30% تخفیف بهاره خرید پنل پیامکی، فقط تا 31 فروردین
مشاهده تخفیف‌ها
اشتراک، اشتراک، اشتراک. مسأله این است!

اشتراک، اشتراک، اشتراک. مسأله این است!

3

تمام کسانی که مشغول ارسال پیامک‌های تبلیغاتی هستند یا قصد شروع این نوع از بازاریابی را دارند، باید یک موضوع را درک کنند: داشتن اشتراک پیامکی یک امر لازم در این نوع بازاریابی است. شاید برایتان سوال پیش بیاید که دلیل این حرف من چیست؟ در جواب باید بگویم که ارائه یک خبرنامۀ پیامکی نه تنها از ایجاد مزاحمت برای مخاطبان جلوگیری می‌کند، بلکه باعث می‌شود تبلیغات شما نیز هدفمندتر باشد. این یعنی شما هزینۀ کمتری را صرف می‌کنید و با اینحال بازدهی بیشتری خواهید داشت. با این وجود، اشتراک پیامکی یک انتخاب بسیار منطقی و به صرفه برای تبلیغات پیامکی شماست. پس اگر دوست دارید بیشتر در مورد نتایج مثبت اشتراک و راهکارهای آن بدانید، پیشنهاد می‌کنم این مطلب را به طور کامل مطالعه نمانید.

پیامک یک ابزار ارتباطی واقعاً قدرتمند است. به وسیلۀ پیامک شما می‌توانید در لحظه با مشتریان خود در ارتباط باشید و پیغام خود را به آنها منتقل کنید. هزینۀ ارسال هر پیامک برای شما تنها چند ریال است و با این وجود بازدهی بسیار بالایی خواهد داشت. اما همین قدرت و تاثیر زیاد پیامک اگر به درستی استفاده نشود، می‌تواند باعث ایجاد مزاحمت برای مخاطبان شما شود و وجهۀ برند شما را در نزد آنها خراب کند. با اینحال استفادۀ نادرست از پیامک در ایران تا جایی پیش رفته است که بسیاری از مشترکان تلفن همراه تصمیم به مسدود کردن پیامک‌های تبلیغاتی گرفته‌اند. از نظر من دلیل اصلی این موضوع جا نیافتادن فرهنگ ارسال این پیامک‌ها در ایران و اهمیّت ندادن شرکت‌های فعال در زمینۀ پیامک به این موضوع است.

اما همانطور که گفتیم یک راه ساده برای حل این مشکل و ایجاد نکردن مزاحمت برای مشتری وجود دارد. لازم نیست برای گرفتن بازدهی بالا پیامک‌های تبلیغاتی مکرری به بانک‌های شماره بفرستید. یک راه منطقی‌تر نیز وجود دارد که هم به نفع شما و هم به نفع مشتری است. راهی مناسب برای ارسال پیامک‌های تبلیغاتی که در بسیاری از کشورهای دنیا به صورت قانون در آمده است: از خود مشتری برای ارسال پیامک اجازه بگیرید! به این ترتیب مشتری با رضایت خودش پیامک‌های تبلیغاتی شما را دریافت می‌کند و دیگر نقش یک مزاحم را برای او نخواهید داشت. از طرف دیگر،  برند شما هم کسانی را هدف تبلیغات خود قرار داده‌ که واقعا به تجارت شما علاقه‌مند هستند و دوست دارند بیشتر راجع به اخبار و پیشنهادات شما بدانند.

اما آیا واقعاً کسی با میل خود پیامک‌های تبلیغاتی دریافت خواهد کرد؟ احتمالاً اکثریت فکر می‌کنند که جواب این سوال منفی است. ولی نظر من کاملاً عکس این است. فکر می‌کنم اگر آنچه ارائه می‌دهید برای مخاطب جذابیت داشته باشد، چرا او تمایل به دریافت پیامک‌های شما نداشته باشد؟ البته احتمالاً نتوانیم مثال خوبی از این موضوع در ایران پیدا کنیم، اما اشتراک پیامکی در دنیا امری جا افتاده است و افراد بسیاری هستند که به عضویت در خبرنامه‌های پیامکی علاقه دارند. سوال اینجاست که چرا آنها حاضر به اینکار شده‌اند؟ مشخص است، زیرا گرفتن این اشتراک‌ به سود آنهاست. برندها و تجارت‌های مختلف از این طریق پیشنهادها و اخبار متنوعی را در اختیار آنها قرار می‌دهند که به درد آنها می‌خورد.

مخاطب شما باید مطلع شود که با دریافت اشتراک پیامکی چه مزایایی دریافت خواهد کرد تا راغب به عضویت شود. این یعنی شما هم باید از زاویۀ مشتری به موضوع نگاه کنید. چه پیامک‌هایی برای او ارزشمند خواهند بود؟ مطمئناً پیامک‌های تبلیغاتی بی‌فایده برای او جذاب نخواهد بود. اما اگر برایش یک کپون پیامکی ارسال کنید چطور؟ یا اگر او را از تخفیف‌های خود مطلع کنید؟ یک مسابقۀ پیامکی با یک جایزۀ خوب چطور؟ این موارد هستند که برای یک مشتری جذابیت دارند. پس شما هم باید دقیقاً همین موارد را در پیامک‌های خود به آنها ارائه دهید تا آنها راغب به اشتراک شوند. برای دریافت پیامک‌های خود دلیل خوبی به مشتری بدهید. البته ممکن است بعد از ذکر مزایای اشتراک نیز همچنان عده‌ای به شما اعتماد نکنند. پس با این عده چه باید کرد؟

برای جذب اکثریت مخاطبان لازم است آنها را تشویق به عضویت کنید! این یعنی برای کسانی که به عضویت خبرنامۀ پیامکی شما در می‌آیند یک امتیاز ویژه در نظر بگیرید. این امتیاز هر چیزی می‌تواند باشد. برای مثال می‌توانید یک تخفیف ویژه به کسانی ارائه دهید که اشتراک شما را قبول می‌کنند. شاید هم برای آنها یک هدیۀ رایگان در نظر بگیرید. حتی می‌توانید یک قرعه‌کشی میان مشترکین خود برگزار کنید و به برنده  یک جایزۀ خوب اهدا کنید. اما هر چیزی هم که به آنها ارائه بدهید، این موضوع را نباید فراموش کنید که به مشتریان خود بگوئید با ارسال پیامک، آنها به لیست اشتراک شما هم خواهند پیوست و قرار است پیامک‌های شما را دریافت کنند. به این ترتیب آنها با دریافت پیام‌های بعدی شما غافلگیر نخواهند شد.

بعد از اینکه همه‌چیز آماده شد، باید این خبرنامۀ پیامکی را در هر جایی که می‌توانید تبلیغ کنید. در محل کار به تبلیغ این خبرنامه بپردازید و آن را به مشتریان معرفی کنید. در شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ خود، رادیو، روزنامه و هر جای دیگری که تبلیغ دارید، در کنار تبلیغ اصلی خود از مخاطبان دعوت کنید که با ارسال یک کلمه به خط خصوصی شما به لیست اشتراکتان بپیوندند. فراموش هم نکنید که یک مشوق برای اشتراک در نظر بگیرید و همچنین مزایای اشتراک را نیز به آنها اطلاع دهید. یک راه شما حتی می‌تواند این باشد که یک پیامک انبوه نیز به محدودۀ فعالیت خود ارسال کنید و از مخاطبان بخواهید در لیست اشتراک شما عضو شوند. بد نیست در این پیامک یک شماره تماس یا آدرس را نیز بگنجانید تا مخاطب کاملاً متوجه موضوع شود. نمونه متن چنین پیامکی را در زیر می‌بینید:

10% تخفیف ویژه کافه پیامک با ارسال کلمۀ "قهوه"

 

با رعایت موارد بالا احتمالاً می‌توانید یک لیست اشتراک خوب جمع‌آوری کنید. اما نباید فراموش کنید که این تنها آغازی برای بازاریابی پیامکی شماست و آنچه در پی می‌آید از اهمیت بالایی برخوردار است. توجه داشته باشید که هیچوقت نباید با پیامک‌های تبلیغات بی‌فایده و مکرر باعث آزرده‌خاطر شدن مشترکین خود شوید. همیشه قبل از ارسال پیامک‌ از خود بپرسید که آیا آنچه ارسال می‌کنید برای مخاطب هم جذاب هست یا خیر. علاوه بر این باید حواستان باشد که بیش از حد به مشترکین ارسال نداشته باشید و باعث کلافه شدن آنها نشوید. آخرین حرف اینکه همیشه با مشترکین خود صادق باشید و نگذارید تصور کنند که شما تنها به دنبال منافع شخصی خود هستید. در مطالب بعدی یک داستان موفق از اشتراک پیامکی را برای شما نقل خواهیم کرد تا به خوبی متوجه موضوع شوید. پس حتماً وبلاگ ما را دنبال کنید.

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید
3دیدگاه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!
ارسال دیدگاه

 • mojtaba

  02 آبان 1396، 11:04

  خیلی خیلی تشکر

  • الینا اله‌بیگی

   03 آبان 1396، 06:04

   خواهش می کنم

 • حمید رضا رجایی نژاد

  06 مهر 1393، 15:17

  ok

ارسال پیامک از اینترنت

ارسال و دریافت پیامک تکی و انبوه با شماره های اینترنتی
مشاهده تعرفه ها فعالسازی در کمتر از 1 دقیقه

ثبت نام

در کمتر از 1 دقیقه ارسال پیامک را شروع کنید.

پنل خود را انتخاب کنید