راهنمای تبدیل خط تبلیغاتی به خط خدماتی

همانطور که مطلع هستید، اواخر سال گذشته بود که در خبرها آمد سامانه های ارائه دهنده خدمات پیام کوتاه تا اطلاع ثانوی امکان ارائه خطوط خدماتی به مشتریان را نخواهند داشت. اکنون پس از گذشت بیش از ۶ ماه از این موضوع، با رسیدن ماه مهر، کاربران سامانه های پیامک می توانند خطوط خدماتی دریافت کنند یا خطوط تبلیغاتی خود را به خطوط خدماتی تغییر کاربری دهند.

به این ترتیب، کاربران عزیز ملی پیامک نیز می توانند خطوط تبلیغاتی خود را به خطوط خدماتی تبدیل نمایند و از امکانات آن بهرمند شوند. همچنین، کاربران جدید نیز می توانند برای دریافت خطوط خدماتی در ملی پیامک ثبت نام کنند. پیش از آنکه شرایط ثبت نام خطوط خدمات پیامکی را برایتان بیان کنیم، برای آن دسته از افرادی که با این نوع خطوط آشنایی ندارند توضیحاتی را ارائه کنیم.

خطوط خدماتی ارسال پیام کوتاه

خطوط خدماتی، کارکردی شبیه به همان خطوط تبلیغاتی دارند با این تفاوت که شما باید از آنها تنها به عنوان خط اطلاع رسانی های خاص و مهم استفاده نمایید. توجه داشته باشید که متن پیامک های ارسالی شما از خطوط خدماتی نباید جنبه تبلیغاتی داشته باشند، در غیر این صورت شما جریمه خواهید شد.

همچنین، برای ارسال از خطوط خدماتی نمی توانید از بانک های شماره منطقه ای و کد پستی استفاده کنید و تنها باید برای بانک اختصاصی خوتان ارسال انجام دهید. در صورتی که حتی به یک شماره غیر از بانک شماره مشترکین خودتان پیامک ارسال کنید، این پیامک تبلیغاتی محسوب شده و شامل جریمه می گردد (که با مسدود شدن خط خدماتی تان همراه خواهد بود). نمونه ی خوب استفاده از خطوط خدماتی، اس ام اس های ارسالی بانک ها هستند.

توجه: بانک شماره موبایل خطوط خدماتی قابلیت به روز رسانی دارد، به این معنی که با دریافت خط خدماتی، شما می توانید در هر ماه شماره های جدیدی را به بانک شماره خود اضافه نمایید.

برای تبدیل خط تبلیغاتی خود به خط پیامکی خدماتی باید تعهدنامه ای را امضا کنید و آن را به دست کارشناسان ملی پیامک برسانید. پس از ارسال تعهدنامه توسط کارشناسان ما به اپراتور، معمولاً پس از یک هفته الی یک ماه خط پیامکی تبلیغاتی شما به خط خدماتی تبدیل خواهد شد و شما قادر خواهید بود برای همه اشخاص پیامک ارسال کنید.

شرایط خدماتی کردن خطوط تبلیغاتی

همانطور که گفتیم جهت خدماتی کردن خط تبلیغاتی خود باید تعهد نامه ای را امضا و برای کارشناسان ملی پیامک ارسال نمایید. البته این تعهدنامه پیوست هایی نیز دارد. در ادامه نحوه پر کردن تعهدنامه خطوط خدماتی را مشاهده می نمایید:

تغییر خط تبلیغاتی به خط خدماتی - ارسال پیامک به شماره بلک لیست

توجه: سازمان ها و ارگان های دولتی نیاز به ارسال سفته و گواهی امضا ندارند.

برای اینکه بتوانید خط خدماتی خود را دریافت نمایید باید نکات زیر را رعایت نمایید:

 • دسته بندی پیامک های ارسالی باید کامل و واضح باشد (برای مثال اعلام کد پیگیری، ارسال جزئیات خرید بلیط، …).
 • نمونه پیامک ارسالی باید ذکر شود (برای مثال کاربر گرامی، خرید شما انجام شد یا کد پیگیری ….. می باشد).
 • شماره های مربوط به تراکنش های بانکی نیازی به ارسال بانک شماره های مشترکین ندارند.
 • صندوق های قرض الحسنه، شرکت های بورس و ….. جهت درخواست شماره خدماتی نیازمند ارائه مجوز از بانک مرکزی هستند.

مسدود شدن یا جریمه شدن خط خدماتی

خط خدماتی شما به یکی از دلایل زیر از دسترس خارج شده و مسدود می شود:

 • در صورتی که پیامک ارسالی با پیامک های نمونه ارائه شده، مغایر باشد.
 • در صورتی که به شماره هایی غیر از شماره های اعلام شده ارسال صورت گیرد.
 • مشترک از دریافت هرگونه پیامک شکایت نماید و چنانچه تمهیداتی در خصوص انصراف مشترک از دریافت پیامک دیده نشده باشد.
 • کاربر به تعهدات خود در زمینه شماره های خدماتی عمل نکند.

در صورتی که یکی از موارد بالا رخ دهد، خط خدماتی شما از دسترس خارج خواهد شد.

توجه: با توجه به اینکه روال جدید درخواست شماره خدماتی تاکنون انجام نشده است، لذا ملی پیامک در قبال نحوۀ بررسی درخواست ها یا زمان اعلام نتیجه بررسی اطلاعاتی ندارد. با اینحال، در مورد شماره هایی که درخواست آنها مورد موافقت همراه اول قرار گرفته باشد، به محض اعلام به ملی پیامک به شما اطلاع داده خواهد شد، بنابراین خواهشمند است از پیگیری وضعیت روند خدماتی شدن خطوط تبلیغاتی خود اکیداً خودداری نمایید.

فرم درخواست خطوط خدماتی

جهت ارسال درخواست خود از بخش خط خدماتی موجود در پنل ملی پیامک اقدام به ارسال درخواست کنید. لطفاً از ارسال درخواست از طریق تیکت، جداً خودداری نمایید. همچنین، پیش از ارسال درخواست و تایید مدارک ار ارسال اصل مدارک خود خودداری نمایید.

توجه داشته باشید، تنها خطوط حقوقی خدماتی خواهند شد.

خدماتی کردن خطوط حقوقی

در صورتی که شرکت حقوقی هستید و تمایل دارید خط خود را خدماتی کنید، نیاز است در ابتدا خط خود را حقوقی کنید. برای انجام این کار از طریق واحد حقوقی پیگیری نمایید. همچنین، ارائه مدارک زیر جهت خدماتی کردن خط ضروری می باشد:

 • نام شرکت
 • شناسه ملی
 • کد اقتصادی
 • آدرس شرکت
 • کد پستی شرکت
 • تلفن شرکت
 • نام مدیرعامل
 • کد ملی مدیرعامل
 • شماره همراه مدیرعامل (همراه اول)
 • آپلود آگهی تاسیس و یا روزنامه رسمی
 • تعهد نامه ارسال شده در سربرگ به همراه مهر و امضا صاحبان امضا که در آن قید شده باشد.
 • فرم درخواست خدماتی کردن خط که به پیوست ارسال می گردد، تکمیل شود.

پس از تکمیل مدارک از طریق همین تیکت پیگیری فرمایید.

فرم درخواست خطوط خدماتی

در صورتی که تمایل دارید خط تبلیغاتی خود را به خط خدماتی تبدیل کنید. فرم مربوط به شماره خود را از طریق لینک های زیر دانلود کنید و پس از تکمیل به همراه مدارک لازم برای ما ارسال نمایید.

 1. دانلود فرم درخواست خدماتی خط ۰۲۱
 2. دانلود فرم درخواست خدماتی خط ۱۰۰۰
 3. دانلود فرم درخواست خدماتی خط ۲۰۰۰
 4. دانلود فرم درخواست خدماتی خط  ۳۰۰۰  درحال حاضر این خطوط خدماتی نخواهند شد.
 5. دانلود فرم درخواست خدماتی خط ۵۰۰۰۱
 6. دانلود فرم درخواست خدماتی خط ۵۰۰۰۲ – ۵۰۰۰۵
 7. دانلود فرم درخواست خدماتی خط ۵۰۰۰۴
 8. نمونه سفته تکمیل شده

***

اگر علاقه دارید یک کمپین پیامک تبلیغاتی راه اندازی نمایید، با ما تماس بگیرید. کارشناسان فنی ملی پیامک می توانند بر اساس نوع فعالیت و تجارت شما برای شما، روش و شیوه های تبلیغاتی تعیین نمایند و برای کسب درآمد بیشتر شما را یاری کنند.

در صورتی که به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید یا سوالی برایتان پیش آمده است، با بخش پشتیبانی ملی‌پیامک به شماره تلفن ۰۲۱۶۳۴۰۴ تماس بگیرید.