رضا عزیز ممنونیم کد تائید شما در فروشگاه جزیره 2867 می‌باشد.
مریم عزیز، خرید شما با کد 98764 در تاریخ 12/6/99 ثبت شد. فروشگاه آنلاین جزیره

احتمالاً برای شما هم مثل من این سوال پیش آمده که سایت‌های فروشگاهی برای خرید آنلاین، چطور اینقدر سریع پیامک‌های ثبت سفارش یا کد احراز‌هویت را برای مشتری ارسال می‌کنند، یا مانند مثال بالا چطور بعد از خرید از فروشگاه بلافاصله پیامک تشکر می‌فرستند!

برای همین، در ویدئو زیر قصد داریم تا شما رو با وب سرویس ارسال سریع پیامک، نحوه استفاده از وب سرویس و افزونه‌هایی که می‌توانند از این طریق ارسال پیامک داشته باشند، بیشتر آشنا کنیم.

کاربردهای وب سرویس ارسال سریع پیامک
دسته‌بندی سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها

شما می‌توانید با استفاده از وب سرویس ارسال سریع پیامک پنل پیامکی کسب‌وکارتان را به سایت فروشگاهی، اپلیکیشن یا هرچه مربوط به کارتان است وصل کنید تا پیام‌هایی مانند تشکر، کد تائید یا کد پیگیری خرید به صورت خودکار از طریق پنل اس ام اس برای مشتری ارسال شود و همه‌ی مشتریان نیز پیامک ارسال شده را دریافت کنند.

کسب‌وکارهای آنلاین هم معمولاً از دو دسته سایت و اپلیکیشن استفاده می‌کند که در ادامه اشاره کوچکی به آن داریم!

سایت‌های طراحی شده با CMS

سایت‌ و اپلیکیشن‌هایی که با CMS یا  سیستم‌های تولید محتوا مانند وردپرس، جوملا، WHMCS، مجنتو و …. طراحی شده باشند، برای فروشگاه‌های آنلاین توصیه می‌شوند و محیط کاربری آسانی دارند.

در حین استفاده از این سایت‌ها، می‌توانید از پلاگین‌های مختلفی استفاده کنید که ملی پیامک در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. مثلاً افزونه پیامک ووکامرس فارسی برای اطلاع رسانی‌های پیامکی در روند ثبت و تغییر وضعیت سفارشات ثبت شده‌ به مدیر و مشتریان سایت استفاده می‌شود.

سایت‌ها و اپلیکیشن‌های طراحی شده با زبان‌های برنامه‌نویسی

سایت و اپلیکیشن‌هایی که از زبان‌های برنامه نویسی مانند Asp.net، Java Script ،  PHP و دیگر زبان‌های اختصاصی وب استفاده می‌کنند، برای طراحی سایتشان نیاز به دانش برنامه‌نویسی یا به کارگیری برنامه‌نویس خواهند داشت. اصولاً در این نوع سایت‌ها، افزونه‌ایی برای  نصب روی سایت طراحی نشده است، به منظور استفاده از وب سرویس ارسال سریع پیامک، می‌توانید با بهره‌مندی از نمونه کدهای آماده که توسط ملی پیامک در اختیار کاربران قرار داده شده است، ارسال یامک‌ها به صورت خودکار را در سایت و اپلیکیشن خود ایجاد نمایید.

وب‌سایتت رو به پیامک مجهز کن!

با ارسال پیامک در هنگام ثبت‌نام مشتری را احراز هویت کنید و خیال مشتری را پس از خرید با یک پیامک راحت کنید!
10% تخفیف!
API10
کپی کد
برای ارسال پیامک تکی و انبوه همین الان ثبت نام کنید
ثبت نام و ارسال پیامک آنی

وب سرویس ارسال سریع پیامک چیست؟وب سرویس خدماتی

حالا که روش ایجاد سایت با استفاده از CMS و یا زبان برنامه‌نویسی را انتخاب کردید، نوبت آشنایی با انواع روش‌های استفاده از وب سرویس ارسال سریع پیامک خواهد بود که به دو دسته کلی تقسیم می‌شود!

مقصود از جمله‎‌ی بالا این است که یک سرویس مبتنی بر وب آماده استفاده خواهد بود، اما کاربران مختلف بر اساس نیاز خود می‌توانند روش مورد نظر خودشان را انتخاب کنند.

وب سرویس soap

کلمه soap مخفف عبارت Simple Object Access Protocol است. سرویس soap در اصل یک پروتکل برای تبادل اطلاعات بین دو سرویس تحت وب است. در این سرویس، اطلاعات به صورت پیام و از طریق پل ارتباطی مانند پروتکل‌های رایج در اینترنت مثل http منتقل می‌شود. پروتکل soap یکی از رایج‌ترین استانداردهای ارتباط بین دو سیستم تحت وب است که بهترین مزیت آن قابلیت اجرا در تمام زبان‌های برنامه‌نویسی است.

وب سرویس rest

سرویس rest مخفف عبارت Representational State Transfer است. برخلاف سرویس قبلی، rest یک معماری برای طراحی برنامه‌های کاربردی به حساب می‌آید که برای از بین بردن پیچیدگی پروتکل‌هایی مانند soap ایجاد شده است و برنامه‌های شما را به راحتی به پروتکل http وصل می‌کند.

یکی از بهترین مزایای معماری rest دسترسی کاربر بر اساس پروتکل http است، معماری rest می‌تواند متدهای مختلفی بابت ارسال درخواست‌های خود داشته باشد که هر یک از این متدها مفهوم خاص خود را ارائه می‌دهد. این متدها که شامل get، post، put و… می‌شوند، کاربردهای متفاوتی در ارسال درخواست دارند.

کارکرد وب سرویس ارسال سریع پیامککارکرد وب سرویس پیام کوتاه

کاربرد و استفاده از وب سرویس پیام کوتاه را به زبان ساده با مثال زیر شروع می‌کنیم.

فرض کنید یک سایت یا اپلیکیشن با ثبت نام/ورود دو مرحله‌ای کد اعتبار سنجی پیامکی داریم، هنگامی که کاربر یا مشتری در سایت قصد انجام ثبت‌نام را داشته باشد، پس از وارد کردن شماره خود در سایت، یک درخواست از سمت سایت به سرور سامانه ارائه دهنده سرویس پیامکی ارسال شده که در این درخواست محتوای متن پیامک به همراه شماره موبایل دریافت کننده پیامک وجود دارد، سامانه پیامکی با دریافت این درخواست، شروع به پردازش آن نموده و در صورت عدم وجود هرگونه اشکال، پیامک مورد نظر به همراه سربار اطلاعاتی برای مقصد نهایی ارسال شود. پس از ارسال پیامک به مقصد مجدد وبسرویس یک‌سری اطلاعات شامل وضعیت تحویل پیامک را برای مبدأ ارسال پیامک (سایت و یا اپلیکیشنی که کاربر در آن ثبت‌نام کرده است) ارسال خواهد کرد.

استفاده از وب سرویس ارسال سریع پیامک در فروشگاه‌های اینترنتیفروشگاه‌های اینترنتی

اگر صاحب فروشگاه اینترنتی هستید، می‌توانید از طریق وب سرویس ارسال سریع پیامک، هر خبری را در حوزه کاری‌تان برای مشتری ارسال کنید. کدهای احراز هویت عضویت در سایت، وضعیت ثبت سفارش، تائیدیه تغییر رمز عبور و دیگر اطلاع رسانی‌های مرتبط با کسب و کارتان از همین روش برای مخاطب ارسال می‌شود.

استفاده از وب سرویس ارسال سریع پیامک در نرم‌افزارهای مختلف

از هر نرم‌افزاری که استفاده می‌کنید، به وب سرویس پیامکی هم نیاز دارید. مثلا اطلاع‌رسانی به مدیر مجموعه، ارسال فاکتور برای مشتریان، ارسال پیامک صدور چک و هرگونه عملیات مالی که با نرم افزار انجام شود، با وب سرویس برای شماره موبایل مشتری یا مخاطب خاص مانند هیئت مدیره یا معاونت مالی قابل ارسال است (البته لازم به ذکر است که همه‌ی نرم افزارها به‌صورت پیش‌فرض قابلیت ارسال پیامک را نخواهند داشت که در این صورت نیاز به ایجاد این ویژگی در نرم افزار خواهد بود)

استفاده از وب سرویس ارسال سریع پیامک در نرم‌افزارهای مانتورینگ

نرم‌افزارهای مانتورینگ برای بررسی وضعیت سیستم‌ها و سرورهای ارگان‌ها و ادارات بزرگ، سازمان‌های دولتی و شرکت‌های مهم استفاده می‎‌شود. اینجاست که وب سرویس ارسال سریع پیامک به بهبود عملکرد سیستم و جلوگیری از اِرورها و خطاهای ناگهانی استفاده می‌شود. در شرایطی که خطایی در عملکرد طبیعی سیستم بروز نماید می‌توان با ارسال یک پیامک کوتاه به مسئولین مانیتورینگ اطلاع رسانی لازم برای بررسی و احیاء مجدد سیستم را ارسال نمود.

استفاده از وب سرویس ارسال سریع پیامکاستفاده از وب سرویس ارسال پیامک سریع

همانطور که گفتیم، وب سرویس به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود که چگونگی اتصال آن‌ها متفاوت است. برای همین در ادامه، چگونگی اتصال وب سرویس از طریق زبان برنامه نویسی و افزونه‌ها را همراه با مثال توضیح خواهیم داد.

زبان برنامه‌نویسی

سامانه‌های پیامکی برای اتصال زبان‌های برنامه نویسی نمونه کد را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. شما به عنوان صاحب پنل می‌توانید با وب سرویس پیامکی و نوشتن چند خط کدنویسی وبسایت یا نرم‌افزار خود را به سامانه پیامکی وصل کنید تا در زمان لازم به صورت اتوماتیک برای مشتری پیام کوتاه ارسال کند.

همچنین کاربران ملی پیامک می‌توانند از نمونه کدهای سامانه پیامکی شامل 14 زبان برنامه نویسی استفاده کنند که در گیت هاب و سایت رسمی ملی پیامک (به همراه مستندات) ارائه شده است.

همچنین سامانه ملی پیامک با راه اندازی سرویس جدید خود با نام کنسول ملی پیامک تمامی پیچیدگی‌های موجود در سرویس‌های api خود را برطرف ساخته تا کاربران به راحت‌ترین شکل ممکن از سرویس ارسال سریع پیامک بهره‌مند شوند.

افزونه‌های پیامکی

برخی مواقع کاربر از سیستم‌های تولید محتوا استفاده می‌کند. این سیستم‌ها دیگر نیاز به نوشتن کد برای اتصال ندارند و با یک افزونه پل ارتباطی بین سایت و پنل پیامکی برقرار می‌شود. سامانه ملی پیامک نیز در آزمایشگاه افزونه این پلاگین‌ها را به صورت کاملا رایگان به همراه آموزش راه‌اندازی و استفاده از آن ارائه داده است.

وب سرویس خدماتی

یکی از معضلات ارسال پیامک لیست سیاه مخابرات می‌باشد، بصورت عامیانه این لیست، یک دسته‌بندی ایجاد شده از سمت مخابرات در نظر بگیرید که با وارد کردن شماره همراه، دیگر پیام‌های ارسالی از خطوط تبلیغاتی به شماره تلفن همراه مورد نظر تحویل داده نخواهد شد.

در سامانه‌های پیامکی برای اینکه کاربران بتوانند به لیست سیاه مخابرات، یعنی کاربرانی که دریافت پیامک تبلیغاتی را مسدود کردند، اس ام اس ارسال کنند معمولاً وب سرویس خدماتی پیشنهاد می‌شود. این سرویس به صورت عامیانه “ارسال پیامک از طریق پترن”، “ارسال پیامک از طریق الگو” نیز نامیده می‌شود.

وب سرویس خدماتی یا همان خط خدماتی اشتراکی از طریق شرکت‌های ارائه دهندۀ سامانه‌های پیامکی مانند ملی پیامک به کاربران مختلف ارئه می‌شوند تا آن‌ها از این طریق بتوانند برای همۀ مشتریان پیامک ارسال کنند. البته استفاده از خط خدماتی اشتراکی منوط به این است که شما به عنوان صاحب کسب‌وکار از این خط هیچ پیام تبلیغاتی ارسال نکنید.

راهنمای کامل وب سرویس ارسال سریع پیامک
به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید