لیست ویژه

در این راهنمای ملی‌پیامک با ابزار «لیست ویژه» آشنا می‌شوید و یاد می‌گیرید که چطور و چگونه با این ابزار پیام‌های دریافتی و ارسالی خود را داخل سامانه پیامکی مدیریت کنید.

لیست ویژه چیست؟

لیست ویژه یکی از امکانات سامانه پیامکی است. با استفاده از لیست ویژه می‌توانید داخل پنل پیامک خود لیست سیاه یا لیست سفید ایجاد کنید و برای شماره‌های دلخواه خود، امکان ارسال یا عدم ارسال و همچنین امکان دریافت یا عدم دریافت پیامک تعریف کنید.

لیست ویژه چه کاربردهایی دارد؟

  • درصورتی که بخواهید پیامک‌های ارسالی برای یک یا چند شماره موبایل ارسال نشود، می‌توانید شماره‌ها را در لیست سیاه ثبت کنید.
  • اگر مایل باشید از یک یا چند شماره موبایل پیامک دریافت نشود، می‌توانید این شماره‌ها را در لیست سیاه دریافت قرار دهید.
  • در صورتی که بخواهید به یک یا چند شماره فقط ارسال داشته باشید، می‌توانید از لیست سفید استفاده کنید.
  • همچنین اگر بخواهید از یک یا چند شماره فقط دریافت داشته باشید باید از لیست سفید دریافت استفاده کنید.

آموزش استفاده از ابزار لیست ویژه

برای یادگیری نحوه استفاده از لیست ویژه، کافی است مراحل زیر را یک به یک انجام دهید.

ایجاد لیست ویژه و وارد کردن تنظیمات اولیه

برای ایجاد لیست ویژه باید ابتدا وارد پنل کاربری خود در ملی پیامک شوید. حالا از منوی سمت راست، روی گزینه «امکانات» کلیک کنید و از زیر منوی باز شده، بخش «لیست ویژه» را انتخاب کنید. در صفحه جدید باید روی دکمه سمت چپ صفحه روی «درج لیست ویژه جدید» کلیک کنید.

ایجاد لیست ویژه و وارد کردن تنظیمات اولیه

شکل 1- ایجاد لیست ویژه و وارد کردن تنظیمات اولیه

پس از اینکه روی «درج لیست ویژه جدید» کلیک کردید، یک پنجره pop-up برایتان باز می‌شود. در این پنجره باید اطلاعاتی نظیر اینکه می‌خواهید لیست شما لیست سیاه باشد یا سفید و اطلاعات دیگر را وارد کنید.

عنوان لیست

یک عنوان دلخواه برای خود مشخص کنید. این عنوان هر چیزی می‌تواند باشد اما سعی کنید از عناوینی استفاده کنید که بعدا بتوانید آن را به‌راحتی تشخیص دهید. به بیان ساده‌تر، انتخاب عنوان دلخواه، تاثیری در عملکرد ماژول شما نخواهد داشت.

نوع

در این فیلد دو انتخاب دارید. یا باید لیست سیاه را انتخاب کنید و یا لیست سفید. در ادامه هر یک از این دو مورد را توضیح خواهیم داد.

  • لیست سیاه: با انتخاب لیست سیاه و وارد کردن شماره موبایل‌های مورد نظر خود، دیگر پیامکی از آن شماره‌ها دریافت نخواهید کرد. همچنین به همین ترتیب می‌توانید این شماره‌های را به لیست سیاه ارسال پیامک هم اضافه کنید.
  • لیست سفید: درصورتی‌که بخواهید فقط به یک یا چند شماره موبایل، ارسال و دریافت پیامک داشته باشید می‌توانید نوع لیست را لیست سفید انتخاب کنید. دقت داشته باشید درصورت استفاده از لیست سفید، ارسال و دریافت پیامک به هیچ شماره‌ای امکان پذیر نیست، مگر آن‌که شماره در لیست ارسال یا دریافت وجود داشته باشد.

شماره

در این قسمت باید یک یا همه خطوط اختصاصی خود را که می‌خواهید وارد لیست سیاه یا لیست سفید کنید را انتخاب کنید.

عنوان، نوع لیست و شماره‌ها

شکل 2- عنوان، نوع لیست و شماره‌ها

 

لیست شماره‌ها

تا این مرحله شما فقط یک عنوان و یک لیست سیاه یا سفید را ایجاد کرده‌اید. اما حالا چگونه باید شماره‌ها را در این لیست ویژه اضافه کنید؟ برای این کار ابتدا در همان صفحه اصلی لیست ویژه، روی آیکون لیست شماره‌ها، که در تصویر برایتان مشخص کرده‌ایم کلیک کنید.

لیست شماره‌ها

شکل 3- لیست شماره‌ها

پس از کلیک روی این آیکون یک صفحه pop-up برایتان باز می‌شود. در این صفحه باید تنظیمات مختلفی را انجام دهید تا لیست شما کامل شود.

تنظیمات لیست ویژه

شکل 4- تنظیمات لیست ویژه

کلیدواژه

پس از مدتی حجم شماره موبایل‌هایی که در لیست ویژه وارد می‌کنید زیاد می‌شود. حالا برای انجام تنظیمات روی یکی از شماره موبایل‌ها می‌توانید در قسمت کلیدواژه، آن‌ها را تایپ و جستجو کنید.

تعداد ردیف در هر صفحه

تعداد شماره موبایلی که می‌خواهید در هر صفحه نمایش داده شود را در این قسمت مشخص کنید. این تعداد می‌تواند بین 10، 20، 50، 100 و 500 باشد.

نوع لیست

در قسمت نوع لیست می‌توانید نوع لیست سیاه یا سفید خود را مشخص کنید. مثلا اگر لیست سفید ایجاد کرده‌اید در این قسمت مشخص کنید که این لیست برای ارسال است یا دریافت.

لیست دریافت

اگر لیست سفید درست کرده‌اید، شماره‌هایی که می‌خواهید از سمتشان پیامکی دریافت کنید را وارد کنید. اگر هم لیست سیاه درست کرده‌اید، با زدن گزینه لیست دریافت، دیگر پیامکی از آن شماره‌ها دریافت نخواهید کرد.

لیست ارسال

در این قسمت شماره‌هایی را که برای ارسال پیام یا عدم ارسال پیام به آن‌ها انتخاب کرده‌اید، وارد کنید.
کافی است شماره‌های مدنظر را بدون صفر در لیست وارد کنید و برای اضافه نمودن شماره جدید، در انتهای شماره موجود Enter را بزنید.
بعد از زدن اینتر، در سطر بعد می‌توانید شماره دیگری را وارد کنید.
در پایان بر روی ثبت کلیک نمایید.
بعد از ثبت لیست ویژه رکورد ثبت شده آن را در بخش پایینی همین ماژول می‌توانید ببینید.
برای اضافه و یا حذف نمودن شماره‌ای خاص می‌توانید بر روی حذف و ویرایش کلیک کنید.

شماره موبایل‌ها

در این قسمت نیز می‌توان شماره موبایل‌هایی که تمایل دارید در لیست ویژه خود قرار دهید را وارد کنید. وارد کردن شماره‌ها به سه صورت متنی، اکسل و دستی امکان‌پذیر است.

وارد کردن شماره‌ها با اکسل

اگر تمام شماره‌های خود را در یک فایل اکسل داشته باشید، می‌توانید خیلی راحت، تمام شماره‌ها را به لیست ویژه خود اضافه کنید. برای بارگذاری فایل اکسل، روی دکمه choose File کلیک کنید.

نکته) پیشنهاد می‌شود ابتدا فایل نمونه را دانلود کنید و روی همان ویرایش‌های لازم را انجام داده و در قسمت مشخص شده آپلود کنید.
وارد کردن شماره‌ها با اکسل

شکل 5- وارد کردن شماره‌ها با اکسل

وارد کردن شماره‌ها با فایل متنی

اگر مایل باشید می‌توانید شماره‌ موبایل‌ها را در یک فایل متنی با پسوند  txt یا dat بنویسید و آپلود کنید. برای این کار بهتر است ابتدا فایل نمونه را از خود پنل دانلود کنید، تغییرات لازم را روی آن اعمال کنید و سپس با کلیک روی گزینه Choose File آن را در پنل آپلود کنید.

نکته) شماره موبایل‌هایی که در این فایل متنی می‌نویسید باید بدون صفر ابتدایی و کد 98+ باشند.
نکته)  اسم فایل متنی باید به انگلیسی باشد.
وارد کردن شماره‌ها با فایل متنی

شکل 6- وارد کردن شماره‌ها با فایل متنی

وارد کردن شماره‌ها به صورت دستی

همچنین می‌توانید شماره‌ها را خودتان در کادر شماره موبایل‌ها تایپ کنید.

نکته) شماره موبایل‌ها را بدون کد +98 بنویسید. همچنین نوشتن صفر ابتدای شماره اجباری نیست، اما می‌توان آن را نوشت.
نکته) شماره‌ها را زیر هم به صورت مجزا بنویسید.
وارد کردن شماره‌ها به صورت دستی

شکل 7- وارد کردن شماره‌ها به صورت دستی

تنظیمات پیشرفته

پایین کادر شماره موبایل‌ها یک نوشته سبز رنگ به نام «تنظیمات پیشرفته» وجود دارد. با کلیک روی آن سه گزینه برایتان نمایش داده می‌شود که می‌توانید یک یا چند گزینه را انتخاب کنید. این گزینه‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

  • ارسال به شماره‌های غیر تکراری
  • ارسال به کلیه شماره‌ها
  • ارسال به شماره‌های مشترک (تکراری)
تنظیمات پیشرفته

شکل 8- تنظیمات پیشرفته

پس از انجام تمام تنظیمات، باید روی دکمه «درج» کلیک کنید تا لیست ویژه شما ایجاد شود.

پیام تایید

هنگامی که شماره‌ها را با موفقیت در لیست ویژه خود اضافه می‌کنید، یک پیام تایید مانند تصویر زیر برایتان نمایش داده می‌شود.

پیام تایید

شکل 9- پیام تایید

دریافت خروجی اکسل و حذف شماره‌های وارد شده

پس از اینکه شماره‌ها را درون لیست ویژه خود اضافه کردید، می‌توانید رکورد ثبت آن‌ها را ببینید. برای این کار دوباره روی آیکون لیست شماره‌ها کلیک کنید. در این قسمت می‌توانید وضعیت شماره‌ها را ببینید. اگر آن‌ها را انتخاب کنید می‌توانید روی آن‌ها عملیات گروهی انجام دهید.

برای این کار روی دکمه «عملیات گروهی» کلیک کنید. حالا هم می‌توانید از آن‌ها خروجی اکسل بگیرید و هم در صورت نیاز، موارد انتخاب شده را حذف کنید.

اگر قصد حذف شماره‌ موبایل‌ها را دارید، از آیکون سمت چپ که در تصویر برایتان مشخص کرده‌ایم نیز می‌توانید آن‌ها را از لیست پاک کنید.

دریافت خروجی اکسل و حذف شماره‌های وارد شده

شکل 10- دریافت خروجی اکسل و حذف شماره‌های وارد شده

حذف لیست ویژه

اگر بخواهید به هر دلیلی، لیست ویژه‌ای را که قبلا ایجاد کرده بودید را حذف کنید، باید روی آیکون حذف در سمت چپ کلیک کنید.

نکته) توجه کنید که برای حذف شماره موبایل‌ها باید مراحل بالایی را طی کنید و برای حذف کلی لیست، از این دکمه استفاده کنید.
حذف لیست ویژه

شکل 11- حذف لیست ویژه

جمع‌بندی لیست ویژه

در این مطلب سعی کردیم ماژول لیست ویژه را با تمام جزئیات برایتان توضیح دهیم. همان‌گونه که متوجه شدید، این ماژول ابزاری برای ارسال و دریافت پیام از شماره‌ها خاص و یا عدم ارسال و دریافت پیامک است. بنابراین شما با توجه به کاربردی که مدنظر دارید می‌توانید از آن استفاده کنید. امیدوارم با خواندن این مطلب بتوانید به‌راحتی لیست‌های خود را ایجاد کنید. اگر در این مسیر سوالی داشتید، می‌توانید برایمان یک تیکت بفرستید و یا با شماره 02163404 تماس بگیرید.

ثبت نام

در کمتر از 1 دقیقه ارسال پیامک را شروع کنید.
شرایط و قوانین را مطالعه کرده و قبول دارم.

پنل خود را انتخاب کنید

مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره رایگان تلفنی