در حال حاضر با توجه به نقشی که فضای مجازی در زندگی روزمره افراد بر عهده دارد، باید این واقعیت را بپذیریم که دیر یا زود همه مشاغل باید به دیجیتالی کردن فعالیت های بازاریابی خود بپردازند.

شاید دیجیتال مارکتینگ از نظر بسیاری افراد، دنیایی ناشناخته به نظر برسد، اما اگر کسب‌و‌کارها بدانند که ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، کار تبلیغات و بازاریابی آنها را به بهترین شکل انجام می‌دهند، با اطمینان و خیالی آسوده، قدم به این فضا، خواهند گذاشت.

اما برای پیشرفت در این مسیر، لازم است تا به شناخت کافی از ادوات کاربردی بازاریابی دیجیتال، دست پیدا کنیم.

ما در این نوشتار لیست کاملی از ابزارهای بازاریابی دیجیتال و کاربرد آنها را گردآوری کرده‌ایم، تا با استفاده از آنها بهترین استراتژی‌های بازاریابی را در جهت رشد و رونق کسب‌و‌کار خود طراحی و تدوین نمایید، با ما همراه باشید...

ابزارهای کاربردی در بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال، شامل کلیه فعالیت‌های بازاریابی است برای پیشبرد اهداف بازاریابی از آنها بهره می‌بریم.

مشاغل و کسب‌و‌کارها، برای ارتباط با مشتریان بالفعل و بالقوه خود، از ابزارهای مختلفی همچون تولید محتوای سئو شده، تبلیغات در گوگل، رسانه‌های اجتماعی، رپورتاژ آگهی و… استفاده می‌کنند.

در مبحث بازاریابی دیجیتال ابزارهای مختلفی وجود دارند که به جهت‌گیری بازاریابی شما کمک می‌کنند؛ مهمترین آنها عبارتند از:

1. بهینه‌سازی محتوا

کسب‌و‌کارها برای بدست آوردن اعتبار و محبوبیت بین کاربران، نیازمند معرفی خود با تولید محتوای مناسب هستند، یک محتوای برگزیده مطلبی است که نه تنها پاسخ نیاز کاربران را می‌دهد بلکه از نظر گوگل و الگوریتم‌های آن نیز قابل قبول است.

برای کسب رتبه از موتورهای جستجو علی الخصوص گوگل، نیازمند رعایت اصول زیر در تولید محتوا هستیم.

 • محتوای مناسب در درجه اول نیاز کاربر را مرتفع می‌سازد.
 • تصاویر استفاده شده در متن باید خاص و مرتبط با موضوع باشند.
 • محتوا باید مفید، هدفمند و قابل فهم باشد و به قدری جذاب باشد که مخاطب را از ابتدا تا انتها مطلب، درگیر خود نماید.
 • یک محتوا مناسب به هیچ عنوان نباید مطلبی کپی از دیگر سایت ها باشد زیرا موتور جست وجو گر گوگل به راحتی فرق بین یک محتوا یونیک (یکتا) و یک محتوا کپی را تشخیص می دهد.
 • با تحقیق کلمات کلیدی و استخراج آنها، محتواهای تولید شده بهینه و در مسیر اهداف کسب‌و‌کار قرار می‌گیرند.

2. شبکههای اجتماعی

با توجه به فعالیت اکثر افراد در شبکه‌های اجتماعی، اهمیت این رسانه‌ها بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود و موتورهای جستجوگری همچون گوگل، به بازخورد این شبکه‌ها، توجه زیادی دارند. بنابراین از آنها برای بهبود شرایط کسب‌و‌کار باید استفاده نمود.

مسیر دقیق تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر رتبه سایت، هنوز ناشناخته است اما واضح است که شبکه‌های اجتماعی در معرفی سایت شما به موتورهای جستجو و در نتیجه بالا رفتن رتبه و اعتبار سایت، تاثیر دارند.

پس غفلت کسب‌و‌کارها از چنین بازاری برای جذب مشتری و افزایش فروش، جز ضرر نتیجه‌ای دربر نخواهد داشت.

3. بهینه‌سازی سایت

کسب‌و‌کارها برای بدست آوردن بیشترین رتبه از گوگل، باید با بهینه‌سازی سایت خود با توجه به معیارهای این موتور جستجو در جهت رضایت کاربران گام بردارند.

طراحی سایت که اولین گام در بهینه‌سازی سایت به شمار می‌آید، شامل موارد زیر می‌شود:

 • محتواگذاری سایت بر اساس کلمات کلیدی
 • توجه به سرعت بارگذاری صفحات سایت
 • ایجاد تجربه کاربری ساده و استاندارد
 • و...

4. تبلیغات

اگر تبلیغ نداشته باشید، چطور مشتریان باید شما را بشناسند؟ تبلیغات یک راهکار زودبازده و خوب برای افزایش فروش است. به علاوه، تبلیغات درست باعث شناخته شدن برند شما می‌شود و در آینده می‌توانید تاثیر مستقیم آن را در فروش احساس کنید.

انواع تبلیغات در اینترنت به منظور افزایش آگاهی و ایجاد علاقه به برند، با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ از اهمیت زیادی برخوردار است. انواع ابزارهای تبلیغات آنلاین تاثیر چشم‌گیر، سریع و مستقیمی بر روی رشد بیزینس دارد که در ادامه به بررسی هریک از آنان می‌پردازیم:

شرکت گوگل از طریق ایجاد سیستم تبلیغاتی خود که به گوگل ادز مشهور است، این امکان را برای بیزینس‌ها فراهم نموده تا به وسیله این روش در صفحات نخست نتایج جستجو قرار گیرند و ترافیک زیادی را دریافت کنند.

 • تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی (pcc) به نمونه‌ای به صرفه از تبلیغات گفته می شود که هزینه آن بر مبنای هر کلیکی که بر روی تبلیغات صورت بگیرد محاسبه می شود.

 • تبلیغات بنری

یکی دیگر از ابزارهای تبلیغات دیجیتال، تبلیغات بنری است. می‌توانید بنر تبلیغ کسب‌و‌کار خود را در سایر سایتها منتشر کنید.

تبلیغات بنری برای گرفتن نتایج بهتر اغلب در سایتهای پربازدید به نمایش در می آیند.

 • رپورتاژ خبری

با انتشار یک مقاله در سایت‌های دیگر، می‌توانید در عین حال که پاسخگوی نیاز کاربران به بهترین شکل هستید، متفاوت از سایر شیوه‌های تبلیغاتی، به تبلیغ برند خود بپردازید.

 • تبلیغ پیامکی

با تبلیغات و بازاریابی پیامکی می‌توانید به مشتریان فعلی خود پیامک ارسال کنید و حتی مشتریان جدیدی نیز جذب کنید.

 • تبلیغ ایمیلی

شما می‌توانید با ارسال ایمیل به بازار هدف کسب‌و‌کار خود، برندتان را معرفی و فروش خود را بالا ببرید.

5. استفاده از ابزارهای تحلیل‌گر 

 • گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

ابزار تحلیل‌گر شرکت گوگل است که در بین کاربران ایرانی به نام‌های گوگل آنالیز، گوگل آنالیتیک و گوگل آنالیتیکس هم شناخته می‌شود.

این ابزار تحلیل‌گر می‌تواند اطلاعات بسیار کاملی را دربارۀ ترافیک ورودی در اختیار مدیران یک وب‌سایت‌ قرار دهد. اطلاعاتی که می‌تواند نقش بسیار مهمی را در بهینه‌سازی یک وب‌سایت و پیشرفت آن ایفا کند.

 • گوگل وبمستر تولز google webmaster tools

که بهتر است آن را با نام جدیدش کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) یاد کنیم، ابزاری است که به شما کمک می‌کند بر عملکرد سایت خود در نتایج جستجوی گوگل نظارت کنید و از مشکلات احتمالی سایت‌تان با گوگل با خبر شوید.

در پایان...

شما در سایت خود محتوا، محصولات یا خدمات تخصصی و محلی ارائه می‌کنید و قصد دارید آن‌ها را در معرض دید همگان قرار دهید تا بتوانید به فروش و سود بیشتری برسید، بنابراین با ثبت محتوا و محصولات‌تان در گوگل می‌توانید آن‌ها را جهانی کنید و به افراد زیادی که هر روز از اینترنت استفاده می‌کنند، نمایش دهید.

برای همین ماه‌ها برروی سئوی سایت خود کار می‌کنید، تا در نتایج جستجوی گوگل دیده شوید. انواع و اقسام تکنیک‌های سئو و افزایش بازدید را به کار می‌برید، استراتژی محتوا می‌چینید، تا پای جان مشغول تولید محتوا می‌شوید و هر آنچه که از لینک‌سازی می‌دانید را استفاده می‌کنید. ولی همچنان به نتیجه دلخواه خود نمی‌رسید! می‎دانید چرا؟!

زیرا نه تنها ابزار دیجیتال مارکتینگ را نمی‌شناسید بلکه راه استفاده از ابزارهایی را هم که می‌شناسید، نمی‌دانید. تنها راه اینکه به اهداف کسب و کار خود برسید این است که از افراد متخصص و آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ کمک بگیرید.

اگر می‎خواهید یکی از بهترین‌های حوزه فعالیت خود باشید و به برندی معتبر تبدیل شوید،  پیشنهاد کنیم از آژانس دیجیتال مارکتینگ "نوین" کمک بگیرید. مجموعه نوین با داشتن متخصصین با تجربه در حوزه تبلیغات و بازاریابی دیجیتال، به شما کمک می‌کند تا به اهداف مدنظر کسب‌و‌کارتان در جهت افزایش درآمد و تعداد مشتریان، دست پیدا کنید.

اگر می‌خواهید در کمترین زمان و در بهینه‌ترین حالت ممکن، با استفاده مناسب از ابزار دیجیتال مارکتینگ به برندی معتبر تبدیل شوید، همین حالا با مراجعه به وبسایت نوین به آدرس www.novin.com و یا تماس با شماره 02163404 داخلی 3 ، از مشاوره رایگان کارشناسان "نوین" بهره‌مند شوید.

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟ ملی‌پیامک به شما امکان جذب، نگهداری و تعامل با مشتری را می دهد.
ثبت نام و ارسال پیامک ثبت نام در کمتر از 1 دقیقه
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه

تیم تحریریه ملی پیامک

هر آنچه در ملی پیامک می خوانید، حاصل یک کوشش تیمی است؛ کوششی در جهت یافتن درست‌ترین پاسخ به مسائل و انتقال آن به شما. ما امیدواریم تلاش‌های مجموعه ما بتواند تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت فضای دیجیتال ایران داشته باشد.
درباره تیم ما بیشتر بدانید