واران بافت؛ پیشگوی اوماها

واران بافت؛ پیشگوی اوماها

Engagements Icon
3


کمتر کسی است که نام واران بافت را نشنیده باشد؛ او یکی از ثروتمندترین افراد جهان است که همیشه در فهرست افراد ثروتمند فروبس، در رتبه‌های بالا قرار دارد. ارزش خالص دارایی‌های واران بافت در اوایل سال 2020 حدود 89.1 میلیارد دلار برآورد شده است! وقتی حرف از سرمایه‌گذاری می‌شود اولین نامی که به گوش می‌خورد واران بافت است. با ما همراه باشید تا بیشتر او را بشناسید و از رمز و راز موفقیت او آگاه شوید.

وارن بافت کیست؟

وارن بافت معروف به "اوراکل اوماها"، معلم سرمایه‌گذاری و یکی از ثروتمندترین و مشهورترین بازرگانان جهان است. بافت از همان سنین جوانی توانایی‌های خود در کسب‌و‌کار را به همه نشان داد. در سال 1956 شرکت «مشارکت بافت» را تاسیس کرد و 11 سال بعد کنترل شرکت سرمایه‌گذاری معروف «برکشی هاتاوی» را به دست گرفت. با تجزیه ‌و ‌تحلیل بازار و سرمایه‌گذاری در صنعت بیمه، رسانه، انرژی، مواد غذایی و آشامیدنی، بافت به یکی از ثروتمندترین افراد جهان تبدیل شد.

دوران کودکی

دوران کودکی وارن بافتوارن ادوارد بافت در 30 آگوست 1930 در شهر اوماها از ایالت نبراسکای آمریکا به دنیا آمد. پدر بافت کارگزار بورس و عضوی از کنگره آمریکا بود. پس جای تعجب نداشت که پسر او نیز راه پدر را پیش بگیرد و وارد دنیای سرمایه‌گذاری شود. مادر واران خانه‌دار بود و خود را درگیر اعداد، ارقام بازار و بورس نمی‌کرد. خانواده بافت سه فرزند داشتند و واران دومین و تنها پسر خانواده بود. وارن از همان کودکی با استعداد خود در امور مالی و تجارت، همه را شگفت‌زده کرد. دوستان و آشنایان وارن درباره استعداد وارن گفته‌اند: «او می‌تواند ستون‌های بزرگی از اعداد را فقط با ذهنش جمع و تفریق کرده و آنها را آنالیز کند، او یک نابغه ریاضی است!».

وارن به‌واسطه کار پدرش وقت زیادی را در کارگزاری بورس می‌گذراند و از همان ابتدا به تخته سیاه قیمت‌های سهام علاقمند شد. در 11 سالگی اولین سرمایه‌گذاری خود را انجام داد و سه سهم شرکت «خدمات شهری» را خرید قیمت هر سهم او 38 دلار بود اما بعد از خرید، ارزش سهم «خدمات شهری» به سرعت کاهش یافت و به 27 دلار رسید! او که از این اتفاق بسیار ناراحت شده بود، سهم خود را نگه داشت تا به 40 دلار رسید و بلافاصله با سود بسیار اندک (تنها 6 دلار) کل سهام خود را فروخت اما به سرعت از این کار پشیمان شد. چرا که چند روز بعد ارزش هر سهم «خدمات شهری» به 200 دلار رسید! بافت بعداً از این تجربه به عنوان اولین درس سرمایه‌گذاری یعنی صبر، یاد کرد.

اولین بنگاه کارآفرینی

وقتی وارن 13 ساله بود اولین کسب‌و‌کار خود را با فروش روزنامه و برگه بخت‌آزمایی مسابقات اسب‌سواری به راه انداخت. او حتی در آن سال اولین اظهارنامه مالیاتی خود را نیز ثبت کرد. در سال 1942 پدر بافت به عنوان نماینده مجلس آمریکا یا همان کنگره انتخاب شد و خانواده بافت به ویرجینیا نقل مکان کردند. وارن وارد دربیرستان «وودرو ویلسون» واشنگتن شد و اینجا بود که او با یکی از دوستانش اولین برنامه کسب‌و‌کار خود را اجرا کرد.

آنها یک دستگاه «پین‌بال دزد» را با قیمت 25 دلار خریدند و آن را در یک آرایشگاه نصب کردند. بعد از چند ماه با سود این کار، سه دستگاه دیگر هم به کسب‌و‌کار آنها اضافه شد و توانستد پول خوبی از این کار در بیاورند. در نهایت وارن و دوستش مجموعه دستگاه‌های پین‌بال دزد خودشان را به قیمت 1200 دلار فروختند!

تحصیلات

وارن بافت در سن 16 سالگی برای تحصیل در رشته تجارت وارد دانشگاه پنسیلوانیا شد و دو سال در دانشگاه پنسیلوانیا بود و سپس برای اتمام تحصیلات خود به دانشگاه نبراسکا رفت. وارن در 20 سالگی با 10 هزار دلار پولی که از کسب‌و‌کار کودکی خود بدست آورده بود، دانشگاه را تمام کرد.

او بعد از دوره کارشناسی، برای ادامه تحصیل در رشته اقتصاد به دانشگاه کلمبیا رفت و کارشناسی ارشد خود را زیر نظر استادان به‌نام اقتصاد مانند بنیامین گراهام گذراند. و برای ادامه تحصیلات خود وارد موسسه مالی نیویورک شد. بعد از پایان تحصیلات، وارن بافت تحت تاثیر کتاب گراهام یعنی «سرمایه‌گذار هوشمند»، به مدت 3 سال برای شرکت بفت-فالک به فروش اوراق بهادار نفت پرداخت. بعد از آن نیز فعالیت خود را به عنوان تحلیل‌گر در شرکت گراهام-نیومن شروع کرد.

برکشایر هاتاوی

در سال 1956 واران بافت شركت «مشارکت بافت» را در زادگاه خود یعنی اوماها تأسیس کرد. او با بهره‌گیری از تکنیک‌هایی که از گراهام آموخته بود، توانست شرکت‌هایی با ارزش کم را شناسایی کرده و با خرید سهام آنها تبدیل به یک میلیونر شود! یکی از این شرکت‌ها، شرکت نساجی برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) بود. او از سال 1960 خرید سهام برکشایر هاتاوی را شروع کرد و تا سال 1965 کنترل کامل این شرکت را به دست گرفت و به سهام‌دار اصلی آن تبدیل شد.

علیرغم موفقیت «مشارکت بافت»، بنیانگذارش آن را در سال 1969 منحل کرد تا روی توسعه برکشایر هاتاوی تمرکز کند. او بخش تولید نساجی شرکت را به تدریج جمع کرد و به جای آن به خرید سهامِ رسانه‌ها (واشنگتن پست)، بیمه (شرکت GEICO) و نفت (اکسون) پرداخت. آوازه موفقیت‌های او به سرعت همه‌جا پیچید و در دنیای سرمایه‌گذاری به او لقب اوراکل (پیشگو) اوماها را دادند! وارن بافت به قدری در پیش‌بینی بازار تبحر پیدا کرد که می‌توانست شرکت‌های به ظاهر ضعیف را به ماشین پولسازی تبدیل کند. شاید بهترین نمونه در این زمینه، خرید شرکت «برادران سالومون» در سال 1987 باشد.

پس از سرمایه‌گذاری قابل توجه برکشایر هاتاوی در کوکاکولا، بافت از سال 1989 تا 2006 به عنوان مدیر این شرکت انتخاب شد. علاوه بر کوکاکولا، بافت مدیر شرکت‌های دیگری مثل Citigroup Global Markets Holdings ،Graham Holdings و Company Gillette را هم بر عهده گرفته بود.

فعالیت‌های بعدی و اقدامات انسان دوستانه

واران بافت؛ پیشگوی اوماهادر سال 2006 بافت اعلام کرد که تمام ثروت خود را به خیریه‌ها اهدا خواهد کرد و متعهد شد که 85% از کل دارایی خود را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس بدهد. این کمک مالی به بزرگترین اقدام خیرخواهانه در تاریخ ایالات متحده تبدیل شد! سال 2010 وارن بافت و بیل گیتس اعلام کردند که کمپین Giving Pledge را راه‌اندازی کرده‌اند تا افراد ثروتمند بیشتری را برای اقدامات بشردوستانه جذب کنند.

در سال 2012 بافت فاش كرد كه به سرطان پروستات مبتلا شده است. او در ماه جولای تحت اشعه‌درمانی قرار گرفت و در ماه نوامبر همان سال درمان خود را با موفقیت به پایان رساند. این اتفاق زنگ خطری برای وارن 80 ساله بود تا کمی از حجم کار خود بکاهد ولی فقط کمی!

در فوریه 2013، بافت شرکت H. j. Heinz و گروه خصوصی 3G Capital را با 28 میلیارد دلار خریداری کرد. علاوه بر این در راستای توسعه و پایدارسازی برکشایر هاتاوی، شرکت باطری‌سازی Duracell و گروه غذایی Kraft اضافه شدند. گروه غذایی Kraft در سال 2016 با H. j. Heinz ادغام شد تا سومین شرکت بزرگ صنایع غذایی آمریکای شمالی متولد شود.

یکی از اقدامات جالب بافت، راه‌اندازی سایت Drive2Vote بود. هدف این سایت ترغیب مردم نبراسکا برای استفاده از حق رأی‌ بود. تازه این تنها ویژگی Drive2Vote نیست! با ثبت‌نام در این سایت، افراد می‌توانند از امکان حمل‌و‌نقل تا محل رای‌گیری استفاده کنند!

وارن بافت و سیاست

در حوزه سیاست هم وارن بافت دستی بر آتش دارد! در سال 2015 از نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری هیلاری کلینتون حمایت کرد و در همین راستا دونالد ترامپ را به چالش کشید تا اظهارنامه مالیاتی خود را منتشر کند. در یکی از کمپین‌های انتخاباتی در اوماها، بافت گفت: «یا او (ترامپ) را در اوماها خواهم دید یا او می‌تواند زمان و مکان این دیدار را مشخص کند». در جایی دیگر هم گفت: «ما هر دو تحت حسابرسی هستیم، باور کنید هیچ‌کس نمی‌تواند ما را از صحبت کردن درباره نتیجه حسابرسی ترامپ منع کند». همانطور که انتظار می‌رفت، ترامپ دعوت بافت را نپذیرفت و در نهایت هم این چالش تاثیری در انتخاب نشدن دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا نداشت.

تبلیغات گسترده در شادگان از طریق بازاریابی پیامکیحتما بخوانید: تبلیغات گسترده در شادگان از طریق بازاریابی پیامکی

در سال 2017 وران بافت اعلام کرد که می‌خواهد بخشی از 81 میلیون سهم شرکت IBM را بفروشد. دلیل تصمیم وارن این بود که ارزیابی اشتباه او از ارزش شرکت در شش سال پیش انجام بود. در نهایت در چند مرحله فروش، تعداد سهم او در این شرکت به 37 میلیون سهم رسید. اما وارن بافت با پول فروش سهام IBM چه کرد؟ او سرمایه‌گذاری خود در اپل را 3% افزایش داد و با 700 میلیون سهم، به بزرگترین سهامدار بانک آمریکا تبدیل شد. در اوایل سال بعد وارن بافت سهام بیشتری از اپل خریداری کرد تا آن را به بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری مشترک برکشایر هاتاوی تبدیل کند.

براساس گزارش USA Today، در سال‌های 2017-2006، بافت نزدیک به 28 میلیارد دلار به خیریه‌ها اهدا کرد.

سرمایه‌گذاری در بهداشت

در سال 2018، سه شرکت برکشایر هاتاوی، جی‌چی مورگان چیپس و آمازون در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که قصد دارند با همکاری هم یک شرکت مراقبت پزشکی رایگان برای کارمندان آمریکایی تاسیس کنند. هدف این شرکت پیدا کردن راهکارهای تکنولوژیک برای حل مشکلات درمانی و کاهش هزینه‌های درمانی برای کارمندان بود.

برای واران بافت مساله بهداشت و درمان، همیشه یک دغدغه بود. او از هزینه‌های سنگین مراقبت بهداشتی به عنوان «یک انگل گرسنه» برای اقتصاد آمریکا یاد می‌کند. به نظر بافت، سرمایه‌گذاری روی بهداشت و حمایت از بهترین استعدادهای کشور در بلندمدت به نفع اقتصاد است و علاوه بر آن حس رضایت عمومی را بیشتر می‌کند.

بهار سال 2020 بود که بار دیگر نام وارن بافت در خبرها شنیده شد. او اعلام کرد برکشایر هاتاوی، هولدینگ خود در شرکت خطوط هوایی بیگ فور را منحل می‌کند. دلیل این کار هم این بود که به نظر بافت صنعت هوایی بزودی از شر ویروس کرونا خلاص نمی‌شود.

معرفی کتاب‌های وارن بافت

واران بافت؛ پیشگوی اوماهاچند درس برای سرمایه‌گذاران و مدیران: وارن بافت را به عنوان بهترین و باهوش‌ترین سرمایه‌گذار دنیا می‌شناسند اما او مدیر نمونه‌ای هم هست. این کتاب هم برای افرادی که می‌خواهند وارد بازار سرمایه شوند مفید است هم برای مدیرانی که نگران آینده شرکت خود هستند.

30 سال حکمت از پیشگوی اوماها: اگر می‌خواهید با افکار وارن بافت آشنا شوید و رمز و راز موفقیت او را بدانید، این کتاب را بخوانید. اینجا وارن بافت از تجربه 30 ساله خودش برای شما می‌گوید.

نامه‌های برکشایر هاتاوی به سهامداران (1965-2013): اگر در بازار سرمایه هستید یا به عنوان سرمایه‌دار فعالیت می‌کنید حتما این کتاب را بخوانید. تمام نامه‌هایی که شرکت برکشایر هاتاوی بین سال‌های 1965 تا 2013 به سهامدارانش ارسال کرده، در اینجا آمده است.

هدیه سانتا: داستان‌های واقعی از شجاعت، طنز، امید و عشق: داستان‌های این کتاب درباره خانواده‌هایی است که در بدترین شرایط هم عشق و محبت و شجاعت را فراموش نکردند. تمام درآمد حاصل از این کتاب به بنیاد الیزابت گسلر برای مبارزه با ایدز اهدا شد.

مصاحبه وارن بافت با کمیسیون تحقیق بحران مالی: بعد از بحران مالی آمریکا در سال 2008 کمیسیونی برای بررسی چرایی این بحران تشکیل شد. به عنوان یکی از کارشناسان مطرح این حوزه، این کمیسیون مصاحبه‌ای با وارن بافت انجام داد. در این مصاحبه بافت توضیح می‌دهد که چرا نتوانست بحران مالی بزرگ را پیش‌بینی کند.

بازگشت به مدرسه: جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان مالی: در این کتاب سخنرانی‌های وارن بافت در دانشگاه‌ها جمع‌آوری شده است. جملاتی که در هیچ جای دیگر از وارن بافت نشنیده‌اید را در این کتاب بخوانید. اگر دانشجوی اقتصاد و مالی هستید به شما توصیه می‌کنیم این کتاب را از دست ندهید.

چند جمله خواندنی از وارن بافت

سهمی را بخرید که از داشتن آن خوشحال باشید حتی اگر بازار به مدت 10 سال تعطیل شود!

بازار را از نزدیک تماشا نکنید.

من همیشه می‌دانستم که می‌خواهم ثروتمند شوم.

اگر امروز زیر سایه درختی نشسته‌اید بدانید که قبلاً فردی در آنجا درخت کاشته است.

می‌خوانم و فکر‌ می کنم.

خطر، تنها زاده ندانستن است.

من به بچه‌هایم پول کافی می‌دهم تا احساس کنند قادر به انجام هر کاری هستند، اما نه به اندازه‌ای که هیچ کاری نتوانند انجام دهند.

چراغ راهنمایی بدون مکث، از قرمز به سبز می‌رود. برای دستیابی به شهرت و  آوازه 20 سال زمان لازم است و برای نابودی آن 5 دقیقه!

با یک آدم بد نمی‌شود معامله خوب کرد.

فقط در جایی سرمایه‌گذاری کنید که کار آنها را به سادگی می‌فهمید.

سهام بسیار جذاب‌تر از اوراق قرضه هستند.

قانون شماره 1: هرگز پول خود را از دست ندهید. قانون شماره 2: قانون شماره 1 را فراموش نکنید.

تفاوت بین افراد موفق و افراد واقعاً موفق در این است که افراد واقعاً موفق تقریباً به همه‌چیز نه می‌گویند.

در دنیای تجارت ، آینه عقب همیشه واضح‌تر از شیشه جلو است.

بهتر است با افرادی بهتر از خودتان بگردید.

قیمت چیزی است که شما پرداخت می کنید. اما ارزش، چیزی است که به دست می‌آورید.

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید
بدون دیدگاه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!
ارسال دیدگاه

ارسال پیامک از اینترنت

ارسال و دریافت پیامک تکی و انبوه با شماره های اینترنتی
مشاهده تعرفه ها فعالسازی در کمتر از 1 دقیقه

ثبت نام

در کمتر از 1 دقیقه ارسال پیامک را شروع کنید.
شرایط و قوانین را مطالعه کرده و قبول دارم.

پنل خود را انتخاب کنید