عوامل متعددی در موفقیت یا عدم موفقیت بازاریابی از طریق SMS دخالت دارند. درمیان این عوامل، دو عامل مهم و تاثیرگذار « کسب اجازه از مشتری” و “رعایت حریم خصوصی» نیز وچود دارند که باید توجه ویژه‌ای به آنها شود. زیرا ارسال پیامک‌های تبلیغاتی بدون اجازۀ مشتری می‌تواند باعث ایجاد مزاحمت برای او شده و تصویر برند شما را در ذهنش خراب کند. در مطلب حاضر به توضیح این دو عامل می‌پردازیم.

کسب اجازه و رضایت مصرف کنندگان

 با وجود شرکت های مختلفی که در این بازار درحال رقابت هستند و تنوع جهانی در سیاست‌ ارتباطات بی سیم، همیشه پیش از ارسال SMS های تبلیغاتی برای مشتریان از آنها اجازه گرفته نمی شود. با این حال در کشورهای اروپایی قوانینی وجود دارد که براساس آنها لازم است پیش از برقراری ارتباط با مشتری ها به وسیله کانال های الکترونیکی همچون e-mail یا SMS برای ارسال آگهی های تبلیغاتی از آنها اجازه گرفت. این کسب اجازه را می توان به عنوان پرسش از مشتری در مورد علاقمندی یا بی علاقگی وی به یک پیام پیش از دریافت آن مطرح کرد.

با وجود اهمیت روز افزون تبلیغات به وسیله SMS به عنوان یک روش بازاریابی و کانال تبلیغاتی نوین، تحقیقات آکادمیک و پشتیبانی علمی نسبتاً کمی در مورد آن انجام شده است. کسب اجازه از مشتری از این نظر اهمیت دارد که ارسال تبلیغات ناخواسته سبب ناراحتی مشتری شده و نتایج پیش بینی نشده ای به بار می آورد.

بنابراین ارسال SMS های تبلیغاتی بدون اجازه مشتری، یک نوع تجاوز به حریم خصوصی آنها است. اگر بتوانیم آنچه را که بر تمایل مشتری برای دادن اجازه تاثیر می گذارد بهتر درک کنیم، رویکرد بهتری نسبت به این موضوع حساس خواهیم داشت. بازاریاب ها، مدیران و شرکت های تبلیغاتی قادر خواهند بود که خدمات بهتری به مشتریان خود ارائه داده و درحالیکه مشتری ها از خدمات خاصی که به نیازهایشان پاسخ می دهند بهره مند می شوند، آنها نیز می توانند قدرت رقابت خود را افزایش دهند.

 حریم خصوصی

 حریم خصوصی به این صورت تعریف می شود: « حق یک شخص در کنترل اطلاعاتی که به وسیله یک شخص ثالث به او داده می شود». دیکینگر و همکارانش (۲۰۰۵) چنین نظر می دهند که : «تلفن همراه نمی تواند تفاوت میان پیام های تجاری و پیام های واقعی را به طور خودکار تشخیص دهد.»

آنها همچنین دریافتند که مشتریان از قانون ثبت خدمات اطلاع رسانی SMS محور به علت نگرانی از حریم خصوصی خود بیم دارند. تبلیغات موبایل بر اساس کسب اجازۀ مشتری به عنوان ساده ترین راه رویارویی با موضوع حریم خصوصی درنظر گرفته می شود. در تحقیقی که درمورد افراد ۱۶ تا ۳۰ ساله در آمریکا انجام شد نتایج به دست آمده نشان داد که ۵۱ درصد از پاسخ دهندگان از تبلیغات موبایل براساس کسب اجازه رضایت کامل دارند و ۴۲ درصد تا حدودی راضی هستند. حدود ۷۲ درصد از آنها موافق هستند که تبلیغات به وسیله تلفن همراه براساس کسب اجازه برای آنها مناسب است و ۸۴ درصد نیز تمایل داشتند خود آن را سفارش دهند. از طرفی دیگر، یک رابطه منفی میان حجم موارد دریافت شده و عدم تمایل مشتری به دریافت بازاریابی مستقیم وجود دارد. در صورتی که پیام های تجاری باعث ایجاد مزاحمت در فعالیت های روزانه مشتری شود این موضوع می تواند به طور جدی به تصویر ذهنی از آن کالای تجاری آسیب برساند. پتی (۲۰۰۰) این هزینه را به عنوان هزینۀ ناخواستۀ به وجود آمده به وسیله مشتریانی که در معرض پیام های غیر دلخواه قرار می گیرند معرفی می کند.

اصلی ترین موارد تجاوز به حریم خصوصی از نظر کسب اطلاعات شامل مواردی همچون آمارگیری و بررسی اطلاعات خرید بدون رضایت مشتری، دریافت الگوها و سابقه جستجو، و بررسی مکان فیزیکی و محتوای خرید است. در انگلستان، برای حفاظت و حق انتخاب، براساس قوانین ارتباطات الکترونیک وحریم خصوصی، کسب اجازه از مشتری برای ارسال SMS تبلیغاتی ضروری است. در بخش های دیگر اتحادیه اروپا نیز قوانین مشابهی وجود دارد؛ برای مثال در کشورهای شمال اروپا بدون کسب اجازه از مشتری نمی توان به هیچ راهی برای او SMS ارسال کرد از این رو باید از رسانه های دیگر برای جلب توجه مشتری استفاده کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایای بازاریابی پیامکی و چگونگی حفظ حریم شخصی مشتریان، با بخش پشتیبانی ملی‌پیامک تماس حاصل فرموده و سوالات خود را با ما مطرح نمائید.