روزانه در سراسر شهر با هزاران تصادف مواجهیم. احتمالاً اگر شما هم شاهد چنین اتفاقی باشید، دیدید که چطور مردم به یک صحنۀ تصادف هجوم می‌آورند. آن‌وقت است که همه کارشناس می‌شوند , نظرات کارشناسانه را ابراز کنند. برای همین شروع به راهنمایی می‌کنند. جالبی داستان آنجاست که هر کس برای خودش نظری دارد که خلاف نظر دیگریست!

تبلیغات پیامکی موفقحالا کمی به حال  راننده فکر کنید که علاوه‌بر استرس، باید به حرف‌هایی که مثل باد از هر طرف بر او می‌وزند گوش بدهد و تصمیم بگیرد!

این‌جور وقت‌ها هر کس از خدایش است که یک راهنمای حرفه‌ای، آشنا با قوانین و مقررات با اسب سفید سر صحنه برسد و راهنمایی‌اش کند. شما این داستان را همین جا نگه دارید، تا بگویم که ادوارد برنشتاین به عنوان وکیل عمومی دادگستری چگونه کمپین خلاقانه تبلیغاتی راه انداخت و از این استرس‌های هر روزه خیابان‌ها به نحو احسن استفاده کرد.

در ادامه کمپین تبلیغاتی ادوارد ام برنشتاین (Edward M. Bernstein) را بررسی می‌کنم که در سال 1997 در ایالت نوادای آمریکا غوغا به ‌پا کرد.

ادوارد‌ ام برنشتاین کیست؟

تبلیغات پیامکی موفقاد برنشتاین یکی از مطرح‌ترین چهره‌ها در ایالت نوادا (Nevada) آمریکا است. او یکی از اولین وکیل‌مدافعان شخصی در ایالات متحده بود که بعدها به عنوان قاضی جایگزین در دادگاه شهرداری لاس‌وگاس و یکی دیگر از شهرهای شمالی ایالت نوادا منصوب شد. در سال 2000 هم یکی از کاندیدهای اصلی دموکراسی‌خواهان برای مجلس سنا بود.

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای آقای برنشتاین برنامۀ شوی تلویزیونی او یعنی شوی اد برنشتاین است. او بیش از 25 سال این شو را در تلویزیون پخش می‌کرد که به طولانی‌ترین شوی تلویزیونی در تاریخ نوادا تبدیل شد. اما در این میان داستان تبلیغاتش چه بود؟

داستان تبلیغات اد برنشتاین

اد برنشتاین در برنامۀ تلویزیونی خودش یک امکان ویژه تعریف کرد. او به تمام کسانی که تصادف کردند و در شرایط اضطراری و اورژانسی قرار داشتند، این امکان را داد که برای راهنمایی و مشاوره بتوانند برای او یک پیامک بفرستند و از او راهنمایی بگیرند. هر کس در هر جای شهر دچار تصادف می‌شد، می‌توانست یک پیامک برای شمارۀ 24000 ارسال کند تا تیم اد برنشتاین و همکارانش به آن‌ها مشاوره بدهند.

به شمارۀ پیامک او دقت کنید: 24000 خیلی رند است و کاملاً در ذهن می‌ماند. اد برنشتاین حسابی به همه جای کار فکر کرده بود. حواسش بود که در شرایط تنش‌زای یک تصادف شماره‌اش آنقدری سرراست باشد که بی‌درنگ به ذهن آدم‌ها بیاید. او این شماره تلفن را در وب‌سایت و برنامۀ تلویزیونی‌اش تبلیغ کرد. اگر به وب‌سایت او مراجعه کنید، ویدیویی را می‌بینید که او در آن توضیح می‌دهد، چگونه در طول 40 سال به میلیون‌ها آدمی که تصادف کرده بودند، راهنمایی و مشاوره داده است!

برنشتاین چیزی حدود 50 هزاردلار برای تبلیغات پیامکی خود هزینه کرد. عنوان تبلیغش چنین چیزی بود:

اگر شما در لاس وگاس دچار تصادف شدید و نیاز داشتید با یک متخصص آگاه در این زمینه مشورت کنید، تیم اد برنشتاین و همکاران آماده پاسخگویی به شما هستند. فقط یک پیامک برای 24000 ارسال کنید تا شما را راهنمایی کنیم.

برنشتاین از همین تبلیغات پیامکی، میلیون ها دلار درآمد کسب کرد. اکثر کسانی که برای او پیامک می‌فرستادند و از او راهنمایی می‌خواستند، در نهایت با خودش قرارداد وکالت می‌بستند.

حالا اد برنشتاین چطور اس‌ام‌اس می‌فرستاد؟

نحوه کار پنل پیامکی اد برنشتاینوقتی کاربر بعد از تصادف به شمارۀ سر راست 24000 یک پیامک بفرستد، فوراً یک پاسخ به شرح زیر برایتان می‌آید:

  1. با ارسال SPK به‌صورت زنده می‌توانید با وکیل صحبت کنید و از او راهنمایی بگیرید.
  2. با ارسال ASK سوال خودتان را پیامک کنید و منتظر پاسخ ما از سامانه باشید.
  3. با ارسال APP برای شما یک قرار ملاقات حضوری ترتیب داده می‌شود. برای شما جلسه‌ای تنظیم می‌کنیم و از طریق اس‌ ام ‌اس زمان آن را به اطلاعتان می‌رسانیم.
  4. با ارسال TIP تمام راهنمایی‌هایی را که لازم است در مورد یک صحنۀ تصادف بدانید، از طریق سامانه پیامک دریافت می‌کنید.

شما همان لحظه، بر اساس شرایط تصمیم می‌گیرید که از کدام‌ یک از خدمات بالا می‌خواهید استفاده کنید.

چرا تبلیغات پیامکی برنشتاین موفق شد؟

نکتۀ درخشانی که در بررسی تبلیغات پیامکی موفق برنشتاین باید به آن توجه کرد، جلب توجه مخاطبان جوان است. در سال 1997 به تازگی استفاده از تکنولوژی موبایل متداول شده بود. وقتی برنشتاین روی تبلیغات پیامکی سرمایه‌گذاری می‌کرد، اکثر تصادفات از طرف جوانان زیر سی سال بود. تبلیغات پیامکی او هم دقیقاً به همان هدفی که مد نظر داشت، رسید.

دلایل زیادی وجود دارد که کمپین تبلیغاتی برنشتاین را در دسته تبلیغات موفق و پربازده قرار می‌دهد. در ادامه این دلایل را بررسی می‌کنیم:

رویکرد جدید و خلاقانه

تبلیغات پیامکی موفقبا بررسی تبلیغات پیامکی موفق متوجه می‌شویم که برنشتاین از جلب توجه عموم به عنوان اولین اصل تبلیغات اصیل و خلاقانه استفاده کرد. زمانی که تمام دفاتر وکالت تبلیغات خودشان را به لینکدین، فیس‌بوک، توئیتر و سایر شبکه‌های اجتماعی سپرده بودند، اد برنشتاین با تبلیغات خلاقانه پیامکی از دفتر وکالت خودش یک برند مطرح ساخت.

تبلیغات محلی

مردم اصولاً برای برندها و تبلیغات محلی اهمیت زیادی قائلند. بررسی تبلیغات پیامکی موفق نشان می‌دهد، مردم با تبلیغات محلی احساس نزدیکی و صمیمیت بیشتری می‌کنند. تبلیغات محلی خیلی سریع واکنش مردم را برمی‌انگیزد. این یک واقعیت است که مردم به صداهای دوردست اهمیت چندانی نمی‌دهند.

شاید ندانید اما بهترین روش برای تبلیغات محلی استفاده از سامانه پیامک است. سامانه قابلیت ارسال پیام منطقه‌ای دارد. اگر وکیل هستید یا دفتر حقوقی دارید بدانید که هزاران نفر در مجاورت شما هستند که با انواع اقسام مسائل حقوقی درگیر هستند و حسابی به کمکتان نیاز دارند، فقط کافیست خودتان را به آنها معرفی کنید.

ایجاد تعامل از طریق پیامک

در داستان برنشتان، مردم بعد از ارسال پیامک فوراً از سامانه برنشتاین، پنج پاسخ دریافت می‌کردند. این پاسخ‌ها در اصل 5 انتخاب متفاوت اما متناسب با نیازشان را تحویل‌ می‌داد. همین باعث شد تا برنشتاین را در سراسر وگاس بشناسند.

برنشتاین سریع معروف شد. مردم در خیابان، فروشگاه و هرجای دیگری که او را می‌دیدند، به او سلام می‌کردند. بالاخره هر کدام از آن‌ها حداقل یکبار تصادف کرده بود، ماشینش را جایی کوبانده بود و با استرس یک اس ‌ام ‌اس برای سامانۀ برنشتاین فرستاده بودند.

او یک نیاز منطقی را هدف گرفته بود

بر اساس تحقیقات پژوهشگران مجلۀ تبلبغات تعاملی (Journal of Interactive Advertising) در حوزۀ بررسی تبلیغات پیامکی موفق، رفع خواسته‌ها و نیازهای منطقی کاربران بهترین روش برای تبلیغات است. ارائه اطلاعات مفید و کاربردی در شرایطی که مخاطبان نیاز به راهنمایی و کمک دارند، تاثیر شگفت‌انگیزی روی مخاطبان‌تان می‌گذارد و به‌سرعت از شما یک برند مقتدر می‌سازد.

تنها یک ایراد!

ایراد تبلیغات اد برنشتاین

البته کار برنشتاین بدون ایراد هم نبود. بررسی تبلیغات پیامکی موفق نشان داد که او یک نقص بزرگ هم در کارش داشته است. برنشتاین در متن پیامک‌هایش از پیشنهاد تخفیف یا پیشنهاد ویژه استفاده نکرده بود.

علت این کار ضرورت کوتاه نوشتن پیام بود. اگر متن پیامک او بیش از 140 کاراکتر می‌شد، دو پیامک محسوب می‌شد و خیلی صرفۀ اقتصادی نداشت. اما اگر می‌خواهید از بازاریابی پیامکی برای تبلیغات دفتر وکالت استفاده کنید، حتماً در اولین پیامک تبلیغاتی‌تان از تخفیف یا پیشنهاد ویژه استفاده کنید.

برای اینکه تکنیک‌های جلب توجه مخاطب را بیشتر یاد بگیرید مقالۀ چطور مشتریان خودم را درگیر کنم؟ را حتماً بخوانید.

اد برنشتاین در مصاحبه‌ای با مجله‌ی لاس‌وگاس گفته است که:

“ما به اندازه‌ی کافی بزرگ هستیم که پابه‌پای کمپانی‌های بزرگ حرکت کنیم، اما آنقدر کوچکیم که هنوز سرویس‌های شخصی مانند سامانۀ پیامکی را پیشنهاد می‌کنیم. در دسترس بودن و سرویس راحت برای ما بسیار مهم است. در زمانی (اوایل دهه‌ی 80) که هنوز بازاریابی پیامکی رایج نشده بود ما با استفاده از یک سرویس اس‌ام‌اس یک کمپین سرویس مشتری ایجاد کردیم و همیشه سعی کردیم خلاق باشیم.”

در همین مصاحبه در پاسخ به سوال خبرنگار درباره‌ی تبلیغات وکیلان و دفاتر حقوقی چنین می‌گوید:

تبلیغات باید باوقار باشند. شما باید درمورد خدمات خود صادقانه حرف بزنید. اما شما نمی‌توانید با قانون مردم را متقاعد کنید به شما مراجعه کنند، در حقیقت قانون برای شما مشتری نمی‌فرستد. این تبلیغات شماست که همه‌چیز را تعیین می‌کند. من این روزها خیلی از تبلیغات وکلا را می‌بینم که اصلاً به نظرم خوشایند نیستند. در تبلیغات خود تجدیدنظر کنید و اشخاص را هدف بگیرید.

جمع‌بندی

حتماً بعد از بررسی تبلیغات پیامکی موفق اد برنشتان متوجه شدید که سامانۀ پیامک تاثیر فوق‌العاده‌ای برای دفتر وکالت شما دارد. این تنها یک نمونه موفق از وکیلی است که با انتخاب هوشمندانه، توجه اطرافیان را به خودش جلب کرد. اگرچه امروزه شرایط تقریباً عوض شده است، اما دلایل موفقیت کار برنشتاین راه را برای شروع کار به وکلا نشان می‌دهد.

در صورتی که برای کسب‌وکارتان به پنل پیامکی نیاز دارید، در صفحه اصلی سایت ملی پیامک ثبت‌نام کنید یا با شمارۀ 02163404 تماس بگیرید. ما در این مسیر می‌توانیم با انواع راهکارها و ایده‌های تبلیغاتی شما را در شناخته شدن دفتر کار و البته ارائۀ انواع مشاوره‌های حقوقی کمک کنیم.

تبلیغات پیامکی موفق برای وکلا + داستان جذاب اد برنشتاین
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید