به‌طور کلی اکثر دستگاه‌ها مخصوصاً کامپیوتر‌ها و لپ‌تاپ‌ها از ورودی VGA پشتیبانی نمی‌کنند و اکثر مانیتورها هم در نسل جدید، تنها خروجی HDMI دارند؛ اما خوشبختانه هنوز راه‌هایی وجود دارد تا اگر دستگاه شما قدیمی یا بسیار جدید است، بتوانید ورودی‌های VGA یا HDMI را با سیستم خودتان سازگار کنید. قبل از اینکه این راهها را به شما آموزش بدهم، بهتر است تا اول یک کمی با این مبدل‌ها آشنا شویم.

انواع مختلف مبدل‌های صوتی و تصویری

مبدل‌های صوتی و تصویری معمولاً به سه مورد زیر خلاصه می‌شوند:

VGA

درگاه استانداردی است جهت اتصال به دستگاه‌‌های ویدئویی مثل مانیتورها و پروژکتورها که البته در دستگاه های جدید DVI و HDMI جایگزین VGA شده‌اند.

DVI

درگاهیست برای انتقال تصویر از دستگاه‌های مختلف که بعد VGA جایگزین آن شد.

HDMI

می‌توان گفت اولین رابط انتقال صوت و تصویر به صورت هم‌زمان HDMI است. این پورت قابلیت انتقال بیش از ۱۰۸۰ پیکسل و سرعت ۶۹ فریم در ثانیه را دارد و همچنین صدا را با فرکانس ۱۹۲ کیلوهرتزی منتقل می‌کند.

چگونه می توانیم ورودی HDMI را به VGA تبدیل کنیم؟‌

اگر دستگاه شما فقط ورودی VGA را پشتیبانی می‌کند، برای تبدیل هر نوع ورودی به VGA، به کابل مبدل آن نیاز دارید و روش جایگزینی وجود ندارد. یعنی قبل از انجام هر کاری، باید از فروشگاه‌های لوازم کامپیوتری کابل تبدیل HDMI به VGA را خریداری کنید. شکل و شمایل کابلی که می بایست خریداری کنید به‌صورت زیر است:تبدیل HDMI به VGA

همانطور که در عکس هم مشخص است می‌بایست کابل HDMI را در ورودی آن قرار دهید تا تبدیل به VGA صورت بگیرد. حالا می‌توانید از خروجی VGA استفاده کنید و به هر دستگاهی که آن را پشتیبانی می‌کند متصل کنید.

نکته:‌ اگر کارت گرافیک دستگاه شما مدت‌هاست که به‌روزرسانی نشده حتماً بر اساس مدل آن، آخرین نسخه کارت گرافیک را نصب کنید.

چگونه می توانیم ورودی VGA را به HDMI تبدیل کنیم؟‌

حالا اگر مانیتور شما نسل قدیمی است و تنها خروجی VGA را دارد و همزمان دستگاه شما از تکنولوژی VGA پشتیبانی نمی‌کند، می‌توانید با تهیه یک مبدل VGA به HDMI، آن را به دستگاه خودتان وصل کنید. مانند تصویر زیر:تبدیل VGA به HDMI

کافیست خروجی VGA را در قسمت مخصوص آن قرار دهید تا بتوانید آن ‌را تبدیل به HDMI کنید.

نکته: چون کابل HDMI صدا را همراه با تصویر انتقال می‌دهد، پس در تبدیل VGA به HDMI یا برعکس، صدای مانیتور شما دچار اختلال می‌شود .اگر برای شما صدای مانیتور مهم باشد نمی‌توانید از این مبدل‌ها استفاده کنید. باید از مبدل‌هایی استفاده کنید که برای صدا خروجی جداگانه‌ای داشته باشند. به تصویر زیر توجه کنید:‌VGA به HDMI

لازم است بگویم که ورودی و خروجی دیگری هم برای ارسال صدا و تصویر از مانیتور به دستگاه‌های مختلف وجود دارد که با نام DVI شناخته می‌شود.

تبدیل HDMI به DVI

گاهی اوقات هم ممکن است خروجی مانیتور شما HDMI باشد، اما کارت گرافیک شما فقط DVI را پشتیبانی کند. در این صورت هم شما به یک مبدل HDMI به DVI نیاز دارید.

مبدلی شبیه به شکل زیر:تبدیل HDMI به DVI

همانطور که می‌بینید از یک‌طرف کابل HDMI متصل شده و از طرف دیگر خروجی DVI ارايه می‌شود.

دو نکته نهایی که باید به آن توجه کنید!

از لحاظ اقتصادی خرید این مبدل‌ها قطعاً بیشتر از تعویض دستگاهتان به نفع شماست، چون قیمت آنها بسیار مناسب است و شما می توانید با چیزی حدود ۶۰ هزارتومان انواع مبدل هایی که راجع‌به انها حرف زدیم را تهیه کنید.

به هرحال باید به این نکته توجه داشته باشید که تمام مبدل‌های صوتی و تصویری، در هنگام تبدیل به یکدیگر با افت نسبی کیفیت صدا و تصویر همراه هستند؛ پس درصورتی‌که این تغییر را حس کردید نگران نشوید! چراکه احتمالش با درصد زیادی وجود دارد.

تبدیل HDMI به VGA و برعکس!
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید