بررسی یک نمونه موردی

روزانه در سراسر شهر با هزاران تصادف مواجهیم. احتمالا اگر حوالی شما هم تصادفی اتفاق افتاده باشد دیده‌اید که چطور مردم به یک صحنه‌ی تصادف هجوم می‌آورند. آن وقت است که همه برای خودشان یک‌پا کارشناس می‌شوند و باید در محل نظرات کارشناسانه خود را ابراز کنند، راهنمایی می‌کنند و تازه جالبی داستان هم از اینجاست که هر کس هم برای خودش یک نظری دارد که خلاف نظر آن یکی است. در این میان به آن راننده‌ی بخت‌برگشته فکر کنید که علاوه بر آن حجم استرسی که از تصادف بر او وارد شده است، تازه باید به این حرف‌هایی که مثل باد از هر طرف بر او می‌وزند هم گوش بدهد و تصمیم بگیرد.

این جور وقت‌ها هر کس از خدایش است که یک راهنمای حرفه‌ای و آشنا با قوانین و مقررات با اسب سفید سر صحنه برسد و راهنمایی کند. شما این داستان را همینجا نگه دارید تا برایتان بگویم که ادوارد برنشتاین که یک وکیل عمومی دادگستری بود، چگونه یک کمپین خلاقانه تبلیغاتی به راه انداخت و از این استرس‌های هر روزه خیابان‌ها به نحو احسن استفاده کرد.

در ادامه کمپین تبلیغاتی ادوارد ام برنشتاین (Edward M. Bernstein) را بررسی می‌کنم که در سال ۱۹۹۷ در ایالت نوادا در آمریکا غوغا به‌پا کرد.

ادوارد‌ ام برنشتاین کیست؟

اد برنشتاین یکی از مطرح‌ترین چهره‌ها در ایالت نوادا (Nevada) است. او یکی از اولین وکیل‌مدافعان شخصی در ایالات متحده بود. اولین تبلیغات محلی روی بیلبوردهای شهر از آن اد برنشتاین است. بعدها او به عنوان قاضی جایگزین در دادگاه شهرداری لاس‌وگاس و یکی دیگر از شهرهای شمالی ایالت نوادا منصوب شد. در سال ۲۰۰۰ او یکی از کاندیدهای دموکراسی‌خواه برای مجلس سنای ایالات متحده آمریکا بود.

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای آقای برنشتاین برنامه‌ی شوی تلویزیونی او بود که خیلی ساده “شوی اد برنشتاین” نامگذاری شده بود. او بیش از ۲۵ سال این شو را در تلویزیون پخش می‌کرد که به طولانی‌ترین شوی تلویزیونی در تاریخ نوادا تبدیل شد که هر شنبه ساعت ۴ بعدازظهر به روی آنتن می‌رفت.

sms-marketing-of-ed

وبسایت اد برنشتاین

و اما داستان تبلیغات اد برنشتاین

اد برنشتاین در برنامه‌ی تلویزیونی خود یک امکان ویژه تعریف کرد. او به تمام کسانی که دچار سانحه‌ی تصادفات خیابانی شده بودند و در شرایط اضطراری و اورژانسی قرار داشتند، این امکان را داد که برای راهنمایی و مشاوره بتوانند برای او یک پیامک بفرستند و از او راهنمایی بگیرند. هر کس در هرکجای شهر دچار سانحه تصادف می‌شد می‌توانست یک پیامک برای شماره‌ی ۲۴۰۰۰ ارسال کنند تا تیم اد برنشتتاین و همکاران به آنها مشاوره بدهند.

به شماره‌ی پیامک او دقت کنید: ۲۴۰۰۰ خیلی رند است و کاملا در ذهن می‌ماند. اد برنشتاین حسابی به همه جای کار فکر کرده بود. آنقدری که در نظر داشت که در شرایط تنش‌زای یک تصادف شماره‌اش آنقدری سرراست باشد که بی‌درنگ به ذهن آدم‌ها متبادر شود. او این شماره تلفن را در وب‌سایت و برنامه‌ی تلویزیونی‌اش تبلیغ کرد. اگر به وب‌سایت او مراجعه کنید: https://edbernstein.com  ، ویدیویی را می‌بینید که او در آن توضیح می‌دهد که چگونه در طی ۳۰ سال به میلیون‌ها آدمی که تصادف کرده بودند، راهنمایی و مشاوره داده است

او چیزی حدود ۵۰ هزاردلار برای تبلیغات پیامکی خود هزینه کرد. عنوان تبلیغ او چنین چیزی بود:

اگر شما در لاس وگاس دچار سانحه‌ی تصادف شدید و نیاز داشتید با یک متخصص آگاه در این زمینه مشورت کنید، تیم اد برنشتاین و همکاران آماده پاسخگویی به شما هستند. فقط یک پیامک برای ۲۴۰۰۰ ارسال کنید تا شما را راهنمایی کنیم.

پس از آن او میلیون ها دلار درآمد از همین تبلیغات پیامکی خود کسب کرد، چرا که اکثر کسانی که برای او پیامک می‌فرستادند و از او راهنمایی می‌خواستند در نهایت با او قرارداد وکالت می‌بستند.

اد برنشتاین چگونه اس‌ام‌اس می‌فرستاد

وقتی شما به شماره ی سرراست ۲۴۰۰۰ یک پیامک بفرستید، فورا یک پاسخ به شرح زیر برای شما می‌آید:

  1. با ارسال SPK به صورت زنده می‌توانید با وکیل صحبت کنید و از او راهنمایی بگیرید.
  2. با ارسال ASK سوال خود را برای ما پیامک کنید و منتظر پاسخ ما از سامانه باشید.
  3. با ارسال APP برای شما یک قرار ملاقات حضوری داده می‌شود، برای شما جلسه‌ای تنظیم می‌کنیم و از طریق اس‌ام‌اس زمان آنرا به اطلاع شما می‌رسانیم.
  4. با ارسال TIP تمام راهنمایی هایی را که شما لازم است در مورد یک صحنه‌ی تصادف بدانید از طریق سامانه پیامک برای شما ارسال می‌شود.

و شما به تناسب نیاز آن لحظه تصادف تصمیم می‌گیرید که از کدام یک از خدمات می‌خواهید استفاده کنید.

چرا کمپین تبلیغات پیامکی اد برنشتاین چنین بازدهی درخشانی داشت؟

نکته‌ی درخشانی که در مورد کمپین تبلیغاتی او وجود داشت این بود که او با این روش سعی کرد مخاطبان جوان را به کسب‌وکار خود جذب کند. استفاده از تکنولوژی موبایل در سال ۱۹۹۷ بسیار متداول شده بود . وقتی او روی تبلیغات پیامکی سرمایه‌گذاری می‌کرد اکثر تصادفات سراسر کشور از سمت جوانان زیر سی سال انجام می‌شد. تبلیغات پیامکی او را دقیقا به همان هدفی که مد نظر داشت رساند.

چرا کمپین تبلیغاتی او یک نمونه‌ی موفق از تبلیغات پیامکی است؟

رویکرد جدید و خلاقانه

محبوبیت و توانایی جلب توجه عموم از اولین اصول یک تبلیغات اصیل و خلاقانه است. در زمانی که تمام دفاتر وکالت تبلیغات خود را به لینک‌دین، فیس‌بوک، توئیتر و سایر شبکه‌های اجتماعی سپرده بودند، اد برنشتاین با تبلیغات خلاقانه پیامکی خود از دفتر وکالت خود یک برند مطرح ساخت.

تبلیغات او محلی بود

مردم اصولا برای برندها و تبلیغات محلی اهمیت زیادی قائلند؛ چرا که با آن احساس نزدیکی و صمیمیت می‌کنند و برایشان چیزی دست‌یافتنی به نظر می‌رسد. تبلیغات محلی خیلی سریع واکنش آنها را برمی‌انگیزاند. این یک واقعیت است که مردم به صداهای دوردست اهمیت چندانی نمی‌دهند.

شاید ندانید اما بهترین روش برای تبلیغات محلی استفاده از سامانه پیامک است. چرا که درون این سامانه قابلیتی برای ارسال در منطقه و محله‌ای که کسب‌وکار شما در آن مستقر است وجود دارد. اگر وکیل هستید یا یک دفتر حقوقی دارید بدانید که هزاران نفر در مجاورت شما هستند که با انواع اقسام مسائل حقوقی درگیر هستند و حسابی به شما نیاز دارند، فقط کافی است خودتان را به آنها معرفی کنید.

از طریق پیامک او یک تعامل ایجاد کرد

مردم فورا از سامانه پنج پاسخ دریافت می‌کردند که ۵ انتخاب متفاوت متناسب با نیازشان پیش رویشان قرار داده می‌شد. این باعث که به سرعت در سراسر وگاس اد را بشناسند. هر کسی حداقل یکبار با تصادف مواجه شده بود. مردم در خیابان، فروشگاه و هرجایی دیگر او را می‌دیدند فورا او را می شناختند و به او سلام می‌کردند. بلاخره هر کدام آنها حداقلی یکباری ماشین خود را به ماشین دیگری کوبانده بودند و با استرس یک اس‌ام‌اس برای سامانه‌ی او فرستاده بودند.

او یک نیاز منطقی را هدف تبلیغات گرفته بود

بر اساس تحقیقات پژوهشگران “مجله‌ی تبلبغات تعاملی”(Journal of Interactive Advertising) برطرف کردن خواسته‌ها و نیازهای منطقی کاربران بهترین روش برای تبلیغات است. ارائه اطلاعات مفید و کاربردی در شرایطی که مخاطبان شما نیاز به راهنمایی و کمک دارند، تاثیر شگفت‌انگیزی روی مخاطبان شما می‌گذارد و به‌سرعت از شما یک برند می‌سازد.

تنها یک ایراد

او در متن پیامک‌های خود از پیشنهاد تخفیف یا پیشنهاد ویژه استفاده نکرده بود. زیرا که متن پیامک او بیش از ۱۴۰ کاراکتر می‌شد و برای او صرفه‌ی اقتصادی نداشت، اما اگر شما می‌خواهید از بازاریابی پیامکی برای تبلیغات دفتر وکالت خود استفاده کنید حتما در اولین پیامک تبلیغاتی‌تان از یک پیامک حاوی تخفیف یا پیشنهاد ویژه استفاده کنید. برای اینکه بدانید چطور مخاطبان خود را بیشتر درگیر نگه‌دارید می توانید به این مقاله مراجعه کنید.

بازاریابی پیامکی خلاقانه

اد برنشتاین در مصاحبه‌ای با مجله‌ی لاس‌وگاس گفته است

“ما به اندازه‌ی کافی بزرگ هستیم که پابه‌پای کمپانی‌های بزرگ حرکت کنیم، اما آنقدر کوچکیم که هنوز سرویس‌های شخصی مانند سامانه‌ی پیامکی را پیشنهاد می‌کنیم. در دسترس بودن و سرویس راحت برای ما بسیار مهم است. در زمانی (اوایل دهه‌ی ۸۰) که هنوز بازاریابی پیامکی رایج نشده بود ما با استفاده از یک سویس اس‌ام‌اس یک کمپین سرویس مشتری ایجاد کردیم و همیشه سعی کردیم خلاق باشیم.”

در همین مصاحبه در پاسخ به سوال خبرنگار درباره‌ی تبلیغات وکیلان و دفاتر حقوقی چنین می‌گوید:

تبلیغات باید باوقار باشند. شما باید درمورد خدمات خود صادقانه حرف بزنید. اما شما نمی‌توانید با قانون مردم را متقاعد کنید به شما مراجعه کنند، در حقیقت قانون برای شما مشتری نمی‌فرستد. این تبلیغات شماست که همه چیز را تعیین می‌کند. من اینروزها خیلی از تبلیغات وکلا را می‌بینم که اصلا به نظرم خوشایند نیستند. در تبلیغات خود تجدید نظر کنید و اشخاص را هدف بگیرید.

در نهایت

به نیروی تبلیغات پیامکی ایمان داشته باشید و بدانید که سامانه‌ی پیامک تاثیر فوق‌العاده‌ای برای دفتر وکالت شما دارد. پیش از اینکه در مورد نحوه‌ی تبلیغات خود تصمیم بگیرید سایر مطالب وبلاگ ما را درباره بازاریابی پیامکی بخوانید تا ببینید چه کیفیت‌های تبلیغاتی متنوعی در این سامانه وجود دارد. فقط باید از آن درست استفاده کنید. هر زمانی که نیاز به راهنمایی و مشاوره هم نیاز داشتید. فورا با ما تماس بگیرید. اصلا همین الان تلفن‌تان را بردارید و با ما تماس بگیرید، شاید بتوانیم به شناخته شدن دفتر وکالت شما کمکی هرچند اندک بکنیم.

***

اگر علاقه دارید یک کمپین پیامک تبلیغاتی راه اندازی نمایید، با ما تماس بگیرید. کارشناسان فنی ملی پیامک می توانند بر اساس نوع فعالیت و تجارت شما برای شما، روش و شیوه های تبلیغاتی تعیین نمایند و برای کسب درآمد بیشتر شما را یاری کنند.

در صورتی که به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید یا سوالی برایتان پیش آمده است، با بخش پشتیبانی ملی‌پیامک به شماره تلفن ۰۲۱۶۳۴۰۴ تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

الینا اله‌بیگی

لینکدین