تحقیق: چرا پیامک برای مراکز ترک اعتیاد کارایی دارد

تحقیق: چرا پیامک برای مراکز ترک اعتیاد کارایی دارد

Engagements Icon
1


تحقیق سامانه پیامک

در سال 2012، یک تحقیق تجربی در کشور انگلیس انجام گرفت تا مشخص شود که آیا استفاده از تذکرات پیامکی می‌تواند به افراد در ترک سیگار کمک کند یا خیر. بر اساس نتایج این تحقیق، دریافت پیامک‌های دلگرم‌کننده و صمیمانه باعث می‌شود احتمال اینکه افراد بتوانند با موفقیت سیگار را کنار بگذارند دو برابر می‌کند.

این تحقیق مدت 6 ماه به طول انجامید و 5,800 سیگاری با سن بالای 16 سال در آن شرکت داشتند. تمام این شرکت‌کنندگان قبول کرده بودند تا یک تلاش جدی برای ترک سیگار داشته باشند. در طی 5 هفتۀ آغازین، نیمی از این افراد هر روز پنج پیامک رایگان دریافت می‌کنند که حاوی کلمات دلگرم‌کننده، نکاتی برای کمک به ترک سیگار، تذکر در مورد تاثیرات منفی سیگار بودند. برای ایجاد یک رابطۀ شخصی‌تر، این پیامک‌ها همچنین شامل راهنمائی‌ها و توضیحاتی دربارۀ ترس‌ها و نگرانی‌های افراد سیگاری بودند. برای مثال، پاسخ این سوال که آیا ترک سیگار باعث افزایش وزن می‌شود یا نه؟

علاوه بر دریافت این پیامک‌ها، شرکت‌کنندگان می‌توانستند در زمان‌هائی که نیاز به حمایت شدن داشتند، کلمۀ "نیاز" را ارسال نمایند و به این ترتیب پیامک‌های مازادی را دریافت کنند که راهنمائی‌های لازم در مورد مقابله با این احساس نیاز را به آنها می‌داد. حتی این امکان نیز برای آنها وجود داشت که شمارۀ تلفن یک شرکت‌کنندۀ دیگر در تحقیق را دریافت کنند و با هم در مورد تجریبات خود صحبت داشته باشند.

بعد از پایان این 5 هفته، افراد مذکور همچنان پیامک‌های دلگرم‌کننده را دریافت می‌کردند، اما برای 26 هفتۀ باقیمانده از این تحقیق هر هفته تنها سه پیامک برای آنها ارسال می‌گردید. البته به نصفۀ دیگر شرکت‌کنندگان نیز پیام فرستاده می‌شد، اما این پیامک‌ها تنها هر دو هفته یکبار برای آنها می‌رفت و تنها حاوی یک پیام ساده می‌شد که از آنها برای شرکت در این تحقیق تشکر می‌کرد.

در پایان این تحقیق، مشخص شد که تقریبا 11% از شرکت‌کنندگانی که پیامک‌های شخصی و دلگرم‌کننده از طرف محققان دریافت کرده بودند، با موفقیت سیگار را کنار گذاشته‌اند. در حالی که از بین سایرین که تنها در هر 14 روز یک پیامک معمولی دریافت می‌کردند، تنها 5% از آنها موفق به ترک سیگار شدند.

نتایج این تحقیق به خوبی نشان می‌دهد که پیامک چگونه می‌تواند به کمک مراکز ترک اعتیاد آمده و انگیزۀ لازم برای کنار گذاشتن مواد مخدر را به بیماران آنها بدهد. اگر شما هم نظر یا تجربۀ بخصوصی در این زمینه دارید، خوشحال می‌شویم آن را با ما به اشتراک بگذارید.

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید
بدون دیدگاه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!
ارسال دیدگاه

ارسال پیامک از اینترنت

ارسال و دریافت پیامک تکی و انبوه با شماره های اینترنتی
مشاهده تعرفه ها فعالسازی در کمتر از 1 دقیقه

ثبت نام

در کمتر از 1 دقیقه ارسال پیامک را شروع کنید.
شرایط و قوانین را مطالعه کرده و قبول دارم.

پنل خود را انتخاب کنید