احتمالا به این موضوع دقت کرده اید که در بالای صفحه نمایشگر موبایل شما، حروفی دیده میشود که با فعال کردن اینترنت همراه، ظاهر شده و بعضا در مناطق مختلف، تغییر می کنند. در این مقاله، با معنی علامتهای نمایش داده شده در گوشی و رابطه آنها با کیفیت اتصال اینترنت گوشی یا تبلت خود آشنا خواهید شد.

معنی علامتهای G, H+, E, 3G و LTE روی تلفن همراه چیست؟

با قطعیت میتوان گفت که دیگر از زمانی که گوشی موبایل صرفا برای مکالمات تلفنی استفاده می شد، عبور کرده ایم و این روزها میلیونها نفر در سراسر کره زمین، بسیاری از امور شخصی و کاری خود را از طریق اتصال اینترنت تلفن همراه خود انجام میدهند. البته سرعت و کیفیت این اتصال در کشورهای مختلف به دلیل تفاوت سطح فناوری ارتباطات مورد بهره برداری در هر کشور متفاوت است.

در موبایل شما، قدرت سیگنال اینترنت همراه با حروفی انگلیسی نمایش داده میشود که هر حرف، نماینده مشخصات و قابلیتهای فنی خاص آن اتصال اینترنت است.

حرف G نماینده فناوری GPRS که مخفف General Packet Radio Service است، میباشد و پایین ترین سرعت ایترنت همراه را نشان میدهد. بنابراین وقتی حرف G را در کنار علامت قدرت سیگنال شبکه ملاحظه کردید، یعنی شما با کمترین سرعت ممکن به شبکه اینترنت متصل شده اید. از آنجا که این فناوری که گاهی به نام 2G نیز شناخته میشود، قدیمی ترین فناوری انتقال اطلاعات در موبایل است، معمولا نرخ انتقالی بین 56 تا 114 کیلوبیت بر ثانیه دارد و عمدتا برای ارسال پیامهای متنی در پیام رسانهایی نظیر WhatsApp کافیست. توجه داشته باشید که اگر سیگنال موبایل شما ضعیف باشد، سرعت تبادل اطلاعات از این هم پایینتر خواهد آمد.

حرف E مخفف عبارت EDGE و کوتاه شده Enahnced Data rates for GSM Revolution است که بعضا با نام Enhanced GPRS نیز شناخته میشود. این فناوری، چیزی بین فناوریهای 2G و 3G است و به همین علت گاهی بعنوان 2.5G نیز ازآن یاد میشود. EDGE سریعتر از GPRS است؛ هرچند بازهم مناسب وبگردی نیست. باز کردن صفحات وب، وقتی که حرف E را بعنوان فناوری مورد استفاده اتصال اینترنت گوشی یا تبلت مشاهده میکنید، بسیار زمانبر است. این فناوری هم چیزی بین 2G و 3G است. برخی از آنهایی که GPRS را بعنوان 2.5G میشناسند، EDGE را تحت نام 2.75G یاد میکنند.

3G به معنی نسل سوم فناوریهای تلفن موبایل است. این فناوری، از سیستم ارتباطات جهانی موبایل استفاده میکند و مبتنی بر استانداردهای GSM است. معمولا 3G نرخ تبادل اطلاعاتی معادل 384 کیلو بیت بر ثانیه را پشتیبانی میکند؛ اما بسته به روش بکارگیری آن در شبکه های مختلف، نرخ تبادل داده میتواند تا 42 مگابیت بر ثانیه نیز افزایش یابد. معمولا 3G سریعتر از EDGE است و با آن میتوانید براحتی وبگردی کرده و یا به موسیقی آنلاین گوش دهید.

حرف H کوتاه شده HSPA و مخفف High Speed Packet Access است. این فناوری نتیجه ارتقای فناوری 3G بوده و نرخ تبادل داده بالاتتری از 3G را ارئه میدهد. HSPA قادر است دانلود تا 14 مگابیت بر ثانیه و آپلود تا 76/5 مگابینت بر ثانیه را پشتیبانی کند. وقتی که حرف H را در قسمت سیگنال موبایل خود مشاهده میکنید، میتوانید موزیک و ویدئوهای آنلاین را با وقفه های خیلی کمی ببینید، اما دانلود کردن یک فیلم، زمان زیادی لازم خواهد داشت.

H+ به معنی HSPA تقویت شده بوده و سریعتر از HSPA است. انتقال نسبتا سریعتر داده در H+ باعث روانتر شدن قابل ملاحظه دانلود ویدئو یا مشاهده موسیقی آنلاین خواهد شد.

فناوری 4G فعلا سریعترین فناوری انتقال داده موبایل است و قابلیت پشتیبانی سرعت دانلود تا یک گیگابت بر ثانیه را دارد. در نمودار زیر میتوانید مقایسه سرعت تئوری فناوریهای مختلف انتقال داده موبایل را با مقیاس لگاریتمی مشاهده کنید:

هم اکنون در برخی از کشورها در حال کار روی راه اندازی فناوری 5G هستند که قابلیت ارائه سرعت دانلود تا 20 گیگابیت بر ثانیه را دارد!

در صورتی که در رابطه با این مقاله و معرفی انواع شبکه‌های موبایل سوالی دارید یا اینکه تجربه‌ای در استفاده از هر یک از شبکه‌ها کسب کرده‌اید می‌توانید در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

معنی علامتهای G, H+, E, 3G و LTE روی تلفن همراه چیست؟
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید