بدون شک رانندگان تاکسی از زحمت‌کشان جامعه هستند؛ پس از همین‌جا به همه‌ی اعضای سازمان تاکسیرانی خسته نباشید عرض می‌کنیم. ولی لازم است نحوه شکایت از تاکسی را هم بلد باشیم چون متاسفانه تجربه تخلف تاکسی برای اکثرمان پیش آمده است.

احتمالاً شما هم مثل من گاهی مجبور شدید کرایه اضافی به راننده تاکسی بدهید؛ حتی ممکن است بعضی از شما را وسط راه پیاده کرده باشند!

از آنجایی که تاکسی از رایج‌ترین وسایل نقلیه عمومی است و همه ما روزانه با آن سر و کار داریم، پس باید در مورد مقررات آن آگاهی کافی داشته باشیم. در این مقاله درمورد حق شما به عنوان مسافر می‌خوانیم، انواع تخلف تاکسی را بررسی می‌کنیم و نحوه شکایت از تاکسی را یاد می‌گیریم.

تاکسی و تاکسیرانی

بگذارید از یک تعریف ساده شروع کنیم:
تاکسی وسیله نقلیه‌ای است که مشخصات معین شده در آیین‌نامه (قانون اجرایی امور تاکسیرانی زیر نظر شهرداری) را داشته باشد، و ‌با امتیاز بهره‌برداری که توسط شهرداری صادر می‌شود، به جابه‌جایی مسافر در درون شهر بپردازد.

پس همان‌طور که حدس زدید اولا تاکسیرانی زیر مجموعه نظارت شهرداری است و مسئول رسیدگی به شکایات شما همین سازمان است و ثانیاً شکایت از تاکسی، زمانی توسط تاکسیرانی پیگیری می‌شود که مربوط به تاکسیِ دارنده‌ی پروانه باشد.

تخلفات تاکسی کدامند؟

سازمان تاکسیرانی جدولی را تحت عنوان تخلفات تاکسی منتشر کرده است، که اگر با هر کدام از این موارد مواجه شدید می‌توانید از روش‌هایی که در ادامه خواهیم گفت شکایت از تاکسی مربوطه را اعلام کنید. تخلفات قابل رسیدگی به این صورت هستند:

کد تخلف

مورد تخلف

۹۱۱۰۵سپردن پروانه تاكسيراني متعلق به خود جهت تاكسيراني به غير
۹۱۱۰۶امتناع از حمل مسافر بدون عذر موجه
۹۱۱۰۷عدم رعايت شئون اسلامي و اجتماعي ( بهداشت فردی، وضعیت ظاهری و ...) مطابق با قوانین و مقررات جامعه اسلامی 
۹۱۱۰۸ارتكاب به جرم در هنگام استفاده از تاكسي
۹۱۱۰۹عدم رعايت مقررات مربوط به حمل مسافر
۹۱۱۱۰عدم رعايت نرخ هاي مصوب
۹۱۱۱۱عدم نصب تاكسيمتر در صورت الزام به نصب آن
۹۱۱۱۳عدم نظافت بیرون و درون تاکسی
۹۱۱۱۴عدم نصب کارت شناسايي راننده داخل خودرو براي رويت مسافر در محل تعیین شده
۹۱۱۱۶خروج بدون مجوز از حریم شهر
۹۱۱۱۷توقف در مکان‌های غیر مجاز جهت سوار و پیاده نمودن مسافر
۹۱۱۱۸فعالیت در سیستم حمل‌ونقل مسافر درون شهری بدون اخذ مجوز فعالیت (سرویس مدارس، آژانس، مسافر بر شخصی و ... )
۹۱۱۱۹حمل مسافر بیش از تعداد ظرفیت قانونی و مشخص شده در دستور العمل‌ها
۹۱۱۲۰عدم نصب برچسب کرایه و یا نصب در محلی که باعث عدم رویت مسافر شود
۹۱۱۲۱نصب لوازم و اشیاء غیر مجاز در تاکسی برابر دستور‌العمل های ارائه شده
۹۱۱۲۲استعمال دخانیات داخل خودرو
۹۱۱۲۵حمل بار تجاری توسط تاكسي
۹۱۱۲۶نصب هرگونه برچسب، نوشته، آگهی و تصاویر داخل و بدنه خارجي خودرو بدون داشتن مجوز
۹۱۱۲۷سوار کردن مسافر با داشتن مسافر قبلی توسط تاکسی‌های تلفنی، دربست یا آژانس بدون اجازه مسافر قبلی

نکته: به دلیل طولانی بودن کدهای تخلف سعی کردیم مواردی که احتمالا بیشتر با آن مواجه می‌شوید را ذکر کنیم، اما در صورتی که نیاز به تمام کد‌های شکایت از تاکسی دارید می‌توانید فرم مربوطه را از سایت تاکسیرانی دانلود کنید.

نرخ مصوب کرایه تاکسی

شورای شهر تهران بعد از بررسی‌های لازم، افزایش ۱۲.۵ درصد کرایه‌های تاکسی را در سال ۹۷ به تصویب رساند که این نرخ از خرداد ماه اجرا شد، و 80 هزار برچسب کرایه سال 97 در تاکسی‌ها توزیع شد. طبق اعلام نظر مدیرعامل سازمان نظارت بر تاکسیرانی، رانندگان تاکسی حق ندارند کرایه بالاتر از نرخ مصوب را دریافت کنند.

برای اطلاع از نرخ خط مورد نظر، می‌توانید یا برچسب روی شیشه تاکسی را مشاهده کنید، و یا به سایت سازمان تاکسیرانی (قسمت نرخ خدمات تاکسی) مراجعه کنید. حالا اگر راننده اصرار دارد مبلغ بالاتری را دریافت کند می‌توانید تخلف را اعلام کنید.

چطور شکایت از تاکسی را اعلام کنم؟

برای اعلام شکایت از تاکسی چند روش وجود دارد، ساده‌ترین و در دسترس‌ترین راه، استفاده از سامانه پیامکی تخلف تاکسی است. برای این کار کافیست شماره‌ی پلاک خودرو تاکسی را به سامانه 30004246 پیامک کنید، این گزارش در سامانه ثبت می‌شود و در اسرع وقت رسیدگی‌های لازم انجام می‌شود.

اما طبق تجربه‌ای که داریم نمی‌توانیم قولی در مورد سرعت رسیدگی یا اطلاع‌رسانیِ نتیجه به شما بدهیم! به همین دلیل بد نیست روش‌های دیگر شکایت از تاکسی را هم بدانیم:

  • برای رسیدگی بهتر، شکایات از تاکسی را از طریق سامانه تلفنی 1888 به اطلاع بازرسان سازمان تاکسیرانی برسانید (فراموش نکنید که باید شماره کد ماشین را هم در اختیار بازرس قرار بدهید).
  • شکایت از تاکسی به صورت حضوری، و با مراجعه به دفاتر تاکسیرانی مستقر در مناطق 22 گانه شهرداری
  • اطلاع رسانی به دفاتر شرکت‌های تاکسیرانی خصوصی

راه-های-اعلام-شکایت-از-تاکسی

نکته: برای اطلاع از سایر پیامک های ضروری و مهم، می‌توانید لیست کامل آن‌ها را در مقاله مربوطه مشاهده کنید.

بالاخره نتیجه شکایت از تاکسی چه می‌شود؟

بعد از ثبت تخلف رسیدگی لازم انجام می‌شود و گزارش مربوطه را از طریق پیامک تلفن به اطلاعتان می‌رسانند. با توجه به نوع، تعداد تکرار و اثر تخلف در جامعه، طبق ضوابط با تاکسیران متخلف برخورد می شود. حداقل مجازات تذکر و تعهد کتبی است و ممکن است تا تغییر نوع کاربری تاکسی و حتی ابطال پروانه فعالیت و اخراج از ناوگان تاکسیرانی نصیب راننده تاکسی متخلف شود.

و در آخر...

با آگاهی داشتن از مقررات و حق خود در جامعه، می‌شود از بروز خیلی سوءتفاهم ها جلوگیری کرد .توصیه می کنیم شما هم به عنوان یک شهروند، شکایت از تاکسی را جدی بگیرید تا این تخلفات در حمل‌و‌نقل شهری تکرار نشود.

بنابراین برای اینکه شکایت خود را ثبت کنید، روش‌های زیر در اختیار شما قرار داده شده است:

  • راه اول:
    شماره‌ی پلاک خودرو تاکسی را به سامانه 30004246 پیامک کنید.

  • راه دوم:
    با شماره 1888 داخلی 1، تماس بگیرید و شکایت خود را به اطلاع بازرسان سازمان تاکسیرانی برسانید.

تخلفات تاکسیرانی و شکایت از تاکسی با یک اس ام اس
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید