روزانه در سراسر شهر با هزاران تصادف مواجهیم. احتمالاً اگر حوالی شما هم تصادفی اتفاق افتاده باشد؛ دیدید که چطور مردم به یک صحنۀ تصادف هجوم می‌آورند. آن‌وقت است که همه برای خودشان یک‌پا کارشناس می‌شوند و باید در محل، نظرات کارشناسانه خودشان را ابراز کنند. برای همین شروع می‌کنند به راهنمایی کردن و تازه جالبی داستان آنجاست که هر کس برای خودش نظری دارد که خلاف نظر دیگری است! در این میان به آن رانندۀ بخت‌برگشته فکر کنید که علاوه‌بر حجم استرسی که دارد، باید به این حرف‌هایی که مثل باد از هر طرف بر او می‌وزند هم گوش بدهد و تصمیم بگیرد!

این‌جور وقت‌ها هر کس از خدایش است که یک راهنمای حرفه‌ای و آشنا با قوانین و مقررات با اسب سفید سر صحنه برسد و راهنمایی‌اش کند. شما این داستان را همینجا نگه دارید تا برایتان بگویم که ادوارد برنشتاین که یک وکیل عمومی دادگستری بود، چگونه یک کمپین خلاقانه تبلیغاتی به راه انداخت و از این استرس‌های هر روزه خیابان‌ها به نحو احسن استفاده کرد.

در ادامه کمپین تبلیغاتی ادوارد ام برنشتاین (Edward M. Bernstein) را بررسی می‌کنم که در سال 1997 در ایالت نوادای آمریکا غوغا به ‌پا کرد.

ادوارد‌ ام برنشتاین کیست؟

اد برنشتاین یکی از مطرح‌ترین چهره‌ها در ایالت نوادا (Nevada) است. او یکی از اولین وکیل‌مدافعان شخصی در ایالات متحده بود. اولین تبلیغات محلی روی بیلبوردهای شهر از آن اد برنشتاین است. بعدها او به عنوان قاضی جایگزین در دادگاه شهرداری لاس‌وگاس و یکی دیگر از شهرهای شمالی ایالت نوادا منصوب شد. در سال 2000 او یکی از کاندیدهای دموکراسی‌خواه برای مجلس سنای ایالات متحده آمریکا بود.

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای آقای برنشتاین برنامه‌ی شوی تلویزیونی او بود که خیلی ساده شوی اد برنشتاین نامگذاری شده بود. او بیش از 25 سال این شو را در تلویزیون پخش می‌کرد که به طولانی‌ترین شوی تلویزیونی در تاریخ نوادا تبدیل شد که هر شنبه ساعت 4 بعدازظهر به روی آنتن می‌رفت.وبسایت اد برنشتاین

و اما داستان تبلیغات اد برنشتاین

اد برنشتاین در برنامۀ تلویزیونی خودش یک امکان ویژه تعریف کرد. او به تمام کسانی که دچار سانحۀ تصادفات خیابانی شده بودند و در شرایط اضطراری و اورژانسی قرار داشتند، این امکان را داد که برای راهنمایی و مشاوره بتوانند برای او یک پیامک بفرستند و از او راهنمایی بگیرند. هر کس در هرکجای شهر دچار سانحه تصادف می‌شد، می‌توانست یک پیامک برای شمارۀ 24000 ارسال کند تا تیم اد برنشتتاین و همکارانش به آنها مشاوره بدهند.

به شمارۀ پیامک او دقت کنید: 24000 خیلی رند است و کاملاً در ذهن می‌ماند. اد برنشتاین حسابی به همه جای کار فکر کرده بود. آنقدری که حواسش بود که در شرایط تنش‌زای یک تصادف شماره‌اش آنقدری سرراست باشد که بی‌درنگ به ذهن آدم‌ها بیاید. او این شماره تلفن را در وب‌سایت و برنامه‌ی تلویزیونی‌اش تبلیغ کرد. اگر به وب‌سایت او مراجعه کنید، ویدیویی را می‌بینید که او در آن توضیح می‌دهد که چگونه در طول 40 سال به میلیون‌ها آدمی که تصادف کرده بودند، راهنمایی و مشاوره داده است!

او چیزی حدود 50 هزاردلار برای تبلیغات پیامکی خود هزینه کرد. عنوان تبلیغش چنین چیزی بود:

اگر شما در لاس وگاس دچار سانحه‌ی تصادف شدید و نیاز داشتید با یک متخصص آگاه در این زمینه مشورت کنید، تیم اد برنشتاین و همکاران آماده پاسخگویی به شما هستند. فقط یک پیامک برای 24000 ارسال کنید تا شما را راهنمایی کنیم.

پس از آن او از همین تبلیغات پیامکی خودش، میلیون ها دلار درآمد کسب کرد، چراکه اکثر کسانی که برای او پیامک می‌فرستادند و از او راهنمایی می‌خواستند؛ در نهایت قرارداد وکالت می‌بستند.

حالا اد برنشتاین چطور اس‌ام‌اس می‌فرستاد؟

وقتی شما به شمارۀ سرراست 24000 یک پیامک بفرستید، فوراً یک پاسخ به شرح زیر برای شما می‌آید:

  1. با ارسال SPK به‌صورت زنده می‌توانید با وکیل صحبت کنید و از او راهنمایی بگیرید.
  2. با ارسال ASK سوال خودتان را برای ما پیامک کنید و منتظر پاسخ ما از سامانه باشید.
  3. با ارسال APP برای شما یک قرار ملاقات حضوری ترتیب داده می‌شود، برای شما جلسه‌ای تنظیم می‌کنیم و از طریق اس‌ام‌اس زمان آن را به اطلاعتان می‌رسانیم.
  4. با ارسال TIP تمام راهنمایی‌هایی را که لازم است در مورد یک صحنۀ تصادف بدانید، از طریق سامانه پیامک دریافت می‌کنید.

و شما به تناسب نیاز آن لحظه، تصمیم می‌گیرید که از کدام‌یک از خدمات می‌خواهید استفاده کنید.

چرا کمپین تبلیغات پیامکی اد برنشتاین چنین بازدهی درخشانی داشت؟

نکته‌ی درخشانی که در مورد کمپین تبلیغاتی او وجود داشت این بود که او با این روش سعی کرد مخاطبان جوان را به کسب‌وکار خود جذب کند. استفاده از تکنولوژی موبایل در سال 1997 بسیار متداول شده بود . وقتی او روی تبلیغات پیامکی سرمایه‌گذاری می‌کرد اکثر تصادفات در سراسر کشور از سمت جوانان زیر سی سال انجام می‌شد. تبلیغات پیامکی او را دقیقاً به همان هدفی که مد نظر داشت رساند.تبلیغات پیامکی برای وکلا

چرا کمپین تبلیغاتی او یک نمونه‌ی موفق از تبلیغات پیامکی است؟

دلایل زیادی وجود دارد که کمپین تبلیغاتی برنشتاین را در دسته تبلیغات موفق و پربازده قرار می‌دهد. مثلاً چون:

رویکرد جدید و خلاقانه داشت

محبوبیت و توانایی جلب توجه عموم از اولین اصول یک تبلیغات اصیل و خلاقانه است. در زمانی که تمام دفاتر وکالت تبلیغات خودشان را به لینکدین، فیس‌بوک، توئیتر و سایر شبکه‌های اجتماعی سپرده بودند، اد برنشتاین با تبلیغات خلاقانه پیامکی از دفتر وکالت خودش یک برند مطرح ساخت.

تبلیغات او محلی بود

مردم اصولاً برای برندها و تبلیغات محلی اهمیت زیادی قائلند؛ چراکه با آن احساس نزدیکی و صمیمیت بیشتری می‌کنند و برایشان چیزی دست‌یافتنی به نظر نمی‌رسد. تبلیغات محلی خیلی سریع واکنش آنها را برمی‌انگیزد. این یک واقعیت است که مردم به صداهای دوردست اهمیت چندانی نمی‌دهند.

شاید ندانید اما بهترین روش برای تبلیغات محلی استفاده از سامانه پیامک است. چراکه درون این سامانه قابلیتی برای ارسال در منطقه و محله‌ای که کسب‌وکار شما در آن مستقر است وجود دارد. اگر وکیل هستید یا یک دفتر حقوقی دارید بدانید که هزاران نفر در مجاورت شما هستند که با انواع اقسام مسائل حقوقی درگیر هستند و حسابی به شما نیاز دارند، فقط کافیست خودتان را به آنها معرفی کنید.

از طریق پیامک تعامل ایجاد کرد

مردم فوراً از سامانه، پنج پاسخ دریافت می‌کردند که 5 انتخاب متفاوت اما متناسب با نیازشان را تحویل‌شان می‌داد. این باعث شد که به‌سرعت در سراسر وگاس، اد را بشناسند. هر کسی حداقل یکبار با تصادف مواجه شده بود. مردم در خیابان، فروشگاه و هرجایی دیگری که او را می‌دیدند، فوراً  می شناختند و به او سلام می‌کردند. بالاخره هر کدام از آنها حداقل یکباری ماشین خودشان را به ماشین دیگری کوبانده بودند و با استرس یک اس‌ام‌اس برای سامانۀ او فرستاده بودند.

او یک نیاز منطقی را هدف گرفته بود

بر اساس تحقیقات پژوهشگران مجلۀ تبلبغات تعاملی (Journal of Interactive Advertising) برطرف کردن خواسته‌ها و نیازهای منطقی کاربران بهترین روش برای تبلیغات است. ارائه اطلاعات مفید و کاربردی در شرایطی که مخاطبان شما نیاز به راهنمایی و کمک دارند، تاثیر شگفت‌انگیزی روی مخاطبان‌تان می‌گذارد و به‌سرعت از شما یک برند می‌سازد.

تنها یک ایراد!

تبلیغات پیامکی برای وکلابرنشتاین در متن پیامک‌های خودش از پیشنهاد تخفیف یا پیشنهاد ویژه استفاده نکرده بود. زیرا که متن پیامک او بیش از 140 کاراکتر می‌شد و برای او صرفه‌ی اقتصادی نداشت، اما اگر شما می‌خواهید از بازاریابی پیامکی برای تبلیغات دفتر وکالت خودتان استفاده کنید، حتماً در اولین پیامک تبلیغاتی‌تان از تخفیف یا پیشنهاد ویژه استفاده کنید. برای اینکه تکنیک‌های جلب توجه مخاطب را بیشتر یاد بگیرید مقالۀ چطور مشتریان خودم را درگیر کنم؟ را بخوانید.

اد برنشتاین در مصاحبه‌ای با مجله‌ی لاس‌وگاس گفته است که:

"ما به اندازه‌ی کافی بزرگ هستیم که پابه‌پای کمپانی‌های بزرگ حرکت کنیم، اما آنقدر کوچکیم که هنوز سرویس‌های شخصی مانند سامانۀ پیامکی را پیشنهاد می‌کنیم. در دسترس بودن و سرویس راحت برای ما بسیار مهم است. در زمانی (اوایل دهه‌ی 80) که هنوز بازاریابی پیامکی رایج نشده بود ما با استفاده از یک سرویس اس‌ام‌اس یک کمپین سرویس مشتری ایجاد کردیم و همیشه سعی کردیم خلاق باشیم."

در همین مصاحبه در پاسخ به سوال خبرنگار درباره‌ی تبلیغات وکیلان و دفاتر حقوقی چنین می‌گوید:

تبلیغات باید باوقار باشند. شما باید درمورد خدمات خود صادقانه حرف بزنید. اما شما نمی‌توانید با قانون مردم را متقاعد کنید به شما مراجعه کنند، در حقیقت قانون برای شما مشتری نمی‌فرستد. این تبلیغات شماست که همه‌چیز را تعیین می‌کند. من این روزها خیلی از تبلیغات وکلا را می‌بینم که اصلاً به نظرم خوشایند نیستند. در تبلیغات خود تجدیدنظر کنید و اشخاص را هدف بگیرید.

در نهایت

به قدرت تبلیغات پیامکی ایمان داشته باشید و بدانید که سامانۀ پیامک تاثیر فوق‌العاده‌ای برای دفتر وکالت شما دارد. پیش از اینکه در مورد نحوۀ تبلیغات خودتان تصمیم بگیرید، سایر مطالب وبلاگ ما را درباره بازاریابی پیامکی بخوانید تا ببینید چه کیفیت‌های تبلیغاتی متنوعی در این سامانه وجود دارد. فقط باید از آن درست استفاده کنید. هر زمانی هم که نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید. فوراً با ما تماس بگیرید. اصلاً همین الان تلفن‌تان را بردارید و با شمارۀ 02163404 تماس بگیرید، شاید بتوانیم به شناخته شدن دفتر وکالت شما کمکی هرچند کوچک کنیم.

بررسی یک نمونه موردی تبلیغات پیامکی برای وکیلان و موسسه‌های حقوقی
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید