احتمالا در قبض موبایتان چشمتان به خدمات مبتنی بر محتوا خورده باشد و دلتان می‌خواهد بدانید سر و کله این پیامک ها از کجا پیدا شده و اصلا به چه درد می‌خورند و برای لغو آن چه کنیم و ده‌ها سوال دیگر! یک نفس عمیق بکشید و خیالتان راحت باشد که در این مقاله شما را به جواب این سوال‌ها خواهیم رساند.

توصیه می‌کنیم قبل از این‌که بدوید و به آخر مقاله بروید تا روش لغو خدمات مبتنی بر محتوا را یاد بگیرید! حتما 5 دقیقه زمان بگذارید و این مقاله را کامل بخوانید تا دقیقاً با ماهیت خدمات مبتنی بر محتوا (ارزش افزوده) و فرق آن با پیامک های تبلیغاتی آشنا شوید. چرا که معتقدیم راه حل درست، پیش از هر چیز، آگاهی شما نسبت به موضوع است.

تفاوت پیامک های تبلیغاتی و خدمات مبتنی بر محتوا

شاید ندانید ولی اس ام اس هایی که گاه و بی‌گاه برایتان ارسال می‌شود و شما را آزار می‌دهد زیر سر همین خدمات مبتنی بر محتوا است! این سرویس در واقع همان پیامک ارزش افزوده  (VAS) است که به تازگی با اسم خدمات مبتنی بر محتوا درج می‌شود. پس بیایید همین اول در مورد تفاوت بین پیامک ارزش افزوده و پیامک تبلیغاتی بدانیم تا بفهمیم جریان چیست!

پیامک تبلیغاتی هیچ پولی از شما کسر نمی‌کند

پیامک های تبلیغاتی، آن دسته از پیام‌های کوتاه هستند که از طریق سامانه های ارسال انبوه همچون سامانه ما ارسال می‌شوند. این پیامک ها برای شما هیچ هزینه‌ای ندارند و اگر کسب و کارها به خوبی از آنها استفاده کنند، حتی برای شما مفید هم هستند. مثلا پیامک‌های اطلاعات حساب بانکی، پیشنهادهای ویژه تخفیف فروشگاهی و ...

خدمات مبتنی بر محتوا یا همان ارزش افزوده VAS

سرویس خدمات مبتنی بر محتوا با ایده ارائه خدمات پیامکی ارزشمند به مشتری، در ازای یک مبلغ مشخص به وجود آمده‌اند. یعنی همان سرویس‌هایی که از شما پول کم می‌کنند.

خدمات مبتنی بر محتوا هم اگر محتوای مفیدی برای شما داشته باشد آزار دهنده نیست. اما متاسفانه، بسیاری شرکت‌ها و افراد سودجو، اقدام به سوء‌استفاده از این سرویس کردند و با راه اندازی سرویس‌های ارزش افزوده غیر مفید، فقط به پولسازی فکر می‌کنند. که به دلیل عدم آگاهی مردم، تا حد زیادی هم در خواسته‌های ناپاک خود موفق شده‌اند!

آن پیامک‌هایی که به شما وعده جایزه‌ها و هدایای بزرگ را می‌دهند، به شما قول شارژ می‌دهند و ... از این دست پیامک‌ها هستند. قانون می‌گوید که این دست خدمات ارزش افزوده، باید به شما اجازه دهند که در هر زمانی که می‌خواهید، از دریافت آنها انصراف دهید. اما این شرکت‌ها، به هر طریقی این موضوع را دور می‌زنند و تا جای ممکن سعی می‌کنند راهی برای غیر فعال‌سازی به شما ندهند.

بنابراین توصیه می‌کنیم هرگز در این سرویس‌ها عضو نشوید. ما باور داریم در صورتی که مردم به صورت آگاهانه نسبت به اقدامات این شرکت های سودجو به مخابرات شکایت کنند، آنها راهی نخواهند داشت جز آنکه از سود خود بگذرند و این سرویس‌ها را غیر فعال کنند.

خدمات مبتنی بر محتوا هم میتواند مفید باشد

دلیل اینکه روزگار پیامک به اینجا رسیده، سودجویی افرادی است که قصد دارند یک شبه پولدار شوند. اما اگر اینطور نبود، نه تنها پیامک های تبلیغاتی، که خدمات مبتنی بر محتوا هم، درست مثل کشورهای دیگر، می‌توانستند برای مردم مفید باشند.می‌گویید چطور؟!

اول: کسب اجازه از مخاطب

بر خلاف ایران در سایر کشورهای جهان، پیامک تبلیغاتی فقط با دریافت اجازه ارسال می‌شود. یعنی از شما اجازه گرفته می‌شود که برایتان پیامک ارسال شود و آن هم فقط پیامک‌های مفید. وقتی هم که دیگر نمی‌خواستید پیامک دریافت کنید، کافی است کد غیرفعالسازی را برایشان ارسال کنید.

مثلاً، خبرنامه پیامکی ما در ملی پیامک، دقیقا همینطور کار می کند. ما هر هفته به اعضای خبرنامه خود، یک مطلب خوب برای بازاریابی و رونق کسب و کارشان ارسال می‌کنیم و همیشه هم به آنها می‌گوییم که هر موقع که نمی‌خواستند دیگر از ما پیامک دریافت کنند، با ارسال عدد 0 می‌توانند از دریافت پیامک انصراف دهند. توجه داشته باشید که پول پیامک‌ها را ما می‌دهیم و از آنها هزینه‌ای هم کم نمی‌شود.

دوم: انتقال اطلاعات مفید و کاربردی

همین الان، خدمات مبتنی بر محتوایی در ایران برای زنان باردار فعال است. یعنی با توجه به ماه بارداری، برای آنها پیامک‌های مفید و آموزشی ارسال می‌کند. این سرویس می‌تواند خیلی مفید باشد، اینطور نیست؟ پس مشکل از کلیت ساختار پیامک های ارزش افزوده نیست. مشکل این است کسانی که اجازه فعالیت سرویس های ارزش افزوده را صادر می‌کنند، به درستی آنها را بررسی نمی‌کنند و فقط به سودجویی مخابرات و این شرکت‌ها فکر می‌کنند. خدا می‌داند که آیا رشوه‌ای هم از این بابت دریافت می‌کنند یا نه...

پیامک ارزش افزوده

راه حل، غیر فعال سازی نیست، فرهنگ سازی است

همانطور که می‌بینید، با غیر فعال سازی پیامک های تبلیغاتی، نه تنها سودی نکردید، که در طولانی مدت ممکن است از بسیاری خدمات مربوط به پیامک های مفید هم محروم شوید. پس پیشنهاد من این است که همچون خود من، شما هم با مخابرات تماس بگیرید و بر ضد خدمات مبتنی بر محتوای بیهوده از آنها شکایت کنید.

چرا که راه درست، مثل همیشه، فرهنگ سازی است. ما می‌توانیم تلاش کنیم آگاهی در زمینه این سرویس های سودجو را افزایش دهیم تا امکان فعالیت آنها محدود شود. یعنی اینکه به مخابرات فشار بیاوریم تا سخت گیرانه‌تر این سرویس‌ها را بررسی کند و فقط سرویس‌هایی را به مردم ارائه دهد که واقعا مفید هستند. باید همه با هم تلاش کنیم تا پیامک در مسیر درست خود پیش برود و بتواند پتانسیل واقعی خود را پیدا کند. در نهایت با آگاهی بالای مردم و فشار آوردن بر مخابرات، دست افراد سودجو از آن بریده شود.

فقط به این طریق است که می‌توانیم خود را، جامعه خود را و کشور خود را در مسیر پیشرفت ببریم و وضعیت موجود را بهبود بخشیم. امیدوارم شما هم با من همدل باشید و در راستای این رسالت، تمام تلاش خود را بکنید.

چگونه خدمات مبتنی بر محتوا را غیرفعال کنیم؟

خب، حالا که به خوبی از وضعیت موجود آگاه هستید؛ اگر هنوز هم با وجود توضیحات، همچنان قصد دارید پیامک های تبلیغاتی خود را لغو کنید، در ادامه می‌توانید طریقه انجام این کار را یاد بگیرید.

اتفاق خوبی که در این زمینه افتاده سرویس *800# است. همین چند سال پیش برای لغو پیامک تبلیغاتی شما 2 راه نه چندان جالب پیش رو داشتید!

  • راه اول لغو پیامک تبلیغاتی با کد

این روش به این صورت بود که شما ابتدا باید خدمات مبتنی بر محتوای مورد نظر خود را جستجو می‌کردید. اگر موفق به پیدا کردن اطلاعات آن در سایت‌های مربوطه می‌شدید، حالا در ادامه کد فعالسازی و غیرفعالسازی آن را به شماره فرستنده سرویس، پیامک می‌کردید. بعد از گذشت زمانی از ارسال درخواست لغو، دیگر پیام جدیدی از این سرویس دریافت نمی‌شد.  این روش کار راه بیانداز است اما خب پیدا کردن سرویس مدنظر شما از اینترنت کمی وقت‌گیر است و مانند پیدا کردن سوزن در انبار کاه می‌ماند!

  • راه دوم لغو پیامک تبلیغاتی از طریق اپراتور

به دلیل شکایت‌های مداوم کاربران از اپراتورها، امکان لغو دریافت اس‌ام‌اس‌های تبلیغاتی به امکانات آن‌ها اضافه شد. به این صورت که برای لغو پیامک تبلیغاتی همراه اول باید یا با شماره 09990 تماس بگیرید و یا عدد 1 را به سامانه 8999 پیامک کنید.

در مورد لغو پیامک تبلیغاتی ایرانسل هم شماره 700 و یا ارسال عدد 2 به 5005 کارساز است. اما مشکل اصلی این روش این است که ابزاری برای تفکیک ندارد. در واقع می‌زند کل پیامک‌ها را از بن و ریشه قطع می‌کند! در حالی که هدف فقط لغو پیامک‌های مزاحم و بی محتوا است، نه اطلاع رسانی‌های مفید.

غیرفعالسازی انواع پیامک های تبلیغاتی و خدمات مبتنی بر محتوا با سامانه *800#

این شد که بالاخره *800# وارد میدان شد. سامانه سراسری *800# در سال 95 به هدف حل مشکل پیامک های تبلیغاتی راه اندازی شد. و استفاده از آن به جز هزینه ارسال یک پیامک، هیچ هزینه دیگری ندارد. ما در اینجا قابلیت‌های این سامانه را برایتان می‌گوییم:

سامانه # 800 * برای لغو پیامک های تبلیغاتی

  • کد #800* را شماره گیری کنید.
  • منوی بالا برایتان نمایش داده میشود.
  • با ارسال کد 1 لیست سرویس‌های فعالی که دارید طی چند ثانیه برایتان پیامک می‌شود.
  • با ارسال کد 2 خدمات مبتنی بر محتوا یا همان ارزش افزوده VAS غیرفعال میشود.
  • با ارسال کد 3 خدمات تبلیغاتی پیامک انبوه برایتان غیرفعال می‌شود.
  • با ارسال کد 4 تبلیغات انبوه که از خط شخصی براتان ارسال می‌شود غیرفعال می‌شود.

همانطور که مشاهده می‌کنید سامانه #800* از نظر تفکیک انواع پیامک کامل‌تر است. به کمک این روش می‌توانید اول تمام سرویس‌های فعالتان را مشاهده کنید، و بعد تصمیم بگیرید به کدام یک از آن‌ها نیاز دارید. به این‌صورت می‌توانید فقط سرویس‌های مزاحم را غیرفعال کنید و پیامک‌های مفید همچنان به دستتان برسد.

شکایت از پیامک های تبلیغاتی متخلف

یک خبر خوب این است که از طرف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سامانه‌ای برای گزارش شماره‌های تبلیغاتی مزاحم ایجاد شده است. این سامانه پیامکی با شماره اختصاصی 195 هیچ هزینه‌ای (حتی هزینه ارسال پیامک) ندارد.

در این طرح مشترکان باید شماره‌ی ارسال کننده پیامک را به سامانه 195 گزارش بدهند، اس ام اس گزارش تخلف شما، توسط سیستم هوشمند بررسی می‌شود، و شماره‌های گزارش شده بعد از اطمینان در خصوص ارسال پیامک های مزاحم اعمال قانون می‌شوند.

و در آخر

حالا که راجع به انواع خدمات مبتنی بر محتوا و انواع پیامک های تبلیغاتی مزاحم و غیر مزاحم دانستید، می‌توانید یک برخورد درست را در مواجه با هر یک از آن‌ها داشته باشید، و در لغو پیامک تبلیغاتی فقط دسته‌های مزاحم را غیرفعال کنید. تقاضا داریم با اطلاع رسانی، دوستان و اطرافیان خود را نیز از وضعیت پیامک های تبلیغاتی آگاه کنید تا گول عضویت در سرویس های مزاحم را نخورند و شماره‌ی گزارش تخلف را به خاطر بسپارند. همچنین باعث خوشحالیمان است که تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

در صورتی که به اطلاعاتی در خصوص سامانه های پیامکی نیاز دارید یا سوالی برایتان پیش آمده است، با بخش پشتیبانی ملی‌پیامک به شماره تلفن 02163404 تماس بگیرید.

 

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
مشاهده تعرفه‌ها 3 روز تست رایگان
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید