همان‌طور که روی تخت خود نشسته‌اید پول در بیاورید!

موقعیت اول- ساعت پنج و نیم صبح است. روی تخت خود نشسته‌اید و تمام اعضای بدن‌تان از شما خواهش می‌کنند به خواب نازنین‌تان بازگردید. شما هم با تمام وجود دوست دارید بخوابید اما باید سر کار بروید. به ادامه‌ی روزی که در پیش دارید فکر می‌کنید: خیابان‌های شلوغ، ترافیک و گرما... دوست دارید گریه کنید و با خود می‌گویید: کاش می‌شد همینجا روی تختم بنشینم و پول در بیاورم. پس احتمالاً چیزی از دورکاری نمی‌دانید!

 موقعیت دوم- مدیر یک شرکت هستید. ساعت یازده ظهر است و اوج شلوغی شرکت. از اتاق خود بیرون می‌روید تا به کارمندان سری بزنید. مراجعه‌کننده‌ها دسته دسته وارد شرکت می‌شوند. کارمندان در میانه‌ی شلوغی، خودشان را هم گم کرده‌اند. انگار هیچ چیز سر جایش نیست. آرزو می‌کنید کاش میلیون‌ها نیروی پشتیبان نامرئی برای شرکت شما وجود داشت...

شما هم احتمالاً چیزی از دورکاری نمی‌دانید! اما نگران نباشید. شما چه کارمند اداره‌ یا شرکت باشید و یا مدیر آن، راه حل مناسبی برای شما داریم: دورکاری! نقطه‌ی اتصال شما و دنیای آرزوهایتان. اما دورکاری چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

دورکاری چیست؟

دورکاری یا Teleworking در زبان ساده یعنی کارکردن از "راه دور". دور کاری به معنای انجام شغل خاصی نیست و بیشتر نوعی از فعالیت‌ها را به صورت پروژه‌ای شامل می‌شود. یعنی شما بر حسب توانایی‌های خود پروژه‌ای را از شرکتی دریافت می‌کنید و آن را در خانه‌ یا محل دلخواه خود انجام می‌دهید. رئیس شما هم روند انجام کارتان را از طریق شبکه‌های ارتباطی مجازی پیگیری می‌کند. در آخر نیز بر حسب فعالیتی که انجام می‌دهید کارمزد و حقوق دورکاری را دریافت می‌نمایید.

تاریخچه دورکاری

دورکاری به معنای عام از دهه‌ی ۹۰ میلادی آغاز شد. در واقع از زمانی‌که ریزکامیپوتر‌ها و مودم‌ها در دسترس همه‌ی مردم قرار گرفتند، انجام پروژ‌‌ه‌های دورکاری نیز شروع شد. شخصی به نام جک.ام. نیلز پدر دورکاری نامیده می‌شود؛ کسی که با تلاش‌های فراوان اقدام به گسترش دورکاری کرد.

پس از آن نیز با گسترش هرچه بیشتر فناوری، دورکاری نیز طرفداران بیشتر و بیشتری پیدا کرد. طبق تحقیقات در سال ۲۰۱۹ تقریباً ۵۶ درصد شرکت‌های جهان از استخدام دورکارh برای پیشبرد اهداف خود استفاده کرده‌ند‌‌.

انواع دورکاری

دورکاری در کشور‌های مختلف بسته به فرهنگ و اقتصاد آنها انواع مختلفی دارد. اما به‌طور کلی هر فریلنسری در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرد. این دسته‌بندی بر اساس زمان و مکان انجام فعالیت دورکاری صورت گرفته است:

 • دورکاری تمام وقت خانگی

محل کار این دورکاران همان محل زندگی آن‌هاست. برای ارتباط با مسئول پروژه‌های خود از ایمیل، تلفن و یا شبکه‌های مجازی از جمله تلگرام، استفاده می‌کنند.

 • ‎دورکاران سیار

این نوع از فریلسنر‌ها مکان ثابتی ندارند و بسته به نیار خود در مکان‌های مختلف از جمله کتاب‌خانه‌ها یا شرکت‌های مختلف کار می‌کنند. کسانی که بیش از 10 ساعت در بیرون از منزل کار می‌کنند در این دسته جای می‌گیرند. دورکاران سیار باید حتماً از کامپیوتر‌های سیار و قابل حمل استفاده کنند تا بازده بیشتری داشته باشند.

 • دورکاران پاره وقت

فریلنسر‌های پاره‌ وقت، هم در خانه کار می‌کنند و هم به صورت سیار در مراکز از راه دور مشغول به کار هستند.

اگر می‌خواهید دورکار شوید...

اگر اکنون تصمیم گرفته‌اید به صورت دورکاری فعالیت کنید، توصیه می‌کنیم این قسمت از نوشتار را از دست ندهید. با مزایا، معایب و چالش‌های فریلنسر بودن آشنا شوید و سپس تصمیم خود را نهایی کنید! پس با ما همراه باشید...

مزایای شخصی دورکاری

 • به صرفه، به صرفه‌تر، به صرفه‌ترین...

یکی از مزیتهای مهم انجام دورکاری، صرفه جویی در هزینه‌هاست. وقتی شما شغلی معمولی دارید باید هر روز برای رفت و آمد خود هزینه کنید و حتی اگر این هزینه به چشم هم نیاید در انتهای ماه و سال می‌بینید مقدار زیادی از در آمد خود را از دست داده‌اید. اما وقتی دورکار هستید به راحتی می‌توانید در خانه‌ی خود و یا هر کجا که راحتید کار کنید. بدون این که بخواهید هزینه‌ی خاصی برای رفت و آمد بپردازید.

 • دنیای بی‌ترافیک، رویای من اینه...

علاوه بر صرفه جویی در هزینه‌ها باید صرفه جویی در وقت را هم در نظر بگیریم. علی الخصوص زمانی که در شهر شلوغی مانند تهران زندگی کنید باید زمان زیادی را در ترافیک و شلوغی صرف کنید. در صورتی که فریلنسر باشید می‌توانید این زمان چند ساعته را به کار مفید اختصاص دهید.

 • بدون محدودیت، بی‌انتها

وقتی شما کارمند یک شرکت هستید مجبورید در ساعات خاصی از شبانه روز مشغول به کار شوید. اما یک فریلنسر می‌تواند بر اساس لایف استایل یا سبک زندگی خود در هر ساعاتی از روز کار کند. شما آزادید که محل کار خود را به شکلی که دوست دارید بچینید و در ساعاتی که خودتان راحت‌تر هستید کار کنید.

 • کانون گرم خانواده

در این میان شما در ساعات بیکاری و خالی خود می‌توانید در کنار خانواده‌ و دوستانتان باشید و یا به فعالیت دلخواه خود بپردازید. از طرفی شما می‌توانید به راحتی بر ساعات کاری خود بیافزایید و بازده خود را بالا ببرید و به دنبال آن، درآمد بیشتری کسب کنید.

چالش‌های دورکاری

 •  زندگی‌ یا کار؟         

زمانی‌که شما در خانه‌ی خود مشغول به کار هستید تمام مسئولیت‌های شما در خانه در مقابل چشمان شماست: باید سری به بانک بزنید، خرید کنید و شاید حتی دلتان بخواهد به سراغ مسابقه‌ی فوتبال تلویزیون بروید. همین مساله‌های به ظاهر کوچک معمولاً تعادل کار و زندگی کردن را برای شما برهم می‌ریزند. در این وضعیت چه می‌شود کرد؟! برای حل این مسئله، راهکارهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

 1. محلی ثابت را برای انجام فریلنسری خود انتخاب کنید. بهتر است این محل اتاقی جداگانه یا حداقل یک میز کار باشد. چیزی که شما را کمی از "در فضای خانه بودن" جدا کند و در عین حال برای‌تان محل راحتی نیز فراهم کند.
 2. یک‌بار، برای همیشه [!] برای خانواده و دوستان خود توضیح دهید کار شما دقیقاً چیست؟ و چرا باید به صورت مداوم پشت سیستم باشید. از آنها بخواهید تا در زمان‌های خاصی وظایف متفرقه را به شما محول کنند. به این صورت در زمان کار، تمرکز بالایی دارید.
 • لاکپشت یا خرگوش؟

یکی دیگر از چالش‌هایی که معمولاً دورکار‌ها با آن مواجه‌اند، مدیریت زمان است. وقتی شما یک کارمند معمولی هستید، قوانین شرکت، زمان شما را تا حدی مدیریت می‌کند: این‌که از چه زمانی شروع به کار کنید، چه زمانی ناهار میل کنید و استراحت کنید و.... اما در زندگی فریلنسری شما باید تا حد زیادی خود زمانتان را مدیریت کنید. برای مدیریت زمان و سرعت انجام پروژه‌های خود، می‌توانید از پیشنهاد‌های زیر استفاده کنید:

 1. برای تکمیل هر یک از پروژه‌های خود زمانی را مد نظر داشته باشید. سعی کنید طبق همان زمان پروژه‌‌ی خود را تحویل دهید.
 2. زمان ثابتی از روز را برای انجام دورکاری در نظر بگیرید. چند ساعت متوالی ... برای مثال به خود بگویید از ساعت 9 تا 12 صبح می‌خواهم کار کنم. در نهایت بازده خود را از آن روز ثبت کنید.

برای مثال اگر شما کارشناس تولید محتوای‌ دور‌کار هستید، لیستی از تعداد کلمات خود در ساعت را یاد داشت کنید و هر روز سعی کنید رکورد دیروز خود را حفظ کنید و حتی آن را بهبود دهید. در این صورت علاوه بر مدیریت زمان خود، می‌توانید پیشرفت خود را به صورت روزانه مشاهده کنید و انگیزه‌ی بیشتری برای کار بدست آورید.

 1. در هنگام انجام پروژه‌ دورکاری خود تایمری را در کنار خود داشته باشید و مدام در بین کار به آن نگاه کنید تا زمان به اصطلاح از دستتان خارج نشود.
 2. زمان‌های مرده‌ی خود را مدیریت کنید. نگذارید زمانی بیهوده و در بین کار هدر برود. برای مثال قبل از شروع انجام پروژه‌ دورکاری خود مقداری نوشیدنی و خوراکی کنار دست خود آماده کنید تا نخواهید هربار به بهانه یک آب خوردن ساده سر از تلویزیون دیدن و غیره در بیاورید.
 • جمع بندی فریلنسرانه!

به‌طور کلی زندگی فریلنسری می‌تواند برای شما زندگی هیجان انگیزی باشد: فقط و فقط اگر خودتان بخواهید. ممکن است در شروع کار تعدادی از ریزه‌کاری‌ها را ندانید. اما نگران نباشید به مرور یاد می‌گیرید که چگونه به بهترین و راحت‌ترین روش از دورکاری کسب در آمد کنید.

اگر شرکتی هستید که به نیروی دورکار نیاز دارید...

متاسفانه یا خوش‌بختانه ما مردمانی هستیم که تغییر همیشه برایمان سخت بوده و هست. اما اگر شما هم مدیر شرکتی هستید که به دنبال یک تغییر اساسی و سودآور هستید، ما اینجاییم تا یک زیر ساخت قوی و جدید را به شما معرفی کنیم؛ استخدام نیروی دورکار.

در ابتدا این را بدانید که مردد بودن شما راجع به انتخاب دورکار، اتفاق طبیعی‌ای است. اما بیایید در کنار هم موضوع استخدام دورکار را از جنبه‌های مختلف بررسی کنیم. مطمئن باشید که پس از خواندن این چند خط به راحتی می‌توانید تصمیم بگیرید که فریلنسر‌ها را استخدام کنید یا نه.

مزایای استخدام نیروی دورکار

 •  افزایش بهره‌وری سازمان

 

بیایید در کنار هم دو موقعیت را در شرکت شما متصور شویم:

موقعیت اول: استخدام سنتی
از در اتاق مدیریت بیرون می‌آیید. ساعت سه بعد از ظهر است و کارمندان هر کدام در سویی چرت می‌زنند. کمی به آنها نگاه می‌کنید تا ببینید اثری از حیات در آنها می‌بینید؟ تقریباً هیچ‌ چیز. حتی صدای صفحه‌ی کلیدی هم به گوش نمی‌آید. با چنین شور و شوقی از کارمندان، شرکت شما چه‌قدر پیشرفت خواهد کرد؟

موقعیت دوم: استخدام جدید
وارد اتاق کار فریلنسر خود می‌شوید. او پسرکی دانشجو است که در اتاق خانه‌‌ی خود پروژه‌های شما را انجام می‌دهد. برای خود موزیک دلخواهش را گذاشته و با شوق مشغول کار است تا پروژه‌ی شما را به پایان برساند و حقوق دورکاری خود را دریافت کند. به همین خاطر با دقت و انگیزه برای شرکت شما کار می‌کند.

می‌بینید؟ در موقعیت اول و استخدام‌های سنتی معمولاً مبنای حقوق برپایه‌ی حضور کارمند در محل کار است. پس ربطی به مجموع کار مفید او ندارد. اما مبنای حقوق دورکاری بر معمولاً بر انجام پروژه است. پس هر فردی در راستای انگیزه‌ی شخصی خود کار می‌کند و البته به پیشرفت شرکت شما کمک.

با استخدام نیروی دورکار دیگر میزان غیبت‌ کارمندان نیز کاهش می‌یابد؛ چرا که مبنا در دورکاری بر " انجام کار" و تحویل پروژه است و نه "حضور در محل کار".

 • انتخاب بدون محدودیت

در استخدام نیروی دورکار دیگر شما محدودیت جغرافیایی برای جذب نیروی کار ندارید. به راحتی می‌توانید فراخوان استخدام دهید و بهترین متخصصان هر حرفه‌ای را در شرکت خود استخدام کنید. این یک مزیت فوق‌العاده است که شما با حرفه‌ای‌ها کار کنید!

 • زیرساخت سازی

فرض کنید شرکت شما یک شرکت ساختمانی است. استخدام دورکار یعنی محکم کردن پایه‌های این ساختمان. وقتی قسمتی از مسئولیت‌های شرکت خود را به دورکاران محول می‌کنید، طبیعتاً فرصت بیشتری برای کنترل عملکرد کارمندان فیزیکی شرکت خود دارید. در ضمن با استخدام دورکار نیاز شما به فضای اداری هم کاهش چشم‌گیری پیدا می‌کند.

چالش‌های استخدام دورکار

 • اعتماد سازی

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، همکاری دو طرف در انجام دورکاری همیشه از راه دور اتفاق می‌افتد. یعنی ممکن است شما سالها با فریلنسری کار کنید که حتی هیچ‌گاه او را از نزدیک نبینید. به همین دلیل شاید اعتماد کردن به افراد دورکار کمی مشکل باشد. اما نگران نباشید، شما می‌توانید از فریلنسر خود درخواست رزومه‌‌ی کاری کنید. سپس با دیدن رزومه‌ی او و با چشم باز او را به عنوان فریلنسر استخدام کنید. یا حتی از او یک نمونه‌ کار ببینید تا خیالتان راحت باشد که فری با کفایت را استخدام می‌کنید.

به‌طور کلی توصیه‌ی ما این است که با فریلنسر خود به صورت شفاف حرف بزنید. خواسته‌ها و اهداف شرکت‌تان را با او در میان بگذارید و هدف هر پروژه را برای او تفهیم کنید. به این صورت او هم به درستی متوجه کار شده و بنابراین یک بازی دو سو بُرد خواهیم داشت.

 • مدیریت نوین

طبیعی است که وقتی شما از تصمیم میگیرید برای انجام پروژه‌های شرکت خود از نیروهای دورکار استفاده کنید، نحوه‌ی مدیریت آنها ممکن است کمی سخت به نظر برسد. اما به مرور این کار برای شما ساده می‌شود. همچنین دقت نمایید تا راهی مناسب و در دسترس برای ارتباط با نیروهای دورکار خود انتخاب کنید. برخی از راه‌های ارتباطی بین کارفرما و دورکار عبارتند از:

- تلفن
- ایمیل
- شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام و واتس‌اپ
- اپلیکیشن‌ها و نرم افزارهای مدیریت پروژه مثل ترلو، تسکولو و...

"ملی پیامک" یکی از شرکت‌های معتبری است که در زمینه فروش "سامانه پیامکی" برای ارسال پیامک، فعال است و از نیروی دورکار برای برخی از فعالیت‌های خود علی الخصوص در "تولید محتوای وبسایت" بهره می‌گیرد و راه ارتباطی این مجموعه با نیروهای دورکار، تلگرام است و از اپلیکیشن و برنامه "ترلو" برای مدیریت فریلنسرها، استفاده می‌کند.

در یک کلام اینکه...

دورکاری علاوه بر مزایای فردی و شرکتی، به‌طور کلی به اقتصاد کشور‌ها نیز کمک شایانی می‌کند چراکه با فراگیر شدن انجام دورکاری در یک کشور، ترافیک‌ عبور و مرور کارمندان نیز کاهش می‌یابد؛ شغل‌های بسیار زیادی ایجاد می‌شوند و بازده‌ سازمانی و در نتیجه بازده امور کشوری نیز بالاتر می‌رود. هم‌چنین با توسعه سیستم دورکاری، بسیاری افراد در شهر‌های کوچک می‌توانند کار کنند و مهاجرت‌ به شهرهای بزرگ و کلان شهرها و در نتیجه جمعیت سربار آنها، کمتر خواهد شد.

یکی از شرکت‌های بزرگ و معتبر که از استخدام نیروهای دورکار در مجموعه خود بهره می‌برد، شرکت "رسانه تجارت نوین" و صاحب امتیاز شرکت‌های "دیدوگرام" یک پلتفرم تبلیغات موبایل و شبکه‌های اجتماعی، "پرتال" پلتفرم سایت‌ساز و فروشگاه‌ساز و همچنین "ملی پیامک" به عنوان شرکت ارائه کننده سرویس‌های ارسال پیامک است. این شرکت با استخدام نیروی دورکار برای انجام پروژه‌های خود در بخش‌های تولیدمحتوا، برنامه‌نویسی و کدنویسی، گرافیک و... به بازخورد مناسبی دست یافته و سالهاست که در کنار استخدام‌های نیروی حضوری، از نیروهای دورکار نیز بهره‌مند می‌باشد.

در هر صورت شما چه نیروی دورکار باشید و چه کارفرما، حتما متوجه شده‌اید که چه‌قدر ساده می‌توانید زندگی و وضعیت شغلی خود را متحول سازید. چرا منتظرید؟! از همین امروز به دنبال آگهی‌های استخدام نیروی دورکار باشید و یا برای استخدام نیروی دورکار در شرکت خود، برنامه‌ریزی کنید.

منتظر شنیدن نظرات و تجربیات شما به عنوان یک نیروی دورکار یا کارفرمای نیروهای دورکاری، هستیم؟ آیا شما از دورکاری یا فریلنسرینگ، راضی هستید؟ آیا استخدام و مدیریت نیروهای دورکار سخت است؟

 

دورکاری یا فریلنسینگ چیست؟ چه مزایایی دارد؟
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید