پیامک برای دانشگاه ها

در سال‌های اخیر، پیامک به عنوان یک رسانۀ ارتباطی قوی برای مراکز آموزش عالی از جمله دانشگاه‌ها مطرح شده است. این شکل جدید از ارتباط راه خود را به بسیاری از این موسسأت پیدا کرده است. البته جای تعجبی هم وجود ندارد، زیرا پیامک یک روش ارتباطی مقرون به صرفه، لحظه‌ای و سریع به حساب می‌آید. بنابراین تصمیم گرفتیم در مقالۀ حاضر به بررسی کاربردهای پیامک برای دانشگاه‌ها و البته، سایر مراکز عالی، بپردازیم و راهکارهایی برای مطلع کردن اساتید، دانشجویان، کارمندان، محققان و سخنوران از آخرین اخبار و اطلاعات را در اختیار شما قرار دهیم.

دانشجویان تازه‌وارد

برای دانشجویان جدید، ورود به دانشگاه می‌تواند یک اتفاق هیجان‌انگیز ولی ترسناک باشد. معمولا هنگام شروع ترم جدید دانشگاه، "تازه‌واردها" چندان به محیط آشنا نیستند و احساس غریبه بودن می‌کنند. با پیامک می‌توانید یک لینک به نقشۀ فضای دانشگاه خود را به این دانشجویان بفرستید تا آنها به راحتی بتوانند مسیر خود را پیدا کنند و دچار مشکلی نشوند.

همچنین احتمال دارد دانشجویان جدید از روز بازگشایی دانشگاه یا روزی که باید سر کلاس حضور پیدا کنند نیز آگاه نباشند. پیامک در این زمینه هم به کمک شما می‌آید. کافی است یک پیامک به آنها بفرستید و اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه را انجام دهید. به این ترتیب دانشجویان تازه‌وارد تجربۀ بهتری داشته و مطمئناً قدردان این زحمات شما خواهند بود. با پیامک از این دانشجویان حمایت کرده و اطلاعات لازم را در اختیار آنها قرار دهید تا بدانند که همیشه حامی آنها خواهید بود.

کنسل شدن کلاس

در طول یک ترم بسیار پیش می‌آید که استادی ناخوش باشد و نتواند کلاس خود را برای یک یا چند روز برگزار کنید. ضروری است که تمام دانشجویان از این موضوع مطلع باشند و بی‌جهت سر کلاس حاضر نشوند. برای این منظور می‌توانید یک پیامک به تمام دانشجویان کلاس مورد نظر ارسال کنید و به آنها پیغام دهید که این کلاس برگزار نخواهد شد. به این ترتیب آنها وقت خود را به انتظار نمی‌گذرانند و می‌توانند در این ساعت‌های خالی به کارهای دیگر بپردازند.

امتحانات / نتایج

امتحانات می‌توانند یک زمان پر استرس از سال تحصیلی باشند. با اینحال، شما می‌توانید از دانشجویان حمایت کنید و نکاتی را در مورد چگونگی درس خواندن و چگونگی از بین بردن استرس در طول امتحانات برای آنها ارسال کنید. همچنین وقتی نتایج یک امتحان مشخص شد می‌توانید با ارسال یک پیامک انبوه به دانشجویان، این موضوع را به آنها اطلاع دهید و یک لینک در پیامک خود بگذارید که دسترسی به این نتایج را ممکن می‌کند.

رویدادهای مختلف

پیامک می‌تواند در برگزاری رویدادهای مختلف نیز نقش موثری داشته باشد. هر دانشجویی ایمیل خود را به صورت مرتب چک نمی‌کند. اما همۀ آنها گوشی تلفن خود را همیشه همراه دارند. بنابراین، پیامک بهترین راه ارتباط با دانشجویان است. پس اگر قرار است یک کنفرانس یا سخنرانی برگزار کنید، یا مراسم دیگری در پیش دارید، یک پیامک به دانشجویان مربوطه ارسال کنید و آنها را از این موضوع مطلع کنید.

هشدار پایان مهلت

از دانشجویان می‌خواهید تا پایان ترم نظرسنجی اساتید را تکمیل کنند؟ یک مسابقه برگزار کرده‌اید و می‌خواهید مهلت ثبت آثار را به مخاطبان اطلاع دهید؟ دانشجوی شما مدارک خود را تکمیل نکرده است؟ برای اطلاع‌رسانی و هشدار به این افراد بهترین و سریع‌ترین راه پیامک است. کافی است به دانشجویان خود یک پیامک بدهید و از آنها بخواهید هر چه زودتر اقدام کنند. سعی کنید در پیامک خود تمام توضیحات لازم را نیز به آنها بدهید. می‌توانید مطمئن باشید که آنها این پیامک را جدی خواهند گرفت.

تشکّلات دانشجویی

پیامک برای تمام تشکّلات دانشگاهی می‌تواند ابزار مناسبی باشد. برای مثال، اگر شما یک گروه نمایش داشته باشید، به راحتی می‎‌توانید دانشجویان را در جریان قرار دهید و از دانشجویان علاقه‌مند را به عضویت در آن دعوت کنید. حتی می‌توان یک اشتراک پیامکی را به دانشجویان ارائه داد و بدین‌وسیله در مورد زمان و تاریخ ملاقات‌های گروه به آنها اطلاع‌رسانی کرد. ایجاد اشتراک روش بسیار موثری است، زیرا به شما کمک می‌کند افرادی را هدف قرار دهید که واقعاً به تشکّل شما علاقه‌مند هستند و می‌خواهند بیشتر در مورد گروه شما بدانند.

تیم‌های ورزشی

تیم‌های ورزشی دانشگاه هم می‌توانند از پیامک استفاده‌هایی داشته باشند. از پیامک می‌توان برای ارسال یادآوری در مورد زمان‌های برگزاری تمرین به اعضا استفاده کرد. به علاوه می‌توانید مسابقات در پیش رو را نیز به حامیان تیم خود اطلاع دهید و مطمئن باشید که آنها با حضور پر شور خود به شما انرژی بیشتری برای بازی می‌دهند.

زمان‌ بازگشایی و تعطیلی دانشگاه

دانشگاه‌ها می‌توانند از پیامک برای اطلاع‌رسانی در مورد زمان بازگشایی و تعطیلی دانشگاه استفاده نمایند. همچنین اگر قرار است دانشگاه به دلیلی در یک روز خاص تعطیل باشد، مثلا وقتی که قرار است آزمونی در دانشگاه برگزار شود، نیز می‌توانید از این ابزار ارتباطی استفاده کنید. پیامک می‌تواند سریع‌ترین راه انتقال این پیغام‌ها باشد.

کتابخانه‌های دانشگاه

پیامک می‌تواند مورد استفادۀ کتابخانۀ یک دانشکده نیز قرار بگیرد. این یک رسانه کارآمد برای برقراری ارتباط با دانشجویان است. در مورد کتاب‌هایی که تاخیر خورده‌اند یا مهلت بازگشت یک کتاب به دانشجویان اطلاع دهید. همچنین می‌توانید زمان باز شدن یا تعطیلی کتابخانه در طول سال را نیز به این طریق به اطلاع مخاطبان برسانید.

انتقادات و پیشنهادات

یک راه خوب دیگر برای استفاده از پیامک دریافت انتقادات و پیشنهادات دانشجویان است. با بکارگیری پیامک دیگر به کاغذ و قلم نیاز نیست. دانشجویان مشکلات و پیشنهادات خود را به راحتی و با ارسال یک پیامک به اطلاع شما می‌رسانند و شما نیز می‌توانید با پیامک آنها را از جواب خود مطلع کنید.

 *    *    *

همانطور که می‌بینید، دانشگاه‌ها می‌توانند از پیامک استفاده‌های بسیار متنوعی کنند که در بالا تنها به چند تا از آنها اشاره کردیم. این ابزار یک پل ارتباطی سریع و قابل اطمینان را برای شما فراهم می‌کند و از هزینه‌های شما خواهد کاست. با ارسال پیامک مطمئن خواهید بود که تمام دانشجویان، اساتید، کارمندان و ... از آخرین اخبار و وقایع دانشگاه مطلع خواهند بود.

ملی‌پیامک در حال حاضر با تعدادی از معتبرترین دانشگاه‌های کشور (دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و ...) در حال همکاری است و خدمات پیامکی خود را به آنها ارائه می‌دهد. اگر شما هم می‌خواهید به جمع این دانشگاه‌ها بپیوندید و از کاربردهای بی‌شمار پیامک بهره‌مند شوید یا اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید با بخش پشتیبانی ما تماس حاصل فرمائید و سوالات خود را مطرح کنید.

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید