انتقال ترافیک

در این آموزش شما را با ماژول انتقال ترافیک که یکی از پرکاربردترین امکانات سامانه ملی پیامک در زمینه وبسرویس است، به‌صورت کامل آشنا می‌کنیم.

400انتقال ترافیک چیست؟

ممکن است مشتریان شما بخواهند پیامکی را به سرشماره اختصاصی پنل‌تان ارسال کنند و شما بخواهید پیامک‌های ارسال شده توسط مشتریان خود را به یک آدرس اینترنتی خاص (URL) در سایت یا سرور خود انتقال داده، پردازش کرده و از طریق وب سرویس و API به آن‌ها پاسخ دهید. با انتقال ترافیک شما می‌توانید با وارد کردن یک یا چند URL، پیامک‌های دریافتی پنل خود را در سرور، سایت، اپلیکیشن یا هر آدرس اینترنتی مورد نظرتان، دریافت، مشاهده و بر روی آن‌ها پردازش کنید. با این ابزار می‌توانید پیامک‌های دریافتی پنل اس ام اس‌تان را به آدرس URL مورد‌ نظرتان انتقال دهید.

پیشنهاد می‌کنم قبل از مطالعه ادامه مطالب، ویدئوی آموزش انتقال پیامک دریافتی پنل به url با انتقال ترافیک را در کانال اطلاع‌رسانی آپارات ملی پیامک مشاهده بفرمائید.

کاربرد انتقال پیام‌های دریافتی به URL چیست؟

از کاربردهای انتقال ترافیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

گرفتن بکاپ از پیامک‌های دریافتی پنل اس ام اس

با راه‌اندازی سرویس انتقال ترافیک در پنل‌ پیامکی‌تان، می‌توانید همیشه به پیامک‌های دریافتی خط اختصاصی پنل‌تان دسترسی داشته باشید.

دسترسی به پیامک‌های دریافتی بدون نیاز به اینترنت

همانطور که می‌دانید همه ما در برخی از ساعات شبانه‌روز در حال استراحت هستیم یا به کارهای روزمره خودمان مشغولیم، پس با فعال کردن انتقال ترافیک می‌توان مطمئن شد که این سرویس به‌جای ما در حال انتقال پیامک‌های دریافتی پنل‌مان به آدرس URLیی است که قرار است در آن عملیات منطقی و دستورات برنامه‌نویسی بر روی آن‌ها به‌صورت اتوماتیک صورت گیرد.

تنظیم پاسخگوی خودکار مشتریان

اگر شما می‌خواهید یک سرویسی را راه‌اندازی کنید تا به‌صورت اتوماتیک به مشتریان شما پاسخ بدهد، برای این کار نیازی به درج انتقال ترافکی نیست و پیشنهاد می‌کنم آموزش تحلیلگر ملی پیامک را مطالعه نمائید. شاید بپرسید که اگر نخواهم به پنل پیامک دسترسی داشته باشم و صرفاً بخواهم آن‌ها را با دستوران برنامه‌نویسی در آدرس URL خودم بررسی، پردازش و سپس پاسخ دهم، چه‌کار کنم؟ برای این پرسش، ماژول انتقال ترافیک می‌تواند یک نسخه از اس ام اس‌های دریافتی پنل پیامکی شما را بر روی آدرس سرور و وب‌سایت شما منتقل کند و خودتان بتوانید با دستورات منطقی زبان برنامه‌نویسی خود، عملیات مورد نظرتان را پیاده‌سازی نمائید.

راه‌اندازی سرویس قرعه‌کشی و کدهای گارانتی و...

از دیگر کاربردهای ماژول انتقال ترافیک ملی پیامک، می‌توان به بررسی کدهای دریافت شده بر روی خط اختصاصی پنل‌تان جهت برگزاری قرعه‌کشی یا کدهای گارانتی محصولات‌تان استفاده کنید. لازم به ذکر است که اگر بخواهید بدون استفاده از انتقال پیام‌های دریافتی به آدرس URL و فقط با استفاده از پنل اس ام اس انجام دهید، می‌توانید راهنمای آموزش کدخوان را مشاهده نمائید.

آموزش: چگونه از انتقال ترافیک استفاده کنیم؟

مطابق شکل 1 پس از ورود به پنل پیامکی‌تان از قسمت منو آیتم تنظیمات را کلیک کنید و سپس گزینه "انتقال ترافیک" را انتخاب نمائید.

انتقال ترافیک

شکل 1 - پنل اس ام اس و انتقال ترافیک

ایجاد انتقال ترافیک و تنظیمات آن

در این بخش، مطابق شکل 2 کافی است بر روی گزینه "+ درج انتقال ترافیک جدید" کلیک کنید.

درج انتقال ترافیک

شکل 2 - درج انتقال رکورد جدید

همانطور که در شکل 3 مشاهده می‌کنید تنظیمات آن در پنجره Pop-up برای‌تان باز می‌شود. هر یک از فیلدها را در ادامه مقاله توضیح خواهم داد.

تنظیمات انتقال ترافیک

شکل 3 - پنجره pop-up تنظیمات انتقال پیامک دریافتی به URL

عنوان انتقال ترافیک:

در این قسمت(کادر شماره 4)، یک کلمه دلخواه برای فرآیند انتقال ترافیک یا همان انتقال پیام‌های دریافتی به آدرس URL را انتخاب کنید. انتخاب عنوان صرفاً جهت تفکیک رکوردهای مختلف شما می‌باشد.

نکته) انتخاب عنوان، تاثیری در عملکرد ماژول انتقال ترافیک شما ندارد.

گیرنده:

از این قسمت(کادر شماره 5) می‌توانید یکی از شماره‌های اختصاصی پنل خود را که قصد انتقال پیامک‌های دریافتی بر روی آن را دارید، انتخاب نمایید. شما می‌توانید برای هر خط اختصاصی خودتان، یک رکورد جدید از این ماژول را درج نمائید.

نکته) با انتخاب "همه شماره‌ها" همه پیامک‌های دریافتی از تمامی سرشماره‌های اختصاصی پنل‌تان، از طریق این انتقال ترافیک، به آدرس URL مورد نظرتان انتقال داده خواهند شد.

اعمال بازه زمانی:

اگر شما می‌خواهید این انتقال ترافیک فقط در یک بازه زمانی مشخصی فعال باشد، از این قسمت(کادر شماره 6) می‌توانید تاریخ شروع و پایان فعالیت این ماژول را مشخص کنید. برای این کار کافی است مقدار "از" و "تا" را تنظیم نمائید.

نکته) اگر تغییری در مقادیر پیشفرض "از" و "تا" که به شما نمایش داده می‌شود ایجاد نکنید، رکورد انتقال پیامک‌های دریافتی به URL شما، باید به‌صورت دستی غیرفعال شود.

آدرس اینترنتی دریافت (URL):

مطابق شکل 3، در این فیلد(کادر شماره 7) آدرس اینترنتی مورد نظرتان را باید وارد کنید تا پیامک‌های دریافتی خط اختصاصی شما به آن انتقال داده شود. در این بخش رعایت چند مورد زیر الزامی است.

نکات مربوط به آدرس اینترنتی دریافت

1- در وارد کردن آدرس اینترنتی دقت نمائید، زیرا در صورتیکه آدرس URL وارد شده اشتباه باشد، سرویس انتقال ترافیک شما غیرفعال خواهد شد.

2- آدرس را به همراه "https://" و "www" وارد نمائید.

به عنوان مثال:

https://www.yoursite.com/getsms.Php

3- از پارامترهای "$TEXT$" و "$TO$" و "$FROM$" به‌ترتیب برای متن پیامک، شماره گیرنده و سرشماره فرستنده استفاده کنید.

4- پارامترهای بالا را باید با کاراکتر "&" جدا نمائید.

5- اطلاعاتی که توسط ماژول انتقال ترافیک منتقل می‌شوند، توسط متد "GET" به آدرس مورد نظر ارسال خواهند شد.

به‌عنوان مثال:

https://www.yoursite.com/getsms.aspx?to=$TO$&body=$TEXT$&from=$FROM$
انتقال اطلاعات اضافه به آدرس URL

همچنین شما می‌توانید اطلاعات اضافی خود را نیز اضافه کنید.

به‌عنوان مثال:

https://www.yoursite.com/getsms.aspx?to=$TO$&body=$TEXT$&from=$FROM$&name=yourname&app=sms
درج چند آدرس URL در انتقال ترافیک

در این سرویس شما می‌توانید چند آدرس اینترنتی مختلف را جهت انتقال پیام‌های دریافتی پنل پیامکی‌تان وارد کنید. برای این کار می‌توانید URLهای خود را با کاراکترهای جداکننده مانند "; , |" جدا نمائید تا پیامک دریافت شده بر روی سرشماره اختصاصی پنل‌تان، برای چند آدرس اینترنتی و به‌صورت همزمان انتقال داده شود.

نکته قابل توجه و مهم در هنگام استفاده از انتقال ترافیک، این است که url شما باید حتماً در بازگشت، یک پاسخ مانند ok برگرداند. در غیر اینصورت، این ماژول عمل نخواهد کرد.

پس از رعایت موارد فوق، بر روی دکمه ثبت کلیک کنید.

مشاهده رکوردهای ایجاد شده در انتقال ترافیک

پس از ثبت نمودن تعدادی رکورد برای ماژول انتقال پیام‌های دریافت شده به URLهای متفاوت، مطابق شکل 4 شما می‌توانید رکوردهای مختلف خودتان را مشاهده کنید، آن‌ها را به‌صورت دستی غیرفعال، ویرایش یا حذف کنید.

جزئیات گزارش انتقال ترافیک

شکل 4 - جزئیات گزارش انتقال ترافیک

کلام آخر

اگر در هنگام ایجاد، ویرایش یا حذف ماژول انتقال ترافیک خود با مشکل مواجه شدید و نتوانستید آن را به‌تنهایی برطرف سازید، می‌توانید از داخل پنل پیامکی خودتان و از قسمت پشتیبانی برای کارشناسان ملی پیامک تیکت ارسال کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ دهند.

همچنین شما می‌توانید جهت ارتباط با کارشناسان فنی سامانه ارسال پیام کوتاه ملی پیامک با شماره 02163404 داخلی 1 و سپس داخلی 3 تماس بگیرید.

ثبت نام

در کمتر از 1 دقیقه ارسال پیامک را شروع کنید.
شرایط و قوانین را مطالعه کرده و قبول دارم.

پنل خود را انتخاب کنید

مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره رایگان تلفنی