رانندگی با وسایل نقلیه با حداکثر مجموع وزنی 3.5 تن و حداکثر 9 سرنشین به شما داده می‌شود. حالا این اعداد به چه معناست و کدام ماشین‌ها را شامل می‌شود؟ تمام خودروهای سواری شهری مثل تاکسی‌ها، وانت‌ها، سواری‌ها و شاسی‌بلندها برای راندن نیاز به این گواهینامه دارند. البته وانت نیسان و ون جز این دسته حساب نمی‌شوند.

حالا ببینیم که آیا شما شرایط لازم برای گرفتن گواهینامه رانندگی پایه را دارید؟!

 • سن 18 سال تمام
 • گواهی سلامت جسمی، روحی و روانی
 • گذراندن دوره‌های آموزش عملی و نظری
 • قبولی در آزمون آئین‌نامه و عملی با وسایل نقلیه مربوطه

مدارک لازم برای گواهینامه پایه 3

هزینه گواهینامه پایه 3اگر شرایط بالا را دارید و شال و کلاه کردید که گواهینامه بگیرید، در قدم اول باید مدارک زیر را آماده کنید:

 • اصل شناسنامه عکس‌دار به همراه یک کپی از صفحۀ اول و صفحۀ توضیحات (در صورت داشتن توضیحات)
 • اصل کارت ملی یا تاییدیه صادره از اداره ثبت احوال (در صورت داشتن شناسنامۀ جدید نیازی به این مورد نیست)
 • هشت قطعه عکس ۴×۳ مربوط به سال جاری

برای خانم‌ها داشتن همین مدارک بالا کافیست، در مورد آقایان هم به‌تازگی اعلام شده که برای گرفتن گواهینامه دیگر نیازی به داشتن کارت پایان خدمت نیست اما محض احتیاط یکی از موارد زیر را همراه داشته باشید:

 • اصل كارت پايان خدمت یا معافی به همراه كپی پشت و رو
 • گواهی اشتغال به خدمت عكس‌دار (به همراه دفترچه مرخصی يا فيش حقوقی)
 • برگه اعزام به خدمت کامپیوتری به همراه کپی عدم غیبت سنواتی
 • گواهی اشتغال به تحصيل با مهر تائيديه منطقه (برای دانشجويان شهرستان با تائيديه راهور) به همراه انتخاب واحد یا کارت تحصیلی

قبل از اینکه به‌صورت جداگانه، هزینه گرفتن گواهینامه را برایتان بگویم، تمام هزینه‌ها را یک‌جا در جدول زیر نوشتم تا اول یک برآورد کلی داشته باشید.

کلاس‌های تئوری 180 هزار تومان
کلاس عملی 800 هزار تومان
صدور کارتکس 47 هزار تومان
چشم پزشکی و آزمایش گروه خون 180 هزار تومان
خرید کتاب آیین نامه 20 هزار تومان
مردودی در امتحان آیین‌نامه (به ازای هر دفعه) 3 هزار تومان
مردودی در آزمون عملی 10 هزار تومان
مجموع هزینه گواهینامه رانندگی حدود 1/400/000 تومان

 ثبت‌نام در آموزشگاه رانندگی

بعد از آماده‌ کردن مدارک، زمان مراجعه به آموزشگاه رانندگی است. همۀ متقاضیان برای گرفتن گواهینامه پایه سه باید در کلاس‌های نظری و عملی آموزشگاه‌های مجاز و مورد تایید ناجا، شرکت کنند. البته هزینۀ ثبت‌نام در آموزشگاه‌های مختلف متفاوت است، به همین دلیل قیمت‌هایی که در جدول زیر می‌بینید خیلی دقیق نیستند.

نوع کلاس مدت هزینه
تئوری بین 15 تا 17 ساعت (8 جلسه) 180 هزار تومان حدوداً
عملی بین 20 تا 25 ساعت (12 جلسه) 800 هزار تومان حدوداً

بعد از ثبت‌نام و تکمیل مدارک در آموزشگاه رانندگی، فرم معاینه به شما تحویل داده می‌شود. در اینجا باید به مطب یکی از پزشک‌های طرف قرارداد بروید و نتیجه معاینات را دوباره به آموزشگاه رانندگی تحویل بدهید.

هزینه معاینات، چشم پزشکی و آزمایش گروه خون حدود 180 هزار تومان

 شرکت کردن در کلاس‌های تئوری و عملی

هزینه گرفتن گواهینامهحضور در 8 جلسه کلاس تئوری و 12 جلسه کلاس عملی رانندگی از واجبات است. کلاس‌های تئوری شامل 6 جلسه آشنایی با قوانین راهنمایی و رانندگی و 2 جلسه آموزش مسائل فنی خودرو است. در این کلاس‌ها شما با تمام قوانین رانندگی مثل حق تقدم، قوانین جاده‌ها و راه‌ها و… آشنا می‌شوید و اصول اولیۀ فنی خودرو مثل چک‌کردن باد ماشین، روغن ماشین و … را یاد می‌گیرید.

بعد از اینکه کلاس‌های تئوری را با موفقیت پشت سر گذاشتید، آموزشگاه از شما آزمون مقدماتی آیین‌نامه می‌گیرد. این آزمون مثل آزمون آیین‌نامه اصلی است با این تفاوت که بخش فنی را شامل نمی‌شود.

روند شرکت در کلاس‌های آموزشگاه

بعد از قبولی در آزمون مقدماتی آیین‌نامه، می‌توانید در کلاس‌های عملی که 12 جلسه 2 ساعته هستند، شرکت کنید. در این مرحله باید یک مربی آموزش رانندگی انتخاب کنید که به شما رانندگی یاد بدهد. در واقع بخش هیجان‌انگیز داستان از اینجا شروع می‌شود. کلاس‌های عملی از آموزش ساده‌ترین نکات مثل روشن کردن ماشین، تنظیم کردن صندلی و آینه شروع می‌شود و تا مسائل پیچیده‌تری مثل دور دوفرمانه و پارک دوبل ادامه پیدا می‌کند.

وقتی کلاس‌های عملی شهر را تمام کردید، باید در آزمون عملی مقدماتی شرکت کنید که توسط آموزشگاه برگزار می‌شود. این آزمون هم دقیقاً مثل آزمون اصلیست و می‌توانید شرایط واقعی را تجربه کنید. البته اصلاً استرس نداشته باشید و نگران قبول‌شدن و این‌جور مسائل نباشید، به جای آن فقط روی کسب تجربه و مهارتتان تمرکز کنید. اگر هم در این آزمون قبول نشوید، آموزشگاه مجدد از شما آزمون عملی مقدماتی می‌گیرد تا به شرایط آزمون اصلی برسید. ممکن است حتی چند جلسه کلاس عملی هم پیشنهاد بدهد، تا مهارت بیشتری را کسب کنید.

بعد از شرکت در کلاس‌ها و قبولی در آزمون‌های مقدماتی، وقت تکمیل مدارک و تشکیل کاردکس است. مدارک مورد نیاز در این مرحله اگواهی قبولی در امتحان تئوری و عملی اولیه، برگه گروه خونی و واریز فیش‌های بانکی هزینه گواهینامه است که در این مورد آموزشگاه راهنمایی می‌کند و شماره حساب‌ها را به شما می‌دهد.

شماره حساب‌های جدید برای تشکیل کاردکس

نام صاحب حساب شماره حساب مبلغ (تومان)
نیروی انتظامی ۲۱۷۱۱۵۱۳۰۳۰۰۳ ۲۰۰۰۰ تومان برای صدور گواهینامه
شرکت پژوهش و توسعه ناجی ۰۲۲۳۰۹۳۸۳۳۰۰۷ ۱۲۰۰۰ تومان برای خدمات الکترونیک
وزارت دارایی ۲۱۷۱۱۵۹۰۰۸۰۰۹ ۱۰۰۰ تومان برای تمبر
شهرداری ۳۱۱۱۰۰۰۰۴۸۰۰۶ ۱۰۰۰تومان برای تمبر

نکته: اگر کاردکس را در آموزشگاهی تشکیل بدهید، بعداً دیگر نمی‌توانید در در یک آموزشگاه دیگر ثبت‌نام کنید، پس در انتخاب آموزشگاه حسابی دقت کنید.

آزمون آئین‌نامه و امتحان عملی

برای شرکت در آزمون آیین‌نامه رانندگی، باید کتاب آیین‌نامه را مطالعه کنید و با توجه به نکاتی که در کلاس‌های تئوری به شما آموزش داده‌اند، خودتان را برای آزمون آماده کنید. می‌توانید از آموزش‌ها، نمونه سوالات و آزمون‌های آنلاین و اینترنتی هم برای آمادگی بیشتر کمک بگیرید.

آزمون عملی رانندگیآزمون آئین‌نامه شامل دو بخش است. بخش اول شامل 30 سوال از کتاب آئین‌نامه راهنمایی و رانندگی است. برای پاسخگویی به آنها 20 دقیقه وقت دارید. اگر می‌خواهید که در این آزمون قبول شوید باید حداقل 26 سوال را درست جواب بدهید. یعنی مجاز هستید که حداکثر 4 غلط داشته باشید.

در این آزمون، تقریباً 7 سوال به مسائل فنی خودرو ربط دارد. سوالاتی مانند اینکه شکستگی جلوبندی چه مشکلی را ایجاد می‌کند، معیوب بودن سیستم تعلیق خودرو باعث چه چیزی می‌شود و …. در آزمون مطرح می‌شود. پس باید برای این بخش هم آمادگی لازم را داشته باشید. بهتر است بدانید که قبولی در آزمون آیین‌نامه 2 سال اعتبار دارد و فقط دو سال فرصت دارید به هر تعداد که لازم است، آزمون عملی بدهید. هرچند بهتر است که بعد از قبولی در این آزمون هرچه سریع‌تر در آزمون عملی هم شرکت کنید.

مدارک لازم برای صدور کارتکس آزمون عملی

بعد قبولی در آزمون آیین‌نامه باید مدارک لازم جهت صدور کارتکس امتحان عملی را به آموزشگاه ارائه کنید. این مدارک عبارتند از:

 • گواهی قبولی در آزمون آیین‌نامه
 • اصل شناسنامه
 • فیش واریز هزینه گواهینامه

آموزشگاه روز و ساعت مشخصی را برای برگزاری آزمون عملی به شما اعلام می‌کند. در آزمون عملی باید در حضور افسر راهنمایی و رانندگی مهارت رانندگی شما سنجیده شود. زمان این آزمون بیشتر از ده دقیقه نیست. مواردی که افسر از شما می‌پرسد همان نکاتیست که در کلاس‌های عملی تمرین کردید.

بیشترین موارد آزمون دور زدن، پارک دوبل، دنده عقب و … است. پس خونسردی خودتان را حفظ کنید و با آرامش کارهایی که از شما می‌خواهند را انجام بدهید. اگر به‌خوبی و خوشی این آزمون رو پشت سر بگذارید، دیگر کار تمام است! حالا فقط کافیست تا برای رسیدن گواهینامه صبر کنید.

برخی سوالات مهم

سوالات مهم درباره گواهینامهدر ادامه سوالاتی را که ممکن استبرایتان پیش بیاید، لیست کردیم تا چیزی از قلم نیفتاده باشد و از تمام شرایط و اطلاعات لازم خبر داشته باشید.

آیا محدودیت خاصی برای راننده‌های تازه‌کار وجود دارد؟

بله، رانندگان تازه‌کار تا 3 ماه اول نمی‌توانند تنهایی رانندگی کنند و حتماً لازم است که شخص باتجربه‌ای کنار دستشان بنشیند. علاوه‌براین کسانی‌ که تازه گواهینامه می‌گیرند، نمی‌توانند به مدت یکسال در مسیرهای برون‌شهری رانندگی کنند. رانندگی در محدودۀ زمانی 12 شب تا 5 صبح هم برای تازه‌کارها ممنوع است.

اعتبار گواهینامه چقدر است؟

اعتبار گواهینامه رانندگی پایه سه 10 سال است. بعد از اینکه اعتبار آن تمام شد، در صورت تایید از نظر سلامت جسمی و روانی، می‌توانید آن را برای دوره 10 ساله بعدی تمدید کنید. افراد 70 سال به بالا هم باید هر 5 سال یکبار برای احراز سلامت جسمی و روانی به راهنمایی و رانندگی مراجعه کنند.

آیا گواهینامه نیاز به کارت پایان خدمت دارد؟

خوشبختانه در قانون جدید دریافت گواهینامه، دیگر نیازی نیست که حتماً کارت پایان خدمت داشته باشید. پس می‌توانید بدون گذراندن دوران سربازی، گواهینامه‌تان را بگیرید.

شرایط گرفتن گواهینامه برای افراد کم‌سواد چیست؟

افراد کم‌سواد و بی‌سواد هم می‌توانند بدون هیچ مشکلی گواهینامه بگیرند. در حقیقت تنها تفاوت در آزمون آیین‌نامه است که برای این افراد به صورت شفاهی برگزار می‌شود. باقی مراحل و کارها به همان صورتیست که در بالا گفتم. برای درخواست آزمون شفاهی آیین‌نامه هم باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • سن شما بالای 30 سال باشد.
 • مدرک تحصیلی شما حداکثر پنجم ابتدایی باشد.
 • درصورت ترک تحصیل، تاییده آموزش پرورش مبنی بر ترک تحصیل را داشته باشید.

شرایط گرفتن گواهینامه برای افراد کم‌توان جسمی چیست؟

شرایط گرفتن گواهینامهمراحل دریافت گواهینامه برای افراد کم‌توان جسمی تا حدودی فرق دارد. هرچند هزینه گواهینامه برای این افراد خیلی متفاوت نیست. افراد کم‌توان جسمی برای اخذ گواهینامه باید به آموزشگاه‌های رانندگی مخصوص معلولین مراجعه کنید. مراحل دریافت گواهینامه هم به‌صورت زیر است:

 • رفتن به آموزشگاه و دریافت فرم مخصوص
 • مراجعه به چشم‌پزشکی مورد تایید ناجا و انجام معاینات چشم
 • مراجعه به بهداری ناجا و گرفتن فرم معاینه
 • رفتن به بیمارستان مورد تایید ناجا برای انجام معاینات و دریافت تاییده (در تهران، بیمارستان سجاد)

بعد از انجام مراحل بالا، با در دست داشتن مدارک، برای ثبت‌نام به آموزشگاه‌ ویژه معلولین بروید.

گواهینامه بعد از چند روز به دستمان می‌رسد؟

صدور گواهینامه هوشمند نسبت به گواهینامه‌های قدیمی زمان بیشتری نیاز دارد. بعد از قبولی در آزمون، تکمیل مدارک و پرداخت هزینه‌های گواهینامه، حداکثر بین ۱۵ روز تا یک ماه گواهینامه صادر می‌شود و به دست شما می‌رسد. برای رهگیری گواهینامه خودتان می‌توانید به سامانه رهگیری مرسولات سازمانی مراجعه کنید تا با انتخاب گواهینامه و واردکردن کد ملی، از وضعیت گواهینامه‌تان باخبر شوید.

جمع‌بندی

شرایط دریافت گواهینامه در سال 1400تا اینجا تمام شرایط و هزینه گواهینامه رانندگی را در سال 1400 به‌صورت ریز‌به‌ریز به شما معرفی کردیم. تا اینجا فکر نمی‌کنم که مطلبی جا افتاده باشد، با این حال اگر موردی به ذهنتان رسید که در مقاله نبود یا سوالی برایتان پیش آمد، حتماً کامنت بگذارید و از ما بپرسید.

هزینه گواهینامه رانندگی در سال 1400 چقدر است؟
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید