کلید api یکی از ابزارهای استفاده از وب سرویس می‌باشد. در این مقاله سعی داریم تا ارسال پیامک از طریق کلید api را شرح دهیم.

Application Programming Interface که به اختصار  API نامیده می‌شود، یک رابط برنامه نویسی است که با استفاده از آن پیچیدگی پیاده‌سازی بخش‌هایی از پروژه‌ی شما حذف خواهد شد.

به عبارت دیگر با استفاده از سرویس‌هایی که از قبل پیاده‌سازی شده است (API)، شما دیگر نیازی به ساخت آن سرویس از صفر نخواهید داشت و تنها با استفاده از چند خط کدنویسی پروژه‌ی شما به آن سرویس مسلح خواهد شد.

وب‌سایتت رو به پیامک مجهز کن!

با ارسال پیامک در هنگام ثبت‌نام مشتری را احراز هویت کنید و خیال مشتری را پس از خرید با یک پیامک راحت کنید!
10% تخفیف!
API10
کپی کد
برای ارسال پیامک تکی و انبوه همین الان ثبت نام کنید
ثبت نام و ارسال پیامک آنی

در سامانه ملی پیامک نیز امکان استفاده از وب سرویس با استفاده از کلید api فراهم شده و در اختیار کاربران قرار گرفته است. در ادامه بصورت کامل این سرویس شرح داده خواهد شد، اما پیشنهاد می‌کنم ویدئوی ارسال پیامک وبسرویس از طریق APIKey را مشاهده کنید.

API چیست؟

قبل از اینکه به سراغ کلید api برویم، باید بدانیم که API دقیقا چیست؟ با ذکر یک مثال api را توضیح خواهم داد تا درک این مورد برای شما میسر گردد.

فرض کنید شما وارد یک رستوران شده‌اید، یک میز را انتخاب می‌کنید و مشغول بررسی فهرست رستوران می‌شوید. تمامی موارد موجود در فهرست در آشپرخانه رستوران آماده و قابل ارائه می‌باشد. اما درخواست شما به یک نحوی باید به اطلاع آشپرخانه رستوران برسد، تا سفارش شما آماده شده و بر روی میز شما قرار گیرد. در این مثال، پیشخدمت رستوران که سفارش را از شما دریافت کرده و به آشپرخانه رستوران ارائه می‌دهد و در ادامه پاسخ درخواست یا سفارش شما را از آشپزخانه دریافت کرده و به شما تحویل می‌دهد، یک api خواهد بود.

مثال پیشخدمت برای api

شما قصد میل کردن یک غذای دلخواه را دارید، بجای اینکه خودتان دست‌به‌کار شوید و صفر تا صد آن وعده را آماده کنید، تنها با پرداخت هزینه و چند درخواست ساده در کمترین زمان غذای دلخواه شما برایتان آماده خواهد شد. در این مثال آشپزخانه را یک سرور (یا ارائه دهنده یک سرویس خاص) در نظر بگیرید.

شما که در حال سفارش غذا هستید بعنوان کلاینت (یا درخواست کننده آن سرویس) می‌باشید و پیشخدمت رستوران نیز api می‌باشد که زحمت را شما را کم کرده، درخواست شما را دریافت کرده و به سرویس دهنده موردنظر ارجاع می‌دهد، و نتیجه درخواست یا سفارش شما را به شما تحویل می‌دهد.

Web API یا وب سرویس چیست؟

حال که با واژه‌ی api آشنا شدیم، به سراغ وب سرویس یا web api می‌رویم.

تفاوت web api و api در این است، که web api برای اجرا نیاز به شبکه جهانی یا اینترنت دارد.

web api  را به این شکل در نظر بگیرید:

شما می‌خواهید امکان یا ویژگی‌ای به پروژه برنامه‌نویسی خود اضافه کنید (بعنوان مثال ارسال پیامک کد تأیید یا استفاده از نقشه گوگل) وقتی ویژگی مورد نیاز شما از قبل در یک وب سرویس پیاده‌سازی شده و در کنار آن web api نیز ارائه شود،

دیگر نیاز نیست که شما صفر تا صد آن سرویس خاص را خودتان پیاده سازی کنید، به راحتی با استفاده از api ایجاد شده توسط شرکت ارائه دهنده سرویس، می‌توانید به هدف خود برسید.

کلید api چیست؟

کلید api یا همان api token یک رشته‌ای از کاراکتر است که در فراخوانی سرویس به همراه مابقی پارامترهای مورد نیاز از سمت کاربر (یا کلاینت) به وب سرویس ارسال می‌شود. اما کلید api که به صورت عمومی در سامانه‌های پیامکی معرفی می‌شود، دقیقا در تعریف api key قرار نمی‌گیرد. آنچه در اصل بعنوان کلید api در سرویس‌های پیامکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، کلید احراز هویت می‌باشد.

این کلید در اصل برای شناسایی و احراز هویت کاربرانی که در حال استفاده از web api می‌باشند به کار برده می‌شود. اما کلید api برای شناسایی و احراز هویت پروژه‌هایی (اپلیکیشن‌ها، نرم افزارها و …) که از وب سرویس استفاده می‌کنند به کار گرفته می‌شود. بعنوان مثال با استفاده از کلید api می‌توان دسترسی تلفن‌های همراه که دارای سیستم عامل اندروید باشند، به وب سرویس را ممنوع کرد.

کلید احراز هویت در مرحله اول مشخص می‌کند که کاربر مورد نظر امکان دسترسی به وب سرویس را دارا می‌باشد یا خیر. پس از اینکه هویت کاربر احراز شود در مرحله‌ی بعدی دسترسی کاربر به متدهای وب سرویس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تا به اینجای کار، ما تفاوت کلید api و کلید احراز هویت را عنوان کردیم و مشخص شد آنچه که به عنوان کلید api مورد استفاده قرار می‌گیرد در واقع همان کلید احراز هویت می‌باشد. اما از آنجایی که واژه‌ی کلید api بصورت عمومی برای کلید احراز هویت استفاده می‌شود، ما نیز در این مقاله از همین واژه استفاده می‌کنیم.

استفاده از کلید api در وب سرویس ملی پیامک

احراز هویت برای استفاده از وب سرویس در سامانه ملی پیامک به دو صورت انجام می‌شود.

  • نام کاربری و رمز عبور: هنگامی که شما در سامانه ملی پیامک ثبت‌نام خود می‌کنید، به شما یک نام کاربری و رمز عبور تعلق می‌گیرد که با استفاده از آن می‌توانید وارد پنل کاربری پیامکی شده و همچنین در وب سرویس از آن استفاده کنید. برای مشاهده مستندات اینجا کلیک کنید.
  • استفاده از کلید api (کنسول ملی پیامک: در کنسول ملی پیامک می‌توان با استفاده از کلید api ایجاد شده برای هر حساب کاربری در سامانه ملی پیامک، از web api استفاده نمود.

کنسول ملی پیامک

سامانه ملی پیامک به منظور افزایش امنیت و همچنین تسهیل استفاده از وب سرویس این سامانه، سرویس جدیدی به نام کنسول را ایجاد کرده و در اختیار کابران خود قرار داده است.

برای آشنایی کامل با این سرویس می‌توانید مقاله آموزشی کنسول ملی پیامک را مطالعه فرمایید که در صفحه مربوطه ویدیو آموزشی نیز قرار داده شده است.

در این سرویس شما دیگر نیازی به استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود ندارید و ارسال درخواست‌ها و همچنین احراز هویت کاربران با استفاده از کلید api صورت می‌گیرد.

صفحه ورود کنسول ملی پیامکاین سرویس به صورت کامل بر پایه‌ی معماری RESTful پیاده سازی شده و از سرعت بالایی برخوردار است.

همچنین برای استفاده‌ی هرچه راحت‌تر نمونه کدهای از پیش آماده شده برای زبان‌های برنامه‌نویسی php ، جاوا (اندروید) و c# (.netcore) قرار داده شده است. تا تنها با کپی کردن آن در پروژه خود بتوانید از ارسال پیامک از طریق کلید api استفاده کنید.

هنگامی که در کنسول ثبت نام خود را تکمیل کردید، در بخش تنظیمات می‌توانید کلید api خود را مشاهده نمایید. این کلید با نام کاربری و رمز عبور پنل کاربری شما در سامانه ملی پیامک ارتباط مستقیم داشته و در صورت تغییر آن، کلید api شما نیز در کنسول فاقد اعتبار خواهد بود.

کلید api در کنسول ملی پیامک

با استفاده از این کلید api در بخش دیده‌بان در کنسول ملی پیامک نیز لاگ‌های دریافتی مربوط به خطاهای ایجاد شده در هنگام استفاده از api به همراه آدر IP کاربران قرار داده شده است.

با استفاده از بخش دیده‌بان برطرف کردن مشکلات پیش آمده به راحت‌ترین شکل ممکن قابل پیگیری بوده و در صورت عدم رفع مشکل نیز می‌توانید با ارسال تیکت به واحد پشتیبانی خطاهای پیش آمده را پیگیری فرمایید.

جمع‌بندی

برای ارسال پیامک از طریق کلید api، سامانه ملی پیامک سرویس کنسول را پیشنهاد می‌دهد، این سرویس بر پایه‌ی معماری REST بوده و در کمترین زمان ممکن پیاده‌سازی api در پروژه‌ی شما را ممکن می‌سازد.

کنسول ملی پیامک با دارا بودن api token هم امنیت ارتباط با وب سرویس را تضمین می‌کند و هم پیچیدگی ارسال درخواست به وب سرویس را کاهش می‌دهد.

ارسال پیامک از طریق api key
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید