پیامک راهی برای آگاهی عمومی

تنها مراکز تجاری نیستند که از فناوری پیامک انبوه استفاده می‌کنند. این ابزار همچنین می‌تواند در پیشبرد اهداف غیر تجاری و خیرخواهانه نیز کمک بسیاری باشد. در حال حاضر، یک شرکت رواندایی (واقع در قارۀ آفریقا) از پیامک برای اطلاع‌رسانی و ترویج نگاه پیش‌گیرانه از بیماری در کشورهای توسعه‌نیافتۀ آفریقایی استفاده می‌کند.

شرکت فویو گروپ (Foyo Group) که توسط آفرودایس موتانگانا مدیریت می‌شود، ارائه یک مجموعه از برنامه‌ها و خدمات موبایل را آغاز کرده است که هدف از آنها اطلاع‌رسانی در مورد پرهیزات و رفتارهای سالم غذائی است که می‌توانند از بیماری‌های مزمن، وخیم و خانمان‌سوز مثل چاقی، دیابت، امراض قلبی و سرطان جلوگیری کنند. جامعۀ هدف این اطلاع‌رسانی‌ها آن ۶۲٫۸% از جمعیت رواندا است که از تلفن همراه در زندگی روزمرۀ خود استفاده می‌کنند.

سیستم پیامکی حتی به این شرکت کمک می‌کند تا وضعیت جسمی آن بخش از جمعیت رواندا که خطرات مختلف سلامتی آنها را تهدید می‌کند را زیر نظر بگیرد: بچه‌ها، سالمندان و زنان حامله. آنها سوالات کسانی که به دنبال اطلاعات بیشتر هستند را از طریق پیامک دریافت کرده و پاسخ می‌دهند. به این ترتیب این شرکت تبدیل به بخشی از زندگی روزانه مردم خواهد شد و امید است بتواند در سال‌های آینده یک تاثیر واقعی از خود بر جای بگذارد.

هرچند شرکت فویو گروپ از پیامک استفادۀ تجاری ندارد، آنها از اصول اولیۀ اشتراک پیامکی (در مطالب دیگر وبلاگ می‌توانید در این مورد بیشتر بخوانید) پیروی می‌کنند تا به این ترتیب بتوانند بگونه‌ای اطلاع‌رسانی انجام دهند که با هیچ یک از ابزارهای ارتباط قدیمی ممکن نیست. ممکن است نتیجۀ این تلاش برای خود شرکت چندان سودبخش نباشد، اما احتمالاً بتواند به یک جامعۀ سالم‌تر و آموزش دیده، در مکان‌هایی که بیشتر از هر جای دیگر به افزایش آگاهی نیاز است، منجر شود.

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

پشتیبانی

لینکدین